×

Mobily, které se nebojí vody? Žádný problém!

26.05.2017
Malé i velké, levné i drahé, hloupé i hodně chytré. Mobilních telefonů, které se nebojí větru, deště, je na trhu víc než dost. Víte, jak se v nich vyznat?

Voděodolný telefon
Sony je na telefony odolné proti vodě expert.

Chcete se smartphonem vyrazit na kolo, třeba ho použít jako navigaci či cyklopočítač, ale předpovědi hlásí deště? Rádi byste upatlaný displej místo všemožných hadříků prostě opláchli? Bojíte se, že sklenice s vodou a mobil na jednom stole = katastrofa?

Spousta dnešních chytrých telefonů sice vypadá úplně normálně – nejsou to žádní pogumovaní „obrněnci“ –, ale nabízejí plnohodnotnou ochranu proti prachu a hlavně vodě. Vědět, co hledat v parametrech, je přitom snadné: Certifikaci IP i její limity vám vysvětlím v pár odstavcích.

IP xy: Jak rozluštit „stupeň krytí“?

Pozor na horkou a slanou vodu
Odolnost proti vodě obvykle zahrnuje vodu
čistou a normální teploty. Mobilu nevadí déšť,
můžete ho umýt v umyvadle a nevadí mu,
když na něj vyklopíte sklenici s vodou. Pozor
ale na koupání v moři, v horké vaně plné
bublinek či ve sladkém džusu nebo hrnku
vařící kávy. Možná telefon přežije, ale je
to bez záruky.

Nejdřív jednoduše a stručně: Většina odolných mobilů nabídnu stupeň ochrany IP 67, tedy úplnou ochranu před vniknutím prachu a schopnost vydržet ve vodě o metrové hloubce po dobu 30 minut. (Což neznamená, že po 31 minutách se telefon rozbije, ale že garantovaná a testovaná je jen půlhodina.)

Ještě lepší, ale také vzácnější varianta je IP 68, kdy telefon vydrží pod vodou teoreticky nepřetržitě. Reálně se při certifikaci stanoví nějaké podmínky, například hloubka 1,5 metru nebo 3 metry, a obvykle se zůstává u časového limitu 30 minut. Každopádně je odolnost vyšší, stejně jako jistota, že mobil opravdu přežije a nebude muset na reklamaci.

To je v podstatě vše, co v praxi musíte vědět, ale dovolte dva odstavce vysvětlení; celá ta teorie za číslováním totiž není tak složitá, jak by se mohlo zdát. První číslo za IP značí, nakolik jsou kryté vnitřnosti přístroje (elektronika) před vniknutím cizích objektů. Jednička ještě obsahuje takové otvory, že do nich sice nestrčíte celou ruku, ale třeba prst ano. Do pětky se ještě dostane nějaký prach, ale nezpůsobí selhání elektroniky. A šestka už je plně prachotěsná.

Druhé číslo určuje odolnost proti vodě. Do čtyřky mluvíme o kapkách a šplíchancích, pětka a šestka už zahrnují proud vody z trysky nebo hadice, sedmičku a osmičku jsme si vysvětlili výše, a devítka – u mobilů nepoužívaná – značí odolnosti proti silně tryskající vodě. Reálně je tedy IP 68 současně používané maximum, po žádných stovkách pokukovat nemusíte.

Stupeň krytí Odolnost proti pevným předmětům (první číslice) Odolnost proti vodě (druhá číslice)
1 Proti předmětům o velikosti cca dlaně (5 × 5 cm) Proti kapající vodě (1 + 0,5 mm/min.)
2 K elektronice se nedostane ani prst Proti kapající vodě (3 + 0,5 mm/min.)
3 Odolnost před nástroji většími než 2,5 mm Proti vodní tříšti
4 K elektronice se nedostane ani drát širší než 1 mm Proti vodě stříkající ze všech úhlů
5 Částečná ochrana proti prachu Proti tryskající vodě
6 Úplná ochrana proti prachu Proti vlnobití
7 Proti ponoření do vody o hloubce 1 metr na dobu 30 minut
8 Proti potopení do vody (podmínky určí výrobce)
Zapomeňte na půlkilové gumové obry, odolný je dnes i elegán z kovu a skla!

Odolné telefony
Co mají společného nejlepší telefony současnosti s levným myPhonem? Odolnost proti vodě!

U těch nejlepších i u těch levných

Chcete další dobrou zprávu? Pokud je pro vás voděodolnost klíčová vlastnost, neznamená to, že musíte kupovat ty nejdražší telefony na trhu. (Byť platí, že přinejmenším pokročilým uživatelům obecně doporučujeme pořízení kvalitního telefonu.) Odolnost v nižší i vyšší formě nabízejí i základní modely.

Certifikaci IP 67 tak nabídne například iPhone 7, abychom uvedli zástupce nejvyšší třídy. Pomalu se odolnost proti polití a potopení stává standardem, top modely už si téměř nemohou dovolit nenabízet aspoň krytí úrovně 67. Jak jsem ale říkal, nemusíte za telefon dávat desetitisíce, stejnou ochranu slibují i levné Aligatory nebo Evolvea a nepřeberné množství telefonů střední třídy, například spousta modelů od Sony.

Vysoké hodnocení IP 68 mají třeba Samsungy Galaxy S8 i jiné vyšší modely, jako jsou LG G6, Sony Xperia XZs a další vlajkové lodě. I „68“ ale naleznete také u dostupných modelů za pár tisíc a napříč všemi třídami.

Rozdíl je ale v provedení a komfortu. Na lepších modelech odolnost nepoznáte, jsou to zcela standardní elegantní spartphony. Levnější odolné mobily používají třeba gumové krytky, u kterých hrozí ztráta nebo ulomení.

Pro jistotu dodávám: To, že telefon vodu snese, neznamená, že se mu v ní líbí.

Na kolo můžete s jakýmkoli mobilem

Univerzální pouzdro SCOSCHE

Pouzdro Scosche je univerzální a ochrání i neodolný mobil.

Ještě jedna rada by se mohla hodit: Co když voděodolný telefon nemáte, ale stejně potřebujete ochranu? Stačí vhodný držák… K mobilu sice nekoupíte podvodní pouzdro na potápění u moře, které se občas dá přikoupit ke kompaktnímu fotoaparátu, ale suchozemské řešení existuje.

Univerzální držáky na kolo pro neodolné telefony dělá třeba firma Scosche. Vyberete variantu podle velikosti úhlopříčky (pro malé telefony do 4,7" a pro velké do 5,5") a celý držák bez šroubováku přimontujete rovnou na řídítka. Průhledná přední strana sice chrání telefon před deštěm, ale telefon můžete normálně ovládat – doteky fungují. I v plískanici tak můžete používat navigaci nebo si z mobilu udělat cyklopočítač.

 

 

Další aktuality

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružství bez kompromisů

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružství bez kompromisů

Chcete zachytit zážitky v největší kvalitě? Vydejte se do akce s novou outdoorovou kamerou DJI Osmo Action 3 Adventure Combo, která se postará o záznam jedinečných okamžiků. Ať už jste milovníci adren...... Celý článek
Jak vybrat powerbanku?

Jak vybrat powerbanku?

Jen pěkná barva vám nezaručí rychle a dostatečně nabitý telefon. Při výběru powerbanky byste se měli soustředit hlavně na její kapacitu, rychlost a čas nabíjení. Z praktického hlediska je důležité i t...... Celý článek
Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Podívejte se s námi na nové nejlepší smartphony Samsung: Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Nabízejí až 200Mpx fotoaparát, špičkový výkon a design ohleduplný k přírodě. Mrkněte na ofic...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek