OLED technologie: černá bude opravdu černá

23.02.2017
Po plazmách a LCD přišly obrazovky s LED podsvícením, teď nastupuje OLED. Po úspěchu mobilů se stejným typem displejů se i televizory s nádhernými barvami, dokonalým kontrastem a nízkou spotřebou dobývají do našich obývacích pokojů. Proč byste měli chtít právě OLED?

Datart: Technologie OLED (LG)

Některé technologie se u televizorů moc neuchytily, třeba 3D… V zobrazovací plochy typu OLED ale v DATARTu věříme. Věří v ně i výrobci, a až nějakou OLED televizi uvidíte i vy, uvěříte taky. Připravte se na dosud nejkrásnější obraz, který překonává i legendární a dnes už nevyráběné plazmové televizory.

Na mobilu už možná dokonalý OLED displej máte. V obýváku je rozdíl ještě viditelnější.
OLED vs LCD


OLED displeje jsou vyhlášené sytými barvami, které lahodí oku. Reálné odstíny na nich ale můžete zobrazit stejně dobře.

Co je to vlastně OLED?

OLED je zkratka anglického Organic Light Emitting Diode – organické, světlo vyzařující (elektroluminiscenční) diody. Aniž bychom se museli pouštět do hlubokých technických, fyzikálních, chemických a jiných odborných rozborů, lze říct, že na rozdíl od běžných televizorů není OLED panel jakkoli podsvícený, ale jednotlivé body vyzařují světlo sami o sobě. Konkrétně se panel skládá z několika vrstev organických materiálů, které při určitém elektrickém napětí začnou vyzařovat světlo určité barvy. OLED obrazovky eliminují několik neduhů panelů s LCD/LED podsvícením a starších plazem. Jde o dosud nejpokročilejší, komerčně dostupnou zobrazovací technologii. Jaké jsou její výhody?

 

zakřivený OLED displej
OLED televizory umožňují používat zakřivené displeje. Všechny body obrazovky pak leží stejně daleko od diváka.

Rekordman v rychlosti zobrazení

OLED boduje v odezvě a obnovovací frekvenci – vyzáření světla o určité vlnové délce je podstatně rychlejší proces než natočení krystalu v klasické televizi. Díky tomu jsou OLED televizory podstatně rychlejší než televize s IPS panelem podsvíceným LED diodami. Rychlost OLED televizí je totožná s rychlostí plazmových panelů, jelikož i ty emitovaly světlo také v jednotlivých buňkách bez potřeby zadního podsvícení. V řeči čísel: IPS panel má odezvu 2–16 ms při obnovovací frekvenci mezi 60 a 480 Hz. OLED panel naproti tomu nabízí odezvu maximálně 0,01 ms při maximální obnovovací frekvenci 100 000 Hz. Jednoduše řečeno, OLED je oproti normální televizi zhruba 1000× rychlejší.

Perfektní pozorovací úhly

Na OLED televizor můžete nahlížet z libovolného úhlu, obraz bude vždy stejný a bez barevné degradace. Úroveň a kvalita pozorovacích úhlů převyšuje i plazmové panely, OLED TV překonávají libovolný samostatně podsvícený panel. I když nám výrobci LED televizorů slibují pozorovací úhly až 178°, jde většinou o pohled z boku; stačí si k takové televizi lehnout, tím narušit ideální vertikální pozorovací úhel, a barvy se většinou změní.

srovnání OLED a LCD displeje

U LED televizí má světlo z podsvícení podstatně více překážek v cestě než v případě OLED displeje (zdroj: Overdrivepc.com).

Černá je dokonale černá!

Sytost barev a jejich úroveň byla vždy doménou plazmových televizí, vidět to bylo hlavně na černé barvě. Moderní LED televizory si pomáhají třeba lokálním vypínáním podsvícení, které kontrast výrazně zvyšuje, ale plazmám se z principu nemůžou vyrovnat – jednotlivé pixely prostě zhasnout neumějí. Pak ale přišla technologie OLED.

OLED zobrazovače používají podobnou technologii zobrazení černočerné barvy právě jako plazmy. Danou buňku, která má zobrazovat černou barvu, prostě vypnou. Nepodsvícená a vypnutá buňka zobrazuje černou jako černou, jednoduše proto, že nevyzařuje nic.

Datart: OLED technologie

Displeje s LED nebo LCD podsvícením umí podsvícení pouze ztlumit, nikoli vypnout. Proto okolo bílých bodů prosvítá šedivá koróna. U OLED displejů ji nepotkáte.

Úspornost překoná i moderní LED

Jste zmatení z názvů LED, LCD, OLED?
Pro klasické televize se vžilo označení
LED televize nebo LCD televize, ačkoli není
technicky správné. LED a LCD označují jen
způsob podsvícení, zatímco o barvy se stará
většinou IPS panel, případně u starších
televizí TN panel. Správně by se tedy měly
televize jmenovat jako TN, IPS nebo OLED
– v praxi se ale takové označení neujalo.

Se spotřebou to není úplně jednoznačně, ale v celkovém průměru můžeme OLED obrazovky označit jako úsporné. Vše závisí na zobrazované scéně.

Při tmavých scénách jsou buňky vypnuté, „nejde do nich proud“, a spotřeba je tedy logicky extrémně nízká – nižší než u LED obrazovek, o plazmách ani nemluvě. Černá je na OLED displejích nejen dokonale černá, ale ještě ke všemu dokonale úsporná. I při běžně barevných scénách ušetříte až několik desítek procent oproti LED nehledě tedy na to, že OLED má mnohem krásnější barevné podání. 

Spotřeba ale roste s jasem – bílá barva může vyžadovat i 3× více energie než u LCD panelu, takže třeba zrovna u zimní olympiády moc neušetříte. Průměrně se každopádně OLED panely vyznačují nižší spotřebou oproti LED o zhruba 20 %.

HDR, prohnutý obraz a další vymoženosti

Špičkový kontrast a nádherné barevné podání OLED obrazovek umožnilo výrobcům nasadit i další technologie. Jde například o HDR, tedy vysoký dynamický rozsah, kdy televizor díky extra vysokému jasu ještě zvyšuje už tak vysoký kontrast. 

OLED panely lze navíc vyrábět prohnuté, čehož většina výrobců ráda využívá, a to nejen u velkých úhlopříček. Cílem je více pohltit diváka, vtáhnout ho do děje, aniž by bylo nutné sáhnout po efektu 3D zobrazení. Zároveň jsou OLED televizory neuvěřitelně tenké.

Na každém technologickém veletrhu představují výrobce nové modely, rozšiřuje se i naše nabídka.


OLED HDR: Lepší kontrast, lepší barvy, věrnější a dokonale pohlcující zážitek.

Závěr

Výhody OLED technologie:
• Rychlost panelu je zhruba 1000× vyšší než
  u IPS panelů s LED podsvícením.
• Podstatně lepší pozorovací úhly.
• Dokonalé zobrazení černé barvy.
• Celkově nižší průměrná spotřeba.
• Panely lze vyrábět prohnuté, v budoucnu klidně
  ohýbatelné, nebo třeba srolovatelné.

OLED televize není jen vylepšený LED televizor, jak by mohla naznačovat podobnost zkratek. LED je klasické LCD s úspornějším a kvalitnějším podsvícením, nic víc. OLED přistupuje zcela jinak k „tvorbě“ obrazu. Kdo někdy OLED televizor viděl naživo, chápe, jak moc velký rozdíl v kvalitě obrazu je. OLED je zcela jistě budoucnost zobrazení, a to jak na u televizorů, tak na mobilech a brzy snad také na laptopech a monitorech. Díky kombinaci špičkového zobrazení, které nám vytváří novou referenci pro posuzování kvality, skvělým pozorovacích úhlům, nízké spotřebě a možnosti panel vyrobit jinak než jako „placku“, se stává (doufejme) z OLED technologie nový standard. 

Další aktuality