×

Recenze: Sony LinkBuds – skutečně bezdrátová sluchátka ve tvaru donutu

17.03.2022

Sony 15. února představilo nová skutečně bezdrátové sluchátka Linkbuds. Tvarem připomínají donut, jsou lehká, kompaktní a ideální pro volání. Co dalšího tato únorová novinka nabízí a pro koho je určená? Pojďme se na to společně podívat.

Sluchátka Sony LinkBuds

Technické parametry:

Typ sluchátek: do ucha (intraaural)
Typ připojení: Bluetooth 5.2
Nabíjení: USB-C
Ochrana: Certifikace IPX4
Potlačení okolního zvuku: Ne
Výdrž: 5,5 h + 12 h

O čem se dočtete:

Toto tady ještě nebylo. Sluchátka LinkBuds jsou speciálně navržena tak, abyste měli přehled o vašem okolí. LinkBuds totiž mají otevřený kruhový ergonomický design a nabízí kvalitní zvuk bez potlačení okolních ruchů. Sluchátka jsou tak určená pro maximální propojení online a offline světů. K dostání jsou v bílé a šedé barevné variantě. 

Sluchátka Sony LinkBuds balení

První setkání

Po otevření papírové krabičky najdete v balení lehké nabíjecí pouzdro s elegantním zaobleným designem, které pohodlně padne do ruky nebo do kapsy. 

Jak pouzdro, tak sluchátka jsou vyrobena z recyklovaných plastů. Plast nenajdete ani v balení, za což si Sony určitě zaslouží pochvalu. V papírové krabičce pak naleznete přídavné držáky v 5 velikostech pro různé tvary uší a nabíjecí kabel USB-C.

Sluchátka Sony LinkBuds balení

Jedinečné uchycení

Ještě nikdy jsem neviděla sluchátka, která by vypadala jako Sony LinkBuds. Tyto sluchátka se totiž vkládají do ucha a nikoliv přímo do zvukovodu, jak tomu bylo doteď zvykem. Jedná se tak o naprosto unikátní řešení, které je ideální pro každého, komu vadí špuntová sluchátka. Linkbuds se do ucha pouze vloží a díky jejich jedinečnému tvaru v němž spolehlivě drží. Samotná sluchátka mají kompaktní a pohodlnou konstrukci, která váží pouhé 4 gramy.

Nakolik je toto uchycení praktické a pohodlné? Samozřejmě záleží na tvaru vašeho ucha a tak jsou níže popsané pocity z nošení čistě subjektivní.

Sluchátka Sony LinkBuds v uchu

Při prvním rozbalení sluchátek mě moje zkušenosti se všemi sluchátky naváděly k tomu, abych si sluchátka zatlačila co nejvíce do ucha. Brzy jsem ale zjistila, že tahle strategie tady nebude úplně fungovat. Sluchátka mě totiž začala téměř okamžitě tlačit tak, až mi celé uši zčervenaly.

Vyměnila jsem tedy gumičky vel M za vel XS a po chvíli mě napadlo, že bych sluchátka nemusela cpát až do ucha, ale pouze je zlehka nasadit. I když jsou takto nasazená sluchátka opravdu pohodlná a téměř o nich nevíte, také to pro mě nebylo úplně ideální řešení.

TIP: Podívejte se na instruktážní video, jak si správně nasadit Sony LinkBuds.

 

Hudba najednou nezněla tak plně a hlavně nebyla tak hlasitá. Často, když jsem s nimi chodila po ulici a měla zapnuté Adaptive Volume Control, tak jsem je musela mít na nejvyšší hlasitost. To při běžném provozu sice stačilo, ale jakmile jsem se ocitla uprostřed rušné křižovatky, nebo bylo u nás v redakci až příliš hlučno, tak jsem hudbu moc dobře neslyšela. To však neznamená, že je to nutně něco špatného. Spoustu lidí toto řešení naopak preferuje například z bezpečnostních důvodů.

Hodnotím tedy špatně, že sluchátka nemají potlačení okolních ruchů? Určitě ne. Tyto sluchátka nebyla vytvořena pro hluboký hudební zážitek. Oblast, kde obzvláště září, je vyřizování hovorů.

Sluchátka Sony LinkBuds

Ideální sluchátka pro telefonování

Linkbuds jsou jako stvořená pro pohodlné telefonování a videokonference. Sluchátka jsou totiž vybavena přesnou technologií snímání hlasu a chytrým algoritmem pro redukci šumu. Ten byl vyvinut za pomoci strojového učení umělé inteligence a využívá více než 500 milionů hlasových vzorků k potlačení okolních ruchů tak, aby zřetelně extrahoval váš hlas. Díky otevřené konstrukci uslyšíte skvěle nejen volající, ale hlavně i sami sebe.

Sluchátka Sony LinkBuds nabíjecí pouzdro

Sluchátka s vysokým rozlišením zvuku

Otázka, která při pohledu na LinkBuds napadne asi každého je, jak hrají? O zvuk se zde stará prstencový měnič s průměrem 12 mm a procesor V1. Stejným procesorem jsou například vybavené i vlajkové WF-1000XM4, takže jsem byla velmi zvědavá, jak bude vypadat kvalita zvuku.

A byla jsem upřímně ohromená. Vzhledem ke konstrukci jsem nečekala nějaký nadprůměrný hudební zážitek, ale Linkbuds mě zde příjemně překvapily. Zvuk je krásně čistý a vyvážený, i když já zde postrádala trochu více basů. Zapla jsem proto doprovodnou aplikaci Headphones Connect (dostupná pro iOS a Android) a pohrála si zde s nastavením. Já osobně jsem si zde nejvíce oblíbila režim Bass Boost, který přidal hudbě přesně to, co jsem původně postrádala.

Sluchátka Linkbuds jsou dále vybavena celou řadou technologií. Tou první je Digital Sound Enhancement Engine (DSEE), která obnovuje kvalitu komprimovaných skladeb. DSEE můžete ručně zapnout v aplikaci Headphones Connect

Samotná aplikace je velmi intuitivní, i když pouze v angličtině. Najdete zde kolik procent baterie zbývá sluchátkům a nabíjecímu pouzdru. V aplikaci si můžete rovněž zvolit jeden z přednastavených režimů, nebo si nastavit ekvalizér přesně podle vašich požadavků.

V aplikaci dále můžete zapnout Adaptive Volume Control, která upravuje hlasitost hudby v závilosti na hlučnosti vašeho okolí. Kromě DSEE zde také můžete zapnout Speak to Chat a Wide Area Tap. Dále zde najdete i dostupné aktualizace softwaru. 

Aplikace Headphones Connect

Aplikace Headphones Connect

Aplikaci Headphones Connect určitě doporučuji stáhnout i vám, jelikož si zde můžete nastavit jaké funkce chcete mít zapnuté a které nikoliv. Samotná aplikace vás totiž upozorní, že používání tří a více funkcí bude mít vliv na výdrž baterie. Je proto rozumné si vybrat, co chcete mít zaplé a co nikoliv.

Další technologií, kterou se sluchátka mohou pochlubit je 360 Reality Audio, která zprostředkovává prostorové podání zvuku. A ten taky dostanete. Jen při běžném poslechu jej úplně neuslyšíte, tedy ne pokud neposloucháte hudbu přes TIDAL, 360 by Deezer, Artist Connection nebo nugs.net. Pokud posloucháte hudbu převážně přes Spotify nebo Apple music, tuto funkci úplně nevyužijete.

Na jaké funkce se můžete těšit?

Neobvyklý design a skvělou kvalitu zvuku doplňují různé pokročilé funkce. Tou první je Wide Area Tap. Pomocí této vychytávky můžete dvojitým nebo trojitým poklepáním před levým či pravým uchem upravovat možnosti přehrávání. Výhodou této funkce je, že nemusíte nahmatávat drobná sluchátka v uchu, ale můžete klidně poklepat před vaše ucho a senzor tento otřes zaznamená.

Pravému a levému sluchátku pak můžete přiřadit různé příkazy, jako play/pause, přehrání předchozí či další skladby a nebo kontrolu hlasitosti. Jednotlivým sluchátkům můžete přiřadit i spuštění hlasového asistenta. Stačí říct „OK Google“ nebo „Alexa“ a můžete využít všech výhod, které hlasový asistent nabízí.

Stejně jako WF-1000XM4, jsou i nové LinkBuds vybavené Speak-to-Chat, která automaticky pozastaví hudbu, jakmile s někým promluvíte. Pokud sluchátka nezaznamenají váš hlas po dobu 15 sekund, budou předpokládat, že konverzace skončila, a hudba se začne opět přehrávat. Právě díky této funkci jsou sluchátka jako dělaná do kancelářského prostředí. Speak-to-Chat funguje velmi spolehlivě a v aplikaci si dokonce můžete nastavit citlivost detekce hlasu a dobu nečinnosti.

Tato funkce je prostě skvělá. Často se mi totiž s mými osobními sluchátky stává, že mě odizolují od okolí a kolegové na mě musí mávat, že mi chtějí něco říct. Já pak sluchátka následně musím vyndat z uší, hudba mezitím běží dál a celé je to prostě nepohodlné. S LinkBuds tento problém zcela zmizel, takže pokud vás tyto situace štvou stejně jako mě, LinkBuds stojí určitě za zvážení.

Sluchátka Sony LinkBuds

Sluchátka nabízí i automatické nastavení hlasitosti v závislosti na vašem prostředí. Tato funkce funguje velmi spolehlivě, ale upřímně řečeno jsem jí na chuť moc nepřišla, takže jsem ji po chvíli vypla.

LinkBuds jsou vybavená voděodolností IPX4, což znamená, že jsou odolná proti stříkající vodě. To se mi poštěstilo nečekaně otestovat, když mě cestou do práce přepadl déšť a musím říct, že sluchátka s tím neměly jediný problém. Určitě je tedy můžete využít pro sportovní aktivity i běhání venku, kdy je třeba slyšet jedoucí auta a okolí.

Sluchátka Sony LinkBuds

Jaká je výdrž baterie?

Sluchátka mi na jedno nabití vydržely 5 hodin a 40 minut. V nabíjecím pouzdru se ukrývá dalších 12 hodin poslechu navíc. Nabíjecí pouzdro bohužel nepodporuje bezdrátové nabíjení, které tady zřejmě chybí na úkor opravdu miniaturních rozměrů. Pouzdro však podporuje rychlé nabíjení přes USB-C, přes které jsem zvyklá nabíjet většinu svých zařízení. Po 10 minutách nabíjení získáte zhruba 90 minut poslechu.

LinkBuds jsou pro vás, pokud LinkBuds pro vás nejsou, pokud
Pracujete v open space a vaši kolegové na vás často mluví Chcete aktivní potlačení zvuku
Chcete co nejvyšší kvalitu zvuku při telefonování a videokonferencích Si potrpíte na basy
Chcete mít přehled o tom, co se kolem vás děje Chcete celodenní výdrž baterie
Hledáte sluchátka pro běhání venku  
Chcete kompaktní neokoukaný design  

Závěr

Jak tedy hodnotím LinkBuds? Přestože jsem osobně měla trochu problém s uchycením v uších, sluchátka hodnotím velmi pozitivně. Určitě splňují slibované a očekávané. Jsou naprosto ideální k práci, do kanceláře, posilovny či na procházky ve městě i přírodě. Nabízí krásně čistý zvuk, kompaktní rozměry a výjimečnou kvalitu hovorů. 

Připojení přes Bluetooth je jasné a spolehlivé, kvalita zvuku je dobrá, i když v rušnějších situacích bych někdy ocenila vyšší hlasitost. Nabíjecí pouzdro je velmi lehké, kompaktní a má krásný minimalistický design

Určitě se jedná o jeden z nejinovativnějších produktů Sony, co jsem za poslední dobu viděla. Otevřená sluchátka není snadné udělat dobře a myslím, že v Sony se s touto výzvou skvěle vypořádali. Za vyzdvihnutí určitě stojí i šikovné funkce jako Talk to Chat a Wide Area Tap.

Klady (+): Zápory (-):
+ Kontakt s okolím - Basy by mohly být silnější
+ Odolnost IPX4 - Jsou chvíle, kdy bych přivítala vyšší hlasitost 
+ Pokročilé možnosti ovládání - Absence bezdrátového nabíjení
+ Aplikace s širokými možnostmi nastavení  
+ Pokročilé funkce  
+ Kompaktní design  

 

 

Objevte další bezdrátová sluchátka Sony

Sony WF-1000XM4

Bezdrátová sluchátka Sony WF-1000XM4

Nejlepší TWS sluchátka s ANC

Sony WF-1000XM4 jsou špičková sluchátka s potlačením hluku. Poskytují jeden z nejlepších zvukových zážitků, mají stupeň krytí IPX4 a se zaplým ANC vydrží 8 + 16 hodin. Přečtěte si o nich více.

 

Sony WF-C500

 

Sony WF-C500

Skvělá a cenově dostupná

Sony WF-C500 jsou odolná proti stříkající vodě a potu s krytím IPX4 a nabízí až 20hodinovou výdrž baterie. Jsou velmi pohodlná a poskytují skvělý zvukový zážitek za přijatelnou cenu. Přečtěte si o nich více.

 

Sony WH-1000XM4

Bezdrátová sluchátka Sony WH-1000XM5

Nejlepší sluchátka přes hlavu s ANC

Bezdrátová sluchátka s potlačením hluku WH-1000XM4 nabízí skvělý komfort, ty nejlepší funkce a technologie a lze je používat s více zařízeními současně! Přečtěte si o nich více.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat sluchátka?

Jak vybrat herní sluchátka?

Jak vybrat sluchátka na sport?

True wireless sluchátka: Bez drátů a bez kompromisů

Levná a kvalitní sluchátka? Sony se to povedlo

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
10 rad, jak vybrat průmyslový vysavač

10 rad, jak vybrat průmyslový vysavač

Čeká vás rekonstrukce domu nebo se jen chystáte k velkému úklidu vaší dílny či garáže? Tak či onak, kvalitní průmyslový vysavač by ve vaší výbavě neměl chybět. Poradí si s nánosy prachu, stavebního od...... Celý článek
Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Podívejte se s námi na nové nejlepší smartphony Samsung: Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Nabízejí až 200Mpx fotoaparát, špičkový výkon a design ohleduplný k přírodě. Mrkněte na ofic...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek