×

Recenze: Myš Logitech Lift Vertical Ergonomic boří stereotypy o práci za počítačem

31.05.2022

Pracujete v kanceláři? Pak už jste nejspíš poznali největší nevýhody tohoto zaměstnání – bolavá záda, unavené oči a nejčastěji také bolesti zápěstí. Proto se tak rozrůstá sortiment vertikálních počítačových myší, které kromě pohodlí nabízí i další skvělé výhody. Jaká je tedy myš Logitech Lift Vertical Ergonomic?

Logitech Lift Vertical Ergonomic

 

Technické parametry:
Typ: vertikální, optická
Určena pro: praváky
Rozhraní: 2,4 GHz (bezdrátové), Bluetooth
Max. rozlišení: 4 000 DPI
Počet tlačítek: 6
Typ napájení: 1× baterie AA
Rozměry (V × Š × H): 71 × 70 × 108 mm
Hmotnost: 125 g

 

Značka Logitech je jasným králem na poli počítačových myší. Ve svém sortimentu má jak základní, tak herní či vertikální myši. A právě mezi vertikální myši se řadí i testovaná Logitech Lift Vertical Ergonomic, která mi dorazila před pár týdny na testování.

Logitech Lift kliká i za leváky

Počítačová myš Logitech Lift Vertical Ergonomic je dostupná nejen v naší elegantní, ale hodně střídmé grafitové, ale také v bílé či jemné růžové. Všechna tato provedení jsou však jasně určena pravákům, a proto určitě velké množství uživatelů potěší, že je nová myška k dispozici také pro leváky.

Logitech Lift Vertical Ergonomic

Zařízení ale není pro každého, hodí se především pro malé až střední ruce. Ženám bude nejspíš, stejně jako mě, velikost myši vyhovovat, muži s většími dlaněmi by však měli zvážit vhodnou alternativu (např. myš Logitech MX Vertical).

Uleví bolesti zápěstí

Jak jsem již zmínila, jde o ergonomickou vertikální myš, čímž se automaticky řadí k zařízením, které brání syndromu karpálního tunelu. Co jej způsobuje?

Nejčastěji bývá příčina „karpálů“ ukrytá v dlouhodobě nepřiměřené zátěži ruky, především zápěstí. Pokud vykonáváte jednotvárnou práci a většinu času trávíte za počítačem, máte ruce ve stále stejné poloze. Přispívá k tomu samozřejmě i špatné držení těla. Pokud příznaky tohoto onemocnění podceníte, mohou vést až k nutné operaci. Vyplatí se proto myslet na prevenci.

K pomocníkům, kteří při kancelářské práci prokazatelně ulevují zátěži rukou, patří ergonomické myši a klávesnice. Výhody mnou testované myši Logitech Lift Vertical Ergonomic jsou však mnohem obsáhlejší.

Designem vám skvěle zapadne do ruky

Myš připutovala v malé krabičce spolu s přijímačem Logi Bolt USB, 1× baterií AA a příručkou rychlého spuštění. Líbí se mi, že výrobce využívá minimalistické papírové balení, koneckonců i samotné zařízení je vyrobeno ze 70 % z recyklovaného plastu (v případě šedé myšky, ostatní barvy využívají 54 % recyklovaného plastu).

První věc, která mě napadla, byla, že si nejspíš budu muset na nový tvar myši dlouho zvykat. Doteď jsem totiž byla zvyklá na standardní levnou myš v jednoduchém podlouhlém provedení. Logitech Lift Vertical Ergonomic však umí překvapit. První uchopení u vás bude možná nejisté, ale myš je tak šikovně konstruovaná, že vám po pár minutách přijde držení v úhlu 57° mnohem přirozenější. Dle slov výrobce kopíruje tenhle úhel přirozené podání ruky.

Logitech Lift Vertical Ergonomic

Testované zařízení je vyvedeno v plastu, spodní část je pogumovaná s vrásněním, takže vám dlaň skvěle podrží. Kvalitě zpracování není co vytknout, je poznat, že držíte v ruce prémiovou značku. K pozitivnímu dojmu přispívá také nízká hmotnost (konkrétně 125 g) a pro mě ideální rozměry (71 × 70 × 108 mm). Myš se navíc díky plošným padsurferům hladce pohybuje po stole, podložka teda není nezbytná.

Pravá strana myši patří levému a pravému tlačítku, jež má přednastavené stejné využití jako ostatní počítačové myši. Mezi tlačítky se nachází kolečko SmartWheel, pod ním pak přepínač DPI switch pro změnu citlivosti. Výhodou levé strany Logitechu je pohodlná opěrka pro palec, kterou doplňují dvě tlačítka s nastavitelnými funkcemi.

Logitech Lift Vertical Ergonomic se vám přizpůsobí

Příjemným zjištěním pro mě bylo skutečně tiché klikání, vedle kterého působilo klepání do klávesnice skoro jako hromobití. Dobře se mi pracovalo i se SmartWheel, jež odvádí plynulou a přesnou práci (můžete si nastavit standardní, nebo obrácený směr scrollování). Určitě doporučujeme zapnout funkci Smooth scrolling, se kterou kurzor myši hladce klouže po obrazovce notebooku či tabletu. Zvolit si můžete rovněž rychlost, nám vyhovovalo přednastavených 50 %.

Logitech Lift Vertical Ergonomic

Myš Logitech Lift Vertical Ergonomic je kromě grafitové barvy dostupná také v růžové či bílé. K dispozici je Logitech rovněž pro leváky.

SmartWheel však neslouží jen pro scrollování, je zde ukryté také přizpůsobitelné tlačítko, jež vám může posloužit třeba pro klávesové zkratky. V nastavování pak můžete pokračovat u DPI switche s rozsahem 400–4 000, což je hodnota, jež vám pro efektivní práci bude bohatě stačit (myš není určena pro gamery).

Do výčtu celkem 6 tlačítek už zbývají pouze ta umístěná na levé straně. Také jim můžete přiřadit konkrétní úlohu, např. Kopírovat a Vložit, Zesílit a Ztlumit hlasitost a další. A pokud chcete, aby myš využívala jiné funkce např. ve Wordu a jiné v grafickém programu, i toto přání vám Logitech splní. V každém případě si oblíbíte jak rychlost, tak spolehlivost reakce.

Logitech Lift Vertical Ergonomic

Veškerá nastavení provádíte pouze v aplikaci Logi Options+, která je komplet v angličtině, což může být pro neznalé uživatele nepříjemné překvápko. Věřím ale, že s pomocí překladače si hravě poradíte. Pro úplnost dodávám, že tento software má podporu v systému macOS 10.15 nebo novějším a Windows 10, 11 nebo novějším.

Další výhodu Logitechu vidím ve funkci Easy Switch, která slouží pro přepínání až mezi 3 zařízeními (musí na nich běžet aplikace Logi Options+) – jednu myš tak můžete použít pro notebook, stolní počítač i tablet. Ještě jednodušší obsluhu zajistí technologie Logitech Flow, díky níž můžete mezi těmito zařízeními snadno přesouvat soubory.

Logitech Lift Vertical Ergonomic

Konektivita a napájení

Nový přijímač Logi Bolt USB s portem USB-A a dosahem až 10 m lze uschovat do těla myši k baterii. Zní to možná jako samozřejmost, ale ne všichni výrobci s touto drobností počítají. (Mimochodem tento kryt není výsuvný, ale magneticky vyklápěcí a působí to vážně dobře.) Další možností, jak myš Logitech Lift Vertical Ergonomic připojit, je Bluetooth. Zkoušeli jsme obě možnosti a nebyl nejmenší problém, že by párování nefungovalo.

Energii testovanému zařízení dodává přibalená baterie AA, jež by se měla chlubit životností až 24 měsíců.

Logitech Lift Vertical Ergonomic

Závěr

Bezchybný design, přesnost a spolehlivost, možnost přizpůsobení a ergonomie, na kterou si zatraceně rychle zvyknete – to jsou hlavní výhody počítačové myši Logitech Lift Vertical Ergonomic. V přehledné aplikaci si nastavíte funkce jednotlivých tlačítek. Spolupracuje až se 3 zařízeními, a dokonce je vyrobena z recyklovaného plastu. Vertikální design zvedne vaše zápěstí do přirozenější polohy, čímž eliminuje jak bolest rukou, tak špatné držení těla. Nevýhody se zkrátka u této myši hledají vážně těžko.

Klady (+): Zápory (–):
+ 6 přizpůsobitelných tlačítek – aplikace je dostupná pouze v angličtině
+ velmi příjemný úchop  
+ tichý provoz  
+ spolupracuje až se 3 zařízeními  
+ vhodná i pro leváky  
+ nízká hmotnost, vhodné rozměry  

 

Logitech Lift Vertical Ergonomic

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
Jak vyčistit sklokeramickou varnou desku?

Jak vyčistit sklokeramickou varnou desku?

Jste fanoušky moderního bydlení? Pak jistě nedáte dopustit na sklokeramickou elektrickou nebo indukční desku. Je mimořádně účinná, úsporná, a navíc vypadá velmi elegantně. Klíčem k jejímu dlouhodobě p...... Celý článek
Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Sony SRS-XG300 je součástí nejnovější řady bezdrátových reproduktorů Sony X-Series. Může se pochlubit zvýšenou odolností, skvělou výdrží baterie a spoustou funkcí. Jak hraje a co dalšího tento reprodu...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek