×

Recenze: Jsou sluchátka Jabra Elite 5 skutečnou elitou zvuku?

20.01.2023

Na recenzi ke mně zavítala sluchátka Jabra Elite 5, nejnovější hudební přírůstek značky Jabra. S nadšením jsem se pustila do poslechu hudby, a věřte, měla jsem je v uších téměř nonstop. Jaký výkon podala sluchátka Jabra Elite 5? Stojí za koupi? Čtěte dál…

Recenze Jabra Elite 5

Technické parametry Jabra Elite 5:
Rozsah: 20 Hz–20 kHz
Typ sluchátek: do uší (intraaural)
Typ přenosu: bezdrátový – Bluetooth 5.2, True Wireless
Typ nabíjení: USB-C
Ovládání: tlačítkové
Mikrofon:
Stupeň krytí: IP55
Výdrž sluchátek a pouzdra: 7 hod. – sluchátka, 28 hod. – pouzdro

V balení je všechno, co potřebujete

Kvalita se často pozná i podle balení. Pokud za produkt zaplatíte solidní částku, očekáváte, že v balení i něco bude. A taky že bylo, kromě pouzdra a sluchátek v balení Jabra Elite 5 najdete i 3 páry různých velikostí špuntů do uší a nabíjecí kabel USB-C/USB-A. To mě potěšilo, protože výrobci v dnešní době občas nedávají nabíjecí kabely jako součást balení.

Šikovné pouzdro, rychlé párování

Sluchátka Jabra Elite 5 najdete v nabíjecím pouzdře, které je velmi elegantní a má celkem malé rozměry, což je super, protože je tak akorát do kapsy.

Když jsem sluchátka vytáhla, automaticky se zapnula. Stačilo je už jen spárovat s telefonem, a musím zmínit, že párování bylo extrémně rychlé a jednoduché. A navíc je můžete spárovat až se 2 zařízeními najednou. Potom si už jen stáhnete aplikaci Jabra Sound+. Proč? Uvidíte, ale věřte mi, vyplatí se to. Sluchátka mají Bluetooth 5.2, takže se můžete těšit na skutečně rychlý bezdrátový True Wireless přenos hudby.

Aplikace Jabra Sound+ a funkce na úrovni

Jabra Elite 5 mají mnoho funkcí, které vám určitě přijdou vhod, a to při poslechu hudby během jízdy v MHD i v tichosti doma u počítače. Abyste však všechny funkce mohli nastavit, je potřeba si stáhnout aplikaci Jabra Sound+. Aplikace vás kromě jiného informuje o stavu baterie levého a pravého sluchátka, ale i o stavu nabití pouzdra. A má jen jednu nevýhodu – je v angličtině. Přesto se ale podle mě zorientujete snadno, protože je aplikace intuitivní, kromě toho všechny názvy funkcí jsou tak či tak nazvané anglicky, takže budete mít přehled, co v ní děláte.

Recenze Jabra Elite 5

Active Noise Cancellation (ANC)

Sluchátka disponují technologií hybridního aktivního potlačení okolního hluku (ANC). Díky kombinaci až 6 mikrofonů, které směřují dovnitř a ven, získáte spolehlivější potlačení zvuků z vašeho okolí. To oceníte nejen při poslouchání hudby, ale i při telefonování. Já osobně jsem s touto funkcí velmi spokojená, skutečně utlumila všechny ruchy, které okolo mě byly. Netvrdím, že jsou úplně stoprocentně nepropustná, když kolem vás třeba někdo nahlas vykřikuje nebo pouští extrémně nahlas hudbu, ale je to skutečně velký rozdíl.  Za normálních okolností vás nebude v podstatě nic rušit.


HearThrough

V situacích, v nichž zase chcete slyšet, co se kolem vás děje (např. ve městě, když plánujete jít přes přechod pro chodce apod.), si můžete jednoduchým stisknutím tlačítka přepnout ANC na HearThrough. Nejprve si však tuto funkci vždy musíte nastavit v aplikaci. Znovu musím říct, že i s touto funkcí jsem byla spokojená a vždy, když jsem potřebovala slyšet své okolí, mi to sluchátka umožnila.


Ekvalizér

V aplikaci Jabra Sound+ si přizpůsobíte zvuk sluchátek Jabra Elite 5. Můžete si vybrat z nastavení: Neutral, Speech, Bass boost, Treble boost, Smooth nebo Energize. Pokud vám z těchto možností žádná nevyhovuje, můžete si zvuk přizpůsobit samostatně kliknutím na malé + u „Music presents“ a nastavit si zvuk podle vlastních preferencí.

Recenze Jabra Elite 5

Soundscape (zvuková kulisa)

Neuvěřitelně mě potěšila funkce Soundscape, tzn. zvuková kulisa. Když u Soundscape kliknete na ikonku na pravé straně, zobrazí se vám výběr z mnoha kulis. Jsou rozděleny do kategorií: Mask the noise around you, Nature, Comfort. Můžete si vybrat, zda chcete mít jako zvukovou kulisu zvuky potápění, vodopád, vlny moře, dokonalou bouřku nebo například jeskyni. Možností je mnoho a jsem si jistá, že si vyberete. Tato funkce je opravdu super, protože si nemusíte podobné zvuky pouštět z YouTube či jiných aplikací, ale máte je rovnou v této aplikaci.

Toto byly základní funkce, dále v aplikaci nastavíte například automatické přijímání hovorů, automatické vypnutí mikrofonů, zapnutí možnosti poslechu vlastního hlasu během telefonování, abyste nekřičeli, případně můžete vypnout/zapnout detekci nasazení sluchátek do uší, ale i mnoho dalších. Můžete si vybrat preferovaného hlasového asistenta, zapnout Spotify Tap, abyste si mohli pouštět hudbu ze Spotify jedním kliknutím. A pokud náhodou sluchátka ztratíte, můžete je najít díky funkci Find my Jabra.

Recenze Jabra Elite 5

Snadno se ovládají

Výrobce upřednostnil klasické tlačítkové ovládání, ale musím říct, že z jiných sluchátek s ním nemám dobré zkušenosti, protože je často potřeba tlačítko zatlačit tak silně, že je to až nepříjemné. Toto však neplatí pro sluchátka Jabra Elite 5. Tlačítka jsou jemná a není třeba na ně silně tlačit. Stisknutím tlačítka na levém sluchátku docílíte přepnutí z funkce HearThrough na ANC a opačně. Vždy vám to, samozřejmě, sluchátka oznámí, což jsem ocenila. Dvěma stisknutími levého sluchátka aktivujete hlasového asistenta.

Stisknutím tlačítka pravého sluchátka pozastavíte přehrávání hudby. Dvojitým stlačením přepnete na následující píseň a trojitým stlačením zapnete předchozí píseň, případně se vrátíte na začátek skladby, která vám už začala hrát. Hlasitost snížíte a zvýšíte podržením levého (snížení hlasitosti) a pravého (zvýšení hlasitosti) tlačítka.

Telefonování s Jabra Elite 5 má svoje kouzlo, hlavně díky zmiňované funkci přijetí hovoru po nasazení sluchátek. Sluchátka mají až 6 mikrofonů, které kromě funkce ANC slouží i na telefonování, takže váš hlas druhá strana uslyší jasně a zřetelně, i kdyby venku nepříjemně foukalo.

Recenze Jabra Elite 5

Zvuk Jabra Elite 5 – elita nebo zlatá střední cesta?

Zvuk je pro nás běžně to nejdůležitější kritérium, kterého se během výběru nových sluchátek držíme. Jak má ale člověk vědět, jak sluchátka hrají? V první řadě mají rozsah 20 Hz až 20 kHz, jako většina sluchátek na trhu. Co se týče kodeků, zárukou kvalitního bezdrátového zvuku je QualComm aptX. Sluchátka však podporují i SBC, AAC.

A ano, zvuk Jabra Elite 5 je celkem fajn, starají se o něj 6mm měniče, má velmi pěkné středy, ale mám problém s basy a také trochu s výškami. Basy se sice opravdu snaží, ale na můj vkus nejsou dost silné (ani po nastavení basů v ekvalizéru). Ale musím uznat, že mám ráda velmi silné basy, takže pokud si na nich nezakládáte, zvuk vás potěší. Pokud však hledáte sluchátka, která vás každým úderem basů vystřelí mohutnou sílou až do vesmíru, tak hledejte dál.

Musím říct, že i když jsou sluchátka ve vyšší cenové kategorii a „plácnete se přes kapsu“, za tu cenu určitě stojí funkce, co se týče zvuku, čekala bych více. Elita to určitě není. Chválím však hlasitost sluchátek, neměla jsem problém, že by byla nízká, kromě toho mi pomáhalo ANC, díky němuž jsem nemusela „přehlušovat“ zvuky okolí hlasitostí, jak to musím dělat se sluchátky, která používám běžně.

Recenze Jabra Elite 5

Odolnost a pohodlí

Jabra Elite 5 jsou odolná proti vodě a prachu podle IP55, což přesně znamená, že jsou částečně chráněná před prachem a úplně před tryskající vodou. Toto jsem na vlastní kůži raději nezkoušela, ale aspoň budete mít jistotu, co sluchátka snesou a co ne. Díky odolnosti jsou skvělé pro sportovce, kdyby vás při běhu například zasáhla sprška.

Co se týče tvaru sluchátek a pohodlí během nošení, tak jsem byla velmi spokojená. Měla jsem je v uších při práci téměř nonstop a za tu dobu mě vůbec netlačila. Sluchátka kromě toho ani nejsou příliš velká, pohodlnost navíc zaručí i různé velikosti špuntů, takže si můžete vybrat ty, které vám budou sedět nejlépe.

Recenze Jabra Elite 5

A ještě něco vydrží…

Samotná sluchátka mají výdrž 7 hodin, což na papíře nevypadá moc, ale během dne, když je vkládáte do pouzdra, ve kterém se postupně dobíjejí (za 10 minut na 1 hodinu přehrávání), se vám to nebude zdát málo. Pouzdro vydrží až 28 hodin, což je skutečně dost. I nabíjení bylo rychlé, asi za dvě hodinky se pouzdro nabilo na 90 %. Pouzdro i sluchátka mají LED diody, které vás informují o nabíjení a zapnutí.

Ještě malý detail ke sluchátkům… většinou se True Wireless sluchátka dají pěkně spojit magnety, abyste je neztratili. Sluchátka Jabra Elite 5 se však při spojení zády odpuzují, magnety k sobě tahají opačné strany, takže je spojíte, ale slabě, navíc to nevypadá dobře.

Recenze Jabra Elite 5

Závěrečné hodnocení Jabra Elite 5

Můj čas strávený se sluchátky Jabra Elite 5 byl opravdu luxusní, nemám jim téměř co vytknout. Jediné dvě nevýhody jsou, že mají slabší basy a aplikace Jabra Sound+ není lokalizována. Co se týká funkcí, všeobecně zvuku, výdrže a ovládání, všechno bylo tip-ťop. Nejvíc mě překvapilo ANC, které bylo skutečně na jedničku, zadrželo spoustu zvuků z okolí, takže jsem si mohla užít nerušený poslech hudby. Celá aplikace je (kromě lokalizace) kvalitně propracovaná, vhod mi přišla i funkce Soundscape, v níž si vyberete z různých zvukových kulis. Sportovce kromě jiného potěší stupeň krytí IP55.
 

Klady (+) Zápory (-)
+ funkce ANC a HearThrough jsou kvalitní - aplikace není lokalizovaná do slovenštiny ani češtiny
+ krytí podle IP55 - slabší basy a výšky
+ skvělá aplikace Jabra Sound+ - vyšší cena na kvalitu zvuku
+ solidní zvuk  
+ dlouhá výdrž nabíjecího pouzdra  
+ pohodlí během nošení  
+ ovládání  

 

Chci Jabra Elite 5

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
10 rad, jak vybrat průmyslový vysavač

10 rad, jak vybrat průmyslový vysavač

Čeká vás rekonstrukce domu nebo se jen chystáte k velkému úklidu vaší dílny či garáže? Tak či onak, kvalitní průmyslový vysavač by ve vaší výbavě neměl chybět. Poradí si s nánosy prachu, stavebního od...... Celý článek
Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Sony SRS-XG300 je součástí nejnovější řady bezdrátových reproduktorů Sony X-Series. Může se pochlubit zvýšenou odolností, skvělou výdrží baterie a spoustou funkcí. Jak hraje a co dalšího tento reprodu...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek