×

Recenze: Gril Tefal OptiGrill Elite XL i pro opravdové gurmány

24.02.2022

Kdo by nemiloval grilovačky? Nechce se vám ale čekat na teplé letní měsíce nebo zrovna nejste mistři grilu? Nevadí! Vsaďte na Tefal OptiGrill Elite XL, který vám ugriluje vaše oblíbené pokrmy i v chladných měsících v pohodlí vašeho domova. Navíc budete překvapeni, jak jednoduché grilování může být. My jsme si čekání na letní grilovačky zkrátili a podrobili jsme OptiGrill Elite XL pořádnému testu! Jak asi inteligentní gril obstál?

Tefal_OptiGrill_Elite_XL

Technické parametry:
Konstrukce:
kontaktní gril
Grilovací plocha: žebrovaná
Rozměr grilovacích desek: 40 × 20 cm
Příkon: 2 200 W
Rozměry: V × Š × H: 26 × 51,5 × 41,7 cm
Hmotnost: 10,2 kg
Další vlastnosti: 16 automatických programů,
funkce OptiGrill Elite XL pro změření tloušťky,
ermostat, vyjímatelná grilovací deska, odkapávací
nádobka, možnost mytí grilovacích ploch a nádobky v myčce 

O čem se dočtete:

Kouzlo dokonalých pokrmů

Přestože nejste zrovna králové kuchyně ani mistři letních grilovaček, inteligentní gril Tefal OptiGrill Elite XL vám pomůže připravit vynikající pokrmy. Sami jsme to vyzkoušeli. Jak už samotný název napovídá, u výroby tohoto grilu se zkrátka netroškařilo – na šířku měří zhruba půl metru a nutno podotknout, že se se svou hmotností 10,2 kg také pěkně pronese. Velké hostiny si ale žádají velké pomocníky, a proto nám většinou jeho velikost přišla vhod. 

Už na první pohled působí Tefal OptiGrill Elite XL velice kvalitně. Pevná konstrukce a bytelné materiály tomu pravděpodobně jen přispívají. Co oko na první pohled nevidí, uvidí na pohled druhý – v tomto případě při otevření grilu. I tady jsme byli mile překvapeni. Grilovací plochy jsou opatřeny žebrováním, což je ideální pro přípravu steaků či velkých kusů masa. Spodní plocha disponuje malými výstupky, které spolu s vhodnou teplotou zabraňují sklouzávání potravin. Navíc je mírně skloněna směrem dolů, aby výpek rovnou stékal do odkapávací nádobky.

Můžete se podívat na unboxing grilu Tefal OptiGrill Elite XL.

V přední části grilu se nachází rukojeť, na níž najdete displej a několik tlačítek. Kromě tlačítka Vypnout/Zapnout zde naleznete také funkci Mražené potraviny či Zapékání. Při přípravě jednotlivých částí pokrmu si vyberete z 16 automatických programů, které jsou ukryty ve dvou kategoriích, a to Maso a ryby a Zelenina a sendviče.

Nejlepší na tom je, že nemusíte hlídat teplotu, ani potraviny obracet. Pokud ani jeden ze 16 programů nepředstavuje nic z toho, co se zrovna chystáte v grilu připravit, přijde vám vhod Manuální režim. V něm si sami nastavíte, na jakou teplotu a kolik minut chcete danou surovinu grilovat.

Tefal_OptiGrill_Elite_XL

Pusťte se do grilování

Poté, co si pečlivě pročtete návod, zjistíte, že grilování bude opravdu hračka. Vyhraďte si dostatek pracovního prostoru. Rozmyslete si, na kterou dobrotu máte zrovna chuť, recepty se můžete inspirovat i v přiloženém návodu či na oficiálních stránkách Tefalu. Nachystejte si suroviny, lehce pokapejte ubrousek olejem a potřete jím grilovací plochy. Teď už jen stačí zapnout gril a můžete se pustit do práce. Mějte přitom vždy na paměti, že se do grilu nesmí vkládat alobal ani pečicí papír. Při manipulaci potravin na grilu využijte vždy pouze plastové či dřevěné kuchyňské náčiní, abyste nepoškodili nepřilnavý povrch.

Tefal_OptiGrill_Elite_XL

Rare, medium nebo well-done?

Odložte teploměry a nechte pracovat Tefal OptiGrill Elite XL, stejně jako jsme to udělali my. Na přípravu hovězích steaků jsme byli skutečně zvědaví! Nebyli jsme si jisti, zda gril zvládne maso propéct podle našich požadavků. Gril ale nabízí rovnou tři možné varianty propečení, a to Velmi málo propečený, Málo propečený, Středně propečený a Dobře propečený, Velmi dobře propečený.

Při grilování prvních hovězích steaků jsme zvolili medium, tedy zlaté střední propečení. Trvalo to pouze 3 minuty a gril pomocí zvukového efektu hlásil, že je maso hotové. Plni očekávání jsme steak rozkrojili a byli jsme nadšení! Maso bylo propečené přesně podle našich představ – krásně růžové a šťavnaté. Mňam!U málo propečených steaků jsme byli opět příjemně překvapeni. Hranice mezi úplně syrovým a rare masem je totiž velice tenká, ale i s touto výzvou si gril poradil na jedničku.

Tefal_OptiGrill_Elite_XL

Vždy se našli i strávníci, kteří si přáli dobře propečený steak. V tu chvíli přišlo vhod, že se gril nemusel znovu nahřívat, stačilo pouze vyndat „rare kousky“ a pokračovat v dopékání. Po pár minutách jsme se opět dočkali požadovaného výsledku. Všichni u stolu měli spokojené výrazy, a dokonce došlo i na přidávání – teď už s jistotou víme, že gril zvládne pohostit i ty nejnáročnější jazýčky.

Pomocník, který má šťavnaté masíčko pod palcem

Gril se v našich rukách skoro nezastavil a došlo i na grilování kuřecího masa. Ani v tomto případě nás náš pomocník nezklamal a kuřecí prsa, která často bývají vysušená, byla nádherně šťavnatá, a to na naši velikost masa stačilo pouze 11 minut! U vepřového masa se připravte na delší dobu propékání. Delší ovšem neznamená dlouhou. Během 20 minut bylo maso hotové. Ač se neradi opakujeme, i této dobrotě bychom dali deset bodů z deseti.

Tefal_OptiGrill_Elite_XL

Zvládne vše, co si usmyslíte – klobásky, slaninu i rybu!

Vzhledem k tomu, že se OptiGrill Elite XL pyšní režimem na grilování klobásek, nezbývalo nám nic jiného, něž jej vyzkoušet. V tomto případě jsme vybrali vegetariánské bílé klobásky, jejichž příprava vyžaduje velmi podobný čas jako těch masových. Tady jsme ale trochu narazili. Zvolili jsme režim Předvařená klobása, protože ze zkušeností víme, že není potřeba klobásky dlouho tepelně zpracovávat. Předpokládaný čas grilování byl 16 minut, což se nám zdálo moc. Asi v polovině času jsme pro jistotu klobásky zkontrolovali.

V momentě, kdy se gril znovu zavřel, se program přerušil a bylo nutné přejít do Manuálního režimu. Bohužel jsme nepřišli na to, jestli bylo přerušení programu způsobeno naší nešikovností, nebo chybou grilu. I s manuálním režimem jsme si ale poradili a klobásky byly chutné. 

Tefal_OptiGrill_Elite_XL

Dostanete-li chuť na rybu či slaninu, ve chvilce ji zaženete. I to totiž gril zvládne nachystat! My vyzkoušeli obojí a opět jsme byli více než spokojeni.

Jde to i bez masa!

Jste-li vegetariáni či vegani nebo zkrátka jen omezujete ve vašem jídelníčku maso, věřte, že i vy budete nadšení! Tefal OptiGrill Elite XL nabízí bohatou škálu možností, a tak se vůbec nemusíte obávat, že byste gril nevyužili. Ba naopak! Rychlou italskou svačinu v podobě křupavého panini si rozhodně oblíbíte. Gril bez problémů zvládne brambory, lilek i jinou zeleninu. Šťavnatý vege burger si vychutnáte díky funkci Zeleninová placka.

S některými surovinami si budete muset vyhrát v Manuálním režimu, ale výsledky pak stojí za to! My režim Zelenina a sendvič využívali opravdu často a nejvíce nás bavilo, že jsme během několika minut mohli servírovat dokonalé pokrmy. Papriky i rajčata byly hotové za méně než deset minut. Zajímalo nás, jak si povedou syrové brambory. Gril si změřil tloušťku brambor a odhadovaný čas grilování byl 14 minut. Za tak krátkou dobu se brambory opravdu stihly propéct a na povrchu byly krásně křupavé.

Tefal_OptiGrill_Elite_XL

Nevynechali jsme ani panini, kterému stačilo pouhých 13 minut k dobrému propečení. Milovníci grilovaných sýrů si budou muset vystačit s Manuálním režimem, což nás osobně trochu zklamalo. Zpočátku jsme nebyli příliš šikovní a pravděpodobně jsme nastavovali příliš vysoké teploty, takže se nám vždy sýry roztekly. Až se tedy do sýrových hodů pustíte vy, pamatujte, že méně je někdy více – začněte na nízkých stupních a raději vždy přidejte!

Bez práce nejsou koláče

„Koláče“ už jsme ale měli a teď je čas na práci, tedy úklid. Od umývání kuchyňských pomocníků dávají většinou všichni ruce pryč. V tomto případě se však není čeho bát. Až gril úplně zchladne, vycvakněte obě grilovací plochy a umyjte je houbičkou pod teplou vodou. Mycí přípravek klidně použijte, zapomeňte ale na drátěnky, které by mohly povrch poškodit – ostatně sami uvidíte, že umývání jde tak snadno, že je ani nebudete potřebovat. Nás nicméně nejvíc potěšila možnost mytí grilovacích desek i odkapávacích misek v myčce. Pak už jen otřete gril zvenku a je hotovo!

Tefal_OptiGrill_Elite_XL

Závěr

Pokud se chystáte pořídit Tefal OptiGrill Elite XL, mějte na paměti, že jeho rozměry jsou skutečně XL a budete na něho potřebovat dost místa. Na oplátku pak ale zvládne pohostit během chvíle velké návštěvy, což jsme si nejednou vyzkoušeli i my na rodinných sešlostech a setkáních s přáteli. Navíc inteligentní asistent pracuje vážně spolehlivě, nemusíte tedy nic otáčet ani kontrolovat.

Můžete se tedy skvěle bavit, zatímco gril bude pracovat. Až bude pochoutka podle vašich požadavků, zvukový signál vás upozorní, že je čas servírovat. My byli s přesností Automatických režimů a rychlostí přípravy opravdu velice spokojeni. Pusťte se do grilování i v chladných měsících, připomeňte si chuť letních grilovaček a ukažte své rodině či přátelům, že jste mistři grilu – s OptiGrill Elite XL vám to půjde snadno! 

Klady (+): Zápory (-):
+ rychlost - zákaz použití alobalu
+ přesnost automatických režimů - chybí funkce na grilovaní sýrů
+ ovládání v češtině - vysoká hmotnost
+ odnímatelná odkapávací miska  
+ rozmanitost Automatického režimu (16 programů)  
+ možnost Manuálního režimu  
+ funkce Mražené potraviny  
+ funkce Zapékání  
+ možnost mytí v myčce  

 

chci-gril-tefal

Další aktuality

Velký průvodce Sony sluchátek

Velký průvodce Sony sluchátek

Sony sluchátka již dlouhodobě dobývají svět audia. Vybírat můžete z nejrůznějších typů sluchátek, od sluchátek přes hlavu, špuntů až po skutečně bezdrátová sluchátka, a to ve všech cenových kategoriíc...... Celý článek
Jak vybrat 3D tiskárnu?

Jak vybrat 3D tiskárnu?

3D tiskárnu si můžete pořídit domů i vy – nejenže je to možné, dokonce to ani není drahé. V dnešním článku vám obecně představíme 3D tisk a konkrétně poradíme s výběrem 3D tiskárny. O čem se do...... Celý článek
Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

ETA představila unikátní novinku. Kuchyňský robot ETA Gratus di Vetro, který vznikl ve spolupráci s předním českým designérem a sklářským umělcem Ronym Pleslem. Nás ale především zajímalo, jak mu to p...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Valachy Tour – Běhej Valachy říjen 2022

Valachy Tour – Běhej Valachy říjen 2022

Desátý ročník unikátního seriálu závodů DATART Valachy tour jde pomalu do finále. Začátkem roku odstartovala sérii závodů Noční stopa Valachy se závodníky na běžkách, následoval červnový závod na hors...... Celý článek