Recenze: S klimatizací Electrolux ChillFlex Pro se horka bát nemusíte

10. 7. 2020 - Zdeněk Císař - Recenze
Zatočte s vedrem. Otestovali jsme mobilní klimatizaci Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“, která ochladí i velké místnosti. Navíc umí také odvlhčovat a topit, takže v jednom zařízení získáte celoročního pomocníka.

Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“
Právě při vkládání článku do našeho redakčního systému se venku udělalo extrémně dusno. Doma jsme měli do pěti minut příjemně.
 

Léto je tady a s ním zábava, dovolené, koupání, sluníčko, prázdniny… ale taky vedro. Pokud i ve stínu vlastního domova omdléváte horkem, pomůže mobilní klimatizace, která vám v místnosti promptně zajistí krásný chládek. V dnešním testu si představíme model Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“.

Jde o pokročilý model s vysokým výkonem, který zvládne kromě chlazení také odvlhčovat a fungovat jako ventilátor, a dokonce umí také topit, takže ho můžete používat celý rok. Každopádně sezóna klimatizací právě začala – už během testování zvládla příroda zařídit třicítky, a to se teprve přehoupnul červen do července.

Obsah článku:

Že je venku takové vedro, až taje asfalt? Vás to v krásně klimatizované místnosti nemusí vůbec trápit.

Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“
Na to, jak je výkonná, nezabere klimatizace příliš mnoho prostoru. Je překvapivě skladná, a díky kolečkům ji snadno přesunete.

Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“
Energetický štítek klimatizace
Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“

Klimatizace: Precizní kontrola teploty a vysoký výkon

Když jsme pro vás psali článek „Jak vybrat klimatizaci“, zmiňovali jsme výhody tohoto řešení oproti ochlazovači vzduchu. Na dnes testovaném modelu Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“ si je můžeme krásně ukázat v praxi.

Výhody „klimy“ jsou jasné – výkon, precizní kontrola teploty a bezúdržbový provoz. Ochlazovač vzduchu je ve své podstatě tichý ventilátor, který žene vzduch přes neustále dolévanou studenou vodu nebo dosypávané kostky ledu.

Samozřejmě fungují, proto se ostatně prodávají, ale kromě pravidelné údržby mají nevýhodu v tom, že nezvládají tak přesně hlídat teplotu a také že z principu zvlhčují vzduch, takže se nehodí do prostorů, kde už je relativní vlhkost vysoká.

To na dnes testované klimatizaci si nastavíte třeba 23 °C a… hotovo. Přístroj zajistí a udrží 23 °C. Nic nedoléváte ani nedosypáváte; naopak s chladivem vůbec nepřijdete do styku.

Vyšší pořizovací cena je sice fakt, ale nutně vyplývá z toho, že kupujete sofistikovanější a bezúdržbový přístroj. A co se týče spotřeby, musíte při nákupu dobře vybírat – recenzovaný Electrolux patří do energetické třídy A, takže můžete mít doma příjemnou teplotu, aniž by vaše peněženka při meziročním vyúčtování skončila prázdná.

Pojďme si tedy Electrolux EXP34U338HW konečně představit důkladněji.

 

Multifunkční klimatizace umí i hřát a odvlhčovat

Electrolux ChillFlex Pro nabízí čtyři možnosti provozu (včetně „automatiky“ tedy vybíráte z pěti režimů): chlazení, vytápění, odvlhčování a ventilátor.

Chlazení je jasné; jde pravděpodobně o hlavní funkci, kvůli které si klimatizace pořizujete. Vytápění je ale příjemný nadstandard, díky kterému se využití klimatizace rozšíří na celý rok.

Velmi praktická je funkce odvlhčování. Pokud máte doma příliš vysokou relativní vlhkost, tak to možná pocitově hned nepoznáte, ale jde o prostředí, kde se začnou divoce množit roztoči, plísně a další alergeny. Hlavně novostavby a rekonstruované nemovitosti bývají v důsledku ekologické úspornosti hodně „utěsněné“, takže je důsledné větrání a/nebo odvlhčování nutnost. Snadno se může stát, že i domácnost „slušných“, čistotných lidí se bude potýkat s plesnivými stěnami či nábytkem.

Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“
Je libo příjemných 24 °C, když jsou venku nesnesitelné třicítky? S klimatizací ChillFlex Pro máte chládek za pár minut.
 

Electrolux EXP34U338HW se o vysoušení vzduchu postará, má na to vyhrazený speciální režim. Kondenzovanou vodu budete muset nějak odvádět – přímo v balení najdete vypouštěcí hadici, kterou můžete nasměrovat do odtoku (nebo nějaké vhodné nádoby). V rodinných domech možná oceníte možnost připojit přímo k zařízení zahradní hadici a odvádět vodu například do nejbližšího záhonku.

A rozhodně by byla chyba nepochválit poslední funkci: ventilátor. Neřešte teplotu, vypněte kondenzátory… Užijte si prostě a jednoduše svěží víření vzduchu v místnosti, které také pocitově ochlazuje a je navíc tišší než aktivní chlazení/ohřívání.

Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“
I zezadu je design jednoduchý a přehledný. Kromě hlavního výfuku obsahuje vlastně jen ventily na případné vypouštění vody.

Praktická kolečka a jednoduchá instalace

Jak budete s téměř 40kg klimatizací manipulovat? Naprosto jednoduše – má totiž kolečka. Ta navíc fungují přesně tak, jak mají: Sama klimatizace nikam neujíždí a na podlaze stojí hezky rovně, ale pokud ji chcete přemístit, můžete to udělat klidně jedním prstem.

Mimochodem, podobně chytře vymyslel Electrolux také prvotní vybalování. Abyste nemuseli zvedat těžké zařízení „nad krabici“ do výše hrudníku (to by asi museli dělat dva silní chlapi), naklánět krabici na bok (což se nesmí; klimatizace musí stát), ani krabici třeba rozřezávat, funguje to tak, že z ní jednoduše sejmete boky, podobně jako u velkých televizorů, a přístroj pak relativně snadno sundáte z nízkého polystyrenového dna, ideálně pomocí praktických postranních madel. Jasně že to není vynález Electroluxu, ale vždycky potěší, když výrobci u balení velkých a těžkých spotřebičů přemýšlejí a vy se pak zbytečně nedřete.

Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“
Díky čtyřem režimům provozu vám Electrolux ChillFlex Pro poslouží v létě i v zimě.
 

Vzhledem k tomu, že klimatizace je relativně sofistikované zařízení, mohli byste mít právem obavy z instalace. Ve skutečnosti je ale celý proces mimořádně jednoduchý. Jediné, co musíte udělat, je zajistit vývod vzduchu v režimech chlazení/topení, případně odvod kondenzované vody (o kterém jsme už mluvili), pokud chcete odvlhčovat.

Trubice na odvod horkého nebo chladného vzduchu není nic jiného než velký husí krk. Na jeho konce musíte nasadit plastové koncovky – jednu následně nacvaknete na příslušný průduch na klimatizaci, druhou umístíte do otevřeného okna.

Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“
Představa vývodní hadice je možná trochu děsivá, ale v záclonách se schová, takže vlastně nemusí být nijak výrazně rušivá.
 

Nasazení zmíněných koncovek je až překvapivě jednoduché. Nic nemusíte složitě vyměřovat, tlačit ani nacvakávat… Trubici stačí na krajích roztáhnout a koncovky jemně našroubovat – padnou dokonale a zvládnete to vlastně bez přemýšlení, poslepu.

I když ale můžete příslušný konec vypouštěcí trubice uchytit do otevřeného okna, určitě doporučujeme přikoupení okenní sady, která bohužel není součástí balení, protože vždy záleží na tom, jaké požadavky na umístění klimatizace a jaké rozměry oken máte; výrobce by tedy nevěděl, co konkrétního přibalit.

Sada těsnění zajistí, že studený/teplý vzduch nebude unikat otevřeným oknem ven, čímž zvýší efektivitu provozu.

Okenní sada pro klimatizaci Electrolux EWS01
Doporučujeme pořídit okenní sadu pro klimatizaci Electrolux EWS01, která utěsní vzniklou mezeru v otevřeném okně.

Intuitivní ovládání a dálkový ovladač v balení

Klimatizace je sice velká (protože je výkonná; k tomu se ještě dostaneme), ale rozhodně jí nemůžeme upřít eleganci. Hrany nejsou přísně pravoúhlé, takže přístroj nepůsobí jako nevzhledná krabice, nýbrž jako moderní spotřebič. Horní panel s výduchem a ovládacím panelem lemuje stříbrný okraj, který je sice plastový, ale vypadá bytelně, a hlavně hezky.

Zmíněný ovládací panel si pak zaslouží velkou pochvalu za to, jak je přehledný a jednoduchý. Všechna tlačítka jsou přehledně označená, a popisky jsou sice v angličtině, ale vzhledem ke srozumitelným ikonám a k tomu, že daná slova jsou hodně známá (mode, sleep…), by neměl mít problém s ovládáním ani anglicky nehovořící uživatel. A samozřejmě máte k dispozici český návod.

Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“
Vždycky doporučujeme přečtení návodu, ale faktem je, že ovládací panel je sám o sobě dokonale přehledný.

Přímo na klimatizaci jedním stisknutím nastavíte hlavní funkce, které si můžeme stručně představit (zleva doprava):

Tlačítko swing zapíná možnost víření vzduchu (oficiálně vyklápění lamel) – kryt výduchu se pohybuje nahoru a dolů, čímž mění směr proudu vzduchu

Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“

Tlačítko timer umožňuje zapnutí časovače, který funguje geniálně jednoduchým způsobem. Pokud je zařízení v chodu, můžete tímto tlačítkem nastavit automatické odložené vypnutí. Pokud je klimatizace vypnutá (tedy v zásuvce, ale neaktivní), můžete takto naprogramovat automatický odložený start. Jedno tlačítko, dvě funkce, stejný jednoduchý princip.

Tlačítko sleep zapíná režim spánku, který můžete aktivovat při chlazení, topení, nebo v automatickém režimu. Zařízení zvyšuje/snižuje teplotu ve 30minutových intervalech o ±1 °C a udržuje ji po dobu 7 hodin, než se automaticky vypne.

Mode logicky přepíná mezi režimy (automatický, chlazení, vysoušení, ventilátor, topení).

Pomocí - a + nastavujete teplotu nebo časovač.

Fan speed určuje rychlost pohybu ventilátoru (automatická, vysoká, střední, nízká). Neslouží ale nutně k regulaci hluku; pokud klimatizace spustí kompresor kvůli chlazení/topení, začne hlučet na standardní úrovni, nehledě na rychlost ventilátoru.

Filter reset – to by vás asi nenapadlo – slouží k resetování filtru, což je funkce, již využijete po vyčištění vzduchového filtru (po 250 hodinách provozu vás kontrolka vyzve
a po vyčištění můžete upozornění tímto tlačítkem vypnout).

Poslední tlačítkem, on-off, klimatizaci vypínáte a zapínáte.
 Veškeré tyto funkce (tedy kromě resetu filtru) máte k dispozici také na přehledném dálkovém ovládání s podsvíceným displejem, které má dosah 5 metrů.

Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“
Dálkové ovládání má k dispozici všechna tlačítka jako ovládací panel (s výjimkou jednoho málo používaného servisního).

Závěr: Dost výkonu i na velkou místnost

Ovládací jednotka WiFi ControlBoxOvládací jednotka WiFi ControlBox

Jeden ze základních parametrů, který musíte zohlednit při výběru klimatizace, je velikost místnosti, do které je určená. Testovaný model EXP34U338HW ChillFlex Proluxusní výkon, který stačí na místnost s plochou až 50 m² (víme, že umíte počítat, ale v metrech čtverečních většina lidí nepřemýšlí, takže abyste měli lepší představu, uvádíme, že jde o velké místnosti s rozměry například [cca] 7 × 7 nebo 6 × 8 metrů).

Pokud je venku například 38 °C a vy chcete chladit (rychle) na kupříkladu 24 °C, umí být klimatizace relativně hlučná a je ideální využít časovač a spouštět ji, když nejste doma. Při konzervativnějším nastavení teploty, a když si pohrajete s režimy, může být provoz tichý. Přístroj pak celkem příjemně šumí a vy si můžete v interiéru užít o několik stupňů chladnější, a navíc příjemně rozvířený a přes prachový filtr vyčištěný vzduch.

Díky vysokému výkonu se každopádně výsledky můžou dostavit úžasně rychle. Pravda, testovali jsme přístroj v menším pokoji (cca 30 m²), ale vzhledem k tomu, že klima v místnosti se podle našich nastavených preferencí zlepšilo prakticky okamžitě, můžeme předpokládat, že by byly výsledky podobné i na „maximální“ podporované ploše.

Pokud bychom chtěli konkrétnímu modelu něco vyčítat, tak je to absence vestavěného ovládání přes Wi-Fi a chytrou aplikaci. Zaprvé ale Electrolux prodává i takové modely, zadruhé nabízí ovládací jednotku WiFi ControlBox, která případně klimatizaci tuto funkcionalitu přidá.
 

Klady (+): Zápory (-):
+ Vhodná do místností s plochou až 50 m² - Vyšší aerodynamický hluk při některých nastaveních
+ Elegantní, moderní design - Chybí podpora Wi-Fi / ovládání přes mobil jako u modelu WP71-265WT
+ Čtyři režimy provozu + automatika - Součástí balení je pouze základní okenní sada. Doporučujeme proto dokoupit sadu  EWS01
+ Přehledné a intuitivní ovládání + dálkový ovladač


Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“
Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů