×

Zmrzlinovač nebo jogurtovač? Objevte kouzlo domácích pochoutek!

25.06.2022
V letním období každý hledá rychlé a osvěžující občerstvení. Oblíbenou součástí naší ledničky se tak stávají zmrzliny, sorbety a (mrazené) jogurty. Ve větším množství se však tyto dobroty trochu prodraží. Vyrobte si je raději doma, není to nic těžkého a určitě si pochutnáte i bez velkého množství cukru!

zmrzlinovač

O čem se dočtete:

Zmrzlinovače

S tímto přístrojem bude výroba zmrzliny, mražených jogurtů a sorbetů hračka. Ona i samotná výroba domácí zmrzliny ve zmrzlinovači je jednoduchá – smíchá se smetana ke šlehání s (ideálně přírodními) sladidly a dalšími dobrotami (oříšky, čokoládovými pecičkami, ovocem) a poté se zmrazí. Aby však byla zmrzlina krémová a ne zmrzlá hrouda s krystalky ledu, je potřeba, aby se hmota míchala i během zmrazování. K tomu slouží právě zmrzlinovače – přístroje, které zmrzlinu míchají a současně chladí.

zmrzlinovač

Důležité parametry

Cena

Domácí zmrzlinovače vůbec nemusí stát majlant. Tento přístroj můžete pořídit už kolem 1 000 Kč, ale výjimkou není ani plně automatický zmrzlinovač třeba za cca 7 000 Kč s přibalenými kleštěmi na kopečky a odměrkami.

Úloha těchto přístrojů je sice totožná – výroba domácí zmrzliny – konkrétní cena se však vždy odvíjí od výbavy a funkcí, kterými jsou vybaveny (nejčastěji se týká vlastního chlazení).

 

Objem mísy

Tím nejdůležitějším parametrem při výběru zmrzlinovače je objem mísy. Ten určuje, pro kolik osob najednou můžete pochoutku připravit. Objem může být např. pouhých 300 ml, nejčastěji se však potkáte s objemem 1–2 l.

Zmrlinovac

Láká vás koupě zmrzlinovače a zároveň byste upřednostnili možnost připravit dvě různé zmrzliny najednou? Pak vás určitě zaujme Zmrzlinovač Clatronic ICM 3650.

Příkon

Hodnota příkonu značí jak dobu, po kterou bude příprava zmrzliny trvat, tak spotřebovanou energii. Čím vyšší příkon, tím rychlejší zpracování, ovšem za cenu vyšší spotřeby energie. Domácí zmrzlinovače bez kompresoru mají příkon okolo 12 W, takže je částka za energie v podstatě nulová. Dražší modely s kompresorem mají příkon až 150 W.

 

Zmrzlinovač s kompresorem, anebo bez?

Zmrzlinovač s vlastním kompresorem (samochladicí) zvládne udržet vhodnou teplotu již hotové pochoutky i 20 minut. Také vám urychlí přípravu, jelikož nemusíte nádobu předem namrazovat, což trvá zhruba 8–12 hodin. Zmrzlina je pak hotová do půl hodiny.

Opakem jsou zmrzlinovače bez chladicí jednotky, které mají velice nízkou spotřebu. Mívají také větší objem mísy (až 2 l) a jsou finančně dostupnější.

Domácí zmrzlina

Domácí zmrzlina s použitím robota

Pokud však máte doma kvalitní robot či mixér, se kterým jste spokojení, stačí přikoupit speciální nástavec na zmrzlinu. Ten je kompatibilní např. i s mlýnkem na maso.

Zmrzlina ze zmrzlinovače – recepty

 

Vanilková zmrzlina

Ingredience:

 • 4 vaječné žloutky
 • 200 ml mléka
 • 60 g jemného krystalového cukru
 • 1 čajová lžička vanilkového cukru
 • 125 ml neslazené smetany

Postup:

Rozmixujte vaječné žloutky, krystalový cukr a vanilkový cukr do pěny. Směs musí být téměř bílá. Přidejte smetanu. Ohřejte mléko a přidejte směs žloutků a cukru. Ohřívejte ještě po dobu asi 2 min. Nevařte! Nechte směs vychladnout. Potom ji vložte do mrazničky na 20 min. Nakonec směs ještě jednou promíchejte a nalijte ji do přístroje na výrobu zmrzliny, kde ji nechte míchat asi 30–40 min.

Domácí vanilková zmrzlina

Zmrzlina z křupavých pekanových ořechů a javorového sirupu

Ingredience:

 • 100 g nasekaných pekanových ořechů
 • 50 g másla
 • 2 polévkové lžíce hnědého cukru
 • 2 polévkové lžíce javorového sirupu
 • 375 ml mléka
 • 375 ml smetany ke šlehání

Postup:

V pánvi pomalu rozpusťte máslo a pak přidejte nasekané pekanové ořechy. Posypte cukrem, zamíchejte a vařte na střední teplotě přibližně 3–4 minuty, až budou ořechy křupavé. Pozor! Při příliš vysoké teplotě vaření dojde ke spálení ořechů a jejich zhořknutí! Poté vysypte ořechy z pánve a nechte je vychladnout. Do samostatné misky na míchání nalijte mléko, zamíchejte smetanu a pak přidejte opečené, nasekané pekanové ořechy. Za stálého míchání přidejte javorový sirup, dokud se nezamíchá do směsi. Nakonec celou směs přelijte do výrobníku zmrzliny.

Domácí zmrzlina

Pomerančový sorbet

Ingredience:

 • 200 g cukru
 • 250 ml čerstvé pomerančové šťávy
 • 375 ml vody
 • 2 pomeranče
 • citrónová šťáva z celého citrónu

V hrnci smíchejte cukr, vodu a pomerančovou kůru. Za neustálého míchání jemně zahřejte, dokud se cukr nerozpustí. Přiveďte k varu a pak směs vařte přibližně 5 až 8 min. – dokud nebudete mít sirup. Odstavte z plotny a nechte vychladnout. Když sirup vychladne, zamíchejte do něj pomerančovou a citronovou šťávu a pak přelijte celou směs do výrobníku zmrzliny.

Domácí pomerančový sorbet

Mrazený čokoládový jogurt

Ingredience:

 • 1 hrneček plnotučného mléka
 • 180 g nasekané hořkosladké nebo polosladké čokolády
 • 2 šálky nízkotučného vanilkového jogurtu
 • 1/4 hrnku cukru

Smíchejte mléko a čokoládu v mixéru nebo kuchyňském robotu vybaveném kovovým nožem a nechte jej pracovat, dokud nebude směs hladká (20–30 sec). Přidejte jogurt a cukr a zpracujte dohladka. Poté zapněte spotřebič, nalijte směs do mrazicí mísy přes otvor na ingredience a nechte míchat do ztuhnutí (přibližně 50–60 min).

Mrazený jogurt
 

Zmrzlinovač


Jogurtovače

 

3 největší výhody domácího jogurtu​:

 • ekologie – nevyhazujete plastové kelímky
 • úspora – doma vyrobené jogurty stojí zlomek toho, co kupované (200 ml domácího jogurtu stojí asi 5 Kč)
 • kvalita – přesně víte, co jste do vašeho jogurtu dali a můžete si jej přizpůsobit podle sebe (vyhnete se přidanému cukru, glukózovo-fruktózovému sirupu, škrobům, zahušťovadlům, barvivům a konzervantům)

Domácí jogurt

Poctivý domácí bílý jogurt má nakyslou chuť, kterou ale snadno doladíte tím, co máte rádi.

Jak funguje jogurtovač?

jogurtovačNezbytnou ingrediencí jogurtu jsou bakterie. Nejsou však nijak škodlivé, naopak našemu tělu prospívají a mají pozitivní vliv na trávicí systém. Bakterie pak přemění cukr na kyselinu mléčnou, a to už je jen krok od chutného a zdravého jogurtu. Hlavní úlohou jogurtovače je tedy vytvořit správné prostředí, v němž se tyto bakterie budou snadno množit.

Jogurtovač je v podstatě jednoduchý přístroj a ani jeho cena většinou není vysoká (zhruba do 1 000 Kč). Nejčastěji je vybaven 7 až 12 skleničkami s víčkem o objemu cca 130–190 ml, na trhu jsou ale i modely, kde se jogurt připravuje do jedné větší nádoby o objemu zhruba 1 l.

 

Výroba jogurtu v jogurtovači

Domácí jogurt v jogurtovači připravíte velmi snadno. Do skleniček či nádoby dáte 1–2 lžičky klasického bílého jogurtu nebo přírodní jogurtovou kulturu, kterou zakoupíte ve formě prášku v prodejnách zdravé výživy či lékárnách. Pak přidáte mléko. To můžete použít v podstatě jakékoliv, ideální je homogenizované. Pokud upřednostníte jiný typ (nepasterizované), zahřejte ho asi na 90 °C a pak ho nechte zchladnout cca na 30 °C. Mléko (jogurtovou kulturu) dobře promíchejte s jogurtem. Voilá a kouzla mohou začít!

Domácí jogurt

Hotový jogurt spotřebujte ideálně do 3–7 dnůDoba zrání závisí na přístroji, ale pohybuje se v rozmezí od 6 do 12 hodin. Čím zralejší výrobek chcete, tím déle ho musíte nechat zrát.

Domácí jogurt je výborný s čerstvým (popř. mrazeným) ovocem, třtinovým cukrem, marmeládou, müsli, granolou, chia semínky, kakaem, medem, oříšky i čokoládou. Pokud chcete připravit ovocný jogurt, přidejte kousky ovoce hned do ještě teplého jogurtu a až poté ho dejte zchladit. 

Čím déle necháte přístroj pracovat, tím bude jogurt hustší.

 

Jogurtovač

Další aktuality

Velký průvodce Sony reproduktorů

Velký průvodce Sony reproduktorů

Pokud jde o audio, s produkty Sony nešlápnete nikdy vedle. Má skutečně širokou nabídku reproduktorů, od těch nejmenších, které se vám vejdou do ruky, až po výkonné party reproduktory. Zorientovat se v...... Celý článek
Poznejte cestu kávy z keře až do sáčku a naučte se o ni správně starat

Poznejte cestu kávy z keře až do sáčku a naučte se o ni správně starat

Většinou si kávu koupíme namletou v obchodě a celý proces poznávání končí u zalití horkou vodou. Věděli jste ale, že už po pár dnech na vzduchu začíná káva žluknout, jak ztrácí těkavé látky a oleje? V...... Celý článek
Recenze: Novinka Nothing Phone (1) určitě není k zahození

Recenze: Novinka Nothing Phone (1) určitě není k zahození

Doposud nevídaný vzhled, který může být převratný a změnit přístup ostatních výrobců telefonů. Dočkáme se podobného designu, jaký právě nastínila nová společnost Nothing, i od ostatních firem? Než se ...... Celý článek
Sledujte to – streamovací služby vás vtáhnou do děje!

Sledujte to – streamovací služby vás vtáhnou do děje!

Pokud nejste zrovna někde na pláži či u bazénu, můžete si vychutnat nějaký ten napínavý film nebo komedii v chládku svého obýváku. Co když ale zrovna v televizi nic nedávají? Přesně proto jsou tu stre...... Celý článek
10 aplikací pro děti, které zabaví nejmenší i starší ratolesti

10 aplikací pro děti, které zabaví nejmenší i starší ratolesti

Přemýšlíte, čím děti zabavit v dlouhých chvílích? Hledáte zajímavé aplikace, které přinesou zábavu a do určité míry budou vaše ratolesti také vzdělávat? Inspirujte se naším seznamem 10 aplikací, mezi ...... Celý článek