×

7 tipů, jak ušetřit na elektřině v domácnosti

27.08.2022

Dnes se podíváme na to, jak v bytě nebo domě ušetřit drahé kilowatty, respektive kilowatthodiny. Vaše spotřeba elektřiny nemusí být tak vysoká, aby vás každoroční vyúčtování porazilo.

Úspora elekřiny

Elektřina je jednou z mála energií, kterou opravdu spotřebováváte skoro pořád. Sedíte u počítače či televize? Čtete si pod rozsvícenou lampičkou? Nebo sice nejste doma, ale v zapnuté lednici na vás čeká večeře?

Nabízím sedm rad, jak na elektřině ušetřit. Stejně jako u tipů, jak ušetřit na vodě, vás ale rovnou uklidním: Pořád záleží v první řadě na vašem komfortu. Spíš, než abyste se omezovali, měli byste si dát pozor na plýtvání.

1. Sviťte LED žárovkami

LED žárovka

Moderní úsporná LED žárovka.
10 Wattů přibližně odpovídá 60W klasické žárovce.
 

Kdysi dávno, když se objevily první úsporné žárovky, na ně mnoho spotřebitelů rychle zanevřelo. Naštěstí doba pokročila a i LED žárovky našly své uplatnění.

Dnešní LED mohou svítit stejně hezky jako klasické žárovky (v prodeji jsou teplé, přirozené či chladné odstíny), rozsvěcují se okamžitě, náklady na pořízení nejsou nijak extrémní, životnost naopak výborná… A bez problémů seženete náhradu 40 W, 60 W, 100 W i jiných wattáží. Při zlomku spotřeby – třeba populární šedesátce zpravidla odpovídá 10W LED žárovka.

Taková matematika pak potěší snad i ty, kteří na střední škole propadali. Já mám kupříkladu v hlavním pokoji v různých světlech celkem 15 žárovek. Kdybych je v nějakém záchvatu šílenství pustil všechny najednou, v klasických žárovkách bych na stejný světelný tok potřeboval extrémních 860 Wattů. Se svými LEDkami i při maximálním vytížení spotřebuji nejvýš 150 W. To je méně než pětinová spotřeba.

TIP: Chcete vědět, kolik můžete ušetřit na žárovkách? Přečtěte si náš článek Jak vybrat žárovku!

Ušetřit na osvětlení vám pomůžou i moderní chytré vychytávky. Slyšeli jste o smart osvětlení? Už se vám nestane, že budete zbytečně svítit celé hodiny, protože zapomenete zhasnout. Pomocí smartphonu můžete ovládat světla ve vašem domě na dálku, nastavit časovač či dokonce měnit barvu osvětlení. Pokud se o inteligentním osvětlení chcete dozvědět víc, přečtěte si náš článek.

Žárovky Philips HUE vám pomůžou nejen ušetřit elektřinu, ale také navodí tu správnou atmosféru pro každou příležitost. Přečtěte si víc.

2. Vařte chytře

Nic proti elektrickým sklokeramickým deskám, ale indukční jsou o 30 - 45 % úspornější. Protože jde o spotřebič, který budete nejspíš používat často, zvažte, jestli se vám mírný příplatek za „indukci“ nevyplatí. Cena za desku se vám za pár měsíců či let vrátí a pak už bude hezky šetřit.

Pokud jsme vás dostatečně nepřesvědčili, klikněte na náš článek ve kterém vám prozradíme i další výhody indukčních varných desek. Šetřením energie to zdaleka nekončí.

Zvlášť moderní sporáky a varné desky často používají technologie využívající zbytkové teplo plotny. Pokud něčím takovým váš současný spotřebič nedisponuje, stačí ho vypnout o pár minut dřív. Rozhodně však tyto domácí pomocníky nepoužívejte k rozmrazování potravin. Proč utrácet za elektřinu v mikrovlnce, když stačí včas jídlo vyndat z mrazáku a nechat působit teplo ve vzduchu?

Rozmrazování potravin

 Praktická funkce? Ne, rozmrazováním v mikrovlnce neušetříte, ba právě naopak.

Drobnou úsporou může být i použití vhodného nádobí. Měď a ocel vede teplo lépe, než smalt, rovněž prohnuté dno snižuje efektivitu přenosu tepla. Kromě toho nádobí, které máte ještě po babičce, nemusí být dobré ani pro vaše zdraví.

A jak je to s ohřevem vody? Ve většině případů vyhrává rychlovarná konvice, jedinou výjimkou je ohřívání většího množství najednou. To je dobrá zpráva hlavně pro milovníky čaje, kteří si jistě pořídí rychlovarnou konvici s nastavitelnou teplotou – ušetří peníze a neporuší pravidlo, že čajové lístky se nezalévají vařící vodou.

Rychlovarná konvice

3. Hlídejte si energetický štítek ledničky

Ve většině domácností běží chladnička stále – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Je proto dobré vsadit na spotřebiče s co nejmenšími náklady na provoz. Nejúspornější ledničky a mrazničky jsou v současnosti označované písmenem A, nejméně úsporné G.

Toto nové značení platí od března 2021. Až do prosince 2021 se však mohou doprodávat dříve vyrobené spotřebiče nesoucí původní označení (tedy až A+++). Abyste vždy vybrali ten nejlepší produkt doporučujeme vám proto vždy vždy zkontrolovat konkrétní údaje uvedené na energetickém štítku.

Úspora energie

Od 19. 3. 2021 vstoupily v platnost nové energetické štítky. O jaké konkrétní změny se jedná, se dočtete v našem článku.

Abyste ušetřili, je potřebné mrazákledničku pravidelně odmrazovat. Naštěstí dnes už najdete na trhu modely s technologií No Frost, která vás zbaví této povinnosti. Ušetřit pár korun lze i drobnostmi: nechte jídlo vychladnout na vzduchu, než ho dáte do ledničky (kromě toho, že lednička spotřebuje méně elektřiny, zamezíte i případnému vzniku plísně), nenechávejte dvířka otevřená a jednou za čas vysajte prach z chladícího roštu na zadní straně spotřebiče a otřete těsnění.

4. Pračka a myčka, jen když je třeba

Nemusíte čekat 14 dní, až opravdu ušpiníte poslední talíř a nahromadíte x kilogramů prádla… Ale pračku i myčku byste měli pouštět s rozumem. Oba spotřebiče jsou náročnější spíše na vodu, ale elektřinu méně častým pouštěním ušetříte také. Při výběru nového spotřebiče si dávejte pozor na energetickou třídu pračekmyček nádobí.

Snažte se maximálně využívat noční proud. Možná to nevíte, ale v určitých časech platíte za elektřinu méně. Kdysi šlo hlavně o noční hodiny, dnes však máte časy s nižším tarifem i během dne. Pokud se jím ale nechcete denně zabývat, pořiďte si chytrou zásuvku, co dokáže naplánovat rozvrh zapínání. Těžit se dá i z funkce odloženého startu u myček, sušiček nebo praček, zvlášť tiché spotřebiče se hodí na noční práci.

Chytré zásuvce můžete naplánovat, kdy se má zapnout. Můžete jí třeba přikázat, aby se aktivovala jen v době nočního proudu.

5. Stolní počítač uspávejte

Stolní PC – hlavně ty výkonné, herní počítače – mívají docela velkou spotřebu. Zároveň ale bývá otravné zavírat prohlížeče a veškerý další software, ukládat a ukončovat práci a počítač vypínat, když máte za pár hodin znovu začít pracovat. Řešením je režim spánku (volba je ve stejné nabídce jako vypnutí). Spotřeba je minimální, počítač se rychle probudí, vy pokračujete tam, kde jste skončili, a přístroji tím neškodíte. Uspání si dokonce můžete nastavit i jako výchozí akci po stisknutí vypínače.

6. Vyhněte se topení elektřinou

Topení elektřinou je velmi drahé, zvlášť u bojlerů. Pokud je to jen trochu možné, zkuste přesedlat na plyn či dřevo, i když počáteční investice nebývají malé. V rodinném domku také na podzim často stačí krb. Na druhou stranu, jestli by vám měla být zima, určitě netrpte. A malý přímotop, byť má vyšší spotřebu, se hodí přinejmenším jako pojistka, kdyby topení nefungovalo.

Ve všeobecnosti platí, že stačí snížit teplotu v každé místnosti o 1 °C, abyste ušetřili. I pro vaše zdraví je lepší variantou mít doma o trochu chladněji a obléct si například svetr. Přílišné topení může u vás doma vysušovat vzduch, a to vytváří příznivé podmínky pro šíření virů a alergenů.

Úspora elektřiny

7. Porovnávejte nabídky prodejců energií

Je s tím sice spousta papírování, ale mnohdy můžete ušetřit stovky i tisíce korun ročně, když prostě a jednoduše změníte poskytovatele. Na internetu najdete i porovnávače nabídek, které práci udělají za vás. A třeba po telefonu vyjednáte ještě lepší cenu. Jeden sobotní večer si vezměte notebook k televizi, možná narazíte na opravdu pěknou nabídku.

Obecně: Neplýtvejte

Žijte pohodlně, neostýchejte se užívat si moderních vymožeností. Ale když jdete na nákup, na tu (půl)hodinu byste mohli pozhasínat světla. Když odjíždíte na tři měsíce, vykliďte a vypněte i ledničku. Když už usínáte u zapnuté televize, nastavte si časovač, aby ji za hodinu sám vypnul. Uvidíte, že dokážete ušetřit, aniž by se vám žilo hůř. Pokud si osvojíte těchto pár jednoduchých návyků jak ušetřit, poděkuje vám nejen vaše peněženka, ale i životní prostředí.

Úspora elektřiny

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze Honoru 70 5G je pro mě trochu nostalgická, protože ještě před pár lety byla moje první recenze vůbec právě recenze na mobil této značky – Honor 20. Tehdy jsem z něj byla upřímně unešená. Zauja...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek