×

Karpální tunel: Prevence, příznaky a léčba syndromu

28.06.2022

Karpální tunel nebo přesněji také syndrom karpálního tunelu je aktuálně nejčastějším onemocněním horní končetiny. Projevuje se brněním prstů a bolestí zápěstí a pokud není včas zahájena léčba, je nutné přistoupit k operaci. Jak poznat karpální tunel, eliminovat rizika či ulevit zátěži, se dočtete v následujícím článku.

Karpální tunel

Prozradíme vám:

Co je karpální tunel?

Karpální tunel je označení průchozího místa na zápěstí, kde se kromě cév a šlach nachází také středový mediální nerv (nervus medianus). Tyto šlachy ovlivňují pohyb prstů a dlaně, konkrétně palce, ukazováčku a prostředníčku. Když je však mediální nerv utlačovaný a zhorší se jeho zásobování krví, mohou se objevit nepříjemné příznaky syndromu karpálního tunelu.

Karpální tunel

Kde se nachází?

Jak poznat, kde přesně najdete karpální tunel? Stačí co nejvíce ohnout směrem do dlaně všechny prsty. Tam, kam dosáhne váš prsteníček, je zhruba konec karpálu. Jeho začátek se pak nachází kousek pod dlaní, kde vaše ruka přechází do předloktí.

Rizikové faktory

Co konkrétně se skrývá pod pojmem „syndrom karpálního tunelu“ a jaké jsou jeho nejčastější příčiny?

Syndrom karpálního tunelu, někdy také nesprávně označovaný jako „zánět karpálního tunelu“, je útlakový syndrom, který vzniká permanentním stlačením středního nervu. Příčin může být několik, nejčastěji jde však o dlouhodobou nadměrnou zátěž vyvíjenou na zápěstí.

Postihuje tedy především osoby, jež mají jednotvárnou práci. K ohrožené skupině patří lidé vykonávající kancelářskou práci, pracující s vibračními nástroji (motorová pila, bruska, sbíječka) nebo hrající na hudební nástroje (např. klavír, harfa).

Karpální tunel

Syndrom karpálního tunelu je nejčastější nemoc z povolání, patří mezi civilizační choroby. Během života se vyskytuje až u 4 % populace, a to 4× častěji u žen než u mužů. Postihuje zejména osoby ve věkové kategorii 40–60 let a obvykle se projevuje na dominantní ruce.

Kromě výše zmíněné chronické formy může syndrom způsobit také anatomická změna, jako je třeba následek zlomeného či zraněného zápěstí. K rozvoji karpálů může přispět rovněž diabetes, artritida, hormonální změny v těhotenství, onemocnění štítné žlázy, vývoj cysty nebo nádoru v místě tunelu. Důležitou roli může hrát také dědičnost.

Stále stejné pohyby prstů a ruky mají za následek zvětšení objemu tkání, které vede k otoku vazu na zápěstí a utlačování mediálního nervu.

Karpální tunel – příznaky

K symptomům provázejícím syndrom karpálního tunelu patří především:

  • necitlivost, brnění, pálení a bolest zápěstí a některých prstů, jež může vystřelovat až do předloktí
  • nešikovnost a oslabení ruky např. při uchopování drobných předmětů nebo zapínání knoflíků
  • pocit „oteklé ruky“ bez viditelného otoku
  • příznaky se často projevují v klidovém stavu – v noci nebo ráno
     

Příznaky karpálního tunelu jsou různě intenzivní, většinou se však symptomy při podcenění situace postupně zhoršují. Na pozoru byste se měli mít především tehdy, když ustane brnění ruky – odeznění totiž znamená zhoršení stavu.

Karpální tunel

Prevence

Pokud denně pracujete hodiny za počítačem, určitě byste měli zvážit nákup šikovných pomůcek, které sníží riziko vzniku karpálů. Základem zdravého sezení je samozřejmě kvalitní kancelářská židle případně s ergonomickým sedákem, ale co dál?

Doporučujeme vám v první řadě trochu zainvestovat do počítačové myši. Základní „placaté“ modely za pár stovek jsou dostačující pro občasnou práci, pro denní používání byste však měli zvolit vertikální ergonomickou myš. Pokud nepožadujete další vychytávky v podobě nastavitelných tlačítek, ovládání přes aplikaci apod., pořídíte vertikální myš už za 400–500 Kč. Jestli si však pár stovek připlatíte, můžete se těšit na moderní funkce i pohodlnější užívání.

Úchop vertikální myši pro vás nejspíš bude zpočátku nezvyklý, ale rychle si ji oblíbíte, a především oceníte skutečný komfort bez bolesti zápěstí.

Za zmínku určitě stojí také ergonomické podložky pod myši s gelovou opěrkou zápěstí.

Karpální tunel

Prospějí vám také pravidelné přestávky, protahování a cvičení, které můžete vykonávat i při sezení. Protřepte si ruky, promněte zápěstí, protáhněte dlaň a prsty.

Karpální tunel – léčba

Úlevu od bolesti vám přinesou chladivé obklady. Pomoci může rovněž měkká ortéza či dlaha, která zápěstí uleví přes noc a udrží jej v klidové poloze. A co taková mast na karpální tunel? Volte krémy nebo gely, které mají protizánětlivý účinek. Krátkodobě lze používat i běžně dostupné léky proti bolesti a zánětu.

Co se týče doplňků stravy, zkuste přidat více vitamínu B, jež se vyskytuje např. v játrech, vejcích, vepřovém mase, banánech, zelí, špenátu, avokádu, …

Karpální tunel

 Nejdůležitější je však pokud možno změnit (pracovní) návyky, střídat činnosti a minimalizovat tlak na zápěstí. 

Operace karpálního tunelu

Ve vážných případech, kdy už nezabírá lokální léčba a je nutné se uchýlit k chirurgickému řešení, přichází na řadu operace karpálního tunelu. Nemusíte se však bát, zákrok se provádí v lokální anestezii a zhruba za půl hodiny je hotovo. Do pár dnů pak pocítíte úlevu a pokud je operace úspěšná, vymizí definitivně i veškeré příznaky karpálů.

Než budete ruku moci znovu plně zatěžovat, počítejte s rekonvalescencí až 3 měsíce. Nezapomínejte také na péči o jizvu, ideální je jemná tlaková masáž a natírání jizvy mastným krémem.
 

Karpální tunel

Další aktuality

Je to venku! Samsung Galaxy Z Flip4, Z Fold4 a další super novinky odhaleny

Je to venku! Samsung Galaxy Z Flip4, Z Fold4 a další super novinky odhaleny

Skládací telefony Samsung Galaxy Z Fold4, Z Flip4 ale také nová špičková sluchátka Galaxy Buds 2 Pro a hodinky Watch 5 (Pro). Samsung právě představil dlouho očekávané novinky. My byli u toho a musíme...... Celý článek
Poznejte cestu kávy z keře až do sáčku a naučte se o ni správně starat

Poznejte cestu kávy z keře až do sáčku a naučte se o ni správně starat

Většinou si kávu koupíme namletou v obchodě a celý proces poznávání končí u zalití horkou vodou. Věděli jste ale, že už po pár dnech na vzduchu začíná káva žluknout, jak ztrácí těkavé látky a oleje? V...... Celý článek
Recenze: Novinka Nothing Phone (1) určitě není k zahození

Recenze: Novinka Nothing Phone (1) určitě není k zahození

Doposud nevídaný vzhled, který může být převratný a změnit přístup ostatních výrobců telefonů. Dočkáme se podobného designu, jaký právě nastínila nová společnost Nothing, i od ostatních firem? Než se ...... Celý článek
Sledujte to – streamovací služby vás vtáhnou do děje!

Sledujte to – streamovací služby vás vtáhnou do děje!

Pokud nejste zrovna někde na pláži či u bazénu, můžete si vychutnat nějaký ten napínavý film nebo komedii v chládku svého obýváku. Co když ale zrovna v televizi nic nedávají? Přesně proto jsou tu stre...... Celý článek
10 aplikací pro děti, které zabaví nejmenší i starší ratolesti

10 aplikací pro děti, které zabaví nejmenší i starší ratolesti

Přemýšlíte, čím děti zabavit v dlouhých chvílích? Hledáte zajímavé aplikace, které přinesou zábavu a do určité míry budou vaše ratolesti také vzdělávat? Inspirujte se naším seznamem 10 aplikací, mezi ...... Celý článek