×

Jak vybrat vrtačku?

18.10.2022

Má nezaměnitelný „hlas“ a už tolikrát nám pomohla – navrtat poličku, smontovat nábytek, pověsit obraz na stěnu atd. Vrtačka je nenahraditelným pomocníkem nejen každého kutila, mistra, ale také každé domácnosti. Ale která je ta správná pro vás? Zapomeňte na: „Nevrtej do toho, ty tomu nerozumíš!“, protože my vám poradíme. Pohodlně se usaďte a zavrtejte se očima do našeho článku, v němž si představíme základní typy vrtaček, jejich použití i tipy, na které byste měli při koupi přihlédnout.

Jak vybrat vrtačku

O čem se dočtete:

Účel

Typy vrtaček

Příklepová vs. bezpříklepová vrtačka

Výkon

SDS+

Důležité technické parametry

Závěrečná doporučení

Jaké s ní máte plány?

Před koupí vrtačky si hlavně musíte ujasnit, k jakému účelu vám bude sloužit. Máte v plánu jednoduché práce a občasné vrtání, jako je např. montování nábytku, vrtání děr do měkkých materiálů, šroubování apod., nebo ty náročné, jako jsou demoliční práce, vrtání do stěn, zdiva či betonu?

Jak vybrat vrtačku

Vrtačka už dnes není tím, čím byla kdysi. Je to všestranná pomocnice, která nám kromě vrtání děr zvládne pomoct i se šroubováním, mícháním, ale také frézováním či broušením (tady je však důležité řídit se přesnými doporučeními a tzv. tangenciálními a axiálními silami – tlačit ve směru na osu vrtačky, ne mimo, aby nedošlo k úrazu a poškození zařízení či materiálu).

Výrobci dělají velké pokroky a dnes už má většina modelů i množství užitečných funkcí, zmíníme například přepínání mezi rychlostmi, LED světlo, zpětný chod, pokud jste to zašroubovali trošku „nakřivo“ či možnost jediným stisknutím tlačítka udělat i „díru do světa“. Když zjistíte, na co vrtačku chcete, máte za sebou první krok k tomu, jak si vybrat vrtačku, která vám bude nejvíc vyhovovat.

Jak vybrat vrtačku

Typy vrtaček

Dalším krokem je zjistit, která z vrtaček je váš typ, proto si v krátkosti pár základních typů představíme. Zjistíte, jak vybrat aku vrtačku nebo jestli už přece jen nebude pro vaši profesi a potřeby vhodnější vrtací kladivo.


Akumulátorová

Akumulátorová vrtačka je nejuniverzálnější vrtačkou vhodnou na měkké materiály, utahováníšroubování. Hlavní výhodou je neomezený pohyb díky dobíjecímu akumulátoru. Takže ji můžete vzít do zahrady a dokončit svoje vyvýšené záhony nebo přenést na výpomoc kamkoliv, kde je třeba. Omezení je pouze časové a závisí na napětí. Při 12 V už prakticky hravě zvládnete skoro všechno. Při výběru je třeba pamatovat třeba i na velikost sklíčidla a nepodcenit kompatibilitu s jinými přístroji a příslušenstvím. Také by se vám měla dobře držet v ruce. Tento typ vrtačky je nejrozšířenější a zastoupí více nástrojů najednou. V podstatě si vybíráte na základě napětí, ale také ceny.

Jak vybrat vrtačku

Elektrická

Prakticky nepřetržité použití zabezpečuje napájení přes kabel, což však může být zároveň i prostorové omezení, tedy nevýhoda volného pohybu. Základním parametrem elektrické vrtačky je příkon, rozsah upnutí sklíčidla a jeho typ (závisí na velikosti vrtáků), hmotnost.
 

Stojanová

Určená na dokonale kolmé vrtánísvislou přesnost. Stojanová vrtačka využití nachází nejčastěji u povolání, která vyžadují práci se dřevem, kovem (stolař, zámečník, ale také elektrikář, mechanik, ...). V rámci konstrukce známe vrtačku stolovou, jež je možné připevnit přímo na pracovní desku či stůl. Stojanová má zpravidla namontovanou malou samostatnou pracovní plochupřímo na stojanu. Zaměřit byste se přitom měli také na podstavec, který by měl být stabilní. U vybraných modelů můžete najít i takové benefity jako displej či pracovní světlo.
 

Vrtací kladivo

Vrtací kladivo využívá elektricko-pneumatický příklep, který je nejvhodnějším způsobem na těžké práce, demolice apod. Na tento druh práce je tím pádem přesnější, stabilnější a výkonnější, oblíbený u profesionálů.

Jak vybrat vrtačku

Rázové utahováky

Pomohou vám s utahováním i uvolňováním šroubů na čemkoliv, dokonce i tam, kde je aku šroubovák krátký, ať už potřebujete něco dotáhnout doma nebo v autoservisu jako mechanik. Podle zdroje energie rázové utahováky dělíme utahováky do třech skupin: akumulátorové, elektrické a pneumatické (nutné dokoupit kompresor).


Diamantová/jádrová

Tak jako je diamant nejtvrdší nerost, také diamantová vrtačka je královna mezi vrtačkami. Je však určená spíš pro profesionály, jejím kvalitám odpovídá i vyšší cena. Vrtají plynule, mají mohutnou konstrukci a s přehledem se zavrtají do betonu jako dešťovka do zeminy.


Úhlová vrtačka

Nezná špatný úhel a dostane se prakticky všude, teda přesněji vy s ní. Zakřivená hlava vám umožní pracovat i v těžce dostupných místech díky sklíčidlu do 10 mm. Může být aku, ale také nemusí. Dokonce ji můžete využít i jako šroubovák (na bity).

Jak vybrat vrtačku

S příklepem, nebo bez?

Bezpříklepová vrtačka

širokospektrální použití, co se týká lehčích materiálů jako např. dřevo, plast, kov či sklo. Bezpříklepová vrtačka je vhodná na jednodušší práce, když potřebujete montovat nábytek nebo sem tam vyvrtat nějakou díru.


Příklepová vrtačka

Určená na tvrdší materiál – beton, zdivo, cihly, kámen atd. Příklepová vrtačkamultifunkční využití, například možnost vypnutí příklepu z ní udělá vrtačku 2 v 1, takže se dá použít i jako bezpříklepová. Mezi frekvencemi úderů a otáček je přímá úměra, všechno závisí na vaší síle tlaku na vrtačku.

Jak vybrat vrtačku

Výkon

Opět se vrátíme k účelu. Pokud chcete vrtačku použít jen na vrtání malých děr, šroubování a občasné práce v domácnosti, postačí vám nižší výkon a model, který hlavně dobře padne do ruky, je lehký a dosahuje 3–3 000 ot./min.

U náročnějších prací a odolnějších materiálů (např. beton) bude logicky třeba vyšší výkon.
Výkon je u aku vrtaček uváděný krouticím momentem nebo otáčkami za minutu, při příklepových navíc počtem příklepů.

Jak vybrat vrtačku

Je jasné, že u elektrických vrtaček klesá výkon úměrně s vybíjením baterie. Všeobecně však platí čím vyšší údaj, tím vyšší výkon.

Výkon jde ruku v ruce také s výdrží, která se odvíjí od kapacity baterie. Jak už jsme zmiňovali výše, u kapacity 12 V zvládnete bez problémů všechny potřebné běžné úkony. Pokud bude kapacita vyšší, je to jen další plusový bod.

SDS plus

Pár slov věnujeme i SDS+, s nímž se můžete při vybírání vrtačky střetnout. Jde o rychloupínací systém, který byl vyvinutý firmou BOSCH na účely bleskové a skutečně lehké výměny nástrojů, speciálně u elektropneumatického kladiva ( vrtacíhosekacíhokombinovaného ), s nímž vám půjde hladce i vrtání do železobetonu.

Zkratka vychází ze slov „Steck–Dreh–Sitz“, což v překladu znamená „Vložit–Otočit–Držet“. Pomáhá hlavně s co největší přesností vést kladivo s příklepem. Ke konkrétním SDS+ modelům najdete v sortimentu i speciální SDS+ vrtáky.

Jak vybrat vrtačku

Malý slovníček technických parametrů


Krouticí moment

Jedním ze základních parametrů každé vrtačky je její krouticí moment. Co to ale znamená pro vás? Jde o odpor, který dokáže při práci vrtačka překonat, resp. jakou silou utáhne šrouby. Udává se v Nm (Newton metrech), přičemž maximální krouticí moment jsou nejvyšší možné hodnoty, jež uvádí výrobce. Jaký krouticí moment je potřeba u konkrétních materiálů?
 

  • Lehké materiály (dřevo, plast, sklo atd.) – měkký krouticí moment, v tomto případě vám stačí 5–20 Nm.
  • Středně tvrdé materiály (kov, kámen atd.) – tady už jde do „tuhého“, utahování se vykonává při 20–55 Nm.
  • Tvrdé materiály (beton, zdivo atd.) – viz zmiňovaný maximální krouticí moment.

Jak vybrat vrtačku

Rychlost otáček

Vyjadřuje se otáčkami za minutu. Čím vyšší otáčky, tím efektivněji zařízení pracuje. Pokud jde však o choulostivý materiál jako např. obkladačky či sklo, je třeba nastavit nižší otáčky. Platí nepsané pravidlo, že čím hrubší vrták použijete, tím by měly být otáčky nižší.

Každý materiál je speciální. Otáčky závisí také na tvaru a šířce vrtáku, který použijete. Např. u dřeva je to cca 500–1 000 ot./min. (u vrtáku do 6 mm), ale u litiny a vrtáku do 10 mm už cca 2 500 ot./min.


Upínací sklíčidlo

Také tady trochu záleží na vašem rozpočtuúčelu využití. Sklíčidlo bývá buď na kliku (jednotlivé vrtáky utahujete pomocí otáčení kliky, pozor na její ztrátu) nebo rychloupínací, u kterého stačí na výměnu bit či vrták jen pootočit. Praktičtější je určitě rychloupínací, ale na druhé straně si za něj také mírně připlatíte.

Jak vybrat vrtačku

Na co si dát pozor


Bezpečnost

Před začátkem práce si dobře označte místo vrtu a nezapomeňte na ochranné pomůcky, jak si to daná úloha vyžaduje, v podobě ochranných brýlí, rukavic, obuvi apod. Neméně důležité je znát rozmístění elektrických rozvodů ve stěnách a přesně vědět, kudy kabely vedou. Znát byste měli také vlastnosti materiálu, se kterým se chystáte pracovat.


Integrované odsávání prachu

Bezpečná práce ano, ale i bezprašná může být, pokud použijete příslušenství na odsávání prachu, které se jednoduše přiloží k rukojeti. Vestavěný ukazatel vám ukáže, kdy je nádobka plná.

Jak vybrat vrtačku

Ergonomie

Vrtačka vám musí perfektně padnout do ruky a při jejím držení musíte mít pocit absolutní jistoty úchopu. Je to důležité hlavně u modelů s příklepem, resp. vždy při práci na vyšší otáčky, aby vám vrtačka nevypadla z ruky a nezpůsobili jste si zranění nebo nepoškodili materiál tím, že vám vyklouzne.


Věřte doporučením

Vrtejte vždy jen s počtem doporučených otáček pro daný materiál a vrtákem, aby se nepoškodil. Např. dřevo, kov – doporučuje se bez příklepu. Vždy se řiďte manuálem. Pokud si nejste jistí, zeptejte se odborných prodejců.


Kompatibilita

Nezapomeňte si při nákupu udělat i malý průzkum, jestli je vaše nové zařízení kompatibilní s příslušenstvím (vrtáky, akumulátory, ...), které potřebujete, případně s kufříkem na úschovu či jinými přístroji.

Jak vybrat vrtačku

Chlazení

I vrtačka si potřebuje sem tam zachovat chladnou hlavu, proto ji nechte chvilku jen tak běžet na volno, pokud je příliš horká.

Na závěr jen doufáme, že už se s tou nejlepší vrtačkou v dílně pořádně a rádi zavrtáte.

 

Jak vybrat vrtačku

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
10 rad, jak vybrat průmyslový vysavač

10 rad, jak vybrat průmyslový vysavač

Čeká vás rekonstrukce domu nebo se jen chystáte k velkému úklidu vaší dílny či garáže? Tak či onak, kvalitní průmyslový vysavač by ve vaší výbavě neměl chybět. Poradí si s nánosy prachu, stavebního od...... Celý článek
Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Sony SRS-XG300 je součástí nejnovější řady bezdrátových reproduktorů Sony X-Series. Může se pochlubit zvýšenou odolností, skvělou výdrží baterie a spoustou funkcí. Jak hraje a co dalšího tento reprodu...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek