×

Jak vybrat kulmu na vlasy?

10.02.2022

Pokud toužíte po bohatém účesu a krásně upravených vlasech, neměla by ve vaší výbavě chybět kvalitní kulma na lokny či kulmofén. Jak vybrat kulmu (kulmofén), která bude vyhovovat délce a typu vašich vlasů? Na jaké parametry se zaměřit, abyste dosáhli požadovaného výsledku v co nejkratším čase?

kulma na vlasy

O čem se dočtete:

Ať už se chcete ráno učesat do práce, nebo potřebujete z vlasů vyčarovat nadýchaný slavnostní účes, kulma je ideální pomůckou, která vnese do péče o vlasy jednoduchost a lehkost. Možná už starší kulmu vlastníte, ale nepracuje tak, jak byste si představovali. Při výběru kulmy (nebo kulmofénu) je totiž důležité zvážit několik klíčových faktorů.

 1. Máte zájem o kulmu, nebo o kulmofén?
 2. Jakou délku a kvalitu májí vaše vlasy?
 3. Chcete vytvářet přirozené vlny nebo se vám líbí retro vlnkové účesy?

kulma na vlasy

Dobrou zprávou je, že na každý typ vlasů se najde vhodná kulma, která z nich vytvoří tip-ťop účes a zároveň k nim bude maximálně šetrná.

Kulma na vlasy vs. kulmofén: Jaký je rozdíl?

Kulma a kulmofén vypadají podobně. Štíhlé tělo je rozdělené mezi rukojeť a základní hlavici, na kterou se natáčejí vlasy. Nejde však o přístroje fungující na stejném principu.


Jaký je rozdíl mezi kulmou a kulmofénem?

Kulma na vlasy pracuje s teplem, které vytváří výhřevné těleso ukryté v jejích útrobách. Vlasy namotáte na hladký povrch hlavice a působením vyšší teploty se zafixují do požadovaného tvaru. Kulmy vytvářejí precizně vytvarované husté lokny, ale i retro trojvlny a bohaté plážové vlny. Všechno závisí na tvaru hlavice, teplotě, kterou kulma dokáže vyvinout, a kvalitě vašich vlasů. Kulma je určená především na úpravu suchých vlasů.

kulma na vlasy

Kulmofén spojuje šikovným způsobem dva přístroje – kulmu a fén. Proudí jím vzduch, podobně jako přes fén. To znamená, že při upravování vlasů zvládne najednou mokré vlasy prosušit a pomocí hlavice je vytvarovat. Hlavice přitom není hladká, jak je tomu zvykem u kulmy.

Vypadá jako kulatý kartáč, na kterém jsou rovnoměrně rozmístěné štětiny (výstupky) a přes pravidelné otvory proudí směrem k vlasům vzduch. Vzduch nemusí být horký. U kulmofénů můžete používat nižší, šetrnější teploty, nebo dokonce k fixaci využít studený. Je-li navíc kulma vybavená funkcí ionizace, výsledkem budou vlasy krásně lesklé a bez elektrizování.

kulma na vlasy

Jak vybrat kulmu? Základní parametry

Při výběru kulmy na vlasy zvažte především svoje očekávání, kvalitu a délku vlasů. Abyste se v nabídce s přehledem zorientovali, vezměte si na pomoc následující rady a tipy, které vám pomůžou zacílit na správné možnosti.

Příkon kulmy

Kulma je elektrický spotřebič a ke svému chodu potřebuje elektrickou energii. Příkon kulmy předurčuje rychlost jejího nahřátí. Výkonnější kulmy (tedy s vyšším příkonem) dosahují poměrně rychle nastavené teploty a zvládnou pracovat s vysokými teplotami. Úprava vlasů vám zabere jen několik minut, proto se nemusíte obávat, že by se provoz kulmy s příkonem nad 200 W zásadně projevil na rostoucích účtech za elektřinu.

kulma na vlasy

Průměr hlavice kulmy

Máte krátké nebo dlouhé vlasy?

 1. Na krátké vlasy se doporučuje sáhnout po hlavicích s průměrem do 19 mm.
 2. Delší vlasy zase rychleji upravíte s hlavicí, jejíž průměr je 19 mm a víc.
 3. Nejprodávanější kulmy na vlasy s univerzálním využitím mají průměr hlavice 22–25 mm.
 4. Kulmy na velké vlny (boho vlny) bude disponovat průměrem od 30 mm a víc.

kulma na vlasy

Teplota a její regulace

Jsou vaše vlasy jemné, nebo naopak hrubé a nepoddajné?

 1. Jemné a řidší vlasy jsou náchylnější na rychlé spálení. Kontakt s horkými povrchy, jako je povrch kulmy, na vlasech při opakovaném používání udělá víc škody než užitku. Potřebujete proto kulmu, která dokáže pracovat s nižšími teplotami, ideálně do 150–170 °C.
 2. Nepoddajné vlasy se sklony ke krepatění zase nejlépe zkrotíte s pomocí kulmy, jež vyvíjí rovnoměrnou teplotu nad víc než 220 °C.
 3. Pro normální, středně husté vlasy volte teplotu kolem 180–200 °C.

kulma na vlasy

Levné kulmy na vlasy nenabízejí možnost tepelné regulace. Pracují s jednotnou teplotou cca 170 °C. Pokud chcete mít jistotu, že svým vlasům dáváte tu nejlepší péči, sáhněte po kulmě s regulací teploty, například v rozmezí 150–210 °C. Digitální nastavení teploty ovládáte jednoduše – tlačítky na rukojeti.

Materiál kulmy

Nejen teplota rozhoduje o tom, jak šetrná bude kulma na lokny k vašim vlasům. Věnujte pozornost také materiálovému provedení hlavice.

 1. Velmi oblíbené jsou teflonové a keramické kulmy, které se nahřívají rovnoměrné a vlasy po nich dobře kloužou. Jsou určené pro všechny typy vlasů.
 2. Na řídké a jemné vlasy je vhodné sáhnout po turmalínovém povrchu. Výborné výsledky s nimi dosáhnete už při nižších teplotách. Turmalín omezuje vysušování, elektrizování a krepatý efekt, díky tomu vlasy působí lesklejším a zdravějším dojmem.
 3. Pokud jsou vaše vlasy hrubé, „nezkrotné“ a máte pocit, že je nikdy neupravíte do krásných rovnoměrných vlny, zkuste je svěřit do péče kulmě s titanovým povrchem. Titan se velmi rychle nahřívá a dosahuje vysoké teploty, která nakulmuje i hrubé vlasy překvapivě rychle.

kulma na vlasy

Doplňkové funkce a výbava

Pro celkovou spokojenost s používáním kulmy nepřehlédněte detaily:

 1. Oblíbeným prvkem je indikátor připravenosti, který vás informuje o tom, že je kulmy připravená k použití.
 2. Pro co nejjednodušší používání zvolte kulmu s 360° otočným kabelem.
 3. Studený hrot eliminuje riziko nepříjemného popálení. Kulmu můžete v jedné ruce držet a druhou rukou přidržovat na studeném místě.
 4. Nejlepší kulmy disponují funkcí automatického vypnutí. Po několika minutách nečinnosti přecházejí do režimu spánku, po 30–60 minutách se vypínají.
 5. Součástí kulmy může být několik výměnných hlavic (různé tvary a rozměry). Umožňují styling vlasů přesně podle přání.
 6. Cestovní pouzdro (s žáruvzdornými vlastnostmi) zjednoduší přenášení kulmy a zároveň chrání povrch kulmy před poškozením.

Typ kulmy předurčuje výsledek

Lokny, vlny, trojvlny nebo roztomilé kudrlinky? Na jednoduché rovnoměrné vlnky až vlny je nejlepší klasická klešťová kulma. Na vlny, které se zužují směrem od kořínků ke konečkům, si vezměte na pomoc kónickou kulmu. Retro deep waves a finger waves vyčaruje z vašich vlasů speciální trojkulma.

Který typ kulmy najde u vás nejlepší využití? A kolik zručnosti si používání daného typu vyžaduje?

kulma na vlasy

Klešťová kulma

Je klasická kulma na lokny, kterou používaly už generace před námi. Součástí kulmy je rovnoměrně široká hlavice vytvářející vlny se stejnou šířkou po celé délce. Kulma na vlny tohoto typu je vybavená klešťovým úchytem, který udržuje navinutý pramen na místě. S kulmou se dobře pracuje i bez velkých zkušeností. Možná však budete mít víc práce s konečky vlasů a jejich „vykulmováním“ so požadovaného směru.

Náš tip: V této kategorii jsou nejoblíbenější kulmy od značek Rowenta, Remington, ETA, Babyliss.

Kónická kulma

Tvar hlavice se směrem ke špičce pozvolna zužuje a klešťový úchyt není součástí. S pomocí kónické kulmy vytvoříte přirozeně působící vlny, které jsou širší a nadýchanější u hlavy. U konečků jsou zase menší a jednotlivé prameny do sebe pěkně zapadají. Práce s kónickou kulmou už vyžaduje jistý cvik, protože prameny mají tendenci sklouzávat se po hlavici. Avšak stačí se podívat na pár videotutoriálů a zanedlouho získáte dostatečnou zručnost k manipulaci s kulmou.

kulma na vlasy

Náš tip: Zaujala vás kónická kulma, ale i tak chcete mít doma univerzálnější kulmu? Sáhněte po multifunkční kulmě s nástavci. V základní výbavě bude mít několik různých hlavic. Liší se například průměrem a tvarováním. Takový typ najdete například v nabídce značky ETA.

Automatická kulma

Zajímavá novinka v sortimentu kulem si získává víc a víc spokojených uživatelských recenzí. Automatická rotační kulma (známá jako loknovací) sama natočí pramen vlasů do pružné a přirozeně vypadající vlny. Pracuje rychle a jednoduše se s ní manipuluje. Běžně jde o dražší přístroj, který je skvostem v nabídce renomovaných značek. Vlasům poskytuje doplňkovou ionizační péči, a dokonce některé modely senzorem snímají teplotu vlasů a přizpůsobují svůj chod tak, aby vlasy nepoškodilo velké teplo.

Náš tip: Věnujte pozornost také samonavíjecí kulmě ETA Fenité a Philips Series 8000 Autocurler SenseIQ.

Trojkulma na vlasy

O jedinečný hravý retro nebo plážový vzhled se postará trojitá kulma na vlasy. Je známá i pod názvem vlnkovač. Má speciálně tvarovanou hlavici s válci, mezi které vložíte pročesaný pramen vlasů na pár sekund a posunete se o kousek dál. Některé trojkulmy umožňují nastavit hloubku vlny a vyhrát si tak s účesem do detailu.

kulma na vlasy

kulma na vlasy

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
Jak vybrat powerbanku?

Jak vybrat powerbanku?

Jen pěkná barva vám nezaručí rychle a dostatečně nabitý telefon. Při výběru powerbanky byste se měli soustředit hlavně na její kapacitu, rychlost a čas nabíjení. Z praktického hlediska je důležité i t...... Celý článek
Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Podívejte se s námi na nové nejlepší smartphony Samsung: Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Nabízejí až 200Mpx fotoaparát, špičkový výkon a design ohleduplný k přírodě. Mrkněte na ofic...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek