×

Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

12.05.2022

Zvažujete nákup elektrického zubního kartáčku? Nevíte, jaké typy na trhu existují, jaké mají funkce, vlastnosti, zda jsou vhodné i pro citlivé zuby nebo zdali vás jeho pořízení nezruinuje finančně? Odpovědi na všechny otázky se vám budeme snažit přiblížit v našem článku. Tak jdeme na to!

Jak vybrat elektricky zubni kartacek

O čem se dočtete:

Podívejte se na našeho videorádce, kde vám poradíme, jak vybrat elektrický zubní kartáček.

Druhy elektrických zubních kartáčků

Elektrické zubní kartáčky dělíme dle typu technologie do tří skupinsonické, oscilační a nedávno představené magnetické kartáčky. Jejich přednosti i nevýhody si představíme níže.

Sonické elektrické zubní kartáčky

Sonické kartáčky mají podobný tvar jako manuální zubní kartáčky. Jejich podlouhlá hlava se pohybuje ze strany na stranu v rychlé frekvenci, takže odstraní plak lépe než běžný manuální kartáček. Jsou vhodné nejen pro všechny se zdravými zuby, ale především pro ty, kteří mají zuby citlivé nebo je trápí problémy s dásněmi. Sonické kartáčky pracují s drobnými vibračními pohyby, které jsou k zubům i dásním velmi šetrné. Oba typy však mají problém s hůře dostupnými místy, jako je ze strany jazyka nebo v blízkosti spodních předních zubů.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

A jak si tedy čistit zuby sonickým elektrickým kartáčkem?

V první řadě dbejte na to, aby hlavice kartáčku přilnula k povrchu zubů. Nastavte ji pod 45° úhlem k linii dásní a při čištění provádějte stírací pohyb od dásní směrem ven. Jde vlastně o stejnou techniku, kterou byste měli využívat při čištění zubů manuálním kartáčkem.

Pokud máte citlivé zuby, zvolte nižší intenzitu čištění nebo rovnou režim sensitive. Propracovanější modely nabízí až 6 různých režimů od základního a jemného čištění, přes režim leštění a bělení zubů až po masáž, která jemně prokrví a uvolní dásně. Jak už bylo řečeno, většina modelů je vybavena funkcí „timer“, která za vás hlídá dobu čištění.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Při výběru náhradních hlavic ke kartáčkům Philips Sonicare můžete využít specializovaného online rádce na našem webu.

Oscilační zubní kartáčky

Oscilační zubní kartáčky, nejčastěji od značky Oral-B, mají kulatou hlavu a provádí buď 3D pohyby (oscilačně-rotační a pulzační), nebo 2D pohyby (oscilačně-rotační). Tato unikátní kombinace pohybů nejdříve efektivně rozruší plak pomocí oscilace a pulzace a následně otáčivým pohybem hlavice ze strany na stranu o 90° plak jemně setře. Čištění chrupu je tak důkladné i šetrné zároveň.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Jak správně čistit zuby oscilačním zubním kartáčkem?

Čištění zubů oscilačním kartáčkem je skutečně jednoduché. Stačí kartáček přikládat k povrchu zubů a každému věnovat 2–3 vteřiny, poté se přesunout dál. Důkladnou péči věnujte také vnitřní straně zubů a kousacím ploškám. Výhodou je, že díky malé kulaté hlavě se dostanete i do hůře přístupných míst.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Magnetické iO zubní kartáčky

Magnetické zubní kartáčky jsou ve světě zubní péče úplnou novinkou. Mechanismus fungování je založen na lineárním magnetickém pohonu, při němž vznikají mikrovibrace. Ty efektivně rozruší zubní plak a kulatá hlavice se pak postará o setření plaku z povrchu zubů. Díky magnetickým mikrovibracím je takový kartáček výrazně tišší než oscilační kartáčky, a přesto je čištění nebývale precizní a jemné zároveň.

Způsob čištění je pak stejně snadný jako u oscilačních kartáčků, zde si ale můžete navíc vypomoct aplikací, se kterou může být výsledek vaší péče ještě mnohem lepší. Magnetická iOTM technologie je také první, jež získala pečeť České stomatologické komory pro svou šetrnost a důkladnost.

 

Jak správně čistit zuby s magnetickým zubním kartáčkem?

Není to žádná věda! Mrkněte se na krátké edukační video a čistěte svůj chrup jako profesionál!

Výrobci elektrických zubních kartáčků

K předním výrobcům sonických zubních kartáčků jistě patří Philips se svou řadou Sonicare. V posledních letech však tuto technologii najdeme i u jiných značek – Xiaomi, Panasonic, ETA, Sencor aj. Několik posledních sonických modelů najdeme ještě v portfoliu značky Oral-B, v řadě Pulsonic. V kategorii oscilačních kartáčků vévodí značka Oral-B s řadami Pro a Kids. Nejnovější magnetickou technologii pak najdeme u modelů Oral-B iOTM.

Náhradní hlavice na elektrické zubní kartáčky

Čím známější značka, tím větší nabídka hlavic. V základním sortimentu jsou hlavice pro denní čištění, hlavice s delšími vlákny pro čištění v hůře dostupných místech, hlavice pro citlivé dásně, bělicí hlavice nebo kartáčkové hlavy, které jsou přizpůsobené chrupu s rovnátky. Pro děti pak můžete zakoupit menší hlavice, jež dobře padnou na malé dětské zuby.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Funkce

Při výběru věnujte dostatečnou pozornost nabídce jeho funkcí. Mezi ty nejdůležitější patří:
 

Timer neboli časovač

Časovač naleznete téměř u všech modelů mimo bateriové zubní kartáčky. Jde o 2minutový režim, který za vás hlídá čas nutný k dokonalému vyčištění vašich zubů. Propracovanější, ale také samozřejmě dražší modely nabízí i variantu, kdy je 2minutový úsek rozdělen do čtyř 30sekundových částí, aby byla každá část ústní dutiny pečlivě vyčištěna. Doporučení přesunu do další části chrupu bývá zpravidla signalizováno krátkou vibrací.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček


Senzor tlaku

Ten je vhodný nejen pro všechny, kteří jsou zvyklí na své zuby pořádně tlačit. Tlakový senzor ihned rozpozná, kdy tlačíte příliš a zvukově či vizuálně vás na to upozorní. Díky tomuto šikovnému senzoru šetříte nejen své zuby a dásně, ale také hlavici kartáčku.

Rádi bychom zde zmínili také chytrý senzor u kartáčku Oral-B iOTM, který pozná, kdy tlačíte na zuby příliš i pokud tlačíte naopak málo. Zelená signalizace je znamení, že právě čistíte se správným tlakem. A takový Philips Sonicare Prestige se zase chlubí inovací, že se jejich kartáček přizpůsobí tlaku, který zrovna vykonáváte.


Čisticí režimy

Špičkové kartáčky dávají na výběr z několika dalších čisticích režimů. Základem je režim pro každodenní čištění. Své zuby si můžete hýčkat jemným čištěním, leštěním nebo masáží dásní. O vaše zuby bude tak vždy perfektně a profesionálně postaráno.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Bluetooth a aplikace

Spousta zubních kartáčků dnes využívá nejmodernější technologie. U modelů střední třídy a prémiových variant často najdeme nejen Bluetooth pro spárování se smartphonem, ale také i zabudované senzory. Díky nim vyhodnocuje umělá inteligence v reálném čase výsledky vašeho čištění a naviguje vás pomocí aplikace tak, abyste na žádné místo nezapomněli a zároveň čistili maximálně efektivně. Tak se můžete naučit správné čisticí návyky a postupně také zlepšovat své ústní zdraví.

Dětské zoubky bez kazů

U dětí je nezbytně nutné se o jejich chrup začít starat už od okamžiku, kdy vykoukne první zoubek. A hlavně je třeba dětem co nejdříve vštípit správnou techniku čištění. S dětskými elektrickými zubními kartáčky to pro ně bude mnohem jednodušší i zábavnější. Pokud tedy stále váháte nad tím, zda jej pořídit i pro vaše ratolesti, směle do toho.

Doporučujeme vybírat dětské kartáčky předních značek, jako jsou Oral-B nebo Philips. Kartáčky nabízejí jak ve variantě pro dívky, tak i pro chlapce. Doporučujeme dětské elektrické kartáčky Oral-B s praktickým cestovním pouzdrem. Věřte, že si vaše děti díky svým oblíbeným filmovým hrdinům čištění zubů zamilují a vy už nemusíte donekonečna dohlížet na nedokonalou techniku čištění. Mnoho modelů si mohou děti také samy ozdobit roztomilými samolepkami.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Vyzkoušet můžete také Philips Sonicare For Kids. Jedná se o sonický typ kartáčku, který je opatřen technologií Bluetooth. Snadno jej tak spojíte s chytrým telefonem nebo tabletem. Pomocí vzdělávací aplikace se vaše děti učí pravidelnému a samostatnému čištění. 500 stěrů za minutu odstraňuje plak až o 75 % lépe než při klasickém manuálním čištění. Zabudovaný časovač pomáhá spolu s aplikací postupně prodlužovat dobu čištění na stomatology doporučovanou dobu 2 minut. Děti si ho mohou sami ozdobit roztomilými samolepkami dle vlastní fantazie.

S nabídkou dětských elektrických zubních kartáčků nezůstává pozadu ani česká značka ETA se svou řadou Sonetic. Kartáčky seženete v mnoha barevných provedeních a za velmi rozumnou cenu. Velice povedená je také řada určená pro nejmenší, ETA Zubnička ve veselé modré či růžové variantě. 

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Jak často měnit hlavice?

Žádné překvapení se nekoná. Je to stejné, jako v případě používání klasického zubního kartáčku. Tedy zhruba po 3 měsících. Některé modely elektrických zubních kartáčků dokážou rozpoznat, kdy je ten správný čas na výměnu hlavice a upozorní vás na to. Častou praktickou vychytávkou jsou tzv. indikační vlákna, která změní barvu, když je čas vyměnit hlavici za novou.

Není sprcha jako sprcha

Co ještě víc udělat pro svůj chrup? Zkuste ústní sprchu. Jde o další stupeň péče o vaše zuby. Jedná se o nejúčinnější domácí péči mezizubních prostor. Jak to funguje? Vodní paprsek je vstřikován pod regulovatelným tlakem do ústní dutiny a touto cestou rozrušuje zubní plak, který způsobuje zubní kámen a kazy, odstraní všechny zbytky jídla a zlepšuje prokrvení dásní.  Vodní sprcha se používá s obyčejnou nebo ústní vodou.

Vyzkoušet můžete třeba ústní sprchu Dr. Mayer. Jedná se o přenosnou ústní sprchu, která masíruje a stimuluje dásně a napomáhá tak jejich prokrvení. Skvěle se hodí pro majitele rovnátek, zubních můstků nebo korunek.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Pokud je pro vás ústní hygiena prioritou, jistě oceníte set elektrického zubního kartáčku se sprchou. Jedná se o tzv. zubní centrum. Vyzkoušet můžete ty od značek Oral-B, ETA či Panasonic, které kombinují vynikající čištění s péčí o dásně a mezizubní prostory. Dostanete tak pokročilejší funkce za výhodnější cenu. Ústní sprcha hloubkově a důkladně vyčistí, namasíruje dásně a zbaví chrup zubního plaku. Už žádné kazy, jen nádherný úsměv.

Cena za krásný úsměv

Pořízení elektrického zubního kartáčku je samozřejmě cenově nákladnější než koupě obyčejného kartáčku, ale kvalitní kousky najdete i v nižší cenové kategorii. Do 1 000 Kč naleznete většinou rotační elektrické kartáčky se základními funkcemi. V cenové kategorii do 3 000 Kč seženete už velmi kvalitní produkty s dostatečným množstvím funkcí. V kategorii nad 3 000 Kč značky nabízí speciální funkce v kombinaci s luxusním vzhledem.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Doufáme, že jsme vám pomohli zorientovat se v široké nabídce elektrických zubních kartáčků. Když budete potřebovat, jsme vám samozřejmě k dispozici i na našich prodejnách DATART, kde vám odborný personál ochotně pomůže s výběrem. Díky svému novému elektrickému příteli se už nebudete muset stydět za svůj úsměv. Zmizí ranní nevolnost před návštěvou zubaře, která se najednou stane pouhou rutinou. No, řekněte sami, nestojí to za to?

Jak vybrat elektrický kartáček

 *****

Přečtěte si také:

Jak si správně čistit zuby

Jak vybrat ústní sprchu

Jak pečovat o dětské mléčné zuby

Jak čistit zuby s rovnátky

5 důvodů, proč si koupit elektrický kartáček

Další aktuality

Jak na údržbu pračky LG

Jak na údržbu pračky LG

Svěřit své prádlo pračce LG je rozhodně dobrý nápad. Vypere ho šetrně a důkladně a navrch z něho odstraní až 99,9 % alergenů. Nicméně, aby pračka odváděla stoprocentní výkon co nejdéle, je potřeba se ...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Značka GoGEN před nedávnem představila novou kolekci elektroniky pro děti, která vznikla ve spolupráci s televizní stanicí ČT :D. Nás z této řady zaujal především mikrofon. Slibuje, že kromě funkce ka...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek