×

Jak pečovat o dětské mléčné zuby?

06.06.2022

O dětský chrup je potřeba začít pečovat už od prvního zoubku. Ideální je, když dítěti jako rodič půjdete příkladem a správné technice jej naučíte. Jak bojovat s neochotou dětí nebo jaký vybrat dětský kartáček, vám vysvětlíme v následujícím článku.

Jak pečovat o dětské zoubky

Prozradíme vám:

Kdy začínají růst zuby?

Proč je prevence tak důležitá?

Jak správně čistit mléčné zuby?

Udělejte z čištění zubů zábavu

Dětský kartáček a zubní pasta

Kdy poprvé navštívit zubního lékaře?

Kdy začínají růst zuby?

První zoubky se dětem začínají prořezávat zhruba v půl roce věku. A je to také ideální čas na to začít s jejich péčí. Jako první vykoukne dolní řezák, další na řadě bývá druhý spodní řezák a poté horní řezáky. Kompletní mléčný chrup čítající 20 zubů by se měl vašemu potomkovi vyklubat nejpozději do 4 let.

Co se týče trvalého chrupu o počtu 32 zubů, ten se začíná objevovat kolem 6 let a jeho růst může pokračovat až do puberty.

Jak pečovat o mléčný chrup

Proč je prevence tak důležitá?

Možná si pokládáte otázku, proč věnovat čas a pozornost mléčným zubům, když stejně vypadnou. Má to však několik pádných důvodů:

  1. Mléčné zuby vytváří místo pro trvalý chrup, proto může jejich předčasná ztráta negativně ovlivnit pravidelnost druhých zubů. Ty pak často rostou s komplikacemi, jež mohou zapříčinit i chirurgický zákrok.
  2. Pokud naučíte dítě správným návykům čištění zubů už od začátku, snižujete tím riziko zánětu dásní v dospělosti.

Kromě pečlivé zubní hygieny myslete u dětí také na skladbu jejich jídelníčku. Přemíra sladkostí a slazených nápojů má na chrup negativní vliv. Není proto výjimkou, že na zubní kazy trpí už batolata.

Jak správně čistit mléčné zuby?

Postupem času, jak se vyvíjí mléčný chrup vašeho dítěte, mění se i požadovaná zubní péče. U těch nejmenších přebírají kompletní zodpovědnost za chrup rodiče. Ti by později měli svým ratolestem s čištěním zubů pomáhat, a to až do té doby, než se dítě naučí správným návykům.

 

6–24 měsíců

Vykoukl už vašemu broučkovi první zoubek? Pak je nejvyšší čas začít věnovat pozornost zubní hygieně! Ačkoliv možná „pucování“ jednoho osamoceného řezáku působí vtipně, má to smysl. Čím dříve si totiž váš malý neposeda na čištění zvykne, tím lépe. 

Na tyto začátky vám bude stačit navlhčená bavlněná plenka či kousek gázy. Jakmile začnou vykukovat další zoubky, pořiďte si silikonový prstový kartáček. Čištění provádějte jemnými krouživými pohyby ideálně vždy večer před usnutím.

Jak pečovat o dětské zuby

Batolata (do 3 let)

Ve věku 3 let mají děti už často kompletní mléčný chrup a můžete jim tedy pořídit oficiálně první dětský kartáček. Při výběru pamatujte na to, že čím menší je kartáčková hlavice, tím lepší. Je ale potřeba, abyste se do čištění zubů zapojovali i nadále, a to ideálně ráno a večer. Nejčastějším problémem, který může způsobit zubní kaz, jsou totiž zadní zoubky, které si děti nezvládnou samy dostatečně vyčistit.

A jak na to? Postupujte kolem celého zubu drobnými krouživými pohyby. Od 1 roku můžete přidat také dětskou zubní pastu, bohatě postačí množství o velikosti hrášku. U dětí, které pastu polykají, volte variantu bez fluoridů.

Co se týká mezizubních kartáčků, odborníci doporučují začít s jejich používáním už v době, kdy se dva zuby začnou vzájemně dotýkat. Ohledně výběru vhodné velikosti se poraďte s dentální hygienistkou.

 

Předškoláci (do 6 let)

Děti v předškolním věku už mohou pomalu přebírat čištění zubů do svých rukou. Od krouživých pohybů by pak měly přejít ke klasickému čištění, tzn. přiložit kartáček v místě dásně pod úhlem 45° a pomalým pohybem se posouvat ke žvýkacím plochám.

Nezapomínejte, že děti si berou příklad především ze svých rodičů, takže je skvělé, pokud ranní a večerní hygienu absolvujete spolu. Jedině tak v dětech vypěstujete správné návyky. Přesto ale vždy svým potomkům poté zuby zkontrolujte a důsledně přečištěte.

 

Školáci 6–10 let

Výměna mléčných zoubků za stálé je tady! Pečlivost čištění by teď měla být skutečně na prvním místě, a to dvakrát denně za použití tzv. roll metody (čistit pod úhlem 45° a pomalu se posouvat ke žvýkacím plochám). Do 10 let věku je nicméně ještě potřeba dětské zuby dočišťovat.

Jak se starat o mléčný chrup

Je šokující, že dle výsledku studií se u téměř 50 % dětí mezi 6. a 8. rokem věku objevil minimálně jeden zubní kaz.

Děti 10 let a starší

Ani u starších dětí neuškodí, když je u čištění zubů očkem (nebo dvěma) zkontrolujete, zvlášť v období puberty totiž mohou začít ústní hygienu bojkotovat.

Udělejte z čištění zubů zábavu

Většina dětí se do koupelny zrovna nehrne, proto je důležité zvolit správnou motivaci. Tou může být dětský kartáček s oblíbenými hrdiny, chutná zubní pasta nebo třeba elektrický kartáček, který můžete propojit s aplikací v mobilu. Chlupáč Sparkly poradí, jak zuby správně vyčistit, měří čas čištění a za správný postup pak dětem uděluje odměny. Z nepříjemné rutiny čištění zubů se tak brzy stane vyhledávaná aktivita.

Dalšími vychytávkami, které mohou dětem dentální hygienu usnadnit, jsou třeba drobné přesýpací hodiny nebo oblíbená (alespoň 2minutová) písnička.

Jaký zvolit dětský zubní kartáček a pastu?

Jak jsme již zmínili, dětem do 2 let většinou postačí čištění kouskem gázy či prstovým silikonovým kartáčkem. První manuální kartáček pak volte takový, který má opravdu jemné krátké štětinky a malou kartáčkovou hlavici. Elektrické kartáčky pro děti jsou vhodné od 3 let. Konkrétní rady a tipy, jak zvolit ten pravý, najdete v článku Jak vybrat elektrický zubní kartáček.

Dětských zubních past je dnes již na trhu velké množství, ne všechny jsou však pro vaši holčičku či kluka vhodné. Platí, že zubní pastu byste měli používat až od jednoho roku dítěte, a to s obsahem fluoridu max. 400 ppm kvůli polykání pasty. Děti do 6 let už pak mohou používat pastu s 500 až 700 ppm fluoridu

Kdy poprvé navštívit zubního lékaře?

První termín lékařské návštěvy byste si měli objednat v době, kdy se u dítěte objeví první zoubek. Určitě zubaře neodkládejte, až se objeví problémy, můžete u svého potomka vyvolat panický strach z doktorů! V ideálním případě by měla být prémiová návštěva jen takovým seznámením  dítě si prohlédne nové prostředí i pana doktora a nechá si zkontrolovat zoubky.

K zubaři byste pak s dítětem měli docházet pravidelně dvakrát za rok.

Jak pečovat o dětské zuby

Před nástupem dítěte do školy zavítejte společně také na dentální hygienu. Lékař či lékařka se zaměří na prevenci před zubním kazem, znázorní dítěti správnou techniku čištění a doporučí vhodné pomůcky. Také návštěvu dentální hygienistky byste měli s dítětem absolvovat každého půl roku.

Věříme, že vám tento článek pomohl se v péči o mléčný chrup lépe zorientovat. Pokud budete potřebovat poradit s výběrem konkrétního produktu, jsme vám samozřejmě k dispozici na našich prodejnách.
 

Chci dětský kartáček

*****

Přečtěte si také:

Jak vybrat ústní sprchu

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Jak si správně čistit zuby

Jak čistit zuby s rovnátky

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
Jak vybrat elektrický hoblík?

Jak vybrat elektrický hoblík?

Rádi opracováváte dřevo, ale už vám nestačí pouhý ruční hoblík? Máme jednoduché řešení, pořiďte si jeho elektrickou variantu. Vaše práce bude méně náročná a hlavně přesnější. Díky nožům dokáže elektri...... Celý článek
Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Sony SRS-XG300 je součástí nejnovější řady bezdrátových reproduktorů Sony X-Series. Může se pochlubit zvýšenou odolností, skvělou výdrží baterie a spoustou funkcí. Jak hraje a co dalšího tento reprodu...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek