×

Jak vybrat elektrický hrnec?

18.05.2022

Elektrický hrnec je základem pro každého kuchaře i šéfkuchařku. Umí vařit, smažit, zapékat, vařit v páře i grilovat. Navíc jej nemusíte hlídat jako při běžném vaření, veškerou práci totiž obstará úplně sám. A protože je sortiment elektrických hrnců poměrně obsáhlý, sepsali jsme pro vás nejčastější typy i parametry, podle kterých vybrat ten pravý.

Jak vybrat elektrický hrnec

O čem se dočtete:

Fritovací hrnce

Parní hrnce

Tlakové a speciální hrnce

Sous-vide vařiče

Parametry

Fritovací hrnce

Fritovací hrnce mají jako primární úlohu smažení potravin. Podle typu fritování pak rozlišujeme horkovzdušné fritézy, nebo klasické fritézy na olej.

Jak jednotlivé hrnce fungují?

Ve fritéze na olej si připravíte přesně taková smažená jídla, jaká si dáte v restauraci či fast foodu. Jejich ovládání je jednoduché, většinou si volíte pouze požadovanou teplotu nebo konkrétní program např. na hranolky.

Některé modely mívají zabudovaný časovač/minutku, jež vám přípravu smažených pokrmů usnadní. Maximální množství oleje, které můžete použít i opakovaně, je zhruba 5 l.

Jak vybrat elektrický hrnec

Při výběru fritovacího hrnce na olej doporučujeme sáhnout po takovém modelu, který má vyjímatelnou nádobu ideálně s nálevkou. Olej z něj snadněji slijete do nádoby.

To horkovzdušné fritézy jsou už trochu jiná liga. Nemusíte se kvůli nim vzdávat smažených řízků, sýrů či kroket, protože vám je fritéza připraví s pomocí horkého vzduchu. Fungují tedy na stejném principu jako horkovzdušné trouby, jsou ovšem nahřáté do pár minut a nezaberou v kuchyni tolik místa. Vedle základních modelů s tlačítkovým ovládáním najdete v nabídce také fritézy s displejem, na kterých si nastavíte jak preferovaný program, tak teplotu či dobu přípravy.

Vybrat si můžete provedení tvořené jednou hlavní nádobou, nebo trochu zainvestovat a sáhnout po fritéze se sadou mřížek, jež vám umožní víceúrovňové kuchtění. Mimochodem – proč se omezovat jen na smažení? Horkovzdušná fritéza vám naservíruje i zapečené nebo grilované dobroty. Přednastavené programy pak mohou nabízet klidně program na pizzu či dort.

Jak vybrat elektrický hrnec

Parní hrnce

Parní hrnec má jednu ohromnou výhodu – v jeho nádobách rychle připravíte chutné pokrmy, které si uchovají chuť, barvu i výživné látky. Vaření v páře oceníte tehdy, pokud máte chuť na dietní maso, ryby, zeleninu, brambory nebo třeba rýži. Stačí do hrnce nalít vodu a o vše ostatní už bude postaráno.

Hodit se může také funkce pro zmrazené potraviny.

Tlakové a speciální hrnce

Kategorie tlakových a speciálních hrnců už je vážně rozmanitá. Najdete zde jak multifunkční hrnce, které v sobě ukrývají několik spotřebičů v jednom, tak legendární remosky, zavařovací hrnce, rýžovary či vařiče vajec.

Rýžovar se těší čím dál většímu zájmu. Přečtěte si, jak správně uvařit rýži v rýžovaru, aby byla nadýchaná, jemná a chutná zároveň.

Nejuniverzálnějšími přístroji, které tuhle kategorii zastupují, jsou multifunkční hrnce. Často slouží také jako pomalé hrnce, jelikož umí tlakové vaření. Co všechno kromě něj ještě zvládnou?

Jak vybrat elektrický hrnec

Tak např. výše zobrazený multifunkční hrnec Tefal Cook4me+ CY851130 s grácií griluje, ohřívá, vaří v tlaku, v páře, peče, smaží, zapéká a poslouží také jako rýžovar či hrnec na fondue. Tím ale jeho výhody nekončí. Ve své práci je totiž skutečně rychlý, více než 120 receptů připraví zcela automaticky za méně než 15 minut. A protože je někdy nejtěžší úkol vymyslet, „co bude dneska na oběd“, má v sobě tento šikovný pomocník 150 zabudovaných receptů. Navíc připraví najednou jídlo až pro 6 osob, takže hravě pohostí celou rodinu.

Oblíbené jsou mezi kuchaři a kuchařkami také multifunkční hrnce značky Tesla.

Multifunkční hrnce samozřejmě oceníte v běžné domácnosti, hodí se však také třeba na chatu, kde nahradí troubu a varnou desku.

Objevte půvab legendární remosky

Jak vybrat elektrický hrnec

Dlouholetou tradicí se může pochlubit elektrický pečicí hrnec od značky Remoska nebo ETA Pečenka. Jde o kompaktní řešení, které nahradí troubu a ušetří jak váš čas, tak energii. Mezi její funkce patří zapékání, pečení a ohřev. Vyzkoušejte třeba šťavnaté řízky a uvidíte, že na Pečenku, stejně jako naše babičky, nedáte dopustit.

 

Zavařovací hrnce se o úrodu postarají

Nestačíte spotřebovat bohatou úrodu? Rádi si vychutnáte domácí marmeládu na čerstvém chlebu? Pak si pořiďte zavařovací hrnec! Celý průběh zavařování budete mít pod kontrolou, a navíc jej lze díky výpustnému kohoutku využít také jako várnici na čaj nebo svařené víno.

 

Vařiče vajec vykouzlí vajíčka na několik způsobů

Jak vybrat elektrický hrnec

Naměkko, na hniličku, nebo natvrdo? Uvařit si vajíčka přesně tak, jak jste si je vysnili, se může zdát jako nesplnitelný úkol. S vařičem vajec je to však hračka. Navíc nemusíte nic hlídat.

Sous-vide vařiče

Už jste slyšeli o technice sous-vide (vyslovujeme „su-vid“) alias vaření ve vakuu? Zní to možná složitě, ale se správným pomocníkem se dílo zaručeně podaří, uvidíte!

Tato technika pomalého vaření spočívá v dlouhodobé přípravě pokrmu při nízkých teplotách. Maso nebo zelenina se takto vaří i několik hodin.

A jak to teda probíhá? Potraviny spolu s kořením dáte do vakuového sáčku, který vložíte do vodní lázně a nastavíte požadovanou teplotu vaření.

Častou pochoutkou, která se metodou vakuového vaření připravuje, bývá trhané maso.

Jak vybrat elektrický hrnec

Parametry při výběru elektrických hrnců

 

Objem

Objem, to je oč tu kráčí – alespoň v případě elektrického hrnce každopádně. Požadovaný objem by se měl odvíjet od počtu členů v domácnosti, na jednu osobu počítáme jeden litr objemu.

Při nákupu pomalého hrnce myslete na to, že jej můžete zaplnit maximálně do ¾. Jejich objem se pohybuje cca do 6 l, což vystačí na 6 porcí. Multifunkční hrnce mívají objem až 12 l, mohou vám totiž posloužit také jako zavařovací přístroj. Pokud jej však chcete využívat hlavně pro klasické vaření, bude vám jistě stačit menší objem.

Naopak pokud kupujete zavařovací hrnec, platí jednoduchá rovnice čím větší objem, tím více sklenic se do něj vejde a ušetří vám tak čas.

Co se týká parních hrnců, ty se chlubí objemem až 12 litrů. Většinou také zaberou poměrně hodně místa, jelikož se skládají ze dvou, nebo tří varných nádob. Umožní vám však zdravým způsobem a odděleně připravit několik chodů najednou, což jistě oceníte.

Jak vybrat elektrický hrnec

Materiál vnitřní nádoby

Při výběru elektrického hrnce byste se měli zaměřit především na materiál vnitřní nádoby. Nejčastěji se setkáte s litinovým či nerezovým pláštěm, dostupná je však také keramika a kamenina.

Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Litina zvládne i vysoké teploty, je však potřeba ji udržovat stále trochu mastnou.

Nerezová ocel je lehčí než litina a má dobrou odolnost. Pokud je však ošetřená teflonem, mějte se na pozoru, protože teflon je náchylný k poškrábání ostrými předměty.

Keramika vypadá skvěle a také udrží dlouho teplo, musíte ji však umýt ručně.

Kamenina je zcela zdravotně hygienická, hodí se však spíše pro pomalé vaření.

Teflon je nepřilnavý a univerzální, ale při poškrábání byste jej měli ihned přestat používat.

Jak vybrat elektrický hrnec

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, doporučujeme vám sáhnout po takové vnitřní nádobě, kterou je možné vyjmout. Bude se vám jednodušeji udržovat.

Příkon

Dalším důležitým parametrem, který byste u výběru elektrického hrnce měli zvážit, je příkon. Udává, kolik energie přístroj spotřebuje za hodinu = čím více wattů, tím rychlejší zahřívání.

Je však rozdíl, jestli vybíráte pomalý hrnec, který je běžně v provozu několik hodin, nebo multifunkční hrnec – u toho zase požadujeme rychlé nahřátí na vysokou teplotu. Proto v popisech produktu najdete pomalé hrnce s výkonem max. třeba 250 W, zatímco multifunkční hrnce mívají příkon cca 1 500 W.

 

Funkce a příslušenství

A jak je to s doplňkovými funkcemi, s nimiž se u těchto speciálních hrnců setkáte?

Patří k nim třeba možnost nastavení teploty či doby vaření, odložený start, autom. vypnutí při nepoužívání nebo funkce udržení teploty.

Také příslušenství stojí za zmínku. V balení horkovzdušných fritéz, pečicích, multifunkčních a speciálních hrnců najdete např. jehly na špízy, rotující koš na hranolky, grilovací rošt, plech na pizzu, vidličky na fondue a další. Vítaným bonusem bývá přibalená kuchařka, která vám dodá inspiraci a často i pomůže s rozpačitými začátky.

Jak vybrat elektrický hrnec

Cena elektrického hrnce

Na závěr jen krátce osvětlíme, na kolik vás zhruba takový šikovný hrnec cenově vyjde.

Tak třeba takový rýžovar vůbec není nákladnou položkou. Vzhledem k tomu, že jeho použití je dost jednoznačné, pořídíte tyto hrnce už za 600, 700 Kč.

V kategorii do 1 500 Kč zaručeně vyberete nějaký šikovný parní hrnec a pokud máte zálusk na multifunkční hrnec, který v sobě kombinuje několik přístrojů v jednom, připravte si ideálně alespoň 3 000 Kč.

 

Jak vybrat elektrický hrnec

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
Jak vyčistit sklokeramickou varnou desku?

Jak vyčistit sklokeramickou varnou desku?

Jste fanoušky moderního bydlení? Pak jistě nedáte dopustit na sklokeramickou elektrickou nebo indukční desku. Je mimořádně účinná, úsporná, a navíc vypadá velmi elegantně. Klíčem k jejímu dlouhodobě p...... Celý článek
Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Sony SRS-XG300 je součástí nejnovější řady bezdrátových reproduktorů Sony X-Series. Může se pochlubit zvýšenou odolností, skvělou výdrží baterie a spoustou funkcí. Jak hraje a co dalšího tento reprodu...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek