×

Jak vybrat elektrický hoblík?

25.01.2023

Rádi opracováváte dřevo, ale už vám nestačí pouhý ruční hoblík? Máme jednoduché řešení, pořiďte si jeho elektrickou variantu. Vaše práce bude méně náročná a hlavně přesnější. Díky nožům dokáže elektrický hoblík opracovat i tvrdé části dřeva. Podívejte se, jak se vlastně používá, co je při jeho výběru klíčové a jakými doprovodnými funkcemi může disponovat. Tak co? Připraveni hoblovat?

Jak vybrat hoblik

Účel – k čemu vlastně hoblík potřebujete

Pokud rádi pracujete s dřevem a chcete, aby vypadalo skutečně dokonale, budete chtě nechtě potřebovat hoblík pro jeho opracování. Ruční hoblík odřezává vlákna dřeva hoblovacím nožem. Ten elektrický vám ušetří námahu, a navíc bude přesnější. Pracuje totiž s rotujícím nožovým válcem. Dva oboustranné nože, které jsou připevněny k hřídeli, odřezávají třísky ze dřeva a díky tomu dosáhnete dokonalejší povrchové úpravy a zarovnání dřevěných materiálů.

Existují elektrické hoblíky pro hobby užití, ale najdete také poloprofesionální a profesionální kousky. Při výběru je důležité věnovat pozornost příkonu a výkonu, šířce záběru, hloubce záběru, typu napájení a funkcím, kterými může hoblík disponovat. Jednotlivé hoblíky se nejčastěji liší přesností hoblování a výkonem.

Jak vybrat hoblik

Jaké jsou typy hoblíků?

Obecně se rozdělují na hobby, poloprofesionální a profesionální typy. Hobby elektrický hoblík postačí každému, kdo potřebuje povrchově upravit či jinak zpracovat dřevo (jako např. drážkování, srážení hran apod.) jenom čas od času. V opačném případě byste se měli ohlédnout to po výkonnějších strojích. Největší rozdíly mezi hoblíky pro hobby kutily a profesionály jsou v šířce a hloubce záběru. O co se vlastně jedná a jaké parametry byste měli zvolit si povíme níže.

Jak vybrat hoblik

Vždy záleží zejména na účelu, pro který si elektrický hoblík pořizujete. Zamyslete se, jaké funkce budete potřebovat, jaký výkon a příkon pro vás bude dostačující a největší pozornost věnujte šířce a hloubce záběru.

Příkon a výkon jsou důležitou charakteristikou

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru elektrického hoblíku je bezpochyby příkon. Jeho hodnota se udává ve Wattech. Příkon vypovídá o tom, jak výkonné zařízení je. Kromě toho vám také napoví, kolik elektrické energie hoblík během opracovávání dřeva spotřebuje.

Levnější varianty mají příkon okolo 500 – 700 W. U dražších modelů se dostáváme k hodnotám okolo 1 kW a více, ale můžete najít i hoblíky s příkonem až 1,5 kW.

Jednoduše můžeme říct, že čím vyšší je příkon, tím efektivnější zařízení je a práce je méně namáhavá. Navíc elektrický hoblík se silnějším motorem umí lépe opracovat i tvrdé části dřeva.

Jak vybrat elektrický hoblík

Šířka záběru určí velikost opracované plochy

Abyste věděli, jak velkou část dokáže hoblík ohoblovat na jeden zásah, musíte vědět šířku jeho záběru. Tento parametr navíc ovlivňuje i další vlastnosti jako jsou výkon a hmotnost elektrického hoblíku. Mimo to má samozřejmě vliv i na cenu.

Obvykle se šířka pohybuje kolem 65 mm a může dosahovat až k 200 mm. Některé modely nabízejí i vyšší hodnoty. Jak již bylo řečeno, pro domácí kutily postačí šířka záběru okolo 80 až 85 mm. Pokud jste ale profesionál či poloprofesionál, zvolte elektrický hoblík se šířkou 100 mm a více.

hoblík šířka záběru

Hloubka záběru

Roli hraje také hloubka záběru vašeho elektrického hoblíku. Tento údaj nám napoví, jak silnou vrstvu dřeva je schopen hoblík zpracovat na jedno přejetí dřeva. Čím vyšší hloubka je, tím dříve bude dřevo sraženo a vyhoblováno.

Pozor ale na příliš velkou hloubku záběru, protože ta snižuje přesnost hoblování. Díky tomu se mohou objevit neduhy jako zvlněný povrch dřevěné desky a podobně. Běžně hoblíky umožňují zpracování materiálu do hloubky 2 až 4 mm.

Ve většině případů si hloubku záběru můžete upravovat pomocí nastavení hloubky drážky. Vždy přemýšlejte, jaký kus dřeva zrovna hoblujete, a podle toho se rozhodněte pro ideální hodnotu. Pro domácí kutily postačí hloubka od 0 do 3 mm, u profesionálních hoblíků by měla dosahovat hodnot až přes 20 mm.

hoblík hloubka záběru

Práci odvádějí nože elektrického hoblíku

Hoblovací nože jsou hlavním prvkem elektrických hoblíků. Starají se o samotné hoblování. Obvykle jsou nože ve dvojicích a jejich otáčením dochází k odstraňování vrstvy opracovávaného dřevěného materiálu. Nejčastěji jsou nože vyrobeny ze dvou materiálů:

  1. Nože z rychlořezné oceli, což je tvrdý materiál a opracovává dřevo velmi hladce. Rychlořezná ocel není křehká.
  2. Nože z tvrdokovu mají velkou výhodu, a tou je jejich dlouhá životnost. Navíc se snadno udržují. Jedná se však o křehčí materiál.

Myslete na to, že nože se při hoblování opotřebovávají, pak musíte nože opět nabrousit, případně si koupit nože zcela nové. Pokud jsou nože tupé, práce s nimi je nekvalitní. Tupé nože poznáte často i tak, že se motor při hoblování začne nadměrně zahřívat.

Jak vybrat hoblík

AKU hoblík nebo raději napájení ze sítě?

Napájení elektrického hoblíku může být dvojího typu. Buď napájíme přístroj rovnou ze sítě nebo pomocí akumulátoru.

Hoblík napájený ze sítě mívá obvykle vyšší výkon než ten akumulátorový. Je vybaven kabelem. Zkontrolujte si, zda délka kabelu bude pro vaše účely dostačující. Nevýhodou tohoto řešení je kabel, který může překážet a v některých případech nutnost prodlužovacího kabelu, pokud je zásuvka příliš daleko.

Velkou výhodou akumulátorového hoblíku je jeho mobilita, kdy vám při práci nepřekáží žádný kabel. Obvykle mají baterie typu Li-Ion. Výdrž takového hoblíku se pohybuje okolo několika desítek minut. Součástí balení je samozřejmě nabíječka a baterie. Nevýhodou je nižší výkon a vyšší cena.

akumulátorový hoblík

Pokud vás blíže zajímá, „Co je to AKU program“, přečtěte si náš článek, kde jsme tuto problematiku rozebrali dopodrobna.

Hoblík může mít i speciální funkce

I přesto že hlavním účelem elektrického hoblíku je opracování dřeva, můžete si práci zpříjemnit díky celé řadě funkcí a vlastností. Nejčastěji se setkáme s následujícími funkcemi:

  • Možnost odsávání hoblin. Aby po vaší práci nezůstal všude nepořádek, můžete si díky této skvělé funkci ušetřit čas s uklízením. K vašemu hoblíku jednoduše připojíte vysavač a ten se postará o všechny hobliny.
  • V-drážky představují praktický výřez ve tvaru V vespod hoblíku. Díky tomu můžete snadno srazit ostré hrany ve vámi požadovaném úhlu.
  • Praktický vak na hobliny přijde vhod, pokud nemáte k vašemu elektrickému hoblíku vysavač. Jednoduše ho napojíte k vhodnému otvoru hoblíku a po naplnění vždy vyprázdníte.
  • Vodící lišta jednoznačně zpřesní vaši práci. Uchytíte ji k hraně dřevěné desky a lišta vám pomůže vytvořit dokonalou drážku.
  • Transportní kufr pro hoblík zajistí jednoduché převážení a skladování. Vždy budete mít všechny součásti pohromadě, a navíc ochrání hoblík před nepříznivými vlivy okolí.
  • Ergonomická rukojeť umožní snadnější úchop přístroje během práce. Většinou jsou pogumované. Navíc tlumí vibrace , takže je práce mnohem pohodlnější.

Jak vybrat elektrický hoblik

Jak elektrický hoblík používat správně

Používání elektrického hoblíku není nijak náročné, ale nese s sebou určitá pravidla, kterých bychom se měli držet. Vždy je důležité vybrat vhodné místo pro práci. Ideálně mít hodně volného místa, protože můžete potřebovat opracovat i dlouhé desky dřeva.

Zpracovaný kus dřeva musí být vždy pevně připevněn ke stolu. Následně si zvolíte hloubku hoblování, pevně uchopíte zařízení za rukojeť po obou stranách a jemně přesouváte hoblík po dřevě. Vždy dávejte pozor a zůstaňte v bezpečí, abyste předešli jakýmkoliv úrazům.
 

Chci koupit hoblík

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
10 rad, jak vybrat průmyslový vysavač

10 rad, jak vybrat průmyslový vysavač

Čeká vás rekonstrukce domu nebo se jen chystáte k velkému úklidu vaší dílny či garáže? Tak či onak, kvalitní průmyslový vysavač by ve vaší výbavě neměl chybět. Poradí si s nánosy prachu, stavebního od...... Celý článek
Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Sony SRS-XG300 je součástí nejnovější řady bezdrátových reproduktorů Sony X-Series. Může se pochlubit zvýšenou odolností, skvělou výdrží baterie a spoustou funkcí. Jak hraje a co dalšího tento reprodu...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek