5 nejčastějších chyb sušiček na prádlo: Sušičko, proč nesušíš?

29. 11. 2019 - Viktória Hollá - Rádce
Sušičku na prádlo vlastní v dnešní době už téměř každá domácnost. Osvědčily se jako skvělí a šetrní pomocníci v domácnosti, s kterými ušetříte nejen čas a peníze, ale zároveň je díky nim vaše prádlo jako z bavlnky. Nejedné domácnosti vyhovuje také to, že veškeré oblečení zbaví alergenů, vlasů i chlupů, což ocení hlavně majitelé čtyřnohých mazlíčků. Když se však sušička pokazí, musíme se vrátit ke starému známému věšení prádla na sušák, což je poněkud únavné, zabere to spoustu času, místa a energie. V tomto článku si podrobněji rozebereme nejčastější závady a poruchy sušiček na prádlo.

Pár slov na začátek

  • Tak, jako výrobci sušiček i my vám doporučujeme montáž a opravy nechat na autorizovaný servis.
  • Sušičku během instalace, čištění, údržby a oprav vždy odpojte od elektrické sítě!
  • Doporučujeme také důkladně přečíst návod k použití k vašemu spotřebiči, kde jsou uvedené možné konkrétní závady i informace, jak je odstranit, popř. kdy se obrátit na autorizovaný servis.
  • Tímto článkem vás nenabádáme, abyste se do oprav pouštěli sami. Spíše vám chceme představit a poukázat na nejčastější chyby a závady sušiček.

Co dělat, když se sušička pokazí?

V první řadě je nutné zjistit, kde je problém a co se vlastně pokazilo. Závady mohou být opravdu různé, ve vážnějších případech doporučujeme určitě zavolat autorizovaný servis. Nejen, že si můžete nesprávným zacházením sami ublížit, ale hlavně pokud je sušička ještě v záruce, vaší nevydařenou snahou o opravu můžete o tuto záruku přijít. Minimálně je však dobré vědět, co se přibližně v sušičce odehrává.

chyby sušiček na prádlo

Identifikujeme problém

Ne každý z nás má to štěstí a vědomosti o tom, jaký je princip fungování sušičky. Pojďme spolu tedy pátrat pěkně od začátku. Začneme s problémy, které vyřešíte sami i bez pomoci opraváře. Sušíte a všímáte si, že ze sušičky vytahujete pokrčené prádlo? To zřejmě nebude úplně v pořádku. Nebo se vám zdá, že doteď relativně tichá sušička vydává divné zvuky a je hlučná více než obvykle? Nedej bože sušička přestala sušit úplně nebo se přehřívá? A co když nejde zapnout vůbec? Nebo se sušičce netočí buben? Na všechny tyto problémy si posvítíme dále v článku.

1. Oblečení je ze sušičky pokrčené nebo poškozené

Doteď jste byli zvyklí vyndávat jen krásně rovné prádlo, které stačilo lehce protřepat a ihned uložit do skříně? Dnes jste ale dosušili a oblečení bylo tak pokrčené, že jej budete žehlit týden?

Na tento problém existuje více řešení a dokonce k nim nebudete potřebovat ani šroubovák. V první řadě je možné, že jste oblečení ze sušičky vytáhli nesprávně. Ano i to se dá. Čím déle necháte oblečení v sušičce jen tak ležet, tím víc pokrčené bude. Abyste nemuseli vaše oblečení žehlit, je nejlepší jej ze sušičky vytáhnout, dokud je ještě teplé. Stačí ho pak pouze trochu protřepat a můžete rovnou skládat do skříně.

Dalším důvodem, proč je oblečení pokrčené, může být také to, že nepoužíváte změkčovač ve formě aviváže nebo vlněných koulí do sušičky, které jsou navíc ekologické a dají se použít vícekrát. Díky aviváži je navíc vaše prádlo krásně voňavé a hebké. Důležité ale je to s ní nepřehánět a používat pouze množství doporučené výrobcem, jinak se může stát, že se váš spotřebič zanese.

sušička

Oblečení se v sušičce pokrčí i v případě, že jste sušičku přeplnili nebo i naopak, že jste do ní dali prádla málo. Sušičku je třeba plnit s rozumem, aby sušení proběhlo tak, jak má. Nesprávná teplota, resp. nesprávně zvolený program sušení taky hraje důležitou úlohu.

Dále si dávejte také pozor, jak oblečení třídíte. Ideální je třídit podle barev, ale také podle druhu materiálu. Jemné oblečení je ideální sušit s jemnými kousky, svetry s ostatními svetry apod. Pamatujte, že vždy musíte vybrat vhodný program na sušení. Horší je, pokud se vám oblečení v sušičce poškodí. Vaše oblíbené tričko či blůzku už vám nikdo zpět nevrátí, nicméně je třeba zjistit, proč se to stalo. Zřejmě se v bubnu točilo něco, co se točit nemělo. Proto zkontrolujte, jestli se v bubnu nenachází nějaké uvolněné součástky nebo části oblečení s ostrými hranami. Nezapomeňte také na to, že ne všechno prádlo můžete v sušičce sušit. Vždy se řiďte pokyny na vnitřních etiketách vašeho oblečení.

sušička

2. Sušička je příliš hlučná nebo vydává divné zvuky

I když jsou v poslední době sušičky poměrně tiché, často jejich chod doprovází více různých zvuků. Pokud se tyto zvuky začnou měnit oproti normálu, je třeba zpozornit. Pokud slyšíte hlasité skřípání, velmi pravděpodobně půjde o poruchu ložiska motoru. Pokud je poškozené ložisko motoru, může velmi lehko dojít k úplnému zničení sušičky. V takovém případě je nejlepší přenechat práci opraváři

Kromě poškozeného ložiska motoru může být uvolněný či poškozený hnací řemen sušičky. I v těchto případech je třeba zavolat servis, jelikož byste mohli nesprávným zacházením sušičku poškodit. Hnací řemen může způsobit i rachotivý zvuk. Řemen však nemusí být vysloveně poškozený, ale jen uvolněný.

Pokud jste v průběhu sušení slyšeli bzučivý zvuk, může jít o zaseknutý motor nebo problémy s otočením bubnu, které může způsobovat příliš mnoho prádla v sušičce. V tom případě je třeba množství oblečení ubrat. Pokud to nepomůže, opět bude nutné obrátit se na servis.

A co rachotivý zvuk? Ten může vydávat elektrická instalace, která je vedle krytu ventilátoru. Nebo ho může způsobovat uvolněný ventilátor. Spotřebič je třeba jemně odtáhnout od stěny. Další nepříjemné a netypické zvuky v průběhu sušení mohou být způsobené i poškozenou napínací kladkou. Spousta náhradních dílů lze volně dokoupit, vždy se ale poraďte s odborníkem, abyste koupili ty správné.

chyby sušiček na prádlo

3. Sušička funguje, ale neohřívá

Jednou z možností, proč sušička neohřívá tak, jak má, je její nesprávné zapojení. Zkuste sušičku zapojit do zásuvky přímo, bez prodlužovacího kabelu. Výrobci dokonce na svých stránkách varují, že na zapojení spotřebičů nesmíte používat prodlužku, protože by mohl nastat zkrat či dokonce požár. Pokud však sušičku máte zapojenou správně přímo v zásuvce, je třeba zkontrolovat, zdali náhodou není poškozený samotný kabel.

Pokud i ten je v pořádku, pak je možná chyba úplně jinde. Na to, aby sušička mohla ohřívat vnitřek bubnu, potřebuje vzduch. Ujistěte se, že není ucpaný ventilační otvor a zdali jste vyčistili filtr, který by se měl čistit po každém cyklu. Jsou to důležité bezpečností části spotřebiče, které zabraňují přehřívání a pokud se poškodili, je třeba je nechat vyměnit.

sušička

Velmi důležitou součástí sušičky je i tepelná pojistka. Ta v případě poruchy odpojí proud topného tělesa, aby se teplota nezvýšila na nebezpečnou úroveň, případně aby nevznikl požár. Tuto součástku je opět třeba vyměnit za novou, protože je velmi důležitá.

Pokud se vám však pokazilo topné těleso sušičky, které se nachází stejně jako tepelná pojistka za zadním panelem sušičky, bude třeba ho vyměnit. Hledejte odlomené či ohořelé části tělesa. Jeho kontinuitu si nejdříve ověřte multimetrem. Dalším podezřelým na seznamu by mohl být i termostat. Pokud sušička suší prádlo příliš dlouho, řešení je jednoduché: vyčistěte filtr.

chyby sušiček na prádlo

4. Sušička hřeje příliš nebo se oblečení v sušičce sráží

Za přehřívání může opět termostat, topné těleso či filtr a ventilační otvor. Při přehřívání je před kontrolou či výměnou součástek důležité nejdříve počkat, aby sušička zcela vychladla. Pokud se vám oblečení v sušičce srazilo a nemáte žádné jiné problémy s ohřevem sušičky, zkuste změnit program sušení podle pokynů na štítku vašeho oblečení nebo dle pokynů v návodu vaší sušičky.

5. Sušička nejde zapnout

Pokud sušička nejde zapnout, je třeba zjistit proč. A bez pomoci opraváře to zřejmě nezjistíte. Důvodů, proč sušička nejde zapnout, může být více.

Nejčastěji problém se zapnutím způsobují dvířka sušičky. Nejdřív se ujistěte, že se mezi dveřmi a gumovým těsněním nezaseklo prádlo. Pokud ne, problém by mohl být i ve spínači sušičky. Sušička jej má z bezpečnostních důvodů a pokud je tato součástka poškozená, může to být důvod, proč sušička nejde zapnout. Jak zjistíte, že je spínač dveří pokažený? Když zavřete dveře sušičky a neslyšíte typické cvaknutí, znamená to, že se dveře neaktivovaly a spínač je zřejmě pokažený. Pokud zavřete dveře a ty kliknou, pak spínač funguje.

Některým sušičkám může dělat problém samotný spínač ON/OFF, který má nouzové vypnutí. Jak zjistíte, že funguje? Zkuste sušičku zapnout. Pokud ze sušičky uslyšíte zvuk, vypínač funguje. Pokud se však nestane nic a ani nic neslyšíte, budete muset zřejmě vypínač vyměnit. Třeba ho ale nejdřív otestovat multimetrem.

Sušička se nezapne, pokud v tepelné pojistce kvůli ucpanému ventilačnímu otvoru nastal zkrat. Pokud vám zkrat potvrdí tester kontinuity, budete muset tepelnou pojistku vyměnit. Nezapomeňte však zkontrolovat a vyčistit ventilační otvor, protože v tepelné pojistce mohl nastat zkrat právě kvůli ucpanému otvoru.

Pokud se sušička nedá zapnout a jen bzučí, na vině může být motor sušičky. V tomto případě bude nejlepší, když tento úkol přenecháte opraváři.

Kromě jiného můžete mít problém zapnout sušičku kvůli hnacímu řemenu nebo elektrické energii. Pokud však sušičku zapnete a funguje, avšak buben se netočí, pravděpodobně to bude hnacím řemenem (může být posunutý, roztrhnutý, starý atd.). Pokud se vaše sušička chvíli po zapnutí sama vypne, může mít pokažený termostat, ucpaný ventilační otvor nebo může být jen přeplněná.

sušička

Pár slov na závěr

Doufáme, že vám náš článek alespoň trochu pomohl. Není nad relax nad skvělým filmem nebo nad příjemný večer strávený s rodinou, zatímco se o vaše oblíbené módní kousky stará sušička na prádlo. Nepodceňujte její schopnosti, ani její údržbu. Starejte se o ni stejně jako se ona stará o vaše šaty. Není přece nad voňavý a jemný dotyk vašeho oblíbeného svetru nebo nad usínáním v měkoučkých peřinách. Další tipy a rady k údržbě sušičky si můžete přečíst v našem článku Sušička na prádlo – nepostradatelný pomocník.

sušička

Autor článku

Viktória Hollá

Milý čtenáři, těžko říct, kdo jsem. Nejlépe to asi shrne můj kámoš… telefon, který mi přišel na otestování. Poprosila jsem ho, aby mě popsal (ne doslova): „Viky chce všechno hned! Okamžitě! A je velmi zvědavá. Kdybys jen viděl, co všechno googlí ještě ve tři ráno. Velmi si potrpí na tom, abych jí přehrával kvalitní hudbu. Taky má úchylku na fotky a umění, moje čtyři foťáky jí proto přišly náramně vhod. Všechny fotky si následně uloží na později, že prý je pak využije. No to bych chtěl vidět… nuž, chce to velkou paměť. Mimochodem, ráda tráví čas i hraním her, které ovšem po jednom dni vymaže, protože ji přestanou bavit. Kromě toho se mi pokoušela vybít baterii na parádních filmech, no zvládl jsem to. Ou, a abych nezapomněl, potřebuje parádní obrazovku, protože si ráda kreslí.“
 

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

Nejprodávanější produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů