basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Jak vybrat sporák?

8. 3. 2017 - Rádce
Na internetu se vede spousta diskuzí, proč zvolit indukční varnou desku, nebo zůstat u plynu. Realita je však často jiná – sporák si vybíráte hlavně podle dispozic kuchyně. A je potřeba vybírat důkladně, protože sporák patří mezi spotřebiče s nejdelším životním cyklem.

Jak vybrat sporák?

Kde a jak vaříte?

vestavěná trouba Zanussi

Trouba ve výšce pasu je neuvěřitelně praktická...

Rozmístění kuchyně je prvotním impulsem, který vás nasměruje ke správnému sporáku. Představte si třeba vestavěný sporák: dokážete ho perfektně sladit s linkou, ale pokud jste s ním nepočítali už v návrhu kuchyně, těžko se vám ho podaří nenásilně zakomponovat. Jinak ale mají vestavné sporáky spoustu trumfů na své straně.

Můžete je umístit do libovolné výšky, skvěle vypadají, za zmínku stojí i lepší tepelná izolace od okolí. Daní za stylový interiér je však cena. Proto jsou tak oblíbené sporáky samostatně stojící.

Ani v jednom případě si nemusíte dělat velkou hlavu s velikostmi. Sporáky se vyrábí ve standardizovaných rozměrech, stanovených šířkou spotřebiče 50, 55 nebo 60 cm tak, aby se nad ně vešla ještě digestoř.

Elektřina versus plyn

Sporák = varná deska + trouba
Kdy je vhodnější kombinovaný sporák a kdy
by měla trouba stát odděleně od varné desky?
Odpověď najdete v rozložení pracovního prosto-
ru v kuchyni. Jakákoli trouba má okolo sebe
zónu, ve které je jakákoli činnost nepohodlná.
Proto se varná deska a trouba umisťují na jedno
místo v podobě kombinovaného sporáku, který
vám ušetří místo. Pokud s prostorem nebojujete,
zvolte oddělenou variantu – trouba na úrovni
pasu je bezpečnější i praktičtější a třeba ji ještě
dokážete chytře skloubit s mikrovlnkou nebo
myčkou.

To, co vypadá jako duel začatý v dobách dávno minulých, je ve skutečnosti triviální otázka. Máte-li přívod plynu, využijte ho! Plynová trouba má sice spoustu nevýhod, ale na varnou desku kombinovaného sporáku je plyn šikovný. Jen namátkou: plynule můžete regulovat výkon, provoz je levnější než u elektřiny a konstrukčně jsou velmi jednoduché. Bát se nemusíte ani o bezpečnost, která je u výrobců na prvním místě – proto plynové sporáky vylepšují pojistkami proti zhasnutí plamene, ventily s rychlouzávěrem nebo elektrickými zapalovači.

Vyhnout byste se naopak měli plynovým troubám. Proč mají tak neblahou reputaci? Horký vzduch se v nich ohřívá vespod, odkud se šíří vzhůru. Může se vám stát, že spodek bábovky bude spálený na popel, ale nahoře bude těsto stále syrové. V kombinaci s omezenou možností regulace teploty je tak naděje na propečený oběd nízká a nepomůže ani zapnout ventilátor. Na možnost horního ohřevu nebo grilování můžete u plynové trouby rovnou zapomenout.

Pokud je to aspoň trochu možné, volte elektrickou troubu.

Tři úrovně vaření na elektrice: litina, sklokeramika a indukce

Položte si otázku: „Jak často připravujete teplá jídla?“ Čím vaříte častěji, tím více zohledňujte náklady na provoz, čištění a údržbu. Zatímco na chatu vám vařič s litinovými plotýnkami stačit bude, v domě na stálé bydlení byste tímto neefektivním způsobem vaření moc neušetřili.

Finální bitvu o varnou desku tak svádí sklokeramika s indukcí. Pojďme si je porovnat:

  Sklokeramika Indukce
Příkon 2,2 kW 2,8 kW
Efektivní výkon 1,32 kW 2,52 kW
Účinnost 60 % 90 %
Přibližná doba dosažení varu 9 minut 5 minut
Zbytkové teplo Snižováno inteligentní elektronikou Žádné
Údržba Zbytky po vaření se hned připečou Stačí setřít
Nádobí Poslouží kterékoli Jen z magnetických materiálů
Orientační cena Od 4 000 Kč Od 12 000 Kč

Vaříte-li několikrát do týdne, investice do indukční varné desky se vyplatí – budete schopni uvařit rychleji, efektivněji a s menší námahou vynaloženou na čištění. Pro sklokeramické desky a sporáky platí opak.

Bosch oválná varná zóna

Všimněte si, jak Bosch kombinuje dvě velikosti varných zón do jedné plotny, aby zbyl prostor na oválnou varnou zónu.

Varné zóny, jejich konfigurace a další magie

Člověk by řekl, že u vařiče čeká dvě plotny a na sporáku pro rodinu čtyři. Tak jednoduché to však není. Samotné varné zóny se totiž neliší jen velikostí, ale i výkonem:

• Malá varná zóna 1 000 – 1 200 W malý hrnec
• Střední varná zóna 1 200 – 1 700 W polévkový hrnec
• Velká varná zóna 1 700 – 2 300 W hrnec na ohřev vody

 

 

Můžete se však setkat i s výkonnými varnými zónami wok, které nezřídka dosahují i 4 000 W a jsou tak ideální pro přípravu asijské kuchyně. Ani to ale nestačí, pokud chcete dobře vybrat. Moderní sporáky a varné desky pracují i s varnými zónami o jiném, než kruhovém průměru, abyste na sporáku mohli péct v pekáči. V případě indukčních varných desek lze někdy upravit velikost varné zóny přímo podle položené nádoby, čímž se minimalizují tepelné ztráty.

I sporáky mají chytré funkce

Jako u většiny spotřebičů se řeší i energetická třída sporáků, kdy A je nejvyšší hodnocení klesající s abecedou až k písmenu G. Ekologickému provozu napomáhá i vnitřní osvětlení trouby, abyste nemuseli větrat horký vzduch otevřením dvířek. Přihlédnutím pouze k úspornosti provozu byste ale končit neměli.

Mezi frekventované a žádané funkce patří zrychlený náběh na maximální teplotu. Označuje se jako SprintStart, HiLight, JetStart, Booster a podobně, který se hodí hlavně při opékání masa. Jeho pomyslným protipólem jsou různé inteligentní režimy, které pracují s předčasným vypnutím plotny. Nemusí se jednat jen o bezpečnostní funkci, přínos objevíte i na účtu za elektřinu – sporák vybavený touto schopností vypne ohřev dříve, než je třeba a nechá tak pracovat teplo kumulované v desce.

Pokud nechcete trávit hodiny drhnutím mastnoty uvnitř trouby, ohlídejte si, jakým způsobem probíhá její čištění. Nejúčinnější je tzv. pyrolýza. Jejím principem je „vypečení“ trouby vysokou teplotou, která veškeré zbytky po vaření zpopelní. Pak je stačí setřít a je uklizeno.

Jak vybrat sporák

Účinnost čisticích systémů na bázi odpařování vody je podstatně nižší, což si můžete vyzkoušet i sami: nechte za nízké teploty odpařit vodu z pekáče a následně troubu vytřete. Určitě to nepůjde jen tak…

I v případě trub existuje třetí způsob údržby nazvaný katalytický. Je založený na použití porézních materiálů uvnitř trouby, schopných mastnotu i špínu absorbovat.

Velmi často si rodiny vybírají troubu, respektive kombinovaný sporák podle bezpečnosti jeho provozu. Vhod přijdou různé dětské pojistky, vrstvená termoizolační dvířka a dorazy zabraňující skřípnutí prstů, ale pro ochranu před popáleninami mohou stejnou měrou pomoci i teleskopické výsuvy. S nimi se vám už nestane, že byste na sebe zvrhli celý plech s jídlem, protože rošty budou ukotvené z obou stran a neohnou se ani při vysunutí.

Záleží na značce? Ano, ale jinak, než si myslíte

Sporáky nevzbuzují takové emoce, jako mobily. Jen zřídka se proto setkáte třeba s fanouškem sporáků Beko. Značka tak při výběru přebírá spíš roli nositele poselství. Mora platí za českou klasiku, Gorenje symbolizuje luxusnější zboží a třeba Amica vyčnívá jednoduchým ovládáním.

Pokud se ale dostanete s výběrem takto daleko, máte vyhráno. Nechte pracovat cit, který poradí, jestli vsadíte na kovový design, bílou klasiku nebo avantgardní černou – když už máte na sporák koukat několik let, ať se aspoň líbí!

Všechny sporáky

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů