Jak vybrat herní konzoli?

29. 10. 2020 - Zdeněk Císař - Rádce
Poradíme vám, jaké vlastnosti, funkce a parametry by měla být herní konzole, která je ideální právě pro vás. Ať už jste fanoušci PlayStationu, Xboxu, nebo konzolí od Nintenda, vězte, že nabídka je opravdu široká.

Jak vybrat herní konzoli?
V dnešním článku vám poradíme, co byste měli zohlednit při výběru herní konzole.
 

Videoherní průmysl patří k největším a nejvíce prosperujícím na světě. Hrají mladí i staří, chudší i bohatí… Herní konzole najdete v domácnostech lidí všech tříd i názorových přesvědčení, a u her si můžete vybírat z desítek i stovek titulů v každém žánru, od logických hříček přes závodní simulátory po sci-fi střílečky.

V dnešním článku vám poradíme, jak vybrat herní konzoli, protože jde stále o jeden z nejoblíbenějších způsobů, jak se dostat k moderním videohrám. Rovnou prozradíme, že se budeme hodně věnovat nejnovějšímu PlayStationu 5 a Xboxu Series X, ale očekávat můžete i obecné tipy nebo informace o mini konzolích na cesty.

Obsah článku:

 

Xbox, PlayStation, nebo snad PC? Není správná odpověď, zároveň ale žádná není chybná.

Výhody oproti hraní na PC

Hraní videoher na počítači je parádní a sám autor tohoto článku ho praktikuje. Nečekejte ale kontroverzní názorový článek, který by hanil konzole, nebo naopak PC. Není náhoda, že spor mezi „PCčkáři“ a „konzolisty“ se táhne už roky, a není pravděpodobné, že by brzy skončil.

Pravda je, že obě řešení mají svoje nesporné výhody i nevýhody – pojďme se podívat na ty konzolové.

1) Konzole je speciální a do určité míry jednoúčelový přístroj. To sice zní na první pohled jako nevýhoda (spustíte hru, přehrajete multimédia, to je vše), ale přináší to s sebou dva obrovské benefity:

• Konzole jsou zpravidla mnohem menší, lehčí a elegantnější než herní PC.

• I nejmodernější konzole je přinejmenším o polovinu levnější než herní PC.

2) Výhody navíc naleznete i přímo u her. Je pravda, že na PC jich existuje technicky vzato víc (avšak ne nutně kvalitnějších), že bývají levnější a že někdy umožňují ještě lepší nastavení grafiky (pokud máte PC za desetitisíce) a rozličné modifikace. V čem ale konzole opravdu bodují?

• Hry jsou optimalizované, vyladěné, nijak je nenastavujete – prostě skvěle fungují.

• Hru si užijete na obří obrazovce televizoru.

• Máte k dispozici některé velmi lákavé, exkluzivní tituly.

Autor článku sice hraje na PC, ale konzole respektuje. Jak nový PS5, tak Xbox Series X nabízejí úžasný herní výkon.

První rozhodnutí: Do ruky, nebo na doma?

Když se řekne herní konzole, přijde nejspíš většině z vás na mysl klasická „krabička k televizoru“, tedy domácí konzole do obývacího pokoje. To jsou opravdu hlavní zástupci konzolové kategorie a v článku jim budeme věnovat největší pozornost – opomenout kapesní herní konzole by ale byla chyba.

Dříve byl gameboy snad nejpopulárnější hračkou, dneska byly mini konzole výrazně vytlačeny mobilními telefony. Přesto na trhu najdete zástupce, kteří stojí za zvážení, a to od nikoho jiného než legendárního Nintenda.

Zaprvé musíme zmínit povedenou konzoli Nintendo Switch, která nabízí „hybridní použití“. Pod tímto poněkud šíleným označením se skrývá možnost používat konzoli buď na cestách, nebo ji doma připojit k televizoru.

Nintendo Switch
Nintendo Switch s vyjímatelnými ovladači.
 

A pokud hybridní režim opravdu nepotřebujete, existuje i verze Nintendo Switch Lite, která je opravdu určená výhradně do ruky.

Nintendo Switch Lite
Výhradně přenosné Nintendo Switch Lite.

Věčná otázka: PlayStation, nebo Xbox?

Téma dnešního článku je zajímavé v tom, že je zároveň nesmírně jednoduché i komplikované.

Nemusíte v podstatě řešit hardware. Nebudeme vám vysvětlovat, co je RAM a jaké jdou druhy disků, jaké byste měli chtít rozlišení, jaké jsou rozdíly mezi druhy spínačů v gamepadech… Nic takového. I kdyby vás technologie nezajímaly a nic jste o nich nevěděli, můžete zajít do naší prodejny, dokonce se ani neptat na radu, a koupit daný model Xboxu nebo PlayStationu. A hotovo – máte správně nakoupeno, a přitom ani nemusíte vědět, kolik má ten přístroj gigahertzů.

Čeká vás ale obtížné rozhodnutí, jakou z hlavních konzolí vlastně pořídit. Obě novinky si níže představíme důkladněji a rovnou vás i odkážeme na samostatné „velké“ články o každé z nich. Můžeme ale prozradit, že jde o vyrovnaný souboj, který nemá univerzálního vítěze.

A ani jedna volba není špatná.

Sony PlayStation 5 Xbox Series X

Sony PlayStation 5 vs Microsoft Xbox Series X (jen upozorňujeme, že poměry velikostí na obrázku neodpovídají).

Pozor na edice

U nejnovějších, aktuálně očekávaných modelů je to zatím jednoduché, ale počítejte při výběru s tím, že konzole často přicházejí v různých edicích, které se objevují během celého jejich životního cyklu.

Nemáme přitom na mysli jen sady s přibalenou hrou (i když i ty rozhodně stojí za zvážení), nýbrž edice s diametrálně odlišnou výbavou. U současné generace máte základní verze, tenké verze, výhradně digitální verze, supervýkonné verze s podporou HDR…

Než potvrdíte nákup v košíku v e-shopu nebo vyrazíte do kamenné prodejny, buďte si opravdu jistí, jakou konzoli v jaké edici si jdete koupit. Nezapomeňte ani na nenápadnější rozdíly, např. v kapacitě interního úložiště.

Někdy rozhodují exkluzivní hry

Hráči se někdy rozhodují i podle toho, jaké tituly vycházejí exkluzivně na danou konzoli. Pokud máte dvě značky a jistotu, že obě nabídnou srovnatelný hráčský a vizuální zážitek, obě jsou plně kompatibilní s vaším dalším příslušenstvím atd. atd. atd., má smysl podívat se na „exkluzivky“.

U PlayStationu 4 to byly (resp. jsou) například hry a série God of War, The Last of Us, Horizon, Uncharted, … U Xboxu One například hry a série Halo, Forza Motorsport, Sea of Thieves, Gears, Gears of War, …

Jestli víte, že jste fanoušci Halo a Forzy, je jasnou volbou Xbox. Neméně nadšené fanoušky má ale série God of War nebo Uncharted – a pro ty je logický nákup PlayStationu.

PlayStation 5 vs. Xbox Series X (a Series S)

Microsoft (Xbox) i Sony (PlayStation) dovádějí konkurenční boj k dokonalosti. Obě nové generace konzolí vstupují na trh přibližně ve stejnou dobu, a to ve dvou verzích, přičemž ty „hlavní“, nejvýkonnější, mají shodnou doporučenou cenu 13 490 Kč.

Papírově je Xbox o něco výkonnější než PS5. Na jednu stranu na tom úplně nezáleží, přinejmenším zatím, dokud mají obě konzole výkonu až až a vývojáři se je nemusí nutně snažit „vyždímat“ na maximum. Každopádně je to ale plus pro stáj Microsoftu. Sony zase boduje výrazněji vylepšeným ovladačem oproti současné verzi.

Jinak ale obě konzole podporují hraní ve 4K (respektive až v 8K) a při snímkové frekvenci až 120 FPS. Obě mají osmijádrový procesor AMD Zen 2, na míru vyrobenou grafiku (AMD) a superrychlé SSD úložiště (Xbox má větší, terabajtové, PlayStation 825GB).

Xbox Series X
Špičkový výkon nabídnou obě hlavní varianty nových generací konzolí.
 

Levnější varianty

Výše jsme už „varovali“ před existencí různých verzí konzolí. Slovo varování nemá znamenat, že bychom alternativní verze kritizovali – v žádném případě nejsou špatné, a časem dokonce určitě přibydou lepší, výkonnější edice, než jsou ty dnes představované.

Jde jen o to, abyste si byli jistí, co kupujete. (Obzvlášť varujeme před tím, abyste si nespletli současnou generaci ve verzi Xbox One X a novinku v podobě Xbox Series X. Microsoft má pro pojmenování své důvody, ale méně znalým zákazníkům to rozhodně neulehčil.)

V době uvedení na trh každopádně obě značky přicházejí ještě s levnější variantou své konzole.

PlayStation nabízí verzi PlayStation 5 Digital, která je o necelé tři tisíce korun levnější (doporučená cena 10 790 Kč) a liší se jen tím, že nenabízí diskovou mechaniku Blu-ray. Počítačoví hráči už cédéčka (resp. DVD či Blu-raye) také prakticky opustili, takže pro spoustu uživatelů, pokud mají dobré připojení k internetu, může jít o skvělou volbu.

PlayStation 5 Digital Edition
PlayStation 5 Digital se liší absencí Blu-ray mechaniky.
 

Zajímavou – a to myslíme kladně – cestu zvolil Microsoft, který nevytvořil ani tak nižší verzi, jako spíš úplně novou, trochu níže vybavenou konzoli. Jmenuje se Xbox Series S a má přibližně (špatně se to vyjadřuje jedním číslem) třetinový hrubý výpočetní výkon, méně RAM, poloviční kapacitu SSD a neobsahuje mechaniku. Také nepodporuje rozlišení 4K, ale „jen“ 1440p, tedy lepší Full HD. Jenže stojí jen 7 990 Kč, což už je pořádný cenový skok a dělá to z „eSka“ vynikající herní konzoli pro děti, na které si zároveň zahrajete všechny xboxové tituly nové generace.

Xbox Series S
Xbox Series S: Zahrajete si nové hry, ale výrazně ušetříte.
 

Chápeme, že někdy chcete dárkem překvapit, ale u herní konzole doporučujeme, abyste se obdarovaného předem zeptali, jakou preferuje.

Zpětná kompatibilita

Oba výrobci si zaslouží pochvalu za takzvanou zpětnou kompatibilitu. Ne, nemusíte svoje starší hry hodit do skříně ani na půdu, zahrajete si i na nové konzoli.

Sony slibuje, že na PlayStationu 5 budou fungovat hry z PS4, a to dokonce lépe. Microsoft je ambicióznější a slibuje dokonce širší zpětnou kompatibilitu až k některým titulům pro ještě starší generace jeho konzole (přes 500 her pro Xbox 360 a několik desítek starších). Můžete také počítat s tím, že pokud si koupíte hru pro současnou generaci a následně bude vydaná verze pro novou, získáte zdarma „upgrade“.

Kompatibilita videoher
Svoji současnou sbírku her nebudete muset schovat do krabice – obě konzole nabízejí zpětnou kompatibilitu.

Skvělá nabídka her a eso v rukávu Xboxu

Konečně se dostáváme k dost možná nejzásadnější odlišnosti, a sice nabídce her.

U obou konzolí počítejte s tím, že se dočkáte moderních top titulů od slavných studií – je standard, že se hry vydávají pro obě konkurenční konzole, ať už jde o například GTA, nebo Assassin’s Creed. jak jsme ale již zmínili, obě konzole mají také ryze exkluzivní tituly, z nichž ty klíčové jsou Horizon II: Forbidden West, Spider-Man: Miles Morales a Gran Turismo 7 pro PlayStation 5, a Halo Infinite, Senua’s Saga: Hellblade 2, Forza Motorsport 8 a State of Decay 3 pro Xbox Series X.

 

Trailer k Marvel's Spider-Man: Miles Morales

 

Trailer k Senua’s Saga: Hellblade II.

Xbox má pak jednu tajnou zbraň. Místo abyste hry kupovali po jedné nebo v rámci akcí, můžete využít předplatné Xbox Game Pass, kde za měsíční poplatek získáte přístup k více než 200 nových her (a v den vydání se objeví nové tituly spolupracujících studií), máte možnost streamovat hry na kompatibilní mobilní telefony… Pokud nemáte vyloženě potřebu vlastnit krabičky (nebo digitální kopii hry ve virtuální knihovně), jde o hodně zajímavou možnost a silnou konkurenční výhodu Microsoftu.

Konečně také přišla vhodná doba na to, abychom vás odkázali na samostatné články o nových konzolích, kde najdete mj. ještě více herních trailerů: článek o PlayStation 5 se spoustou ukázek z oznámených her najdete zde, článek o Xboxu Series X zde.

Nezapomeňte na příslušenství

Při výběru zohledněte ještě jednu věc – příslušenství. Zaprvé máme na mysli to, které už máte doma (například luxusní závodní volant), a zadruhé to, po kterém toužíte a zvažujete jeho přikoupení v budoucnu.

Thrustmaster TSS HANDBRAKE Sparco Mod
Milovníci závodních her si mohou pořídit třeba ruční brzdu Thrustmaster TSS HANDBRAKE Sparco Mod.
 

U Xboxu tak může jít například o speciální „kameru“ Kinect, která rozpoznává váš pohyb v prostoru a různými způsoby ho přenáší do hry. U PlayStationu nelze nezmínit virtuální realitu, která vás pomocí speciálních brýlí přenese přímo do hry.

Pokud tedy váháte, doporučujeme, abyste si prohlédli nabídku oficiálního i neoficiálního příslušenství, a případně se (u nové generace konzolí) podívali, co se teprve chystá. Možná budete mít hned jasno.

PS5 příslušenství
Sony spolu s novým PlayStationem 5 představilo i celou řadu příslušenství.

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů