basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

MÁME OTEVŘENO! Všechny naše prodejny jsou znovu otevřeny. Přijďte si vybrat nebo objednejte online a do 60 minut připravíme vaši objednávku k bezpečnému vyzvednutí.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

29. 3. 2020 - Lenka Kanderálová - Rádce
Zvažujete nákup elektrického zubního kartáčku? Nevíte, jaké typy na trhu existují, jaké mají funkce, vlastnosti, zda jsou vhodné i pro citlivé zuby nebo zdali vás jeho pořízení nezruinuje finančně? Odpovědi na všechny otázky se vám budeme snažit přiblížit v našem článku. Tak jdeme na to!

Jak vybrat elektricky zubni kartacek

Každý má své individuální potřeby a požadavky. Někdo touží po krásných a co nejbělejších zubech. Někoho trápí problémy s dásněmi. Někdo nosí rovnátka nebo má zubní implantáty a někoho už prostě nebaví čistit si zuby klasických kartáčkem. V první řadě je nutné si ujasnit, co od elektrického kartáčku očekáváte.

Jdete po co nejnižší ceně nebo vás spíše zajímá množství funkcí? Chcete zlatý střed či vrchol technologie?  Ať už je důvod jakýkoliv, čištění s elektrickým zubním kartáčkem je mnohem jednodušší a efektivnější. Kartáček totiž odvede téměř všechnu práci za vás.

Na co se při výběru elektrického zubního kartáčku zaměřit?

 1. Druhy elektrických kartáčků
 2. Nejdůležitější funkce
 3. Dobíjení elektrických zubních kartáčků
 4. Elektrické zubní kartáčky pro děti
 5. Jak často měnit hlavice?
 6. Ústní sprcha pro dokonalý chrup
 7. Ceny elektrických kartáčků
   

Jak vybrat elektricky zubni kartacek

Druhy elektrických zubních kartáčků

Elektrické zubní kartáčky dělíme na dvě základní kategorie. Sonické a rotačně-oscilační. Na první pohled je rozeznáte podle tvaru hlavice. Sonický má podlouhlou hlavu a rotačně-oscilační kulatou.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Sonické elektrické zubní kartáčky

Sonické elektrické kartáčky jsou vhodné nejen pro všechny se zdravými zuby, ale především pro ty, kteří mají zuby citlivé nebo je trápí problémy s dásněmi. Tento typ kartáčků pracuje s drobnými vibračními pohyby, které jsou k zubům i dásním velmi šetrné. Malá tvarovaná hlavice obklopí zub ze všech stran a vibrující štětinky se postarají o odstranění zbytků jídla, aniž byste museli vyvíjet sebevětší tlak. Naopak je zde žádoucí na zuby příliš netlačit. Při použití větší síly se totiž účinnost čištění výrazně snižuje.

Výrobci uvádí, že sonické kartáčky dokážou odstranit z obtížně dosažitelných míst až 7x více plaku než klasický ruční kartáček. Srovnejte si 55 000 pohybů za minutu u elektrického zubního kartáčku oproti 600 pohybům za minutu u ručního čištění. Elektrická hlava prostě čistí lépe!

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

A jak si tedy čistit zuby sonickým elektrickým kartáčkem? Velice snadno. Nepotřebujete znát žádnou správnou techniku čištění, stačí hlavici vodorovně přiložit k zubům a ta už se o vše postará sama. Hýbe se střídavě nahoru a dolů, dochází tak ke kombinaci stíraného pohybu a k cirkulaci. Tato technologie je daleko šetrnější k vašim zubům než u rotačně-oscilačních kartáčků. Díky své jemnosti však nedosahuje takových výsledků při odstranění zubního zabarvení.

Pokud máte citlivé zuby, zvolte nižší intenzitu čištění nebo rovnou režim sensitive. Propracovanější modely nabízí až 6 různých režimů od základního a jemného čištění, přes režim leštění a bělení zubů až po masáž, která jemně prokrví a uvolní dásně. Jak už bylo řečeno, většina modelů je vybavena funkcí „timer“, která za vás hlídá dobu čištění.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Pokud máte citlivé dásně, sonické kartáčky jsou pro vás jasnou volbou.


Mezi přední výrobce sonických zubních kartáčků patří bezesporu značka Philips se svou řadou Sonicare. V případě, že nosíte rovnátka, zubní výplně či máte obnažené krčky, bude pro vás ideální volbou Philips Sonicare EasyClean. Dynamický čisticí účinek s 62 000 stěry za minutu efektivně a šetrně odstraní nečistoty mezi zuby a podél linie dásní. Součástí balení je lithium-iontová nabíjecí baterie s provozní dobou až 2 týdny na jedno plné nabití. Výbornou volbou je i značka Oral-B se svou řadou Pulsonic. Zástupce naleznete také u značek ETA, Dr. Mayer či Panasonic.

Rotačně-oscilační elektrické zubní kartáčky

Ti, kteří mají zoubky a dásně zdravé jako perličky, mohou sáhnout po elektrickém zubním kartáčku rotačně-oscilačním. Díky jeho efektivitě a důkladnému čištění je vhodný pro všechny, kteří nemají se svými zuby žádné problémy. Hlavice se otáčí o 360° a ke kruhového pohybu se přidává ještě pulzace, kdy hlava pulzuje ve směru štětinek. Tyto pohyby dokážou zlikvidovat všechen nebezpečný zubní plak. Díky jeho intenzivní práci je však čištění méně šetrné k obnaženým krčkům zubů. Proto se mu vyhněte tehdy, máte-li problémy s dásněmi nebo citlivými zuby.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Pokud jste se rozhodli právě pro oscilačně-rotační elektrický kartáček, doporučujeme kartáčky značky Oral-B.

Nástavce na rotačně-oscilační zubní kartáčky

I u tohoto typu kartáčků můžete samozřejmě dokupovat různé nástavce. Určitě si oblíbíte nástavec na bělení zubů a pro milovníky kávy či čaje je tu i technologie, která vás zbaví nepěkného zabarvení zubů. U dražších modelů se opět setkáte s 2minutovými timery (časovači), které jsou rozděleny na 4 úseky pro rovnoměrné vyčištění všech jednotlivých částí úst.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Než přejdeme dále, zopakujme si hlavní rozdíly mezi sonickými a oscilačně-rotačními elektrickými kartáčky:

Typ kartáčku

Sonický

Rotačně-oscilační
Hlavice Podlouhlá Kulatá
Učení

Pro osoby s citlivějšími zuby a dásněmi

Pro zdravý chrup - intenzita čištění je mnohem vyšší než u sonických kartáčků
Výhody Je šetrnější k zubům a zubní sklovině Perfektně odstraňuje odolný zubní plak
  Hlavice kopíruje tvar zubů a pěkně je vyčistí ze všech stran Poradí si s nevzhledným zabarvením zubů od kávy, čaje, vína či cigaret
  Čistí i mezizubní prostory Malá hlavice si poradí i s hůře přístupnými místy
  Masíruje dásně  
  Je dostupný i pro děti  

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Funkce

Při výběru věnujte dostatečnou pozornost nabídce jeho funkcí. Mezi ty nejdůležitější patří:

Timer neboli časovač

Časovač naleznete téměř u všech modelů mimo bateriové zubní kartáčky. Jde o 2minutový režim, který za vás hlídá čas nutný k dokonalému vyčištění vašich zubů. Propracovanější, ale také samozřejmě dražší modely nabízí i variantu, kdy je 2minutový úsek rozdělen do čtyř 30sekundových částí, aby byla každá část ústní dutiny pečlivě vyčištěna.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Senzor tlaku

Ten je vhodný nejen pro všechny, kteří jsou zvyklí na své zuby pořádně tlačit. Senzor ihned rozpozná, kdy tlačíte příliš a zvukově či vizuálně vás na to upozorní. Díky tomuto šikovnému senzoru šetříte nejen své zuby a dásně, ale také hlavici kartáčku.

Čisticí režimy

Špičkové kartáčky dávají na výběr z několika dalších čisticích režimů. Základem je režim pro každodenní čištění. Své zuby si můžete hýčkat jemným čištěním, leštěním nebo masáží dásní. O vaše zuby bude tak vždy perfektně a profesionálně postaráno.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Náhradní hlavice a ostatní příslušenství

Při výběru náhradních hlavic pamatujte na to, že většina z nich je kompatibilní jen v rámci jedné značky. Součástí balení elektrických kartáčků mohou být také cestovní pouzdra, cestovní nabíječky, více náhradních hlavic, praktické úložné prostory pro hlavice, UV čističky s integrovanou nabíječkou nebo USB kabel.

Dobíjecí elektrické zubní kartáčky

Elektrické zubní kartáčky odvádí svou vynikající práci díky kvalitním akumulátorům. Setkáte se se dvěma typy:

 • dobíjecí akumulátory, kdy je baterie integrovaná přímo do těla přístroje.
 • výměnné akumulátory, kdy jednoduše použijete klasické AA nebo AAA baterie. Jsou tak vhodnější např. pro cestování, výhodou je také nižší pořizovací cena.

 Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Dětské zoubky bez kazů

U dětí je nezbytně nutné se o jejich chrup začít starat už od okamžiku, kdy vykoukne první zoubek. A hlavně je třeba dětem co nejdříve vštípit správnou techniku čištění. S dětskými elektrickými zubními kartáčky to pro ně bude mnohem snazší, jednodušší a zábavnější. Pokud tedy stále váháte nad tím, zda jej pořídit i pro vaše ratolesti, směle do toho.

Doporučujeme vybírat dětské kartáčky předních značek, jako jsou Oral-B nebo Philips. Kartáčky nabízejí jak ve variantě pro dívky, tak i pro chlapce. Doporučujeme dětské elektrické kartáčky Oral-B Cars, Frozen či Star Wars s praktickým cestovním pouzdrem. Věřte, že si vaše děti díky svým oblíbeným filmovým hrdinům čištění zubů zamilují a vy už nemusíte donekonečna dohlížet na nedokonalou techniku čištění. 

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Vyzkoušet můžete také Philips Sonicare For Kids. Jedná se o sonický typ kartáčku, který je opatřen technologií Bluetooth. Snadno jej tak spojíte s chytrým telefonem nebo tabletem. Pomocí vzdělávací aplikace se vaše děti učí pravidelnému a samostatnému čištění. 500 stěrů za minutu odstraňuje plak až o 75 % lépe než při klasickém manuálním čištění. Zabudovaný časovač pomáhá spolu s aplikací postupně prodlužovat dobu čištění na stomatology doporučovanou dobu 2 minut. Děti si ho mohou sami ozdobit roztomilými samolepkami dle vlastní fantazie.

S nabídkou dětských elektrických zubních kartáčků nezůstává pozadu ani česká značka ETA se svou řadou Sonetic. Kartáčky seženete v mnoha barevných provedeních a za velmi rozumnou cenu. Velice povedená je také řada určená pro nejmenší, ETA Zubnička ve veselé modré či růžové variantě. 

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Dětské kartáčky svým designovým provedením rozhodně dokáží zaujmout.

Jak často měnit hlavice?

Žádné překvapení se nekoná. Je to stejné, jako v případě používání klasického zubního kartáčku. Tedy zhruba po 3 měsících. Některé modely elektrických zubních kartáčků dokážou rozpoznat, kdy je ten správný čas na výměnu hlavice a upozorní vás na to.

Není sprcha jako sprcha

Co ještě víc udělat pro svůj chrup? Zkuste ústní sprchu. Jde o další stupeň péče o vaše zuby. Jedná se o nejúčinnější domácí péči mezizubních prostor. Jak to funguje? Vodní paprsek je vstřikován pod regulovatelným tlakem do ústní dutiny a touto cestou rozrušuje zubní plak, který způsobuje zubní kámen a kazy, odstraní všechny zbytky jídla a zlepšuje prokrvení dásní.  Vodní sprcha se používá s obyčejnou nebo ústní vodou.

Mezi oblíbené modely patří sprcha Philips Sonicare AirFloss Ultra. Poskytuje efektivní náhradu za zubní nit. Speciální tryska vstřikuje směs vzduchu a mikro-kapiček vody nebo ústní vody mezi zuby a tím se zcela zbaví všech nečistot v mezizubním prostoru a podél linie dásní. Vyzkoušet můžete také ústní sprchu Dr. Mayer. Jedná se o přenosnou ústní sprchu, která masíruje a stimuluje dásně a napomáhá tak jejich prokrvení. Skvěle se hodí pro majitele rovnátek, zubních můstků nebo korunek.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Pokud je pro vás ústní hygiena prioritou, jistě oceníte set elektrického zubního kartáčku se sprchou. Jedná se o tzv. ústní centra. Vyzkoušet můžete ty od značek Oral-B Oxyjet nebo ETA Sonetic, které kombinují vynikající čištění s péčí o dásně a mezizubní prostory. Dostanete tak pokročilejší funkce za výhodnější cenu. Ústní sprcha hloubkově a důkladně vyčistí, namasíruje dásně a zbaví chrup zubního plaku. Už žádné kazy, jen nádherný úsměv.

Cena

Pořízení elektrického zubního kartáčku je samozřejmě cenově nákladnější než koupě obyčejného kartáčku, ale kvalitní kousky najdete i v nižší cenové kategorii. Do 1 000 Kč naleznete většinou rotační elektrické kartáčky se základními funkcemi. V cenové kategorii do 3 000 Kč seženete už velmi kvalitní produkty s dostatečným množstvím funkcí. V kategorii nad 3 000 Kč značky nabízí speciální funkce v kombinaci s luxusním vzhledem.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Doufáme, že jsme vám pomohli zorientovat se v široké nabídce elektrických zubních kartáčků. Díky svému novému elektrickému příteli se už nebudete muset stydět za svůj úsměv. Zmizí ranní nevolnost před návštěvou zubaře, která se najednou stane pouhou rutinou. No, řekněte sami, nestojí to za to?

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Autor článku

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů