basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

MÁME OTEVŘENO! Všechny naše prodejny jsou znovu otevřeny. Přijďte si vybrat nebo objednejte online a do 60 minut připravíme vaši objednávku k bezpečnému vyzvednutí.

True wireless sluchátka: Bez drátů a bez kompromisů

11. 7. 2019 - Zdeněk Císař - Produkty
Sluchátka true wireless nejsou drátem propojená ani se zdrojem zvuku, ani mezi sebou. Lákají na pohodlí, skvělý zvuk a praktické funkce.

Samsung Galaxy Buds
True wireless sluchátka jsou opravdu kompeltně bezdrátová. Na obrázku jsou Samsung Galaxy Buds.
 

V tomto článku nebudeme představovat jeden konkrétní produkt. Místo toho vás seznámíme s celou produktovou kategorií, konkrétně s tzv. true wireless sluchátky, a také vám poradíme, na co si dát pozor při jejich výběru.

Hned na úvod si můžeme říct, že pokud moderní elektroniku trochu sledujete, tak nejspíš nějaká konkrétní true wireless sluchátka znáte, i když možná ne každý z vás ví, že se jim takto říká. Není divu, v dnešní záplavě odborně znějících a „cool“ anglických označení někdy není lehké se vyznat.

Mánii spustil Apple v roce 2016 se sluchátky AirPods, i když první na světě nebyla.

True Wireless – opravdu bez drátů


Bezdrátová sluchátka Niceboy Hive
O nabíjení se stará pouzdro.
Na obrázku jsou Niceboy HIVE pods.

 

Realita v tomto případě odpovídá překladu (na rozdíl od třeba „bezdrátových“ nabíječek, od kterých vede drát ke zdroji napětí). True wireless sluchátka jsou opravdu kompletně bezdrátová – kabel nevede od mobilu k nim a ani samotné pecky/špunty nejsou propojené žádným kabelem.

Ke smartphonu nebo jinému zdroji hudby připojíte sluchátka přes Bluetooth (k tomu se ještě vrátíme). Nejenže je to pohodlné řešení samo o sobě, ale vyloženě zásadní výhodu představuje pro uživatele, jejichž telefon nemá klasický 3,5mm konektor jack a kteří by u drátových sluchátek museli používat adaptéry.

Odpovědí na logickou otázku, jak to může fungovat, je miniaturizace. Vývojáři jsou dnes hotoví mágové, takže i titěrná sluchátka obsahují baterii, která jim dodá dost energie na několik hodin provozu. O jejich dobití se pak postará speciální pouzdro, kam sluchátka dokonale padnou a jež je také ideální na jejich přenášení – slouží de facto jako taková „powerbanka pro sluchátka“. Posledním dílem skládanky (opravdu to není komplikované, i když to tak možná na první přečtení vypadá), je nabíjení samotného pouzdra – tomu dodáte energii stejně jako mobilu.

Stejně jako u jakýchkoli jiných sluchátek do uší existují dva základní typy: pecky a špunty. Záleží na tom, jaká jsou vám pohodlná a jaká vám dokonale padnou do ucha. Někdo má ucho „univerzální“, někdo potřebuje pečlivě vybírat nástavec ze silikonu nebo paměťové pěny, a až pak sluchátko snese.

Existují také modely, které se pomocí různých výstupků a podobných mechanismů snaží udržet sluchátko v uchu, i když jste opravdu velmi, velmi aktivní. Většina true wireless sluchátek by vám měla dobře držet tak jako tak, ale pokud jste hodně sportovně založení, můžete některý z těchto modelů zvážit.

 

 

Bose SoundSport Free
Bose SoundSport Free
vám rozhodně z ucha nevypadnou.

 

Kvalita zvuku bez kompromisů

Rozbor kvality zvuku si zaslouží malé historické a technické okénko (opravdu malé, nebojte). Dřív totiž bezdrátová sluchátka často nehrála dobře. I když jste zvolili on-ear model (s náušníky přes ušní boltec a hlavovým mostem přes temeno), bývala mnohdy kvalita reprodukce slyšitelně nižší než při připojení kabelem, které ostatně spousta takovýchto sluchátek alternativně nabízela.

Nebylo to většinou způsobené parametry samotných sluchátek. Fyziku ošálit nejde, takže vždycky bude rozdíl mezi milimetrovými měniči ve sluchátkách a profesionálními aparaturami s luxusními speciálními kabely a konektory. I malá sluchátka ale dokážou (a dokázala) hrát úžasně.

Problém byl v bezdrátovém přenosu.

Nezabíhejme do zbytečných technických detailů. Bluetooth je prostě a jednoduše v nových verzích úspornější, ale také stabilnější, spolehlivější, rychlejší a dokáže přenášet větší množství informací. Zdroj digitální hudby, například mobil, tak může do moderních bezdrátových sluchátek poslat písničku v tak dokonalé podobě, že se rozdíly mezi drátovým a wireless provozem stírají.

JBL Under Armour True Wireless Flash
Mezi praktické funkce patří možnost ztlumit na chvíli hudbu, abyste slyšeli hlasy nebo ruch v okolí. Nabízí ji například JBL.
 

Co se kvality týče, nabízíme pak ještě jednu univerzální radu, která se hodí při výběru true wireless sluchátek, hráčského headsetu, mikrosystému i jakéhokoli jiného audiovybavení.

Rozdíl ve kvalitě uslyšíte. Pokud máte zdravý sluch, tak opravdu na vlastní uši poznáte rozdíl mezi nejlevnějšími sluchátky a luxusnějším modelem. Zvuk bude bohatší, detailnější ve výškách i v basech (místo dunění plného ozvěn uslyšíte beat), zpěváci budou pět přirozeněji, hudební nástroje vyzní reálněji… Dražší neznamená vždycky lepší, někdy se i u audia zbytečně platí za značku a není nutné kupovat sluchátka a systémy za desetitisíce a statisíce, pokud nejste kovaní audiofilové. Výběr ale nepodceňujte a doporučujeme nešetřit za každou cenu, protože v případě audia nejde o nějaké stěží měřitelné rozdíly, které nikdo nepostřehne. Jde o rozdíly, jež opravdu bez váhání poznáte.

Dnes už má čím dál oblíbenější true wireless sluchátka v nabídce snad každá větší značka.

Funkce, na které si rychle zvyknete

V základních parametrech, jako je výdrž baterie, se zorientuje snad každý. True wireless sluchátka ale zpravidla nabízejí dodatečné chytré funkce, které je mají odlišit od konkurence a vám zlepšit život.

Dovedete si představit, že vám zvoní telefon, vy ho rychle vytáhnete a druhou rukou začnete v uchu lovit miniaturní sluchátko, které pak musíte držet v ruce, abyste ho po skončení hovoru nemuseli hledat po kapsách bundy či kabátu? Nebojte, představit si to nedovedou ani výrobci, takže standardní výbava zahrnuje mikrofon a podporu handsfree.


Video, které představuje první Apple AirPods verze 2019.
 

 

Mikrofon mívá ještě jeden účel. Některé lepší modely nabízejí hlasování ovládání, zpravidla založené na hlasových asistentech z moderních smartphonů.

Chytrou vychytávkou bývá ovládání přímo na sluchátku. Občas se setkáte s fyzickým tlačítkem, ale častější bývá dotyková ploška, kdy sluchátka ovládáte různými gesty a poklepáními. Ne vždy je to ale nutné, protože některé modely jsou natolik chytré, že umí samy přerušit přehrávání, když je vyndáte z ucha, a naopak jej automaticky znovu spustit, když si je nasadíte.

Žádaným parametrem také může být zvýšená odolnost, a to nejen proti vodě, ale také proti potu. Nejde přitom jen o horké letní dny nebo jarní deštíky – sportovci vyžadují takto odolná sluchátka každý den v roce.

Samsung Galaxy Buds
Mnoho lepších sluchátek, jako jsou Galaxy Buds od Samsungu, cílí i na sportovce a nabízí ochranu proti potu.

Jaký model vybrat?

Dobrá zpráva je, že máte na výběr. Některé modely seženete již za částky kolem 1 500 – 2 000 Kč (například některé modely značek LAMAX nebo Niceboy), špičková sluchátka pak pořídíte klidně za šestinásobek – to je příklad modelu Play E8 2.0 od legendy na poli audia: Bang & Olufsen.

Nebudeme si samozřejmě představovat všechny z desítek dostupných modelů. Odstavec si ale určitě zaslouží zmíněné Apple AirPods a Galaxy Buds od korejského konkurenta Samsungu.

 

Apple AirPods

 

Apple AirPods

Elegantní sluchátka dokonale komunikují nejen s iPhony, ale také s dalšími zařízeními Apple včetně hodinek Watch nebo MacBooků. Vydrží sama o sobě hrát až 5 hodin, s pomocí nabíjecího pouzdra až 24 hodin. Nabízejí handsfree, chytré automatické ovládání a můžete je ovládat hlasově přes applovskou asistentku Siri.

V prodeji je bílá varianta a bílá varianta s podporou bezdrátového nabíjení.

Apple AirPods


Samsung Galaxy Buds

 


Samsung Galaxy Buds

Buds jsou výsledkem spolupráce Samsungu a AKG. Také nabízejí dotykové ovládání (například možnost ztišit chvíli hudbu, když na ně přiložíte prst) a hlasové ovládání, pro změnu přes asistentku Bixby. Jsou odolná proti potu, vydrží hrát 6 hodin a pouzdro jim dodá energii na dalších sedm. Výhodou pak je, že pouzdro můžete nabíjet i bezdrátově. Sluchátka jsme měli na testech, naši recenzi si můžete přečíst zde.

V prodeji je bílá, černá a žlutá varianta.

Samsung Galaxy Buds

***

Zaujala vás představa života úplně bez drátů? Podívejte se na kompletní nabídku true wireless sluchátek.

True wireless sluchátka

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů