×

DIY dárky z fotografií: Darujte na Vánoce vzpomínky

14.11.2022

Stovky fotek v telefonu nebo foťáku, které si už znovu neprohlédnete. Zní vám to povědomě? V tom případě o hodně přicházíte. Objevte znovu kouzlo fotek a darujte svým blízkým ty nejlepší společné vzpomínky!

DIY dárky z fotografií

O čem se dočtete:

Instantní fotoaparáty a fototiskárny

Vánoční přání

Fotokalendář

Album a fotokniha

Koláž

Jmenovky

Rodinné focení

 

Co pro to potřebujete? Kromě běžných potřeb, které nejspíš budete mít doma (psací potřeby, archy tvrdého papíru apod.) se neobejdete bez fotek. Využít můžete jak snímky z telefonu, tak z instantního či digitálního fotoaparátu. Nebo prohledejte stará alba a darujte třeba rodičům koláž ze snímků, jak jste byli malí.

Chcete využít pouze fotky z galerie vašeho smartphonu? Proč ne. Obratem je vyvoláte buď ve foto studiu nebo si můžete koupit balení fotopapíru (nevychází vůbec draho) a klidně je vytisknout doma na tiskárně.

darek_3

Další možností, která má své kouzlo, je instatní fotoaparát (zařízení, jež dokáže s pomocí filmu ihned vytisknout právě vyhotovenou fotografii). Vyfocenou vzpomínku tak budete fyzicky držet v rukách již za pár minut a s fotografií můžete ihned kreativně pracovat.

Instantní fotografie jsou hvězdami letošních Vánoc

Instax je označení foťáků od výrobce Fujifilm. Tím nejoblíbenějším je bezesporu Fujifilm Instax mini 11.

Charakteristickým znakem Instaxu je drobná konstrukce a pestré barvy. Často jej uvidíte na svatbách a různých oslavách. Ovládání je jednoduché, není potřeba žádné speciální nastavování.

Jeho pořizovací cena je nízká a ani nezbytné filmy vás finančně nezruinují. Balení 20 kusů fotopapíru stojí cca 450 Kč. Výsledný snímek dosahuje velikosti kreditní karty, konkrétně 8,6 × 5,4 cm, a hotový je během 90 sekund.

Fujifilm Instax mini 11

instax mini link 2

 

Kromě instantních fotoaparátů můžete sáhnout i po šikovné fototiskárně. Pomocí Bluetooth ji jednoduše propojíte se svým smatphonem a vytisknete si fotografie kdekoliv a kdykoliv.

Horkou novinkou těchto Vánoc je nepochybně Instax mini Link 2, který provází samé superlativy. Tento nejnovější člen rodiny Instax přináší rychlý bezdrátový tisk vašich vzpomínek.

kompaktní rozměry, elegantní zhotovení a hmotnost jen 200 gramů, takže vás může doprovázet na každé oslavě nebo výletě. Na rozdíl od instantních fotoaparátů vám fotografie vytiskne o něco menší – 6,2 cm x 4,6 cm a jejich tisk potrvá jen 12 sekund.

Díky mobilní aplikaci instax mini Link se můžete kreativně realizovat. Čekají vás různé stylové efekty, režimy tisku, kreslení prstem na fotky a mnoho dalšího. Skvělou vychytávkou je pak funkce kreslení ve vzduchu instaxAiR, kdy jen stačí si stoupnout do záběru, stisknout dlouze tlačítko na tiskárně a kreslit ve vzduchu. Na fotce se poté ukáže záznam, který jste nakreslili pohybem. Na Datartu můžete zakoupit i výhodný set fototiskárny Instax mini Link 2 spolu s pouzdrem a filmem.

Dalším zajímavým kouskem mezi instantními fotoaparáty je i model Zoemini S2 od Canonu. Má kompaktní rozměry a nízkou hmotnost, jednoduše ho schováte do kapsy a můžete vyrazit za zážitky. Fotografii budete držet v rukách už za 50 sekund a navíc vytisknuté fotky nemají okraje. Takže rozměr 5 x 7,6 cm je skutečná velikost vašeho snímku.

Zoemini S2 můžete propojit se smartphonem, a to hned dvěma způsoby – buď přes bluetooth, anebo NFC. Díky aplikaci Canon Mini Print se nemusíte omezovat jen na tisk právě vytvořených fotografií, můžete si vytisknout jakýkoliv snímek z vašeho telefonu. Mimo to vám aplikace umožní fotky libovolně upravovat pomocí různých filtrů či rámečků. 

instatních fotoaparátů je důležité myslet i na fotopapír nebo film, který je s vaším modelem kompatibilní. Jistota je sáhnout jen po produktech od originálních výrobců.

Vánoční přání, které udělá skutečnou radost

Poslat na Vánoce SMS s pár veršíky je tak trochu neosobní. Co tak ale vyrobit vánoční přání vlastnoručně? Chvilku vám to zabere, je to zábava a určitě uděláte blízkým velkou radost. Stačí když vyberete tu nejlepší fotografii (klidně i víc) a vytisknete ji přibližně ve velikosti pohlednice. Ze zadní strany nalepíte tvrdší papír, na který napíšete adresu, veselé vánoční přání a nalepíte známku. Pohlednici můžete rovnou poslat, či ji vložit do obálky, aby se fotografie cestou neponičila.

Kreativitě se meze nekladou a ještě před vytisknutím můžete na fotografii přidat nápis, pěkný rámeček či nálepku. Najdete na to mnoho aplikací a programů. Například mobilní aplikace k fototiskárně Instax Link WIDE vám umožní na fotografii nahrát i zvukovou zprávu, kterou si příjemce přehraje po naskenování QR kódu přes smartphone. A nemusíte se spokojit pouze s jednou fotografií, můžete vytvořit i různé koláže, které zmenšíte na velikost pohlednice.

Vianočné prianie / Vianočná pohľadnica

Fotokalendář plný zážitků

S Vánocemi přichází i konec roku, takže darovaný kalendář z vlastních fotografií přijde jistě vhod. Ti, kteří vlastní fotoaparát Polaroid, či Instax, budou mít tvoření ještě snazší a nejspíš dají přednost menšímu kalendáři třeba na pracovní stůl.

Kalendář může být měsíční i týdenní, záleží jen na vás, kolik snímků vyberete. Pokud nebudete uvádět jednotlivé dny, ale jen datum, kalendář se bude dát využít i několik roků po sobě.

Fotíte pouze mobilem nebo digitálním fotoaparátem? To vůbec nevadí, kalendář přece může mít rozměry v závislosti na fotkách zcela libovolné. Vyberte ty nejlepší fotografie, nechte je vyvolat a je to!

foto kalendář

TIP: Máte už s obdarovanou osobou domluvené nějaké akce na příští rok? Připište jí ke konkrétnímu dni poznámku, aby nezapomněla.

Obyčejné album nebo kniha vzpomínek?

Klasika všech klasik. Ani album však nemusíte pojmout tradičně, naopak. Můžete vybrat třeba jen úsměvné momentky nebo vzpomínky z cest. Vlastní formát vám pak dává možnost ke snímkům připsat poznámky (třeba kde jste jej vyfotili, při jaké příležitosti, co okamžiku předcházelo…)

Myslíte si, že by vaši blízcí ocenili spíš fotoknihu? Pak navybírejte fotografie z pohodlí domova a na internetu si zvolte fotoknihu přesně podle vašich představ. Anebo můžete jít i trochu složitější cestou. Kupte poznámkovou knihu s bílými listy a vytisknuté fotografie nalepte přímo do ní. Rovněž můžete připsat různé vzkazy, navíc získáte prostor na psaní celých veselých příhod či na doplnění kreseb (pokud rádi kreslíte). Váš dárek tak bude ještě osobnější.  

darek_4

Koláž třeba jako obraz

Koláž z fotografií vám poskytne přímo nekonečné možnosti ztvárnění. Tou nejjednodušší je koupit fotorámeček na více snímků. Koláž však může být i ve formě závěsu, když jednotlivé fotografie připevníte na provázky různých délek a necháte je viset jako ozdoby.

Naším největším favoritem je ale bezesporu koláž ve velkém rámu. Vypadá jako obraz, je elegantní a fotografie o různých velikostech můžete naaranžovat třeba do tvaru srdce. Tento dárek je určitě vhodný pro partnera, rodiče i prarodiče, kterým zajisté vykouzlíte úsměv na tváři.

I v tomto případě si zjednodušíte práci pokud využijete instantní fotoaparát, teda v případě že fotky ještě jen plánujete nafotit. Jestli chcete použít ty ze smarphonu, určitě oceníte pomoc fototiskárny. Vybrané fotografie budete mít v rukách již za pár sekund, nemusíte nic střihat (jako je tomu v případě tisknutí na velké tiskárně). Navíc si fotografie zachovají to zvláštní kouzlo, které mají jen polaroidové snímky.

darek_5

Jmenovky na dárky

Pro tento účel se jednoznačně víc hodí malé Instaxové fotky. Zapomeňte už na popisování fixami nebo obyčejné jmenovky z papíru. Cvakněte/vyhledejte snímek osoby, kterou chcete obdarovat a v horní bílé části udělejte děrovačkou či nůžkami dírku. Zabalený dárek pak ještě ovažte stužkou, kterou fotografií provléknete.

Přijde vám škoda nevyužít na dárky povedené fotky, které jste cvakli svým telefonem? Řešením může být Instax mini Link 2. Spárujte tiskárnu s mobilem a za 12 vteřin můžete držet hotovou fotografii v ruce. Umožní vám také tisk snímku z pořízeného videa.

darek_7

TIP: Fotografie místo jmenovek nejvíc ocení děti, které se hrnou k rozbalování dárků, ale zároveň ještě neznají jednotlivá písmenka.

Rodinné focení

Uspořádejte si doma nebo v přírodě takový malý ateliér. Chcete udělat radost mámě? Darujte jí vánoční obrázky! Věřte, že ji nejvíc potěší, když se všichni sourozenci společně domluvíte a pořídíte pár aktuálních fotek, třeba s vánoční tématikou, ať už zrcadlovkou nebo i mobilem.

Vymýšlíte dárek pro babičku? Tak to už může být pořádná výzva! Obepište všechny vnuky a vnučky a dohodněte si čas a místo. Všichni pohromadě na jedné fotce – takovou upřímnou radost v obchodě nekoupíte…

darek_6

Zajímavým trendem jsou dospělácké fotografie inspirované dětskými momenty. Jak to vzniká? Najdete se svým bráškou/sestrou pár oblíbených fotek, na kterých jste třeba jako předškoláci.

Pak přichází na řadu výběr outfitu. Co máte na fotce na sobě? Červenou teplákovku, typickou šusťákovou bundu, barevné náušnice? Sežeňte si stejné/podobné rekvizity a vyfoťte se i se stejně nastylizovaným sourozencem na tomtéž místě!

darek_12

Další aktuality

Jak na údržbu pračky LG

Jak na údržbu pračky LG

Svěřit své prádlo pračce LG je rozhodně dobrý nápad. Vypere ho šetrně a důkladně a navrch z něho odstraní až 99,9 % alergenů. Nicméně, aby pračka odváděla stoprocentní výkon co nejdéle, je potřeba se ...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Značka GoGEN před nedávnem představila novou kolekci elektroniky pro děti, která vznikla ve spolupráci s televizní stanicí ČT :D. Nás z této řady zaujal především mikrofon. Slibuje, že kromě funkce ka...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek