×

15 aplikací, které budete milovat

17.02.2022

Nabídka aplikací se na nás denně valí ze všech stran a záleží na preferencích každého uživatele. Ale existuje pár appek, které potěší úplně každého. Tady je můj seznam 15 must have favoritů, bez nichž si nedovedu představit svůj den. 

aplikace-na-každý-den

O čem se dočtete:

Spotify – hudba pro každou příležitost

spotify

Sotva otevřu oči, sahám po telefonu. Ano, dělám to, co většina z nás, a nebojím se to přiznat. Během ranního vypravování mi totiž nesmí chybět hudební životabudiče z mého vyšperkovaného playlistu na Spotify (pro Android/Apple). Tato platforma vznikla ve Švédsku a funguje už od roku 2008. 

Nabízí nepřeberné množství skladeb a podcastů od společností Sony, EMI, Warner Music Group, Universal a mnoha dalších. Spotify kromě mě aktuálně využívá přes 406 milionů uživatelů, z toho 180 milionů předplatitelů (k 3. 2. 2022). Výhody placené premium verze spočívají především v množství nabízeného obsahu, omezení nepříjemných reklam a především v možnosti poslouchat offline.

Yr.no – vaše osobní rosnička

Yr.no

Pěšky, MHD, nebo autem? Budu odpoledne potřebovat deštník, i když je azuro? Můžu vyrazit na celodenní výlet na kole? Tyto otázky si běžně ráno v souvislosti s počasím kladu. 

Odpověď na každý meteorologický dotaz, pochopitelně z celého světa, pro mě má aplikace Yr.no (pro Android/Apple), kterou vyvinuli v Norsku ve společnosti Norwegian Broadcasting Corporation. Služba je dostupná i na webu, ale pro větší pohodlnost ji doporučuji stáhnout do svého chytrého zařízení.

IDOS – jízdní řády pohromadě

IDOS

Zjistím, že symbol mráčku s vytrvalým deštěm dnes ranní vycházce ani cyklistice nepřeje, a protože nemám auto (ani řidičák), je třeba situaci obratně vyřešit. Nezbývá než si vyhledat vhodný prostředek hromadné dopravy

Autobus, trolejbus, tramvaj, metro nebo vlak – všechno má pod palcem aplikace IDOS (pro Android/Apple) (Informační DOpravní Systém) od společnosti MAFRA a. s. Pomocí ní lze vyhledat dopravní spoje včetně jejich kombinací. Během minuty si tak najdu nejvýhodnější spoje třeba z Aše do Žiliny. IDOS díky spolehlivosti a snadnému ovládání považuji za jednu ze svých nejoblíbenějších a nejpoužívanějších aplikací.

Minuta N – co je nového?

Minuta N

V MHD mám chvíli pro sebe a využívám ji ke zjištění, co je nového. Otevřu další ze svých aplikací nazvanou Minuta N (pro Android/Apple). Její editoři bedlivě sledují, co se kde „šustne“ na zpravodajských webech i sociálních sítích.

Poté vybírají ty nejpodstatnější informace jak z domova, tak ze světa. Každý den se tak v Minutě N objeví přes stovku aktualit doplněných o odkazy, grafy, obrázky nebo videozáznamy.

WhatsApp – snadná komunikace s přáteli i zaměstnavateli

WhatsApp

Velmi ráda si povídám s přáteli. A když s nimi zrovna nemůžu být fyzicky, ocením možnost s nimi „mluvit“ přes sociální sítě. Já osobně mám nejraději WhatsApp (pro Android/Apple). Funguje na principu telefonních čísel. Stačí zadat vlastní telefonní číslo a po spárování se seznamem kontaktů už vesele komunikuji se všemi, kdo WhatsApp používají také. 

Přes tuto platformu se dá dorozumívat pomocí textových i hlasových zpráv, lze si vzájemně posílat fotky v nezhoršené kvalitě, a to mezi jednotlivci i skupinami. Skvělý nástroj pro soukromé i firemní účely. Prostředí je přehledné, jednoduché a efektní.

Evernote – pište si!

Evernote

Ať už v práci nebo ve škole, Evernote (pro Android/Apple) je rozhodně nepostradatelnou aplikací. Slouží k tvoření poznámek s možností archivace (ideální, když se mi podaří zapomenout si sešit do školy či poznámkový blok na poradu). Ke klasickému textu se dají připojit soubory, fotografie nebo mluvené slovo. 

Poznámka navíc může mít podobu formátovaného textu či webového článku. Evernote má v logu ikonu slona, pravděpodobně proto, že je známý svou dokonalou pamětí, kterou si od něj appka půjčila. Přesněji řečeno Evernote má paměť doslova nekonečnou. Stáhnout a užívat ji omezeně lze zdarma, ale aby byl využit plný potenciál aplikace, je třeba si připlatit za plnou verzi.

Stocard – stop ztrácení se v peněžence

Stocard

Po škole mě většinou čeká nákup, často hned v několika prodejnách, jimž jsem natolik věrná, že mi velkoryse věnovaly svou kartu výhod. Těch mám už tolik, že kdybych je měla nosit fyzicky u sebe, měla bych peněženku plnou plastu. Pro tyto případy je tu naštěstí Stocard (pro Android/Apple).

Z věrnostních karet naskenuji kódy přímo v aplikaci. V obchodě pak postačí udělat klik na zvolenou kartu a mám vystaráno. Rychlé, snadné, jednoduché! Jako bonus v aplikaci naleznu kupóny, slevy, letáky a katalogy mých oblíbených obchodů.

Zásilkovna – kdepak je můj balík?

Zásilkovna

A co mi to tu cinklo v kapse? Výborně, to aplikace Zásilkovna (pro Android/Apple) ohlašuje příjezd balíčku. Zásilkovna je přepravní společnost, která distribuuje balíky na výdejní místa, kterých je po České republice hned několik tisíc. Po zadání telefonního čísla a e-mailu se v aplikaci zobrazí všechny současné i minulé zásilky, takže mám neustálý přehled. 

Mezi funkce appky Zásilkovna patří sledování balíku na cestě ke mě, interaktivní mapa výdejních míst s možností filtrování či upozornění na doručený balík formou notifikace. V neposlední řadě zde najdu i archiv všech zásilek spárovaných s mým účtem.

Duolingo – cizí jazyk zábavně a efektivně

Duolingo

Cesta domů MHD opět zabere nějaký čas, proč se tedy trochu neprocvičit v portugalštině? Na pravidelné kurzy čas nemám, a proč taky... Objevila jsem totiž skvělou aplikaci Duolingo (pro Android/Apple). Aplikace s ikonou zelené sovy nabízí aktuálně 19 světově významných jazyků. Vyberu si, který z nich se chci učit (popřípadě si připomenout). 

Duolingo mě provede od nejzákladnějších slovíček až po složitější věty a idiomy. Cvičení jsou komplexní, mohu si nastavit obtížnost i délku jednotlivých lekcí. V některých budu psát, co vidím, v jiných to, co slyším, a potrénuji také mluvenou formu. Na Duolingu se mi též líbí grafické zpracování.

Strava – připravit, pozor, start!

Strava

Jelikož jsem neposeda, tak se doma moc neohřeju. Po návratu ze školy nebo práce si jdu dát do těla a trochu si pročistit hlavu. Mně na oboje perfektně funguje běh. Pro tuto příležitost mám nainstalovanou aplikaci Strava (pro Android/Apple), jinak zvanou aplikace atletů. 

Pohodlně si do ní zaznamenám data o své fyzické aktivitě, ať už běh, cyklistiku nebo plavání. Najdu v ní informace jako uraženou vzdálenost, rychlost, převýšení a spálené kalorie. A to zdaleka není to nejlepší. Pokud v tom nechci být sama, můžu se zúčastnit měsíčních výzev a soutěžit s ostatními uživateli Stravy. 

Netflix – filmotéka v jediné aplikaci

Netflix

 

Když se den chýlí ke konci, nastává čas na zasloužený odpočinek v podobě dobrého filmu. Jako více než 214 milionů dalších uživatelů zavítám na Netflix (pro Android/Apple). Tato platforma nabízí téměř 6 000 filmů a televizních seriálů

K tomu snad není nutné nic dodávat. Patří k mým nejoblíbenějším aplikacím a vždycky mě potěší žhavými novinkami i osvědčenými klasikami z databáze české i zahraniční kinematografie.

Shazam – copak to hraje?

Shazam

„To je super song,“ pomyslím si často při sledování filmu. Ale ani za nic jej nedokážu zařadit. Kéž by tak existovala aplikace, která by písničky rozpoznala. A hele, ona vážně je a jmenuje se Shazam (pro Android/Apple). 

Nejlepší na ní je, že vám skladbu určíběhem několika málo vteřin a funguje spolehlivě. Na vážnou hudbu si moc nepotrpí, ale novodobé písně všech žánrů nejsou nejmenší problém.

Záchranka – pojistěte se ohledně zdraví

Záchranka

Jedná se o aplikaci, kterou (doufám) nebudu snad nikdy potřebovat, ale pokud ano, může mi i zachránit život. Za to věnovat místo pro jednu ikonku na ploše telefonu rozhodně stojí. Aplikace se jmenuje Záchranka (pro Android/Apple) a slouží k bezprostřednímu přivolání sanitky

Po spuštění stačí 3 vteřiny podržet nouzové tlačítko a telefonicky se spojím s operátorem, který poradí, co v nastalé situaci dělat. Nemusím v hlavě nosit číslo 155 a v případě potřeby bude přivolání pomoci rychlé a snadné.

Mapy.cz – nepostradatelná „appka“ turistů i řidičů

Mapy.cz

Pokud plánuji cestovat, pak jedině s aplikací Mapy.cz (pro Android/Apple). Tato senzační aplikace mi ukáže tu správnou cestu. Můžu bloumat po mapě a hledat si ty nejvýhodnější cesty pro svůj výlet nebo po cestě autem navigovat řidiče auta, kudy kam.

Mapy.cz ukazují nejen hlavní dopravní tepny, ale také turistické trasy. Nevadí mi obětovat trochu místa v paměti telefonu, takže si aplikaci stáhnu i v offline verzi. Pojistím se tak pro případ cestování oblastmi bez signálu.

Čtečka QR kódů – chci znát více

Čtečka QR kódů

A borec nakonec – Čtečka QR kódů (pro Android/Apple). QR kódy se využívají například při načítání kontaktních údajů nebo při bezhotovostních platbách, stále častěji pak i pro získání informací o produktech.

Tuto aplikaci možná nepotřebuji denně, ale v dlouhodobějším horizontu se stane užitečnou součástí mé mobilní výbavy.

 

To byla ochutnávka z mých nejoblíbenějších aplikací, které aktivně využívám, a mohu je doporučit s čistým svědomím úplně každému. Které z nich používáte vy?

Chci-nový-mobil

O užitečných aplikacích jsme pro vás připravili celý seriál. Další díly si můžete přečíst tady:

2. díl: Správa financí a úspor

3. díl: Aktivní život

4. díl: Zdravý životní styl

5. dil: Cestování

6. díl: Kreativita

7. díl: Pro děti

Další aktuality

Velký průvodce Sony reproduktorů

Velký průvodce Sony reproduktorů

Pokud jde o audio, s produkty Sony nešlápnete nikdy vedle. Má skutečně širokou nabídku reproduktorů, od těch nejmenších, které se vám vejdou do ruky, až po výkonné party reproduktory. Zorientovat se v...... Celý článek
Poznejte cestu kávy z keře až do sáčku a naučte se o ni správně starat

Poznejte cestu kávy z keře až do sáčku a naučte se o ni správně starat

Většinou si kávu koupíme namletou v obchodě a celý proces poznávání končí u zalití horkou vodou. Věděli jste ale, že už po pár dnech na vzduchu začíná káva žluknout, jak ztrácí těkavé látky a oleje? V...... Celý článek
Recenze: Novinka Nothing Phone (1) určitě není k zahození

Recenze: Novinka Nothing Phone (1) určitě není k zahození

Doposud nevídaný vzhled, který může být převratný a změnit přístup ostatních výrobců telefonů. Dočkáme se podobného designu, jaký právě nastínila nová společnost Nothing, i od ostatních firem? Než se ...... Celý článek
Sledujte to – streamovací služby vás vtáhnou do děje!

Sledujte to – streamovací služby vás vtáhnou do děje!

Pokud nejste zrovna někde na pláži či u bazénu, můžete si vychutnat nějaký ten napínavý film nebo komedii v chládku svého obýváku. Co když ale zrovna v televizi nic nedávají? Přesně proto jsou tu stre...... Celý článek
10 aplikací pro děti, které zabaví nejmenší i starší ratolesti

10 aplikací pro děti, které zabaví nejmenší i starší ratolesti

Přemýšlíte, čím děti zabavit v dlouhých chvílích? Hledáte zajímavé aplikace, které přinesou zábavu a do určité míry budou vaše ratolesti také vzdělávat? Inspirujte se naším seznamem 10 aplikací, mezi ...... Celý článek