Jak šetřit vodou? | Úspora vody

28.09.2020
Nejdůležitější živel – voda. Věděli jste, že pokrývá 70 % povrchu naší planety, ale jen 2,5 % tvoří voda sladká? A ačkoliv výdaje za její spotřebu nejsou tak vysoké, jako je tomu např. u elektřiny či tepla, úsporou vody uděláte radost především životnímu prostředí (ale i té peněžence, když se to nasčítá). Máte pocit, že vám kohoutky protékají stovky korun? Vodoměry vám pomohou zjistit konkrétní spotřebu.

uspora_vody_1

Jak ušetřit v domácnosti? Koupelna a WC

Zhruba polovinu vody v domácnosti využíváme na osobní hygienu (koupání, sprchování, splachování WC). V obou místnostech se ukrývá několik nástrah, kvůli kterým vám mohou pod rukama doslova protékat tisíce. Jaké to jsou?

Koupelna

Sprcha, nebo vana?

Relaxační koupel jednou za čas vaše úspory samozřejmě neohrozí. Pokud si však užíváte vanu každý den, věřte, že vaše peněženka zrovna nejásá. Na jednu vanu totiž padne až 200 l vody. Naopak rychlá a úsporná sprcha vám zajistí mnohem nižší spotřebu
(50–70 l)
.

I při samotném sprchování můžete vodu šetřit, vyřeší to úsporná sprchová hlavice. Díky tomu se spotřeba při sprše sníží až na polovinu.

uspora_vody_koupelna

Kapající kohoutek

Kapající kohoutek, to je prevít. Pár kapek už je totiž v součtu docela znát a takový kohoutek může vyplýtvat až 1 l vody za hodinu. To se rovná 90 litrům vody týdně! A přitom stačí koupit nové těsnění za pár korun. Vyměníte je za chviličku a už vás nebude rozčilovat věčné „kap, kap“ ani nebudete plýtvat vodou.

uspora_vody_kohoutek

WC

 

Protékající nádrž

Vzrostla vám citelně spotřeba vody a hledáte příčinu? Pak bude možná na vině protékající záchodová nádrž. Za rok vám takto může protéci až 16 000 l vody (zhruba 1 500 Kč). Ne vždy si však problému všimnete.

Nejste si jistí, jestli záchod protéká? Nakapejte pár kapek potravinářského barviva do nádrže a počkejte, zda se barva objeví dole v toaletě.

Dvojité splachování a WC stop

U toalety s klasickou nádržkou proteče při jednom spláchnutí až 10 litrů. Dvojité splachování by vám ušetřilo hodně vody, protože jsou nejčastěji využívány 3 l na poloviční spláchnutí a 6 l na plné. S duálním splachováním tak můžeme u 4členné rodiny ušetřit až 24 000 l ročně.

uspora_vody_zachod

Spořit vodu můžete i pořízením chytré vychytávky s názvem WC stop za zhruba 250 Kč. WC stop ušetří s každým spláchnutím v průměru 30 % vody. Zabraňuje také protékání toalety.

Zahrada

Proč využívat pitnou vodu, když vaše květiny i trávník více ocení dešťovou, a navíc tak ušetříte? Pro zalévání na zahradě není nic snazšího než si pořídit velký sud či samostatnou nádrž na dešťovou vodu a do nich dešťovku odchytávat. Ideální je zalévat buď ráno, nebo večer, tak se vláha udrží v půdě déle. A abyste vodou neplýtvali, zvolte si pro zalévání raději konev. Tak spotřebujete opravdu jen nutné množství vody.

Dešťovou vodu však můžete využívat na praní či splachování WC. Dešťovka je měkká, takže nezpůsobuje příliš vodního kamene a také neobsahuje chlor. Prací prášky se v ní rozpouštějí rychleji a lépe, takže spotřebujete menší množství.

uspora_vody_zahrada

Zvažujete využívání dešťové vody? Pak by vás určitě zajímal dotační program Dešťovka – Modrá úsporám.

9 tipů, jak šetřit vodou v domácnosti

1) Umýváte nádobí v ruce? Pokud si pořídíte úspornou myčku, můžete ušetřit až čtvrtinu spotřeby!

2) A když jsme u toho ručního mytí… Jedno umytí nádobí pod plným proudem vyjde za 10 minut až na 200 l, což se rovná spotřebě na naplnění velké vany. Zvažte tedy, zda nedát aspoň občas přednost mytí v napuštěném dřezu.

3) Starší pračky spotřebují 80–90 litrů na cyklus, nejmodernější cca 40–45 l, tzn. poloviční náklady!

4) Při praní je důležitá také teplota vody (snížením z 90 na 60 °C ušetříte zhruba 25 % energie).

uspora_vody_pracka

5) Mechanické směšovací baterie (kohoutkové) určitě nepatří k úsporným a než se smíchá studená voda s teplou na požadovanou teplotu, vyteče z baterie několik litrů vody.

6)  Pořízením tzv. perlátoru (spořič vody) na baterii snížíte spotřebu vody až o 98 %. Patentovaná technologie roztříští jednolitý proud na miliony drobných kapek a při mytí rukou se tak využije každá kapka. Za stejný čas. Jeho montáž je skutečně jednoduchá a nezabere vám více než 60 sekund.

7) Při delším opuštění domácnosti nebo domu uzavřete přívod vody. Zabráníte tím možné nehodě, když budete zrovna na dovolené.

8) Při mytí rukou, čištění zubů či mytí vlasů zavřete vodu (kohoutkem proteče až 15 l vody/min).

9) Pračku, sušičku či myčku zapínejte jen plnou.

uspora_vody_mycka

Další aktuality