×

Jak ušetřit za vytápění? | Úspora tepla

28.08.2022
Náklady za vytápění se v průměrné české domácnosti pohybují okolo 20–25 000 Kč ročně. To není málo a přitom je možné tuto částku snížit opravdu jednoduše. Nemáme teď na mysli hned nová okna nebo pořízení účinnějšího kotle. Mrkněte na naše tipy, jak uspořit teplo a zvládnete ušetřit i několik tisíc korun!

uspora_tepla_domov

9 tipů pro úsporu tepla

1) Elektrické bojlery / ohřívače vody jsou nedílnou součástí domácností bez ústředního rozvodu teplé vody. Hned po vytápění mají největší podíl na spotřebě energií, takže je důležité jejich výběr pečlivě zvážit.
 

2) Zavírejte dveře do místností, které nevytápíte, nebo v nich udržujete nižší teplotu, ať vám neuniká drahocenné teplo.
 

3) Ztlumte topení před spaním  ušetříte energii, ve studenějším pokoji se lépe vyspíte a také je to zdravější pro organismus (v ložnici stačí 18 °C). Například snížením teploty  o 1 °C uspoříte 5–10 % energie (doporučená teplota v domácnosti je max. 21 °C).

uspora_tepla_termostat
 

4) Pořiďte si k topení termostat. Tak budete moci nastavit teplotu v jednotlivých částech domu či bytu individuálně (nebo ji na noc snížit). A když odjedete na dovolenou, můžete teplotu snížit na minimum a dům pouze tzv. temperovat.
 

5) Máte doma radiátory? Pak je nezapomeňte pravidelně otírat od prachu! Prach totiž nepropouští teplo. Šíření tepla mohou také bránit dlouhé závěsy nebo nábytek okolo radiátorů. Nedoporučujeme ani sušení prádla na topení nebo u něj.

uspora_tepla_radiator
 

6) Nedaří se vám nějakou místnost dobře vytopit? Zkuste sáhnout po úsporné radiátorové folii, která zamezí úniku tepla do zdi. Investice se vám vrátí do jednoho roku, zatímco životnost folie je minimálně 15 let.
 

7) Pro rychlé zahřátí v mrazivých dnech nebo místnostech, které nejsou vybaveny topením, vám skvěle poslouží elektrické přímotopy / konvektory.

uspora_tepla_konvektor

8) Velká část tepla může samozřejmě unikat i okny. Ale nezoufejte, možná nebudete muset hned sahat po výměně celých oken. Nejprve zkontrolujte těsnění kolem oken. Pokud okna profukují, kupte nové těsnění. Nestojí moc a může hodně ušetřit. Dalším řešením, jak zabránit ztrátě tepla, může být tepelné čerpadlo.
 

9) Nezapomínejte také na solární ohřev vody. V letním období jsou solární panely a sprchy neocenitelným pomocníkem. Využívejte sluníčko ve svůj prospěch!

PS. Pokud stavíte nový dům, nebo provádíte rozsáhlou rekonstrukci, stojí určitě za to si přečíst více o dotačním programu Zelená úsporám.


uspora_tepla_dum

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze Honoru 70 5G je pro mě trochu nostalgická, protože ještě před pár lety byla moje první recenze vůbec právě recenze na mobil této značky – Honor 20. Tehdy jsem z něj byla upřímně unešená. Zauja...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek