×

Jak správně vybrat vinotéku

12.09.2016

S aktuálním vinobraním přichází i otázka vhodného skladování vína. Klasická chladnička není příliš vhodná, navíc kvalitní domácí vinotéka je dnes již poměrně cenově dostupná a skvěle se hodí jako dárek nejen pro muže. Co by vás mělo při její koupi zajímat?

Důležitá kritéria při výběru vinotéky jsou: objem, tedy kolik lahví chcete chladit, účel, tedy zda chcete skladovat víno krátkodobě nebo dlouhodobě, a samozřejmě design, vinotéka se vám musí líbit a hodit se do interiéru. Stejně důležitá je i otázka, jaké druhy vína chcete skladovat. Jestli pouze jeden druh, nebo bílé i červené zároveň. Pokud plánujete skladovat oba druhy, pak byste měli zvolit vinotéku se dvěma teplotními zónami. Každý druh vína vyžaduje jiné prostředí, červené víno má být vychlazeno na 13 až 15 °C a bílé na 8 až 10 °C.

Pozornost věnujte také hlučnosti přístroje. Chcete si vinotékou ozdobit obývací pokoj? Volte tišší model, který zároveň méně vibruje. Je to dobré i pro víno, protože má rádo klid.

Cena nejlevnějších modelů pro méně náročné konzumenty začíná na 2500 Kč. Tyto vinotéky jsou bezkompresorové, hodí se spíše na krátkodobé uchovávání vína například na večer s přáteli – nejmenší z nich mají kapacitu 6 lahví. Pro skladování kvalitního vína se hodí vinotéky s kompresorem, které umí dlouhodobě udržet správnou teplotu i vlhkost. Tyto vinotéky jsou sice větší, ale jejich energetická spotřeba bývá nižší než u vinoték bez kompresoru. „Pokud jste náročnější, pořiďte si vinotéku s kompresorem, větší kapacitou, dřevěnými policemi a nižší energetickou spotřebou. Tyto vinotéky jsou zároveň velmi tiché, hodí se tak do obývacích pokojů a kuchyní,"  doporučuje Iva Pavlousková z Datartu. Tyto modely jsou k dostání cca od 6000 Kč.

Produktové tipy:

HYUNDAI VIN12A

Model s velmi dobrým poměrem kvality a ceny. Pojme až 12 lahví, má příjemně tichý provoz (38 dB), vejde se i do menších místností a je energeticky nenáročný – patří do třídy A s celodenní spotřebou 0,33 kWh. Vnitřní teplotu lze regulovat na 12 až 18 stupňů. 

HYUNDAI VIN18DZ

Nejprodávanější ze všech vinoték v Datartu pojme až 18 lahví vína a nabízí dvě oddělené teplotní zóny. Díky kompaktním rozměrům se vejde i do malých koutů, vnitřek je osvětlen úspornou LED žárovkou, takže máte vždy dobrý přehled, a tichý provoz (38 dB) už je jen perličkou na závěr. 

Guzzanti GZ 59

Díky velké kapacitě (až 59 lahví) se hodí nejen do domácností, ale třeba i do kanceláře. Dvouvrstvé sklo chrání víno před slunečním zářením, vnitřek je rozdělen na čtyři části, spotřeba je pouhých 0,68 kWh za den, potěší vás i tichý chod 41 dB nebo termostat s digitálním displejem pro regulaci teploty. 

Guzzanti GZ 50

Kompresorová duální vinotéka v elegantním kovovém designu pojme až 32 lahví bílého i červeného vína. Samozřejmostí jsou dřevěné police, které pomáhají udržet stálou vlhkost. Patří mezi nejtišší vinotéky, což oceníte vy i víno. 

WHIRLPOOL ARC 227

Vestavná kompresorová vinotéka vám umožní dlouhodobě uskladnit až 46 lahví vína. Každá z pěti dřevěných polic je vysouvací, což usnadňuje manipulaci s lahvemi. Po zabudování do linky je viditelný pouze nerezový rám dveří se skleněnou výplní a UV filtrem. 

Další aktuality

Jak na údržbu pračky LG

Jak na údržbu pračky LG

Svěřit své prádlo pračce LG je rozhodně dobrý nápad. Vypere ho šetrně a důkladně a navrch z něho odstraní až 99,9 % alergenů. Nicméně, aby pračka odváděla stoprocentní výkon co nejdéle, je potřeba se ...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco EA897B10 – Káva se silou Quattro Force

Recenze: Kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco EA897B10 – Káva se silou Quattro Force

Prosím, přijměte mé pozvání na kávu! Kávové speciality naservíruje kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco. Barista, který kávu připraví automaticky, podle vašich oblíbených chutí, a navíc respektuje i př...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek