Jak fungují paměti Intel Optane?

12.10.2018
Máte ve svém počítači moderní procesor Intel Kaby Lake řady Core i3, i5, nebo i7? A nemůžete ho využívat naplno, protože rychlost vašeho počítače je brzděna klasickým pevným diskem? Na výběr máte dvě řešení. Buď si pořídíte SSD disk, který je však ve vyšších úložných kapacitách stále velmi drahý, nebo vsadíte na zcela nové řešení nazývané Intel Optane.
 

Technologie Intel Optane

Intel Optane je vysokorychlostní vyrovnávací paměť. Ta si automaticky natáhne data vašich nejpoužívanějších aplikací a tím dramaticky zvýší rychlost jejich načítání. Výhodou je, že se tato paměť naučí poznávat, jaké aplikace používáte nejvíce a vyhradí jim maximum prostoru. Spouštění tak bude ještě rychlejší. Paměť Intel Optane je energeticky nezávislá a uložená data v ní zůstávají zachována, i když počítač vypnete. Po příštím zapnutí si tedy pamatuje, jaké aplikace jste používali nejvíce a tomu se přizpůsobí.

I když tedy máte doma pouze klasický plotnový pevní disk, díky Intel Optane můžete dosahovat podobné rychlosti načítání, jako s moderní SSD diskem. V principu tato technologie funguje podobně jako hybridní kombinace malého SSD disku a velkého HDD disku, s níž se můžete setkávat u notebooků.

Paměť Intel Optane nejlépe využijete při:

  • hraní her,
  • tvorbě médií,
  • každodenní uživatelské činnosti.

 

Jak funguje Intel Optane

Řešení pro moderní procesory Intel

Intel Optane má i svá omezení. Abyste ho mohli v první řadě používat, musíte mít ve svém počítači procesor řady Kaby Lake, popř. Coffe Lake. Procesory starší generace Intel a AMD tuto rychlou vyrovnávací paměť nepodporují. K nevýhodám pak lze připočíst i spotřebu, která činí v klidovém režimu 1 W. Pro srovnání, SSD disky mají v klidu spotřebu 0,1 W.

Výhodou Intel Optane je velmi příznivá cena a rovněž efektivita – rychlost systému se s využitím této technologie zvýší až o 28 %. Běžná práce vám tak půjde 2x rychleji od ruky a rychlost otevírání internetového prohlížeče je dokonce 5násobná. 

Srovnání rychlostí s Intel Optane

 

Další aktuality