×

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

06.10.2021

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení už tuto technologii podporují. 

e-SIM

Klasická SIM vs. e-SIM: jaký je mezi nimi rozdíl?

Klasická SIM karta je malá plastová karta, která se vkládá přímo do mobilního telefonu. Disponuje přitom speciálním čipem, který v sobě obsahuje data ohledně toho, k jakému operátorovi přísluší. Také může mít paměťový oddíl, na který si lze ukládat určité množství kontaktů a SMS zpráv.

Oproti tomu e-SIM má podobu vestavěného čipu, který se napevno umisťuje do základní desky mobilního telefonu. Následně si na e-SIM můžete stáhnout svůj profil s veškerými potřebnými informacemi. Karta e-SIM může být součástí také tabletů a chytrých hodinek

e-SIM

Jaké výhody s sebou e-SIM přináší?

Velkou předností e-SIM je skutečnost, že do jednoho zařízení lze nahrát několik e-SIM profilů. Následně mezi nimi můžete jednoduše přepínat podle vašich potřeb (například podle toho, s jakým profilem chcete telefonovat a s jakým datovat). 

Pokud dojde k odcizení nebo ztrátě vašeho mobilního telefonu, e-SIM z něj nelze vyjmout. Díky tomu je možné zařízení lépe dohledat. Zároveň prostřednictvím uzamčení mobilního telefonu chráníte e-SIM také před jejím zneužitím jinou osobou. 

Zároveň se oproti klasickým SIM kartám jedná o ekologičtější řešení. Stejně tak je jednodušší případná změna operátora. Usnadníte si také získání SIM mimo státy Evropské unie. 

e-SIM

Profil e-SIM do telefonu nahrajete jednoduše prostřednictvím Wi-Fi připojení. SIM aktivujete bez nutnosti kontaktování operátora. 

e-SIM je bezpečnější než klasická SIM karta

Zdůraznit je rozhodně třeba bezpečnost, která se s e-SIM obecně pojí. Pokud profil operátora na jedné e-SIM odstraníte, stejným kódem jej už neobnovíte a budete se muset obrátit na vašeho operátora. Pokud se tedy rozhodnete pro změnu mobilního telefonu, bude třeba získat od operátora nový kód. 

A co když chcete svůj telefon s e-SIM prodat? Pak je třeba e-SIM profil nejprve odstranit. Návrat do továrního nastavení přitom ne vždy profil e-SIM vymaže. V takovém případě je třeba jej smazat přes nastavení zařízení. Pokud budete chtít zařízení pouze někomu půjčit, můžete e-SIM jednoduše zamknout PIN kódem (podobně jako u klasické SIM karty). 

e-SIM

Jak e-SIM získat

Prvním tuzemským operátorem, který začal e-SIM nabízet, byl T-Mobile. Ten se na tuto dráhu vydal už v roce 2018. Zanedlouho poté se připojil i operátor Vodafone. Od února roku 2020 e-SIM nabízí i mobilní operátor O2. V současné době už e-SIM najdete i v nabídce virtuálního operátora Mobil.cz a Kaktus. Pokud máte o e-SIM zájem, je třeba se obrátit právě na operátora. 

Kromě toho je třeba myslet na to, že e-SIM musí podporovat i vaše zařízení. S touto podporou se setkáte zejména u novějších mobilních telefonů a tabletů (především značek Apple a Samsung). 

e-SIM

Jaká zařízení e-SIM v současné době podporují

Apple

Kromě iPhonů podporují e-SIM i vybrané modely iPadů.

​​​​​

 

iPhone 13 Pro Max

 

Samsung

 

Google Pixel

• Google Pixel 5a 5G

• Google Pixel 5

• Google Pixel 4a

• Google Pixel 4

• Google Pixel 3 a 3XL

• Google Pixel 2


Další

  • Gemini PDA
  • HP Spectre Folio
  • Huawei P40 and P40 Pro
  • Lenovo Yoga 630
  • Microsoft Surface Duo
  • Motorola Razr 2019
  • Nuu Mobile X5
  • Palm Palm
  • Oppo Find X3 Pro
  • Windows 10 PCs

***

Jak vidíte, s e-SIM se pojí spousta výhod. Odpadají nutnosti s fyzickou manipulací se SIM kartou a toto řešení je rovněž v mnoha ohledech bezpečnější. 
 

Mobil s e-SIM

Další aktuality

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Říjnové DATART novinky přichází s jediným cílem – zlepšit podzimní náladu. Do naší nabídky přibyly nejen novinky od Apple, potěšíme i příznivce outdoorových aktivit, milovníky chutné kávy a dobrého do...... Celý článek
Jak zapojit pračku a sušičku?

Jak zapojit pračku a sušičku?

Plánujete nákup nové pračky či sušičky a nejste si jistí, jak postupovat při jejich instalaci? Stačí se držet důležitých zásad, rad a pokynů uvedených v tomto článku a celý proces uvedení do provozu z...... Celý článek
Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Představování Samsung novinek nekončí a po smartphonech přichází na trh nová vlajková sluchátka druhé generace Galaxy Buds2 Pro, která slibují hlavně upgrade na 24bitový Hi-Fi audio zvuk a množství da...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Věděli jste, že káva je druhým nejpopulárnějším nápojem na světě? Není divu, její lahodnou chuť, bohatou pěnu, skvělé aroma či účinky si vychutnává nejeden z nás. Ta nejlepší zrnková káva ve vás každý...... Celý článek