×

DAB+: Nalaďte si digitální rádio

10.02.2021
Digitální rozhlasové vysílání dobývá tuzemsko. V čem jsou jeho hlavní přednosti?

DAB+_01

Obsah článku:

V dnešním článku vám představíme nový standard vysílání rádia – digitální rádio DAB+. Jde o změnu k lepšímu, pokrytí už je celoplošné a v současné době by jej mělo přijímat 95% obyvatel ČRVšechna digitální rádia DAB+ podporují příjem současných FM stanic. Ceny základních modelů začínají na pár stokorunách. A rovnou si také vyvrátíme zásadní mýtus: k plnohodnotnému poslechu digitálního rádia DAB+ nepotřebujete internet.

Pojďme se tedy na to podívat důkladněji.

Co je digitální vysílání?

Digitální rádio DAB+ je nástupcem klasického analogového vysílání. Jedná se o technologii pro pozemní přenos rozhlasových stanic, jež se šíří napříč nejen Evropou, ale takřka po celém světě.

Proč postupně nahrazuje analogové vysílání? Důvod je jednoduchý. Kmitočty FM jsou plně vyčerpány, což znamená, že přes FM už není možné vysílat další nové stanice. Navíc má DAB+ spoustu dalších výhod spojených s digitální distribucí signálu.

DAB+_02

Vyplatí se DAB+ rádio?

Jaké přednosti tedy nabízí digitální rádio DAB+ oproti analogovému rádiu?

Hlavní výhody:DAB+ radio

  • digitální vysílání má lepší zvukovou a přenosovou kvalitu;
  • naladíte nové rozhlasové stanice, které v analogu (FM) nenajdete;
  • nabízí zvuk bez šumu a rušivých elementů;
  • je energeticky šetrné;
  • u přijímačů vyšších tříd (s barevným displejem) kromě poslechu získáte také doplňkové multimediální služby (uvidíte tak například logo stanice, fotky moderátorů, informace o hrané písničce, infografiku dopravního zpravodajství nebo počasí) a to vše bez poplatků (nadále nicméně zůstává povinnost platit koncesionářský poplatek).
  • Všechna digitální rádia DAB+ podporují FM vysílání, takže můžete poslouchat i svoje oblíbené stanice, které ještě v systému DAB+ nevysílají.


DAB+_03

Internet vůbec nepotřebujete (ale hodit se může)

Hlavní příjem signálu probíhá pomocí antény (prutová anténa je obvykle součástí přijímače) a internetové připojení vůbec není potřeba. Plnohodnotné DAB+ si tedy bez obav můžete zavést na chatě i kdekoli jinde, kde internet nemáte k dispozici. A příjem DAB+ je tak zdarma.

Již zhruba 95 % obyvatel české republiky si může doma naladit DAB+ vysílání – pokrytí je celoplošné.
Ověření pokrytí Českého rozhlasu je možné na této adrese


Internet se může hodit u vyšších kategorií nových radiopřijímačů, které nabízejí možnost přehrávat online rádia nebo jiný multimediální obsah, např. iTunes nebo Spotify.

Díky internetovému rádiu se tak pohodlně připojíte na domácí Wi-Fi síť a můžete si naladit nepřeberné množství dalších online stanic.

Radiopřijímač s DAB+ Pure Evoke H4 černý
Lépe vybavená rádia DAB+ nabízejí například i barevný displej či podporu (volitelných) internetových funkcí.

Pokrytí DAB+ signálem

Pokrytí DAB+ signálem se v České republice stále rozšiřuje. Pomocí digitálního vysílání si svou oblíbenou stanici může naladit už 95 % obyvatel (údaje k 17. září 2020), což lze považovat za celoplošné pokrytí. Český rozhlas se oprávněně chlubí tím, že v DAB+ vysílá všech svých 23 stanic. V roce 2021 navíc přibudou dvě nové digitální stanice včetně lahůdky pro sportovní fanoušky – Radiožurnál Sport.

Digitální rádia DAB+
 

Multiplex českého rozhlasu DAB+:


multiplex český rozhlas

 

Multiplex Českých Radiokomunikací DAB+:


aktuální stanice ČRa

Jakou výbavu potřebujete?

Jak jsme již zmínili, potřebujete pouze radiopřijímač s podporou DAB+, případně ještě anténu. Cena základních modelů se pohybuje v řádu stokorun, ale existují pochopitelně i luxusní přijímače s parádním zvukem za vysoké tisíce. Máte tedy na výběr.

Podpora DAB+ navíc může být (a bývá) součástí výbavy Hi-Fi systému a multimediálních center, nepotřebujete tedy nutně přímo „rádio“.

Mikrosystém Philips TAM4505
DAB+ často podporují i moderní Hi-Fi systémy.

A co auto?

Mírně komplikovanější je to s automobily. Pokud kupujete nové auto, můžete být při čtení tohoto článku již v klidu – podle nařízení EU musí být podpora DAB+ součástí základní výbavy již od prosince 2020.

To samozřejmě neznamená, že všichni výrobci čekali do poslední chvíle. U někoho šlo o příplatkovou výbavu, jinde už dříve o standard. Například ŠKODA nabízí podporu DAB+ v každém voze vyrobeném od 10. srpna 2020. Pokud si nejste jistí, jak jste na tom se svým autem, doporučujeme prohlédnout manuál / technické specifikace nebo kontaktovat prodejce.

Potěšující je, že jednou z vlastností DAB+ je vynikající mobilní příjem. Zapomeňte na nekvalitní šum a výpadky signálu při jízdě…

DAB+_04

Podrobnější informace o DAB+ se dočtete zde.

Ať žije digitalizace!

Přejděte na vysílání budoucnosti i vy. Vyberte si u nás v DATARTu z bohaté nabídky digitálních rádií s podporou DAB+ a přesvědčte se o kvalitě digitálního vysílání na vlastní uši.


Dab+ rádio

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze Honoru 70 5G je pro mě trochu nostalgická, protože ještě před pár lety byla moje první recenze vůbec právě recenze na mobil této značky – Honor 20. Tehdy jsem z něj byla upřímně unešená. Zauja...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek