DAB+: Nalaďte si digitální rádio

27. 2. 2020 - Tomáš Zálešák - Technologie
Odzvonilo analogovému vysílání FM? Digitální vysílání dobývá tuzemsko. V čem jsou jeho hlavní přednosti?

DAB+_01

Co je digitální vysílání?

DAB+ je nástupcem klasického analogového vysílání. Šíří se napříč nejen Evropou, ale i po takřka celém světě. Jedná se o technologii pro pozemní přenos rozhlasových stanic. Proč postupně vytlačuje analogové vysílání? Důvod je jednoduchý. Kmitočty FM jsou plně vyčerpány, to znamená, že přes FM už není možné vysílat nové programy.

DAB+_02

Vyplatí se DAB+ rádio?

Nabízí se jednoduchá otázka: k čemu je přijímač s podporou DAB+ vlastně dobrý? Jaké přednosti nabízí oproti analogovému rádiu?

Hlavní výhody:

  • oceníte lepší zvukovou kvalitu digitálního vysílání
  • užijete si zvuk bez šumu a rušivých elementů
  • DAB+ rádia podporují FM vysílání
  • naladíte nové rozhlasové stanice, které v analogu nenajdete
  • získáte nové programové nabídky (pro dopravní informace nebo pro jednotlivé hudební žánry)
  • ke stanicím obdržíte multimediální data, uvidíte tak logo stanice nebo si prohlédnete mapy počasí
  • nepotřebujete přístup k internetovému připojení
  • a to vše bez poplatků


DAB+_03

Již zhruba 80 % obyvatel české republiky si může doma naladit DAB+ vysílání.

Pokrytí DAB+ signálem

Digitální vysílání není u nás žádnou novinkou. Řádné vysílání bylo zahájeno už v roce 2011. Od té doby urazilo digitální vysílání velký kus cesty. Aktuálně se o něj starají 3 provozovatelé: RTI, TELEKO a České Radiokomunikace. V provozu je 44 vysílačů.

Pokrytí DAB+ signálem se v České republice stále rozšiřuje. Pomocí digitálního vysílání si svou oblíbenou stanici může naladit už 80 % Čechů. To znamená, že svou dostupností se významně přiblížilo vysílání analogovému.

DAB+_04

Podpora DAB+ zatím ještě není běžnou součástí automobilů, u většiny modelů je za příplatek. Například u české Škodovky to platí u všech jejích vozů. Více než polovina dálniční sítě už je digitálním vysíláním už pokryta, každým rokem se rozšiřuje.

Poslední výstavba Českých Radiokomunikací v listopadu loňského roku přinesla značné rozšíření digitálního signálu. Lokalita každého z 9 nových vysílačů byla určena s důrazem na zajištění příjmu na dálnicích a ve větších městech. 

Některé oblasti na své pokrytí stále čekají. To platí zejména pro Jesenicko, Bruntálsko nebo třeba Znojemsko. Digitální vysílání je zde však s nejvyšší pravděpodobností pouze otázkou času.

DAB+_06

Pokrytí signálem multiplexu ČRo DAB+ na konci roku 2019. (Zdroj: digital.rozhlas.cz)

Ať žije digitalizace!

Pomalu, ale jistě končí doba analogová a přichází doba digitální. Většina oblíbených rozhlasových stanic už tento trend reflektovala a podporují DAB+ signál. Ostatní soukromé stanice dostaly ultimátum do 10. října 2025, kdy končí licence pro vysílání na VKV-FM. Po této době už si budete moci naladit pouze Digitální rádio.

Přejděte na vysílání budoucnosti i vy. Vyberte si u nás v DATARTu z bohaté nabídky rádií s podporou DAB+ a přesvědčte se o kvalitě digitálního vysílání na vlastní uši.

Tlacitko

Autor článku

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů