Recenze Sony Xperia 1 II: To nejlepší z japonské dílny

23.09.2020
Tuhle vlajkovou loď od Sony jsem dlouho vyhlížela. Vzhledem k její ne zrovna malé ceně jsem měla docela vysoká očekávání. Jaký bude displej, výkon a hlavně, jaký bude foťák? Jestli vás napadaly stejné otázky, začtěte se do následujících řádků. Určitě v nich najdete odpovědi.

Sony_Xperia_1_II_13

Technické parametry:
Displej: 6,5" 4K OLED CinemaWard (3840 × 1644)
Procesor: osmijádrový Snapdragon 865 5G
Operační paměť: 8 GB
Interní paměť: 256 GB (možnost rozšíření pomocí microSD až na 1 TB)
Fotoaparát: trojnásobný zadní 12 + 12 + 12 Mpx se světelností f/1,7;
přední 8Mpx kamera se světelností f/2.0
Baterie: 4 000 mAh
Další funkce: GPRS, EDGE, 3G, 4G/LTE, 5G, Wi-Fi, Bluetooth, NFC,
GPS, GLONASS
Operační systém: Android 10.0
Rozměry a hmotnost: 165 × 71,1 × 7,6 mm; 181 g

V balení najdete klasiku

Uvnitř elegantní bílé krabičky vás žádné překvapení nečeká. Kromě telefonu v ní čeká dostatečně dlouhý datový kabel, který má na obou stranách konektor USB-C, sluchátka a 18W napájecí adaptér. Zvlášť v době, kdy světem proběhla informace, že v balení nového iPhonu už nabíječku naopak nenajdete, tak výbava Sony Xperie 1 II hodně potěšila. Na druhou stranu mě ale zamrzelo, že její součástí nebyl kryt. U telefonu, jehož cena je poměrně vysoká (ke 4. 9. 2020 se prodává za 32 990 Kč), bych ho v balení očekávala. 

Sony_Xperia_1_II_20

Sony jako vyšité  

Nemusíte být příliš velkým znalcem smartphonů na to, abyste ji poznali na první pohled. S odkazem na rčení, co funguje, není třeba měnit, se totiž Xperia 1 II opět chlubí ikonickým protáhlým designem. A víc než kdy dřív je to elegantní kráska, kterou je radost držet v rukách. Může za to především její šířka dosahující pouhých 71,1 mm, tloušťka 7,6 mm a váha 181 g. Sony Xperia 1 II zkrátka vyrostla do krásy, vlastně spíš do 165 mm.

Prémiový kousek si zaslouží prémiovou konstrukci. Xperii 1 II v Sony vybavili kovovým rámečkem a ochranným sklem Corning Gorilla Glass 6 na přední i zadní straně. Díky tomu se telefon leskne jako zrcátko. Což se může hodit třeba v případě, když se před důležitou schůzkou potřebujete upravit. Lesklá záda telefonu s sebou však přináší i malinké mínus v podobě ulpívání otisků prstů. Zvlášť černá varianta Sony Xperie 1 II, kterou jsem na testování dostala já, na to byla hodně náchylná. Kdo má rád odvážnější barvy, bude určitě volit netradiční fialové provedení, které se mně osobně hodně líbí.

Sony_Xperia_1_II_06

U umístění ovládacích prvků po obvodu telefonu žádné překvapení nečekejte. Možná jen leváci budou lehce zklamaní, že jsou všechny převážně umístěny na pravé straně. Ale pěkně popořádku. Nahoře najdete tlačítka na ovládání hlasitosti. Uprostřed akorát tak nachystané pro váš palec je on/off tlačítko, které zároveň funguje jako čtečka otisků prstů. Ta po celou dobu mého testování fungovala naprosto spolehlivě, dokonce jí nevadilo, ani když jsem měla prst lehce mokrý. Do spodní části pravé strany umístilo Sony velkou frajeřinu – dvoupolohovou spoušť fotoaparátu.

Na levé straně telefonu našel místo slot pro microSD kartu a nanoSIM kartu, u kterého určitě oceníte, že pro jeho otevření nebudete potřebovat žádnou speciální sponu. Spodní strana tradičně nabízí konektor USB-C a jeden mikrofon. Velké plus si pak Sony vysluhuje za horní stranu, která ukrývá druhý mikrofon, a hlavně 3,5mm jack pro sluchátka. Je vidět, že Sony se nebojí jít proti proudu a v době mizejících 3,5mm jacků jím klidně opatří i svoji vlajkovou loď.

Sony_Xperia_1_II_03

Tlačítko pro zapínání/vypínání telefonu slouží zároveň jako čtečka otisků prstů.

Odolá větru dešti

O tom, že Sony Xperii 1 II chrání odolné sklo Corning Gorilla Glass 6, jsem se už zmiňovala. Kromě toho se pyšní také stupněm krytí IP65/68. Čísla vám toho možná tolik neřeknou, proto vězte, že v praxi to znamená, že vaše Xperia 1 II se nezalekne prachu ani vody

K displeji zůstanete přikovaní

Sony Xperia 1 II vás odzbrojí nádherným 6,5palcovým 4K HDR OLED CinemaWide displejem. Jak už samotný tvar telefonu napovídá, opět se tu setkáváme s unikátní poměrem stran 21 : 9, který mně osobně hodně vyhovuje. Na displeji si totiž díky němu a samozřejmě díky aplikaci 21 :9 režim více oken můžu otevřít dvě aplikace najednou. Pro vyznavače multitaskingu jako dělané. Mě jako filmového a seriálového fanouška baví tenhle filmový poměr i z jiného důvodu – sledování mých oblíbených kousků totiž dodává úplně nový rozměr. Musím se přiznat, že mnohdy jsem Xperii 1 II dala přednost před notebookem a seriál si raději pustila na ní.

Sony_Xperia_1_II_19

Zásluhu na tom mají i nádherné barvy, které displej věrně zobrazuje, nebo možnost nastavení kvality obrazu. Kromě Standardního režimu slibujícího rozšíření původní škály barev si podobně jako já můžete zvolit Režim autora. Dle slov samotného Sony dostanete věrnou reprodukci zamýšlené vize autora prostřednictvím 4K zobrazení a speciálně vyvinutého zpracování obrazu.

Krásu displeje nenarušuje ani žádný výřez pro selfie kameru, jelikož Sony 8Mpx přední snímač chytře umístilo do minimalistického rámečku na horní straně. Pro úplnost dodávám, že stejný najdete i na spodní straně. Ani v jednom případě však pohled na krásný displej neruší.

Sony_Xperia_1_II_09

Displej je dobře čitelný ze všech úhlů, jen na přímém sluníčku je čitelnost o malinko horší, i když jsem měla jas zapnutý na nejvyšší úroveň. Bez ztráty kytičky naopak funguje funkce Adaptivní jas, díky které se jas obrazovky automaticky přizpůsobuje prostředí. V noci pak vaše oči určitě potěší Tmavý motiv ve spolupráci s Nočním režimem.

A protože je telefon Sony každým coulem, tak se i Xperia 1 II chlubí notifikační diodou. Díky ní rychle zjistíte, jestli vám třeba někdo nepíše, nebo jestli už je telefon nabitý na 100 %. Co naopak Sony Xperii 1 II chybí, je funkce rozpoznávání obličeje. Je to škoda, protože telefon s tak vysokou cenovkou by si ji určitě zasloužil.

Sony_Xperia_1_II_15

Foťák Sony Xperie 1 II má grády

Bezesporu největší chloubou Sony Xperie 1 II jsou tři 12Mpx fotoaparáty umístěné na zadní straně. Stojí za nimi totiž tým expertů, jejichž prací je mimochodem také řada profesionálních fotoaparátů Alpha 9. Logicky tak od nich můžete očekávat ty nejlepší výsledky, které vám Xperia 1 II s přehledem dodá.

Konkrétně se na vaše snímky třese hlavní snímač, teleobjektiv a širokoúhlý snímač. Za dobrého světla s nimi pořídíte opravdu nádherné fotky s věrně vykreslenými barvami a detaily. Jediné, v čem trošku pokulhávají, je dynamický rozsah. Občas se mi bohužel podařilo vyfotit fotku, která byla příliš světlá, nebo naopak příliš tmavá.

Sony_Xperia_1_II-foto_11

ukázkové snímky z hlavního snímače

Sony_Xperia_1_II-foto_12

ukázkové snímky ze širokoúhlého snímače

Sony_Xperia_1_II-foto_13

ukázkové snímky z teleobjektivu

Tento „problém“ ale hravě vyřešíte zapnutím aplikace Photo Pro, což je mimochodem jedno z největších lákadel Sony Xperie 1 II. Jste-li fotografický profík, vaše srdce jistě zaplesá. V téhle aplikaci si totiž nastavíte, na co si vzpomenete – typ ostření, v jaké oblasti má zařízení ostřit, clonu, vyvážení bílé, ISO a spoustu dalších fotografických vychytávek. Já jakožto fotografický antitalent jsem aplikaci využívala minimálně, a také jsem se v ní hůř orientovala. Chápu ale, že pro mě Sony aplikaci rozhodně nevyvíjelo. Vyvíjelo ji pro foto profíky.

Sony_Xperia_1_II-Panorama

ukázkový Panorama snímek

Minimálně v jednom případě však její služby bude potřebovat každý. V klasické aplikaci fotoaparátu totiž chybí funkce automatického HDR. Pokud ji budete chtít aktivovat, najdete ji schovanou (za mě trošku nešťastně) právě v aplikaci Photo Pro. Nicméně zpět k pochvalám, stejně „nabušená“ je také aplikace Cinema Pro určená už podle názvu pro filmování.  

Vraťme se ale ještě ke klasické aplikaci fotoaparátu. Kromě automatického HDR v ní ještě budete marně hledat noční režim. Což trochu zamrzí, na druhou stranu si fotoaparát docela dobře umí poradit i bez něj, zvlášť ze širokoúhlého fotoaparátu byly noční snímky velice povedené. A pořád tu samozřejmě existuje varianta zapnutí aplikace Photo Pro a vyladění foťáku podle svého.

Sony_Xperia_1_II-foto_14

fotka vlevo je focena hlavním snímačem; vpravo širokoúhlým

Nicméně i u klasického foťáku si můžete s výslednou fotku pohrát. Kromě volby formátu fotky (4 : 3, 16 : 9 a 1 : 1) je tu na výběr režim Panorama, Kreativní efekt nebo Selfie Portrét. Zvlášť druhý jmenovaný je docela zajímavý, protože díky němu můžete fotit ve filtru Barevné kresba, Náčrt tužkou, Rybí oko, Kaleidoskop aj. Celkem tu na vás čeká 18 filtrů. Chválím také velice dobře fungující funkci Eye AF, tedy ostření na oko, které nově reaguje také na zvířata. A nesmím zapomenout ani na umělou inteligenci, která spolehlivě rozpoznává jednotlivé scény a její zásahy do výsledné fotky nejsou vůbec násilné.

Sony_Xperia_1_II-foto_3

vyfoceno ve filtru Barevná kresba

Ve výčtu fotoaparátu samozřejmě musím zmínit také přední 8Mpx selfie kameru. Ta fotí docela dobře, byť bych u telefonu této cenové kategorie snesla klidně vyšší rozlišení. Kdo si rád selfíčka upravuje, určitě bude využívat služeb režimu Selfie Portrét. Protože už jsem pár Sony Xperií v ruce držela, vím, že tenhle režim je docela zábavný. Když totiž úpravy přeženete, budete na selfíčku vypadat jako japonská komiksová postavička s užší tváří, velkýma očima a jasnou a měkkou pokožkou (přesně takhle se funkce v Selfie režimu jmenují). Pokud se ale budete držet na uzdě, dostanete pěknou selfie fotku třeba s krásně rozostřeným pozadím (tzv. bokeh efektem). 

Sony_Xperia_1_II-foto_15

selfie vlevo je focena ve standardním režimu; vpravo v Selfie režimu se všemi úpravami na maximum

Výkonu má na rozdávání

Od vlajkové lodi nemůžete čekat jiný než maximální výkon. A přesně ten Sony Xperii 1 II dodává osmijádrový procesor Snapdragon 865, který doplňuje 8GB operační paměť a 256GB úložiště. Kdo potřebuje ještě víc místa, pořizuje paměťovou kartu microSD a rozšiřuje paměť až na 1 TB.

V otázce výkonu Sony Xperia 1 II rozhodně netápe. Všechno běží jako na drátkách, aplikace se otevírají a zavírají svižně, stejně svižně telefon běží při hraní her nebo několikrát zmiňovaném sledování všemožného obsahu. Levou zadní zvládá i multitasking.

Sony_Xperia_1_II_17

Sony Xperia 1 II s vámi drží krok

I přes to všechno, co s výkonnou Sony Xperií 1 II můžete zažívat, vám docela překvapivě bude krýt záda necelé dva dny. V jejích útrobách se ukrývá baterie s kapacitou 4 000 mAh, což možná pro někoho není příliš závratné číslo, ale v tomto případě je opak pravdou.

Já jsem Sony Xperii 1 II nešetřila, hodně jsem fotila a sledovala Netflix a dostáhla jsem výše zmíněné výdrže. Když se budete trošku mírnit, nebo schválně telefon šetřit, dostanete se určitě na celé dva dny. V případě největší krize doporučuju zapnout šikovný režim STAMINA. Funguje přesně tak, jak jste u Xperií zvyklí – vypne nebo omezí aktivitu na pozadí, vizuální efekty a další funkce náročné na energii. Díky němu jsem si mohla Sony Xperie 1 II s téměř vybitou baterkou užívat ještě o hodinku až hodinku a půl déle.

Sony_Xperia_1_II_12

I u Xperie 1 II sází sony na protáhlý tvar telefonu s poměrem stran 21:9


Zajímavou funkci je také ta s názvem Adaptivní baterie, kterou jsem měla zapnutou po celou dobu testování. Prodlužuje totiž výdrž baterie tím, že omezuje její využívání aplikacemi, které nepotřebujete tak často. Postupem času pak telefon sám zjistí, jak často aplikace využíváte.

Ale jelikož dech dojde jednou každému, i Sony Xperia 1 II bude potřebovat nabít. Využít k tomu můžete maximálně 21W adaptér, který ale v balení bohužel nenajdete. K dispozici vám tak je přiložený adaptér o výkonu „pouze“ 18 W. Nicméně, nabíjení je docela rychlé, z „nuly na sto“ se mi Sony Xperia 1 II nabila za hodinu a půl. Sluší se ještě dodat, že telefon samozřejmě podporuje až 11W bezdrátové nabíjení.

Sony_Xperia_1_II_02

Závěr

Sony Xperia 1 II prostě nedělá kompromisy. Je stvořena pro ty, kteří chtějí maximální výkon, skvělý displej a prvotřídní fotoaparát, který bez uzardění zastoupí třeba jejich fotoaparát. Je pro ty, kteří mají slabost pro specifický filmový poměr 21 : 9, dobrou výdrž baterie a kteří příliš neřeší, na kolik je jejich nový smartphone přijde. Pokud se mezi ně řadíte, je Sony Xperia 1 II stvořena pro vás.

Klady (+): Zápory (-):
+ nádherný displej - ulpívání otisků prstů na zadní straně
+ výkon a výdrž baterie - pro někoho příliš vysoká cena
+ notifikační dioda - absence krytu v balení
+ fotoaparát  
+ ikonický protáhlý design  

 

Tlacitko
 

Další aktuality