×

Recenze: Party reproduktor Sony SRS-XP500 zajistí kvalitní zvuk pro každou příležitost

07.07.2022

Co by to bylo za party bez pořádné hudby? Bezdrátový reproduktor Sony SRS-XP500 slibuje kromě špičkového zvuku i šikovné funkce a efektní osvětlení. Pojďme se tedy podívat, jak obstál v našem testu.

Technické parametry:

Bezdrátové připojení: Bluetooth 5.0
Odolnost:IPX4
Výdrž baterie: 20 hodin
Rozměry (Š × V × H): 27,5 x 57,2 x 29,5 cm
Hmotnost: 11,2 kg

O čem se dočtete:

Kvalitní konstrukce, která přežije každou party

Sony se u modelu SRS-XP500 vydalo cestou osvědčeného minimalistického designu. Konstrukce je vyhotovená z pevného plastu s jemnou matnou povrchovou úpravou po celém povrchu.

Přední strana je osazena kovovou mřížkou. Na té zadní pak najdete všechny vstupy včetně vstupu pro napájení. K dispozici je zde dvojice portů USB-A, přes které můžete díky vestavěné baterii také nabíjet mobilní telefon (pomalu, ale přece). Samozřejmě můžete připojit i USB disk a přehrávat soubory přímo z něj. Kromě toho zde najdete vstup pro mikrofon a pro kytaru a karaoke. Dále je zde 3,5mm audio jack pro všechny, kteří preferují staré dobré kabelové připojení.

Tyto vstupy chrání před povětrnostními vlivy praktická silikonová krytka. Díky tomu se může Sony SRS-XP500 pochlubit stupněm krytí IPX4 (odolnost proti stříkající vodě). Pokud tedy vaši party přeruší několik dešťových kapek nebo reproduktor náhodou necháte přes noc venku, nic by se mu nemělo stát.

Hned nad porty najdete další tři tlačítka. První je označeno jako Party Connect, které umožňuje spárovat více reproduktorů značky Sony. Prostřední tlačítko zapíná režim Battery Care a třetí tlačítko umožňuje zapnout, nebo vypnout LED osvětlení. 

Na horní straně reproduktoru se pak nachází obvyklá sestava tlačítek včetně tlačítka napájení, tlačítka pro párování Bluetooth, přehrávání/pauzu, zvýšení/snížení hlasitosti a pro zesílení basů. Najdete zde také drážku, kterou můžete využít pro uložení připojeného telefonu nebo tabletu.

Bezdrátový reproduktor Sony SRS-XP500 je dále vybaven dvojicí praktických madel pro pohodlné přenášení. Pokud tedy máte reproduktor obvykle doma, ale chcete si jej vzít na zahradu nebo někam převézt, stačí jej uchopit za rukojeť a můžete vyrazit.

Co se týče konstrukce, musím vás ještě upozornit na jednu věc. Se šířkou 27,5 cm, výškou 57,2 cm a hmotností 11 kg atakuje SRS-XP500 hranice toho, co lze ještě považovat za "přenosné". Ano, reproduktor má vestavěnou baterii, madla pro přenášení a nemá žádné dráty, o které by se dalo zakopnout… Rozhodně se však nejedná o lehké a snadno přenosné zařízení.

Tyto rozměry a hmotnost jsou však pro výkon reproduktoru nesmírně důležité, takže bych to za mínus úplně nepovažovala. Jen je s tím třeba počítat.

SRS-XP500 můžete orientovat jak vertikálně, tak horizontálně.

Ambientní osvětlení dokreslí každou situaci

Pod rukojeťmi jsou schovaná decentní LED světla. Osobně jsem si je vychutnávala zejména v interiéru při pomalejších skladbách, kdy příjemně dokreslovaly atmosféru. Světla pak můžete dále ovládat v aplikaci Fiestable, kde mimo jiné můžete zapnout i režim DJ a Karaoke.

Bezproblémové připojení

Sony SRS-XP500 využívá standardní bezdrátové připojení Bluetooth 5.0. Pokud vlastníte zařízení se systémem Android, můžete navíc využít mimořádně snadného párování díky funkci Fast Pair. Po zapnutí reproduktoru se na vašem zařízení zobrazí nabídka spárování, kterou stačí potvrdit, a je hotovo.

Reproduktor jsem spárovala jak s telefony se systémem Android tak iOS a neměla jsem s připojením žádné problémy. SRS-XP500 se navíc umí připojit ke dvěma zařízením současně, takže se můžete s přáteli snadno střídat ve výběru hudby.

Pokud byste z nějakého důvodu chtěli ještě více posílit zvuk, funkce Party Connect vám umožní přidat a synchronizovat až 100 kompatibilních Sony reproduktorů. Můžete tak k němu například připojit druhý reproduktor SRS-XP500 či SRS-XP700, nebo jej můžete připojit k menším, přenosnějším reproduktorům, jako jsou SRS-XG300, SRS-XB43, SRS-XB33, nebo SRS-XB23.

Vyvážený zvuk z party reproduktoru? Jde to!

Pojďme se nyní podívat na to hlavní – kvalitu zvuku! Hned na začátek musím vyzdvihnout, že reproduktor podporuje kodek LDAC, který umožňuje přenos audio obsahu ve vysokém rozlišení (Hi-Res).

Dva vysoce účinné výškové reproduktory v kombinaci se dvěma subwoofery reprodukují průrazný, hluboký zvuk s čistými vokály. Při poslechu uslyšíte dostatek detailů, čisté středy i výšky. Basy jsou hezky hluboké a průrazné, a to i ve výchozím nastavení bez zapnuté funkce Mega Bass. Ta, jak už název napovídá, zvýrazňuje subbasové pásmo. Zvuk je s ní rázem více "basový", ale vůbec ne přehnaně.

Ať už posloucháte rock nebo něco klidnějšího, Sony SRS-XP500 zní opravdu dobře. Přijde mi, že nabízí krásně vyvážený zvuk, aniž by projevoval jakoukoli zaujatost vůči určitému žánru.

Tento party reproduktor umí být pěkně hlasitý, snadno s ním ozvučíte celý dům nebo zahradu. Obzvláště však oceňuji, že Sony SRS-XP500 skvěle hraje i při nižší hlasitosti. Reproduktor tak najde své uplatnění nejen na oslavách, ale dobře poslouží i k navození atmosféry uvnitř vašeho domova.

Výdrž baterie

Výdrž baterie je jednou z oblastí, kde SRS-XP500 opravdu vyniká. Sony uvádí, že výdrž baterie je až 20 hodin s vypnutým LDAC a osvětlením. Mně se podařilo dosáhnout zhruba 11–12 hodin přehrávání se zapnutými LED diodami. Se zapnutým LDAC a osvětlením mi SRS-XP500 vydržel hrát zhruba 7 hodin. Reproduktor vám jinak po pouhých 10 minutách nabíjení vydrží hrát zhruba 80 minut.

Závěr

Party reproduktor Sony SRS-XP500 nabízí vynikající zvuk a spoustu funkcí. Je ideální na večírky v interiéru i exteriéru, má výbornou výdrž baterie, je voděodolný podle normy IPX4 a má pohodlná madla pro přesun z jednoho večírku na druhý.

Dva přední výškové a dva nízkofrekvenční reproduktory společně reprodukují průrazný a hluboký zvuk s čistými vokály. Zvukový zážitek pak dokresluje příjemné LED osvětlení, které se dokonale hodí jak pro oslavy, tak každodenní použití.

Klady (+):  Zápory (-):
+ zvýšená odolnost IPX4 - těžší konstrukce
+ vyvážený zvuk  
+ efektní LED osvětlení  
+ vynikající výdrž baterie  
+ rychlé párování pomocí funkce Fast Pair  
+ možnost připojení k dalším reproduktorům  

 

Další aktuality

Jak na údržbu pračky LG

Jak na údržbu pračky LG

Svěřit své prádlo pračce LG je rozhodně dobrý nápad. Vypere ho šetrně a důkladně a navrch z něho odstraní až 99,9 % alergenů. Nicméně, aby pračka odváděla stoprocentní výkon co nejdéle, je potřeba se ...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco EA897B10 – Káva se silou Quattro Force

Recenze: Kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco EA897B10 – Káva se silou Quattro Force

Prosím, přijměte mé pozvání na kávu! Kávové speciality naservíruje kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco. Barista, který kávu připraví automaticky, podle vašich oblíbených chutí, a navíc respektuje i př...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek