Recenze: Router TP-Link Archer AX23 – silný signál v každém koutě vašeho domova

13.01.2022

Pořádný router je základem pro každého, kdo chce v klidu surfovat na internetu, sjíždět videa, streamovat či hrát hry. V dnešní recenzi se proto na jeden takový router podíváme, jmenuje se TP-Link Archer AX23.

Router-TP-Link_Archer_AX23

Technické parametry:
Standardy: Wi-Fi 6, AX 1800
Rychlost Wi-Fi: 1,8 Gbps
Ethernet porty: 4 + WAN
Zabezpečení: WPA3
Ostatní: podpora OneMesh

O čem se dočtete:

Základem je balení

Než se podíváme na to, co všechno tento router TP-Link Archer AX23 umí, měli bychom se nejdříve podívat do krabice. První, na co narazíme, je velká kopa papírů. Koneckonců je tomu tak, jako v každém balení s nějakou elektronikou. Pak už pouze vytáhnete napájecí kabel, čtyř anténový černý router a síťový kabel RJ45 pro připojení. Nic víc v krabici nečekejte, vlastně je v ní vše potřebné. Samotné balení je zcela běžné, prostě obyčejná barevná krabice s recyklovaným papírem uvnitř, kde je uložené zařízení. 

Router-TP-Link_Archer_AX23

Na co se můžete těšit

První věc, kvůli které byste měli uvažovat nad pořízením tohoto routeru, je bezesporu podpora nejnověší technologie Wi-Fi 6. Ta slibuje vyšší rychlost a také větší kapacitu sítě. Díky tomu bude signál dostačující i pro náročnější uživatele. Stejně tak vás potěší rychlost 1,8 Gb/s, která umožní plynulé streamování a nadchne hráče online her. Tento dvoupásmový router beží na 2 frekvencích - 2,4 GHz a 5 GHz. O to, aby vše probíhalo hladce se tedy stará dvoujádrový procesor. Ten po celou dobu zajišťuje bezproblémovou komunikaci mezi samotným routerem a připojenými zařízeními. Opomenout pak nesmíme ani zpětnou kompatibilitu se všemi předchozími Wi-Fi standardy 802.11.

Spotřeba, zabezpečení i aplikace

Router je navržený tak, aby nespotřebovával více energie než reálně potřebuje. Nemusíte se tedy obávat účtu za elektřinu. Další skvělou věcí je úroveň bezpečnosti, kterou vám router nabízí. Spolehnout se můžete na nejnovější bezpečností protokol WPA3. S rychlým a jednoduchým nastavením vám pomůže aplikace TP-Link Tether. Ovládat zařízení tedy budete pohodlně přímo ze svého telefonu. A největší výhodou aplikace pak je, že je dostupná v češtině.

Router-TP-Link_Archer_AX23

Hodí se do každého interiéru

Spoustu lidí řeší, zda se bude router designově hodit do jejich obýváku či pracovny. Router TP-Link Archer AX23 nabídne černý a zajímavě zpracovaný design, který rozhodně nebude narušovat žádné místo. Leda byste měli byt či dům pouze v bílé barvě. Ani LED ikony nesvítí příliš ostře, takže vás nebudou rušit ani ve tmě. Samozřejmostí pak jsou obligátní otvory na spodní straně routeru, které slouží pro jeho pohodlné uchycení na zdi.

Router-TP-Link_Archer_AX23

Archer AX23 – hardware a porty

Hardwarovou stránku jsme již trošku naťukli tím, že se uvnitř skrývá dvoujádrový procesor, který se stará o všechny důležité pochody. Vedle toho se můžete spolehnout na čtyři gigabitové porty, díky nim můžete snadno zapojit vše, co budete potřebovat. Součástí je samozřejmě také gigabitový WAN port.

Router-TP-Link_Archer_AX23

OneMesh funguje zaručeně

Mesh síť funguje skvěle především ve větších domech a bytech, kde by mohl být problém s pokrytím silného Wi-Fi signálu v každém koutě. Stačí proto k routeru připojit ještě Wi-Fi Extender, podporující také funkci OneMesh, a můžete bezproblémově chodit mezi patry, aniž byste pocítili výkyv síly připojení na domácí Wi-Fi. A to se rozhodně vyplatí. O menší přetížení sítě a především vyšší rychlost se stará nejnovější bezdrátová technologie Wi-Fi 6.

Toto se hodí, pokud rádi streamujete videa ve vysokém rozlišení a slabší signál vás doma vytáčí do běla. 

Router-TP-Link_Archer_AX23

Závěr

TP-Link Archer AX23 se standardem nové generace WiFi 6 je rozhodně zajímavý router, který se hodí prakticky všude. Výhodou je podpora OneMesh i nejnovější zabezpečení WPA3. Díky tomu máte jistotu, že je vaše domácí síť zcela v bezpečí. Spolehnout se také můžete na gigabitové porty, které se postarají o rychlý přenos internetu do dalších zařízení, jako je například televize či herní konzole.

Klady (+) Zápory (-)
+ Zabezpečení WPA3 - chybí pokročilá rodičovská kontrola
+ Podpora Wi-Fi 6  
+ Port USB-A  
+ Podpora OneMesh  

Router-TP-Link_Archer_AX23

Další aktuality