×

Recenze: Nastartujte novou etapu s elektrokoloběžkou Jeep 2xe URBAN CAMOU

19.05.2022

Výrobce legendárních aut Jeep přichází s novinkou v podobě elektrické koloběžky Jeep 2xe URBAN CAMOU. Svým designem zaujme už na první pohled a díky parametrům má velkou šanci oslovit i náročné řidiče. Jak si vedla v našem testování?

Jeep 2xe URBAN CAMOU

Značku Jeep zná coby výrobce nezaměnitelných automobilů nejspíš každý. Nyní je načase přenést autentičnost a vášeň pro svobodu také do světa elektrovozítek. Seznamte se s elektrickou koloběžkou Jeep 2xe URBAN CAMOU, která si ve světě elektromobility jistě zaslouží dostat prostor!

Technické parametry:
Výkon: 500 W
Max. dojezd: 45 km
Max. rychlost: 25 km/h
Pneumatiky: 10" nafukovací
Brzdy: kotoučové, elektronická
Rekuperace: ano
Tempomat: ano
Výbava: 3,5" LCD displej, přední a zadní LED světlo, přední a zadní odpružení, stojánek,
zvonek, možnost propojení s mobilní aplikací
Nosnost: 100 kg
Hmotnost: 19 kg

O čem se dočtete:

Obsah balení

Design

Výkon a komfort

Bezpečnost

Jízdní vlastnosti

Displej a aplikace

Dojezd

Závěr

Podívejte se na naši videorecenzi elektrické koloběžky Jeep 2xe URBAN CAMOU.

Rozbaleno a složeno za pár minut

V krabici najdete kromě koloběžky také sadu příslušenství ve stylovém obalu – jde o 4 šrouby, dva klíče a adaptér pro huštění pneumatik. Než totiž vyrazíte na první jízdu, bude potřeba dát elektrokoloběžku dohromady – především upevnit řídítka. Není ale třeba se obávat, v přiloženém návodu je vše vysvětleno. Pro názornou ukázku určitě mrkněte na náš unboxing níže. V krabici na vás čeká ještě nabíječka, která je, jako už klasicky, velmi podobná té od notebooku.

Jak vypadá koloběžka Jeep 2xe URBAN CAMOU v plné kráse?

Hned na první pohled vás nejspíš napadne, že toto vozítko se bude spíš vyjímat na upravených lesních cestách než uprostřed města (a vlastně máte pravdu, což si blíž řekneme za chvíli).

Maskáčové provedení s výraznými žlutými nápisy je k dostání exkluzivně pouze v síti prodejen DATART. Elektrokoloběžka působí robustně, nesetkáte se s žádnými podezřelými zvuky, jako je vrzání, má zkrátka všechny předpoklady k tomu, aby vám dělala radost dlouhé roky. Nepřehlédnete ani 10palcová kola s hrubým vzorkem nebo ikonické kulaté světlomety, které jsme si okamžitě oblíbili.

Jeep 2xe URBAN CAMOU

Mimochodem, věděli jste, že podobné osvětlení je poznávacím znakem značky už od prvních modelů Willys?

Hmotnost koloběžky se vyšplhala na 19 kg, takže to není žádné tintítko a při přenášení se vám v rukou rychle pronese, je to daň za její robustnost a stabilitu. Je možné ji snadno složit, stačí odjistit páčku (nebojte se trochu zabrat), sklopit řídicí tyč a zaháknout koloběžku za jisticí háček na zadním blatníku. V takto složeném stavu dosahuje rozměrů 119,5 × 47,3 × 51,5 cm.

Jeep 2xe URBAN CAMOU

Pro úplnost dodáváme, že max. nosnost jezdce je 100 kg a využívat ji mohou osoby od 14 let. Ačkoliv je dle výrobce její použití unisex, předpokládáme, že svým provedením osloví spíše mužské osazenstvo.  

Komfort se snoubí se sílou

Elektrickou koloběžku Jeep 2xe URBAN CAMOU pohání bezkartáčový motor o síle 500 W (špičkový výkon 700 W), který je umístěný vepředu. Jeho velkou výhodou je, že zvládne až 26% stoupání. Nemusíte se tedy bát koloběžku vyvézt i do kopců, určitě to zvládne a vy nebudete muset po svých.

O výkon je teda postaráno, ale jak si vede Jeep v oblasti komfortu?

Jeep 2xe URBAN CAMOU

Ani tam mu nemáme co vyčítat. Pohodlnou jízdu totiž zajistí přední a zadní odpružení spolu s 10" bezdušovými koly s hrubým vzorkem. Abyste celou dobu nemuseli držet plyn, spolehněte se na tempomat. K dispozici jsou vám rovněž 3 režimy – ECO do 15 km/h, DRIVE do 20 km/h a poslední SPORT+ do 25 km/h.

Důležitý je samozřejmě také postoj. I tady je třeba výrobce pochválit, vybavil totiž koloběžku 17 cm širokým perforovaným stupátkem. Tato šířka je dostačující a zajistí, že budete „stát nohama pevně na zemi". Tedy na stupátku.

Jeep 2xe URBAN CAMOU

Důležité slovo má bezpečnost

Jeep 2xe URBAN CAMOU je vybavený dvojitým brzdným systémem, který se skládá z elektrické (motorové) přední a mechanické (kotoučové) zadní brzdy. Po několikadenním testování můžeme spolehlivě konstatovat, že mají perfektní brzdný účinek a spolehlivě brzdí i za mokra. Obě se ovládají páčkou na levé straně, jsou citlivé, ale výkonné. Přesto si však prosím dávejte pozor na smyk a brzděte s dostatečným předstihem. Mrkněte také na nabídku příslušenství, kde kromě jiného nově najdete značkové přilby.

Za šera a při horší viditelnosti pak určitě oceníte přední a zadní LED světla a reflexní prvky u přední pneumatiky. Bezpečnost vám starost dělat nemusí, ikonické světlomety svítí opravdu hodně výrazně i do značné dálky (min. 10 m). Na zadním blatníku se pak nachází brzdové světlo, které se při brzdění rozbliká.

Jeep 2xe URBAN CAMOU

Jízdní vlastnosti koloběžky Jeep 2xe URBAN CAMOU

Ačkoliv jde klasicky o koloběžku určenou do městského terénu, díky odpružení a lehce terénnímu vzorku si hravě poradí s lehkým terénem a lesními pěšinkami bez kořenů. Zkrátka jí více „chutná“ jízda v lehkém terénu, kde si cestování užijete, než jízda po cyklostezce v centru města, i ta je ale neméně zábavná.

Zadní odpružení je řešeno pružinovými tlumiči. Tlumení je z našeho pohledu dostatečné, tak akorát tuhé. V kombinaci s odpružením přední vidlice jsme si pochvalovali skvělou jízdu i přes nerovnosti. Při jízdě po kostkách nebo hrbolatých cestách odpružení perfektně pohltí vibrace. Při větších nerovnostech se vyplatí nárazy „odpružit v kolenou“ – správný postoj je koneckonců základem jízdy na koloběžce. Akumulátor nacházející se pod nášlapnou deskou zaručí vynikající stabilitu a vyváženost celé koloběžky.

Jeep 2xe URBAN CAMOU

Co si stoprocentně zamilujete, je jak odpich u sportovního režimu, tak plynulost jízdy nebo bezproblémové stoupání. Jistě a bezpečně se navíc cítíte už při samotném nastupování na koloběžku.

Všechna data máte na dosah ruky

Jak už je dobrým zvykem, uprostřed řídítek se vyjímá LCD displej. Netradiční je ale jeho velikost, má totiž nadstandardní úhlopříčku 3,5", takže je přehledný a veškeré informace budete mít přímo před sebou. A co se konkrétně z pohledu na displej dozvíte?

Největší prostor zabere pochopitelně tachometr s aktuální rychlostí koloběžky. Vlevo se pak pomocí max. 7 čárek zobrazuje úroveň nabití baterie. Pravá strana patří kontrolce světel, zvolenému režimu, ikonce Bluetooth a tempomatu. Tohle všechno jsou ale údaje, které vám ukáže každá běžná koloběžka. Vyzdvihli bychom proto především další hodnoty na displeji, jež se zobrazují v dolní části displeje – ODO: celková ujetá vzdálenost a TRIP: vzdálenost jednotlivé jízdy. Poslední viditelný údaj koloběžky je režim chodce (rychlost 6 km/h).

Jeep 2xe URBAN CAMOU

Chcete jít s dobou? Pak vás určitě potěší, že koloběžku můžete pomocí aplikace Jeep Urban e-Mobility ovládat i přes svůj smartphone. Stáhnout ji můžete na App Store i Google Play, je však dostupná pouze v angličtině.

A k čemu teda slouží? Ke změně jízdního režimu, zapnutí světel, zamknutí koloběžky, sledování baterie v % nebo propojení přes mapy.

Elektrovozítko však funguje i bez aplikace, takže pokud vám třeba připadá jako zbytečný nadstandard, není nezbytně nutné ji stahovat. 

Jeep 2xe URBAN CAMOU

Dojezd a nabíjení koloběžky Jeep 2xe URBAN CAMOU

Pod nášlapnou plochou se nachází ukrytá Li-ion baterie o napětí 48 V a kapacitě 9,6 Ah, respektive 461 Wh. Díky ní byste se dle výrobce měli dostat na max. dojezd až 45 km. Je ale potřeba vzít v úvahu několik faktorů jako terén, hmotnost uživatele, rychlost a styl jízdy nebo teplotu. Je logické, že větší dojezd bude mít drobná slečna jedoucí po cyklostezce než pořádný chlap, který navíc řídí stylem brzda–plyn.Z našeho testování můžeme říct, že s udávaným dojezdem souhlasíme. Velkou zásluhu na něm má určitě rekuperace – přeměna kinetické energie na elektrickou. Její intenzitu je možné zvolit v nastavení a funguje při každém brzdění a uvolnění páčky plynu.

K nabíjení vám pak poslouží přiložená nabíječka, která elektrokoloběžce Jeep 2xe URBAN CAMOU doplní energii na 100 % zhruba za 5 hodin.

Jeep 2xe URBAN CAMOU

Závěr

Koloběžka Jeep má jedinečný a nezaměnitelný vzhled mezi městskými koloběžkami. Díky její robustní konstrukci a ikonickému rámu na řídící tyči ji nelze přehlédnout. Jízda s ní je vážně pohodlná, cítíte se jistě a vyveze vás i do kopce. 45km dojezd je další bod, za který si Jeep zaslouží plusové body. Navíc máte vše jako na dlani díky velkému displeji. Za drobné negativum považujeme jen nezvykle úzká řídítka a vyšší hmotnost, která je však daní za perfektní stabilitu.

Jeep 2xe URBAN CAMOU

 

Klady (+): Zápory (–):
+ dojezd až 45 km – úzká řídítka
+ až 26% stoupání – vyšší hmotnost
+ bytelná konstrukce  
+ odpružení, hrubé pneumatiky  
+ velký displej  
+ spolehlivé brzdy  
+ mobilní aplikace  
+ netradiční design  

Jeep 2xe URBAN CAMOU

Další aktuality

Užijte si slunečné dny s červencovými DATART novinkami

Užijte si slunečné dny s červencovými DATART novinkami

Vysvědčení rozdané a dovolená naplánovaná? Mnozí z nás už se těší na pár dní oddychu a nové zážitky. Ani s DATART novinkami nuda nehrozí. O jaké zajímavé produkty se naše nabídka tentokrát rozroste? ...... Celý článek
Karpální tunel: Prevence, příznaky a léčba syndromu

Karpální tunel: Prevence, příznaky a léčba syndromu

Karpální tunel nebo přesněji také syndrom karpálního tunelu je aktuálně nejčastějším onemocněním horní končetiny. Projevuje se brněním prstů a bolestí zápěstí a pokud není včas zahájena léčba, je nutn...... Celý článek
Recenze: Sony WH-1000XM5 – nová vlajková sluchátka s nejlepším ANC na trhu?

Recenze: Sony WH-1000XM5 – nová vlajková sluchátka s nejlepším ANC na trhu?

Několik posledních let si na poli sluchátek získávají čím dál větší pozornost produkty od společnosti Sony. Doteď na pomyslném trůnu kralovala vlajková sluchátka WH-1000XM4, která se po dvou letech ko...... Celý článek
Disney+ a HBO Max: Další streamovací služby dobývají Českou republiku

Disney+ a HBO Max: Další streamovací služby dobývají Českou republiku

Během pouhých tří let se v České republice objevily hned tři celosvětově rozšířené streamovací služby – online videotéky. Pojďte se s námi podívat na nejnovější přírůstky v podobě HBO Max a Disney+. ...... Celý článek
Vydejte se za dobrodružstvím bez starostí s aplikacemi pro cestovatele

Vydejte se za dobrodružstvím bez starostí s aplikacemi pro cestovatele

Pomalu ale jistě přichází léto a s ním konečně další pořádná dávka výletů či zasloužená dovolená. Pro všechny nadšené cestovatele jsme proto připravili pár tipů, jak si tu svou užít v pohodě a chytře....... Celý článek