Recenze: HomePod mini aneb nejmenší člen domácnosti

26.07.2021

Jablíčkáři, už máte svůj HomePod mini? Že ne? Tak si ho pojďte se mnou otestovat. Osobně se řadím k fanouškům značky Apple a vlastním několik jejich produktů. Proto mě zajímalo, jestli i HomePod mini splňuje onu známou preciznost Apple.

O čem se dočtete:

Technické specifikace:
Bezdrátové připojení: AirPlay, Bluetooth 5.0, Wi-Fi
Napájení: Síťové
Rozměry (š x v x h): 9,8 x 8,4 x 9,8 cm
Hmotnost: 0,3 kg

Jak provést prvotní nastavení
Handoff funkce
Ovládání  
Intercom funkce
Siri
Zvuk
Spojení HomePod mini  - TV
Využití bez připojení k internetu
Streamování hudby
Závěr

V první řadě je potřeba si uvědomit, že se jedná především o hlasového asistenta, kterého potřebujete mít napojeného na internet. S tímto asistentem pro vás bude ovládání chytré domácnosti hlasem hračka. Ale pozor i poslech hudby stojí za to. Každopádně předbíhám, o zvuku se v recenzi dočtete ještě více.

Jak provést prvotní nastavení?

1. Zapojte HomePod mini do zásuvky, přístroj se po chvíli rozezní a bílé světlo začne pulzovat. Vezměte do ruky odemčený iPhone nebo iPad a přibližte se s ním k HomePod mini. Na obrazovce iPhone (iPadu) se zobrazí notifikace od HomePod mini. Klepněte na tlačítko Nastavit

2. Následujte instrukce během procesu nastavení. (Všechna nastavení lze upravit i po prvotním nastavení)

3. Umístěte HomePod mini do rámečku. (pokud nebude fotoaparát fungovat, jak má, můžete zadat kód ručně)

4. HomePod mini se nastavuje.

5. HomePod mini je nastaven.

6. HomePod mini je připraven k použití.

Handoff funkce pro bleskové připojení

V jednoduchosti je krása a tím se Apple rozhodně snaží řídit. Provázanost Apple produktů mě prostě baví. Už se nemusíte zdlouhavě připojovat ke svému zařízení (iPhone, Macbook, iPad) přes Nastavení – Bluetooth – Připojit zařízení apod., ale stačí se přiblížit do detekční blízkosti HomePod mini a už vám hraje. Jedná se o funkci Handoff, kterou umožňuje čip U1.

Ovládání je hračka

Ovládání HomePod mini je velice intuitivní. Mini disponuje dotykovým displejem, díky kterému se ovládá jednoduše – poklepáním.

1 poklepání – přehrávání/zastavení hudby anebo Siri podržení – Siri
2 poklepání – přepnutí na další song


Hlasitost nahoru/dolů

3 poklepání – vrácení na předchozí song  

Široké možnosti komunikace s funkcí intercom

Tuto funkci jsem objevil nedávno a musím říct, že milovníci chytré domácnosti si zde přijdou na své. Intercom funkce znamená, že můžete komunikovat přes Apple Watch, iPhone, Macbook do místnosti s HomePod mini. Pokud jste například připravili jídlo a chcete zavolat své děti k večeři, stačí na chytrých hodinkách spustit funkci intercom a jen vybrat správnou scénu – pokoj vašich dětí a poslat na HomePod mini zprávu.

Máte plné ruce práce? Nevadí stačí říci Siri, co byste rádi udělali -> Hey Siri -> I want to use intercom. Další možností, jak spustit Intercom je v aplikaci domácnosti. V pravém rohu, můžete nahrát intercom zprávu. 

 

Jak poslat intercom zprávu?

  1. Otevřete aplikaci Domácnost na vašem iPhone, iPad nebo na vašich Apple Watch.
  2. Klepněte na tlačítko (na iPhonu a iPadu v pravé horní části telefonu)
  3. Nahrajte zprávu, kterou chcete sdělit ostatním.
  4. Jakmile budete se zprávou hotovi, klepněte na tlačítko 

Siri vždy po ruce

Myslím, že applistům tuhle slečnu nemusím představovat, ale pokud je zde někdo, kdo do světa Apple teprve nakukuje, tak vám představuji Siri. Je to hlasový asistent, který se stane vaším kamarádem, pomocníkem a především rádcem. Můžete se ptát na recepty i na předpověď počasí. Přes Siri můžete ovládat světla v domácnosti, klimatizaci a další příslušenství, která máte doma.

Znáte ty dny, kdy se někam chystáte a už si zavazujete boty, když v tu chvíli si uvědomíte, že nemáte telefon? Začnete se po něm shánět, ale nemůžete jej najít. V tu chvíli můžete požádat o pomoc Siri, ta vám s tím ráda pomůže. Jen řekněte Hey Siri, locate my phone/watch, a zařízení které hledáte začne vibrovat a hlasové upozornění začne vyzvánět.  Na vnitřní straně hodinek vám začne dokonce blikat zelený laser. Díky tomu naleznete své “ztracené” zařízení snadno a rychle.

Pomocí Siri můžete zapnout, ale také vypnout Apple TV. Zašantročený ovladač už vás nemůže zastavit.
Nemáte zrovna po ruce iPhone a potřebujete si zavolat? To není problém, se kterým by vám Siri v asistenci s HomePod mini nepomohla. A je to tak snadné. Stačilo jen říct “Hey Siri, call“ a jméno volaného. Při mém testování člověk na druhém konci nepoznal, že k volání nepoužívám iPhone. Předpokládám, že je to díky 4 zabudovaným mikrofonům, okolní hluk je jednoduše odfiltrován. Bude tedy fungovat skvěle při konferenčních hovorech.

Stejně jako s voláním, tak i s odesíláním zpráv, Vám Siri pomůže. Opět stačí klasicky “Hey Siri, send a message to... “ + jméno adresáta. Siri potvrdí a už diktujete. Siri sice čte i zprávy, bohužel však této funkce asi nevyužijete, jelikož Siri číst česky neumí.

Zvuk předčil očekávání

Co mě velmi příjemně překvapilo, byl zvuk. Spousta lidí považuje HomePod mini jen jako asistenta do domácnosti a většinou jej pořizují kvůli funkci intercom, která je vážně super a zcela je chápu. Musím však vyseknout poklonu zvukovým parametrům HomePod mini. Apple vytvořil kolem repráku 360stupňové zvukové pole. Proto nedochází ke ztrátě akustické energie.

Dalším parametrem, který napomáhá hudebnímu prožitku je tzv. “computational audio”. Jde o koncept, kdy pomocí softwaru dynamicky vytěžíte maximum z menších a levnějších komponent, za každé situace. Reproduktor analyzuje příchozí signál a upravuje hlasitost spolu s dynamickým rámcem dané hudby. Proto pokud si chcete vychutnat vaši oblíbenou skladbu na plný pecky, nebudete zklamaní z chrčícího repráku. Zvuk, i na plnou hlasitost, je famózní.

Propojte HomePod mini s Apple TV

HomePod mini v součinnosti s Apple TV (musíte mít fyzickou Apple TV, nestačí aplikace zabudovaná v chytrých televizích) lze použít jako externí zvukový výstup. Stačí pouze jeden HomePod mini, každopádně lepší je mít dva, abyste docílili stereo zvuku. Upřímně, domácí kino to není. Ale na druhé straně je to rozhodně lepší než obyčejný zvuk ze Smart TV. 

Apple TV i HomePod mini musíte mít umístěné v aplikaci chytré domácnosti ve stejné místnosti např. obývací pokoj.

Jde to i bez internetu

Našel jsem si informaci, že HomePod mini lze i použít bez připojení k internetu. Rozhodl jsem se ji tedy ověřit. Nebylo lepší možnosti testu než při letní grilovačce, kdy se k dokreslení idylické atmosféry hudba prostě hodí. Grilovačka zároveň splnila podmínku poslechu bez připojení na Wi-Fi. HomePod mini jsme zapojili do elektřiny a připojili jsme se k němu telefonem a…. Voilaa, všechno fungovalo. A ten zvuk! Level nálady se zvednul o 100 %.

Streamování hudby? Ano

Přehrávání je snadné. Nemusíte mít u sebe iPhone a přesto vám HomePod mini zahraje váš oblíbený playlist z Apple Music. Mini podporuje i aplikace třetích stran, za zmínku stojí například iHeartRadio nebo Amazon Music. Podpora pro Spotify v čase, kdy píšu tuto recenzi, chybí (červen 2021). Avšak podle mnoha zahraničních zdrojů se jí každým okamžikem dočkáme. Prozatím to lze vyřešit zrcadlením přes funkci Airplay 2.

Režim multi pokojového přehrávání ocení všichni hyperaktivní lidi. Svůj oblíbený playlist můžete přehrávat zároveň na všech HomePod mini umístěných v domácnosti. Pokud neustále chodíte po domě sem a tam, je vám tato funkce šitá na míru. Mile mě překvapila možnost přehrávání ambientní hudby zdarma, což určitě kvitují nespavci, kterým na spánek pomáhá šumění oceánu. Stačí říct “Hey Siri, play...” a doplňte ocean sound, campfire sound, forest sound či jiné.

Závěr

Celkový dojem z HomePod mini je skvělý. Za relativně málo peněz, dostane uživatel hodně muziky. Myslím, že už jen kvůli kvalitě zvuku, se koupě vyplatí. Samozřejmě otázkou zůstává, zdali využijete Siri naplno, jelikož jste limitováni cizím jazykem. To ale pro vás může být motivačním faktorem a můžete se začít učit mluvit anglicky. Pro ty, co už anglicky umí a mají Apple produkty či jiné chytré příslušenství v domácnosti je to tzv. “no brainer”.  V tom případě bych neváhal ani sekundu.

Klady Zápory
+ intercom funkce - nekompatibilní s produkty jiných značek než Apple
+ ovládání chytré domácnosti - schází podpora češtiny
+ kvalitní zvuk - bez internetu nebude Siri fungovat (což je logické)
+ možnost multi pokojového přehrávání - zatím chybí podpora Spotify 

 

Další aktuality