Recenze: Espresso Krups Intuition Preference EA873810 – káva podle vašeho gusta

04.06.2021
Milujete kávu a rádi si na ní pochutnáváte i několikrát za den? Ráno potřebujete silné espresso na probuzení, odpoledne si rádi dopřejete lahodné latte pro chvíle pohody? Máme pro vás recenzi na kávovar, který bude zajisté váš šálek kávy. Espresso Krups Intuition Preference EA873810 vám totiž stiskem tlačítka připraví kdykoli cokoli, tedy jakoukoli kávu kdykoli během dne.

Krups Intuition Preference 01+

O čem se dočtete

První dojem z kávovaru Espresso Krups Intuition Preference EA873810

Technické parametry
Příkon: 1 450 W
Tlak čerpadla: 15 barů
Odnímatelný zásobník na vodu: 3 l
Zásobník na kávu: 250 g
Maximální velikost šálku: 14 mm
Funkce: mléčné nápoje, nastavení síly kávy,
nastavení množství vody, nastavitelná teplota kávy,
automatické proplachování, 5 stupňů mletí kávy,
příprava 2 šálků současně
Typ kávomlýnku: kovový
Rozměry: 28 x 40 x 44 cm
Hmotnost: 8,15 kg

Sotva se mnou tato osmikilová mašinka Espresso Krups Intuition Preference EA873810 překročila práh domu, okamžitě se u nás zabydlela. A díky černé barvě a rozměrům 28 x 40 x 44 cm se rovnou stala nepřehlédnutelnou součástí kuchyňské linky.

Černé provedení s lesklou čelní stranou působí dominantně, přitom však velmi elegantně. Co hned v úvodu musím zdůraznit jako plus, je to, že byť není kávovar Espresso Krups Intuition Preference EA873810 zrovna prcek, na poli vysoce kvalitních kávovarů s vlastním mlecím mechanismem patří stále mezi ty kompaktnější.

Moderní design podtrhují barevný dotykový displej v horní části a efektní lišta barevného podsvícení v dolní části. Barvu podsvícení můžete libovolně měnit podle vlastního nastavení oblíbeného nápoje. Pouze červená je pevně daná, znamená, že se kávovar hlásí o údržbu nebo vám chce sdělit, že něco není tak úplně v pořádku.

Krups Intuition Preference 12

Vedle samotného kávovaru dále v krabici najdete nádobu na mléko a také příslušenství potřebné k čištění a údržbě přístroje, tedy čisticí kartáček a filtr. U nádoby na mléko mě potěšily hned tři věci. Za prvé vypadá hezky, takže vedle kávovaru rozhodně nedělá ostudu. Za druhé není pevnou součástí kávovaru, po odpojení přívodní hadičky mléko jednoduše uložíte do lednice (mimochodem dokonale pasuje do dveřní přihrádky). A za třetí dávám plusové body sice za drobné, avšak praktické vychytávky – uzavíratelné víko a odměrku se stupnicí.

Výhodou rovněž je, že přívodní hadička na mléko není pevně spojená s nádobou, takže pokud spěcháte, stačí ji vložit přímo do tetrapaku či zakoupené láhve s mlékem. Není nutně potřeba mléko přelévat, i když samozřejmě nádoba vypadá mnohem lépe. Tolik tedy k prvnímu seznámení a teď hurá, jde se vařit kafe!

Krups Intuition Preference 08+

Kdo si dá výbornou brazilskou kávu?

Ta tam je doba českého „turka“. Lidskou populaci zaplavila vlna tolika druhů a způsobů přípravy káv, až se v tom někdy sami ztrácíme. Espresso Krups Intuition Preference EA873810 naštěstí myslí za nás. Ne nadarmo má v názvu slovo „Intuition“. Kávovar je skutečně založený na intuitivním ovládání, přípravu jednotlivých káv má v malíčku. Vám tak stačí pouze se rozhodnout, na jakou máte zrovna chuť, a stisknout start.

Krups Intuition Preference 16

Na výběr máte hned z devíti káv – v nabídce najdete ristretto, espresso, lungo, kávu, doppio, americano, cappuccino, cafe latte a latte macchiato, dále nechybí samostatná volba mléčné pěny a horké vody. Kávovar Espresso Krups Intuition Preference EA873810 vám tedy připraví až 11 různých nápojů. A to jsem vám ještě neprozradila, že si u každé kávy můžete navolit její intenzitu a množství vody a že kávovar nabízí 5 stupňů mletí. Ráj pro kafaře, kteří se postupně a s radostí propracovávají ke své top volbě, peklo pro nezkušené nebo nerozhodné človíčky.

Krups Intuition Preference 03

Dotykový displej pro snadné ovládání

V jednoduchosti je krása a za to, že se tímto heslem výrobce řídil, mu dávám deset bodů z deseti. Menu je krásně přehledné, opět se budu opakovat se slovíčkem intuitivní, barevný displej je tak akorát citlivý na ovládání. Obrazovka navíc využívá technologii Smart Slide, která je podobná technologii používané v mobilních telefonech, takže v nabídce můžete pohodlně „listovat“. Nic tedy zbytečně nezdržuje od rychlého výběru nápoje. (S rychlostí přípravy už je to však malinko horší, o tom ale ještě později.)

Krups Intuition Preference 02

Kafe, kafe, KAFE!

Espresso Krups Intuition Preference EA873810 myslí skutečně na každého. A tak si každý může nastavit kávu přesně podle vlastních chuťových buněk. Jak už jsem se zmínila, mlecí mechanismus nabízí až 5 stupňů intenzity mletí. Ovládání mlýnku najdete pod víčkem zásobníku na kávu. U osmi nápojů si pak ještě „před startem“ můžete individuálně nastavit sílu a množství vody. Tuto volbu lze měnit při každé přípravě nebo si ji můžete uložit do oblíbených a příště už pouze stisknout start.

Nastavení oblíbené kávy můžete dokonce doladit k dokonalosti – pojmenovat si ji (třeba ranní cloumák) a přiřadit k ní vlastní oblíbenou barvu podsvícení. Nápadité, že? Jen stupnice množství vody mohla být o kapku větší, ovládání by bylo ještě pohodlnější.

Krups Intuition Preference 25+

Množství užitečných funkcí

Aby toho nastavení nebylo málo, má kávovar v zásobě ještě další varianty, kde se můžete vyřádit dle svých potřeb a preferencí. Najdete je v sekci s příznačným názvem Nastavení (kdo by to byl čekal, že? :)) a patří k nim jak kosmetické úpravy např. zobrazení menu či jas displeje, tak i důležité a praktické volby tvrdosti vody, teploty vody, teploty kávy či automatického vypnutí.

Nechybí ani funkce automatického vyplachování, kterou vřele doporučuji používat. Jednak vám tato funkce usnadní údržbu, ve vnitřních částech nezůstane voda, takže pak není potřeba tak často čistit pomocí tablet, a také se propláchnutím po každém nápoji zachová maximální hygiena. Zejména po přípravě kávy s mlékem toto samočištění trysek oceníte.

Krups Intuition Preference 11

Ještě je důležité zmínit, že nádoba na vodu se pyšní objemem 3 l, do zásobníku na kávu se vejde krásných 250 g, kávovar pracuje pod tlakem 15 barů s příkonem 1 450 W a umí připravit i dva nápoje současně.

Co z moderních vychytávek chybí, je nahřívání šálků a propojení s mobilním telefonem. Smart ovládání pomocí mobilní aplikace se tato mašinka nedočkala. Také se úplně nepovedlo umístění nádrže na vodu ze zadní strany přístroje. Pokud totiž kávovar umístíte stejně jako já na kuchyňkou linku, máte nádrž na vodu vzadu u stěny, což už samo o sobě zhorší přístup. Pokud navíc máte ještě i závěsné skříňky, nádrž na vodu už vytahujete skutečně hodně nepohodlně.

Krups Intuition Preference 06

Jak to funguje?

O přípravu kávy té nejlepší kvality se stará technologie Quattro Force. Co to znamená? Čtyři kroky k záruce dokonalé kávy – rychlé mletí, hydraulické pěchování, optimalizovanou spařovací jednotku pro ideální teplotu kávy a pokročilý samočisticí systém.

Jediné, co bych provozu kávovaru Krups Intuition Preference EA873810 vytkla, je vyšší hlučnost (oproti profi mašince, která mi dělá společnost v práci) a také trošku pomalejší tempo. Ano, káva je namletá poměrně rychle, ale čekáte při nahřívání stroje, poté čekáte na „vyhození bobku“, abyste mohli spustit další kávu. Tyto prostoje mě zdržovaly zejména ve chvíli, kdy jsem hostila na návštěvě větší počet lidí a každý měl přání jiné kávy.

Krups Intuition Preference 26+

Když už jsem zmínila přání jiné kávy, nesmím zapomenout uvést, že kávovar Krups Intuition samozřejmě umožňuje přizpůsobit výšku trysek podle výšky šálku či sklenice. Jakékoliv hrníčky nejsou problém. Vybavujete si však, jak vypadá tradiční sklenice na vídeňskou kávu? Tak jen drobné upozornění, že tu už pod kávovou výpusť nedáte.

Obrovskou pochvalu ovšem zaslouží cappuccino a cafe latte za parádně hustou pěnu a také krásně povedené vrstvení. Na těchto dvou lahodných kávách jsem během testování mašinky doslova ujížděla :).

Krups Intuition Preference 23

Údržba a čištění

A jak je to tedy s údržbou kromě funkce automatického vyplachování? V nabídce najdete hned několik variant – vypláchnutí kávy, vypláchnutí mléka, propláchnutí horkou vodou, čištění mléčných cest, filtr a čištění pomocí tablet. Zní to možná hrozivě, ale opak je pravdou. I tady výrobce podchytil vše do puntíku a celým procesem čištění vás krok po kroku provází navigace na displeji.

Zároveň si na displeji můžete přehrát i instruktážní videa, stačí v menu zvolit „Nápověda a postupy“. Pod touto záložkou najdete rady a tipy jak postupovat při přípravě nápojů, jak si uložit nápoje do oblíbených i jak provádět údržbu celého přístroje. A vše je v češtině!

Krups Intuition Preference 24

O základní prvky jako doplnění vody či kávy, vyprázdnění odpadní nádobky apod. se kávovar sám přihlásí rozsvícením červeného světelného indikátoru a současně vám na displeji přesně prozradí, co ho trápí. Péče o kávovar je skutečně mnohem snazší, než se na první pohled zdá.

Krups Intuition Preference 19

Závěr

Co říci závěrem na testování kávovaru Espresso Krups Intuition Preference EA873810? Že se mi s ním bude těžko loučit. Je sice krapet hlučnější, občas jsem se zvuků až lekla, ale výsledek vždy stál za to. Vynikající cappuccino a latte s bohatou pěnou mi určitě budou chybět, stejně jako vůně čerstvě mleté kávy. 5 stupňů intenzity mletí, možnost upravit sílu kávy a množství vody podle sebe ocení každý kávový fajnšmekr. Každý si totiž v nabídce káv rozhodně najde tu svoji. Intuitivní ovládání, přehledné menu a podrobná navigace, jak se o kávovar starat, jsou pak velmi příjemnými bonusy.
 

Klady Zápory
+ přehledné menu v českém jazyce - vyšší hlučnost
+ dotykový displej s technologií Smart Slide - nepraktické umístění zásobníku na vodu
+ snadná údržba - chybí funkce nahřívání šálků 
nádoba na mléko součástí balení
možnost čerpat mléko také přímo z tetrapaku
- rychlost přípravy kávy
+ 11 druhů nápojů  
+ 5 stupňů intenzity mletí kávy  
+ individuální nastavení síly kávy a množství vody  


Chci kávovar Krups

Další aktuality