×

Recenze Oral-B iO8 Series: I váš kartáček může být chytrý

09.01.2022

Elektrické kartáčky jsou dnes doporučovány snad všude – vídáte je v reklamách, nabízí vám je zubní lékař i dentální hygienistka. Já jsem ale zůstávala věrná tomu manuálnímu, a proto jsem byla celkem zvědavá na testování. Jaký je tedy elektrický kartáček Oral-B iO8 Series v provedení Black Onyx?

elektrický kartáček Oral-B iO8 Series

Technické parametry:
Typ kartáčku: magnetický
Režimy: každodenní, jemný, super jemný, bělicí,
čištění jazyka, intenzivní, péče o dásně
Displej: ano, barevný
Další možnosti: senzor tlaku, časovač, Bluetooth,
mobilní aplikace
Výdrž: až 2 týdny
Doba nabíjení: cca 3 hod.

O čem se dočtete:

 

Podívejte se na naši videorecenzi kartáčku Oral-B iO8 Series Black Onyx.

 

Naučit se správnou techniku čištění zubů manuálním kartáčkem není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Stačí se ocitnout na dentální hygieně a můžete si připadat, že jste celé dětství a dospívání žili v omylu. Elektrický kartáček ale profesionálně čistí sám pouhým přiložením k zubům, a navíc dokáže odstranit plak několikanásobně efektivněji jak z povrchu zubů, tak z mezizubních prostor.

Teď trochu čísel: Zatímco klasickým kartáčkem uděláte přibližně 600 pohybů/min., ty elektrické jich za stejnou dobu zvládnou 8 000 až 40 000, což je sám o sobě podstatný rozdíl. A protože Oral-B iO8 Series patří ke špičkovým modelům, v testování jsem jej nehodlala šetřit.

elektrický kartáček Oral-B iO8 Series

Co najdete v balení?

V krabici na vás čeká tělo kartáčku Oral-B iO8 Black Onyx, kartáčková hlavice, magnetická nabíječka, praktické cestovní pouzdro, držák nástavců a samozřejmě návod k používání. Vše, co byste tedy mohli k běžnému provozu potřebovat, najdete uvnitř.

A jak vypadá samotný kartáček? Je to skutečný elegán v černém, nicméně příznivci světlých barev si také přijdou na své díky bílé variantě. Kromě značky, drobného srdíčka (symboly jsou různé, slouží k odlišení, abyste si je v rodině nepletli) a znaku Bluetooth jej zdobí především interaktivní barevný displej se dvěma tlačítky. Za zmínku určitě ještě stojí světelný proužek nad displejem alias senzor tlaku.

Vše, co naleznete v balení kartáčku Oral-B iO8 Series Black Onyx, vám ukážeme ve videu.

Ovládání a možnosti kartáčku Oral-B iO8 Series

Oral-B iO8 Series je typ magnetického iO kartáčku, což je inovativní technologie výhradně značky Oral-B. Jeho hlavice se vykonává rotačně-oscilační pohyby ve výšeči 45° spolu s šetrnými mikrovibracemiMagnetický motor pak oceníte především díky jeho tichému chodu.

Ovládání kartáčku je opravdu jednoduché, a to i pro začátečníky, jako jsem já. Vrchní tlačítko slouží pro zapnutí/vypnutí, zatímco tím spodním měníte nastavený čisticí režim. Těch má Oral-B iO8 Series ve výbavě rovnou 6 – každodenní, jemný, super jemný, bělicí a péče o dásně (vše ovšem v angličtině, což může někomu dělat zpočátku problém). 

elektrický kartáček Oral-B iO8 Series

Šikovnou vychytávkou, kterou se testovaný kartáček může pochlubit a nemá ji jen tak „někdo“, je již zmíněný světelný senzor tlaku. Rozlišuje 3 úrovně: vámi zvolená barva (výběr z 11 barev v aplikaci) značí nedostatečný tlak, zelená značí optimální tlak, červená vás informuje, že na zuby příliš tlačíte.

Další věc, která hraje při správné péči o zuby také roli, je doba čištění. I Oral-B iO8 Series je proto vybavený 2minutovým časovačem, což je doba doporučovaná zubními lékaři. Tento časovač je navíc rozdělený do 4 úseků po 30 vteřinách (více v části Aplikace). 

elektrický kartáček Oral-B iO8 Series

První čištění bylo poměrně rozpačité

Jako absolutní začátečník v oblasti elektrických kartáčků sice možná nedokážu tak ocenit jeho kvality, ale na druhou stranu je moje hodnocení skutečně nezaujaté.

Oral-B iO8 Series čistí váš chrup pomocí rotačně-oscilačních pohybů a šetrných mikrovibrací a musím říct, že síla čištění v denním režimu mě celkem překvapila. Je to úplně jiný pocit, než když držíte v ruce klasický kartáček. V prvních vteřinách byl proto tlak až nepříjemný. Naštěstí ale nemám nějak citlivý chrup, takže jsem si brzy zvykla. 

Jak to probíhalo? Časovač se rozběhl automaticky. Po pár vteřinách čištění jsem si ale všimla, že senzor tlaku svítí pořád bíle, což značilo nedostatečný tlak. Soustředila jsem se tedy velkou měrou na něj a po několika čištěních už mě z větší části provázela barva zelená. Protože mě ale samozřejmě zajímalo, jestli to funguje i opačně, zkoušela jsem přitlačit ještě víc směrem k červené. Na ni už je ovšem potřeba pořádná síla, takže testování bylo hodně rychlé. 

elektrický kartáček Oral-B iO8 Series

Profesionální pocit čistých zubů s Oral-B iO8 Series

Kromě denního jsem zkoušela také ostatní režimy, nejvíc mi při zpětném zhodnocení vyhovoval ten jemný. U intenzivního režimu počítejte se silnějšími vibracemi i trošku větší hlučností. 

Protože jsem kartáček pravidelně testovala zhruba týden, netroufnu si hodnotit dlouhodobější výsledky. Také na nějaké závěry úspěšnosti bělení je nejspíš brzy, ačkoliv zrovna na tenhle režim jsem byla vážně zvědavá. Určitě ale doporučuji jej kombinovat s bělicí zubní pastou.

elektrický kartáček Oral-B iO8 Series

Co ale hodnotit můžu, je samotné čištění. S kartáčkem se skvěle manipuluje, veškerou práci obstará za vás a po poctivém 2minutovém čištění budete mít pocit, jako byste zrovna odcházeli od zubaře (ten vám vydrží několik hodin). Na zubech nezůstává absolutně žádný plak, až budete mít tendenci si to dotekem jazyka pořád znovu připomínat. Zkrátka poctivá péče o celý chrup.

Mimochodem, ani tak špičkový kartáček není všemocný a na mezizubní prostory byste měli používat rovněž dentální nit a mezizubní kartáčky. Musím ale říct, že s počínajícím zubním kamenem u mých křižujících se spodních řezáků si vedl Oral-B iO8 Series vážně zdatně. 

elektrický kartáček Oral-B iO8 Series

Aplikace Oral-B je skutečně praktická

Na první dobrou mě, přiznávám se, napadlo, k čemu mi bude aplikace u kartáčku. Po pár minutách jsem ale změnila názor, a proto můžu její stažení vřele doporučit. Appka se jmenuje „Oral-B“, je v češtině a za její používání samozřejmě nezaplatíte ani korunu. Stáhnout ji lze jak v Google Play, tak v App Store.

Nastavíte si v ní třeba připomenutí, že máte po 3 měsících vyměnit kartáčkovou hlavu (výměnu vám připomene i displej kartáčku). Změnit si můžete v aplikaci, ale také na kartáčku přes nastavení, i barvu indikátoru tlaku (růžová vypadala fakt dobře). Dále vám aplikace nabídne třeba změnu pořadí čisticích režimů nebo rovnou jejich vypnutí. Osobně mi bylo celkem od začátku jasné, že intenzivní režim není nic pro mě.

Tohle všechno jsou ale spíš takové nadstandardní detaily. V čem spočívá hlavní výhoda aplikace?

elektrický_kartáček_Oral-B

Ukáže vám, ve které části úst si zrovna čistíte zuby a na konci případně i místa, jež jste trochu ošidili. A protože je šikovný časovač rozdělený na 4 části, tak vás kartáček světelným signálem i vibracemi upozorní, že už je načase se přesunout např. k zadním stoličkám.

Nerovnoměrné čištění bývá častou příčinou vzniku zubního plaku, protože se zaměřujeme jen na přední zuby. Z vlastních zkušeností potvrzuji, že když jsem dřív u zubní lékařky podstupovala čištění, byly příčinou právě zadní části chrupu. Takže tady dávám velký palec nahoru.

Tím ale možnosti aplikace nekončí. Můžete si v ní zaznamenávat krvácivost dásní, s níž skvěle pomáhá režim péče o dásně, nebo např. sbírat medaile za správné čištění.

elektrický_kartáček_Oral-Belektrický_kartáček_Oral-B

Magnetické pouto mezi kartáčkem a nabíječkou

Možná vás pořízení elektrického kartáčku láká, ale máte obavu, že ho budete muset pořád nabíjet. S Oral-B iO8 Series to však rozhodně nehrozí. Kartáček se totiž chlubí výdrží až 2 týdny. Mohu potvrdit, že baterie skutečně ubývá pomalu, přesnou hodnotu vidíte v procentech jak na displeji kartáčku, tak v aplikaci.

A jak je to s nabíjením? K dobití energie kartáčku využijete přibalenou magnetickou nabíječku. Nezabere téměř žádné místo a navíc zařízení dobije na 100 % už za necelé 3 hodiny.

elektrický kartáček Oral-B iO8 Series

Závěr

Ačkoliv elektrický kartáček Oral-B iO8 Series má poněkud vyšší cenovku, za investici z mého pohledu určitě stojí. Krásně čistí zuby, postará se i o dásně a ukáže vám nejen správný tlak při čištění, ale také vás díky aplikaci upozorní na vynechaná místa. Časovač vám připomene, kdy je čas se přesunout na další část chrupu. Plus uděluji také za výdrž a magnetickou nabíječku. Jen mi osobně občas déle trvalo Bluetooth připojení přes telefon s Androidem.

Klady (+) Zápory (-)
+ dlouhotrvající pocit čistých zubů - s aplikací je to někdy trošku boj
+ 6 režimů čištění  
+ chytrý senzor tlaku  
+ magnetická nabíječka  
+ užitečná aplikace  
+ 4× 30vteřinový časovač  
+ výdrž  
+ elegantní čistý design  

chci-elektrický-kartáček

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Co se tyčí mezi běžnými úklidovými pomocníky? Trendem uklizení jsou tyčové vysavače, které dokážou zpříjemnit celý proces uklízení. Jednoduché uskladňování, snadná manipulace a precizní výkon – to jso...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek