×

Recenze: Aprilia eSR2 EVO je hvězdou mezi městskými elektrokoloběžkami

28.07.2022

Trh s elektrickými koloběžkami je čím dál pestřejší, k výrazným modelům patří také e-koloběžka Aprilia eSR2 EVO. Křiklavý italský design ale není to jediné, čím jezdce zaujme. Plné odpružení, LED podsvícení i pořádný výkon si jistě zaslouží vaši pozornost. Přečtěte si více v následující recenzi. 

Elektrokoloběžka Aprilia eSR2 EVO

Technické parametry:
Výkon: 500 W
Max. dojezd: 50 km
Max. rychlost: 25 km/h
Pneumatiky: 10" odpružené s duší
Brzdy: zadní elektrická, přední bubnová
Rekuperace: ano
Tempomat: ano, po 5 vteřinách
Výbava: podsvícený LCD displej, přední a zadní LED světlo, přední a zadní odpružení, stojánek, zvonek, možnost propojení s mobilní aplikací
Nosnost: 100 kg
Hmotnost: 21 kg

Vybalit, utáhnout a můžete frčet

Jakmile otevřete krabici, naskytne se vám pohled na koloběžku se složenými řídítky. Její složení není nic složitého, kromě samotného vozítka zde najdete pouze klíč k utažení řídicí tyče. K dispozici máte samozřejmě návod a pro lepší znázornění můžete mrknout na naše unboxing video níže. V balení obdržíte samozřejmě i nabíječku, takže budete mít vše potřebné k dispozici.

Koloběžka Aprilia eSR2 EVO slibuje pohodlí už na první pohled

Oproti posledně testované koloběžce Jeep, která platí, stejně jako stejnojmenné automobily, za skutečného „teréňáka“, je Aprilia eSR2 EVO zdánlivě typickou městskou koloběžkou. Pneumatiky nemají hrubý vzorek a také podsvícení stupátka spíš vynikne v městské džungli než uprostřed lesní cesty.

V první řadě se sluší říct, že konstrukce je opravdu bytelná. Vše pevně drží na svém místě a jsou využity prémiové materiály. Pohodlnější jízdu s přirozeným postojem slibuje prodloužený deck (plocha na stání). Prakticky se jeví také pevné uchycení zadního blatníku.

Elektrokoloběžka Aprilia eSR2 EVO

Výrazný italský design elektrokoloběžky vychází z konceptu výrobce motocyklů stejnojmenné značky. Jsme si jistí, že se bude líbit, výrobce si dal záležet i na zajímavých detailech jako nápis na stupátku či LED diody vespod vozítka, které poslouží i ke zvýšení bezpečnosti.
 

A jak je to s rozměry a nosností?

Přenášení se pokud možno raději vyhněte, Aprilia eSR2 EVO totiž váží úctyhodných 21 kg (vyšší hmotnost ale při jízdě určitě oceníte – o tom později). Složení koloběžky je snadné, stačí standardně odjistit páčku a poté zaháknout háček za výstupek schovaný ve stupátku. Ve složeném stavu dosahuje koloběžka rozměrů 121,5 × 45,5 × 55 cm.

Elektrokoloběžka Aprilia eSR2 EVO

Řídit ji může kdokoliv od 14 let, max. nosnost jezdce je pak 100 kg.

Parádní jízda i přes dlažební kostky

Ano, koloběžka Aprilia eSR2 EVO je městské elektrovozítko, rozhodně ale není „jen“ na cyklostezky a rovinky. Díky slušnému výkonu 500 W, který zajišťuje bezkartáčový motor umístěný v zadním kole, zvládne i kopečky – konkrétně stoupání až 20 %. Zadní motor má mimochodem spoustu výhod. O které jde?

Toto řešení koloběžku tlačí, ne táhne, takže vás čeká příjemnější a svižnější zrychlení. Odpadají také mnohdy nepříjemné vibrace řídítek. Nejdůležitějším benefitem je ale výrazně větší bezpečnost na kluzkých a nezpevněných površích.

Elektrokoloběžka Aprilia eSR2 EVO

K důležitým parametrům samozřejmě patří i pneu a odpružení. Frčet budete na 10palcových odpružených kolech s duší, a to rychlostí až 25 km/h. Vzhledem k tomu, že testovaná elektrokoloběžka má dojezd až 50 km, určitě oceníte zabudovaný tempomat, který se spouští po 5 vteřinách. Zaujmout by potencionální řidiče mohl také možný start z nuly, což znamená, že se koloběžka rozjede i bez pomocného odražení nohou.
 

A jaké je tedy cestování s elektrickou koloběžkou Aprilia eSR2 EVO?

Na prvním místě je vaše pohodlí. Přední a zadní odpružení v kombinaci s prodlouženým stupátkem je zárukou toho, že se vám pojede pohodlně i po dlažebních kostkách – a to rozhodně není samozřejmost. Plocha pro stání zajistí nejen bezpečný a přirozený postoj, ale také oporu při akceleraci (zrychlení). Koloběžka se pod vámi netřepe, cítíte se bezpečně… Spolehnout se můžete na skvělou stabilitu, jistý úchop a snadné ovládání, díky kterému bude jízda komfortní i po několika desítkách kilometrů.

Elektrokoloběžka Aprilia eSR2 EVO

Bezpečnost s nádechem exkluzivity

Je jasné, že u koloběžky jde kromě příjemné jízdy také o bezpečnost. Tu má na starosti dvojitý brzdný systém, který tvoří zadní elektrická a přední bubnová brzda. Přední brzda má poměrně grády, tak si dejte pozor, ať se někde „nevysekáte“, než získáte v rukou trochu cit.

Elektrovozítko je vybaveno samozřejmě také předním a zadním světlem spolu s reflexními prvky. To je však u elektrických koloběžek v podstatě standard, Aprilia eSR2 EVO vyčnívá tedy především efektním modrým LED podsvícením, o které se starají LED diody vespod stupátka.

Elektrokoloběžka Aprilia eSR2 EVO

Displej a aplikace

Jak už je u koloběžek standardem, mezi řídítky se nachází podsvícený LCD displej, na kterém můžete ohledně koloběžky sledovat veškeré potřebné údaje, tzn. např. aktuální rychlost, zvolený režim, stav baterie a další.

Hodit se vám bude také aplikace Aprilia Smart Movement (dostupná na App Store a Google Play), díky které můžete elektrokoloběžku ovládat i přes smartphone. Stažení aplikace a spárování s vozítkem vám zabere skutečně jen chvilku a můžete jednoduše sledovat třeba ujeté kilometry.

Elektrokoloběžka Aprilia eSR2 EVO

Až 50km dojezd a nabíjení koloběžky Aprilia eSR2 EVO

Pod nášlapní plochou koloběžky Aprilia eSR2 EVO je ukrytá baterie o kapacitě 691 Wh. Ta dodává vozítku energii až 50 km na jedno nabití. Konečný dojezd však jako vždy ovlivňuje jak váha jezdce, tak styl jízdy, převýšení či teplota. Z našeho testování můžeme s udávanou hodnotou víceméně souhlasit, rozhodně nejde o nereálné číslo. Šetřit „šťávu“ vám pomůže systém KERS (Kinetic Energy Recovery System), který při brždění dostává energii zpět do baterie.

Elektrokoloběžka Aprilia eSR2 EVO

Až budete na suchu, stačí sáhnout po přibalené nabíječce. Doplnit baterii na 100 % jí zabere maximálně 7 hodin. Aktuální stav můžete sledovat na displeji.

Závěr

Elektrická koloběžka Aprilia eSR2 EVO by se měla rozhodně objevit ve vašem užším výběru. Má 500W motor, který zvládne až 20% stoupání. Díky dvojitému odpružení, 10" dušovým pneu a prodlouženému stupátku si užijete skutečně komfortní cestování. Navíc je koloběžka vyrobena z kvalitních materiálů a ke skvělému designu přispívá jak kombinace barev, tak efektní modré podsvícení na spodní straně stupátka. Pokud tedy hledáte e-vozítko, které by mělo zvládnout denní jízdy i o větších vzdálenostech, jste na správné adrese.

Klady (+) Zápory (–)
+ kvalitní a pevné provedení – citlivá přední brzda
+ dojezd až 50 km – vyšší hmotnost
+ dvojité odpružení  
+ zvládne až 20% stoupání  
+ prodloužené stupátko  
+ efektní podsvícení  
+ možný start z nuly  

 

Aprilia eSR2 EVO

Další aktuality

Velký průvodce reproduktory Sony

Velký průvodce reproduktory Sony

Pokud jde o audio, s produkty Sony nešlápnete nikdy vedle. Má skutečně širokou nabídku reproduktorů, od těch nejmenších, které se vám vejdou do ruky, až po výkonné party reproduktory. Zorientovat se v...... Celý článek
Poznejte cestu kávy z keře až do sáčku a naučte se o ni správně starat

Poznejte cestu kávy z keře až do sáčku a naučte se o ni správně starat

Většinou si kávu koupíme namletou v obchodě a celý proces poznávání končí u zalití horkou vodou. Věděli jste ale, že už po pár dnech na vzduchu začíná káva žluknout, jak ztrácí těkavé látky a oleje? V...... Celý článek
Recenze: Novinka Nothing Phone (1) určitě není k zahození

Recenze: Novinka Nothing Phone (1) určitě není k zahození

Doposud nevídaný vzhled, který může být převratný a změnit přístup ostatních výrobců telefonů. Dočkáme se podobného designu, jaký právě nastínila nová společnost Nothing, i od ostatních firem? Než se ...... Celý článek
Sledujte to – streamovací služby vás vtáhnou do děje!

Sledujte to – streamovací služby vás vtáhnou do děje!

Pokud nejste zrovna někde na pláži či u bazénu, můžete si vychutnat nějaký ten napínavý film nebo komedii v chládku svého obýváku. Co když ale zrovna v televizi nic nedávají? Přesně proto jsou tu stre...... Celý článek
10 aplikací pro děti, které zabaví nejmenší i starší ratolesti

10 aplikací pro děti, které zabaví nejmenší i starší ratolesti

Přemýšlíte, čím děti zabavit v dlouhých chvílích? Hledáte zajímavé aplikace, které přinesou zábavu a do určité míry budou vaše ratolesti také vzdělávat? Inspirujte se naším seznamem 10 aplikací, mezi ...... Celý článek