Recenze: Tradiční Pečenka od značky ETA boduje i dnes

1. 4. 2021 - Marie Nováková - Recenze
Asi bychom nenašli větší českou klasiku mezi kuchyňskými spotřebiči, než je elektrický pečicí hrnec. Jsou to právě naše babičky, které na něj nedají dopustit. Je ale možné pro něj najít uplatnění i v dnešní době chytrých domácností a u mladší generace?  Přečtěte si naši recenzi na pečící hrnec Pečenka od značky ETA.

 

eta_pecenka_uvod

O čem se dočtete:

Technické parametry ETA Pečenky Max:
Příkon: 475 W
Objem nádoby: 4,3 l
Displej: bez displeje
Nastavitelná teplota: ne
Funkce: vaří, griluje, zapéká, peče
Časovač/minutka: ne
Hmotnost: 3,23 kg
Rozměry: 277 × 277 × 112 mm

Trocha z historie tradiční Pečenky

Značka ETA svou první verzi Pečenky uvedla na trh už v roce 1962. Na několik desítek let však svou výrobu přerušila. Světlo světa Pečenka opět spatřila až v roce 2014. Ze svého původního návrhu si ponechala typický čtvercový tvar a praktické průzorové okénko. Kvalita materiálů se však posunula od 60. let kupředu. Bílá smaltová mísa, která byla pro Pečenku typická, byla vyměněna za nepřilnavý povrch z teflonu. Design navazující na 60. léta byl taktéž osvěžen. Nové moderní provedení v neutrální kombinaci nerezu a černé barvy se bude hodit do všech typů kuchyní.

eta_pecenka_1

První ETA Pečenka v 60. letech ve svém typickém čtvercovém tvaru.

První dojmy při rozbalování Pečenky

Pečenku lze pořídit ve 3 následujících variantách:

1. Pečenka Mini ve velikosti 210 × 210 × 74 mm a celkovém objemu 3 litry.

2. Pečenka, která disponuje rozměry 277 × 277 × 112 mm, o objemu 4,3 litru.

3. Pečenka Max, která má stejné rozměry   277 × 277 × 112 mm a objemu 4,3 litru, ale doprovází jí příslušenství, které rozšiřuje možnosti jejího využití v kuchyni.

My jsme na testování obdrželi Pečenku Max. Po rozbalení krabice v ní nacházíme podstavec, který slouží jako základna pro nádobu. Dále víko, kde se nachází topné těleso a nádobu z nepřilnavého teflonového materiálu. Pečenku doprovází ale i zmiňované příslušenství. Středová forma pro pečení bábovky, grilovací rošt pro zdravou přípravu potravin, 5 kusů nerezových špízových jehel a podnos, který může posloužit i jako víko pro zakrytí po uvaření pokrmu. Příjemným překvapením je kuchařka Pečenka, kde naleznete jak klasické české, tak i zahraniční recepty upravené právě pro přípravu v pečicím hrnci.

eta_pecenka_2

Variantu ETA Pečenky Max doprovází příslušenství pro rozšíření možností jejího využití.

Sestavení Pečenky a bezpečnostní prvky

Sestavení Pečenky je jednoduché. Do stojánku vložíte pečicí nádobu. Topné těleso se nachází ve víku, proto je přívodní kabel veden právě z víka Pečenky. Jeho délka 1,5 metru je naprosto dostačující. Zapojíte do elektrické zástrčky a tlačítkem ON/OFF ji uvedete do provozu.  ETA Pečenka má bezpečnostní pojistku, pokud tedy víko správně nezaklapnete, nespustí se. Rukojeť je odizolovaná a stejně tak i držadla Pečenky. Jen na víko při provozu rozhodně nešahejte, bude rozpálené. Značka ETA nabízí i prodloužení záruky zdarma na 5 let, a to na topné těleso. Stačí se zaregistrovat na webových stránkách značky.

eta_pecenka_3

ETA Pečenka v elegantním černo-nerezovém provedení a praktickým průzorovým okénkem.

Využití ETA Pečenky v kuchyni je univerzální

ETA uvádí, že v Pečence můžete vařit, péct, grilovat i dusit. My zkusili od každého něco, abychom ji pořádně otestovali. Začali jsme zlehka, a to grilováním kuřecího masa. Pro grilování stačí do nádoby vložit nerezový rošt. Okénko uprostřed se ukázalo jako velmi praktické. Pečicí hrnec totiž nemá časovač ani regulátor teploty. Můžete tak alespoň průběžně kontrolovat, co se uvnitř děje.

eta_pecenka_4

Díky průzorovému okénku Pečenky budeme mít průběh vaření, pečení či grilování vždy pod kontrolou.

Je dobré si uvědomit, že Pečenka pracuje mnohem rychleji než trouba. Je to logické, nádoba je malá a rychleji se zahřeje. Po tak 20 minutách bylo hotovo. Maso uvnitř zůstalo šťavnaté a nevysušilo se. Přestože jsme nepoužili žádný olej, maso se na rošt nepřilepilo a šlo z něj bez problému sundat. Grilování tedy dopadlo na jedničku.
 

Ušetřit práci si můžete i tak, že na grilovací rošt dáte maso a do nádoby vložíte třeba zeleninu. Zabijete tak 2 mouchy jednou ranou a za 20 minut budete mít skvělý zdravý oběd.


Pro další testování jsme už chtěli vyzkoušet něco složitějšího a pro inspiraci jsme zalistovali v přiložené kuchařce. Zaujal nás recept na hovězí. Kdo připravuje hovězí a jiná masa, ví, že aby bylo maso šťavnaté, musí se nejprve zprudka zatáhnout na pánvi. Ani tady jsme se tomu nevyhnuli, takže jsme kromě samotné Pečenky museli vytáhnout i pánev a na ní maso nejprve zprudka zatáhnout. Výsledek ale za ušpinění pánve stál. Po hodině byl proces pečení hotov a maso bylo dokonale měkké a skvěle chutnalo.
 

eta_pecenka_5

V přiložené kuchařce Pečenka najdete skvělé recepty, třeba na dušené hovězí.

Pro zkoušku pečení jsme zvolili klasickou bábovku a Honzovy buchty. U bábovky jsme trošku improvizovali a neřídili se žádným konkrétním návodem, takže jsme těsto v průběhu museli kontrolovat. Pokud máte Pečenku mini, pohlídejte si množství těsta. Určitě není dobré plnit nádobu těstem až po okraj. Bábovka byla upečená rozhodně rychleji než v troubě. Zhruba po 35 minutách jsme Pečenku vypínali. V troubě by bylo potřeba ji nechat nejméně 50 minut, a ještě ji k tomu nechat předehřívat. Skvěle se osvědčil i podnos, který na formu dokonale sedne a díky kterému bábovku pohodlně vyklopíte.
 

eta_pecenka_6

Při přípravě bábovky a použití středové formy si vyberte asistenta, který vám ji přidrží hezky uprostřed. Jinak se vám při lití těsta do formy posune mimo střed stejně jako nám. 


U Honzových buchet jsme následovali recept kuchařky, a to abychom se trefili do množství přesně na Pečenku. Trochu nás zamrzelo, že u ingrediencí na náplně není uvedeno množství. Kdo buchty ještě nikdy nepřipravoval, bude muset informace dohledávat. Jinak k samotnému receptu nemáme žádné výhrady. Práce s kynutým těstem může být někdy výzvou. Tohle se však i ručně zpracovalo jednoduše a do hladka. Hezky vykynulo a po uplynutí doporučené pečící doby bylo hotovo – krásně zlaté a chuťově výborné.
 

eta_pečenka_7

Honzovy buchty se v Pečence povedly na jedničku!

Jak je to se spotřebou energie u Pečenky

Jak už jsme zmínili, prostor pro vyhřívání je v porovnání s klasickou troubou velmi malý, proto je rychle rozpálená a pokrm se v ní připraví rychleji a s výrazně nižší spotřebou energie. Spotřeba energie za hodinu provozu je v případě Pečenky pouhých 475 W. Pro porovnání uvádíme, že klasická trouba si za hodinu vezme okolo 2 400 W, dostáváme se tedy až na 80procentní úsporu energie. A to už je velký rozdíl.

Závěr

Obstojí v dnešní době chytrých domácností tak jednoduchý přístroj jako je tradiční Pečenka? Určitě ano. Přestože máme pečicí hrnce spojeny s dobou našich babiček. Možná dnes více než kdy dřív uvítáme její uplatnění. Její krása spočívá v jednoduchosti a kompaktnosti.

Je praktická, máte-li malý byt, jste v podnájmu nebo na koleji, nemáte troubu nechce se vám do jejího nákupu investovat. Také pro vás bude ideální, utíkáte-li o víkendech na chalupu či chatu, cestujete například karavanem nebo třeba rádi trávíte dovolenou v kempu. Díky své nízké spotřebě, kompaktním rozměrům a jednoduchosti se dokonale hodí právě na tento typ dovolené.  Navíc její neutrální moderní design v kombinace nerezu a černé barvy bude skvěle fungovat jak v nové moderní kuchyni, tak i na chalupě.

eta_pečenka_8

Určitě s ní i uděláte radost i například začínajícím kuchařům, nebo lidem, kteří upřednostňují rychlost a nenáročnost v kuchyni. Pravda, u Pečenky si sice nemůžete nastavit teplotu ohřevu, je to ale opravdu nevýhoda? Někomu, kdo rád vaří a peče se to může jevit na první pohled jako velký nedostatek. Hned po prvním použití, ale zjistíte, že je v tom něco osvobozujícího. I milovníci vaření si totiž někdy rádi oddechnout a usnadní si práci.

Klady (+): Zápory (-):
+ Univerzální využití - Časovač
+ Až 80procentní úspora energie - Regulátor teploty
+ Rychlost přípravy pokrmů  
+ Pokrmy zůstaly šťavnaté a nevysušily se  
+ Nádoba z nepřilnavého materiálu  
+ Jednoduchost přípravy pokrmů  
+ Je skladná a přenosná  
+ Propracované bezpečnostní prvky  
+ Prodloužená záruka 5 let  

+ Rozmanité příslušenství

 

eta_pecenka_buttonek

Autor článku

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů