Recenze: Kávovar Nivona CafeRomatica 759 připravuje excelentní kávu

19. 11. 2020 - Zdeněk Císař - Recenze
Otestovali jsme pro vás automatický kávovar Nivona CafeRomatica 759, pomocí kterého připravíte vše od espressa po lahodné cappuccino s jemnou mléčnou pěnou. A to snadno, rychle a pohodlně.

Nivona CafeRomatica 759

V dnešním článku vám představíme automatický kávovar Nivona CafeRomatica 759, který jsme několik týdnů poctivě testovali v domácím prostředí. Papírově nabízí vše, co byste od luxusního domácího espressovače mohli chtít – mlýnek s nastavením hrubostí mletí, přípravu širokého spektra nápojů, včetně možnosti přípravy dvou šálků kávy zároveň nebo mléčných specialit

A co je důležitější než parametry – Nivona se osvědčila v praxi. V následujících odstavcích vám představíme vše, co z technických parametrů nevyčtete, od uvedení do provozu přes volby nastavení přípravy v praxi (včetně unikátního systému Barista in a box), zkušeností s ovládáním a údržbou po reálné dojmy z připravovaných nápojů.

Obsah článku:

Zakladatelé německé značky chtěli vyrábět (přinejmenším) stejně kvalitní kávovary,
jaké do té doby nabízeli jen Švýcaři či Italové. Výsledkem jsou špičkové přístroje Nivona.

Praktický design a snadné uvedení do provozu

NIVONA CafeRomatica 759
automatický kávovar • 9 druhů nápojů: 
různé druhy kávy, kávové mléčné nápoje 
(stisknutím jednoho tlačítka), horké 
mléko, horká voda, vlastní recept 
• Aroma Balance System (Barista in a box) 
– různé aromatické profily • 3stupňové 
nastavení tichého, kónického mlýnku 
• 3stupňové nastavení teploty a intenzity
kávy • tlak čerpadla 15 barů • 2,2litrová
nádobka na vodu • barevný displej 
• Bluetooth (spárování s aplikací) 

Nivona CafeRomatica 759 je rozumně velký, elegantní a moderně vypadající kávovar. Design je propracovaný a krásně jednoduchý.

Nahoře jsou dvoje dvířka. Jedna chrání před nečistotami 2,2litrovou nádobu na vodu. Pod druhými dvířky je násypka na kávová zrna, která vede ke (skrytému) kónickému mlýnku z kalené oceli. K mlýnku pak ještě zboku vede násypka na mletou kávu. Také můžete nahoru na vyhrazenou plochu postavit šálky a nechat je nahřát zbytkovým teplem ze zahřátí kávovaru.

Minimalistická je i přední strana kávovaru. Té samozřejmě vévodí výpusť kávy, která je výškově nastavitelná. To je vysoce praktická vlastnost. Pod výpusť se vejde vyšší sklenice na mléčnou specialitu, ale naopak se po jejím posunutí dolů nestane, že by espresso připravované do titěrného hrnku cákalo všude kolem, protože by teklo z přílišné výšky. Úplně nahoře je přehledný barevný TFT displej a vedle něj dva otočné knoflíky – víc nepotřebujete.

Dno kávovaru tvoří (skrytá) odkapávací miska s vyjímatelnou nádobkou na zbytky kávy. Po straně ještě najdete vypínač, pokud místo úsporného režimu preferujete opravdu úplné vypnutí.

První spuštění prakticky okamžité

Na test jsme dostali nový kávovar, a to ne náhodou. Cílem bylo ukázat, jak je zprovoznění jednoduché, a můžu to rád potvrdit. Nastavíte tvrdost vody (součástí balení je domácí rychlotest), rozhodnete se, jestli budete kávovar používat s filtrem vody, nebo bez něj… A to je vlastně vše. Technicky vzato můžeme započítat ještě párování s mobilní aplikací (vizte prosím níže), ale od otevření krabice do přípravy prvního šálku kávy (včetně prvotního pročištění) mluvíme o minutách.

Nivona CafeRomatica 759

Chuť přesně podle vás aneb Barista in a box

Kávovar Nivona CafeRomatica 759 můžeme velmi pochválit za širokou nabídku připravovaných nápojů… a ještě víc ho chválíme za precizní možnosti nastavení parametrů u každého z nich.

Unikátní funkci a zároveň velkou výhodu představuje systém Barista in a Box; oficiálně Aroma Balance System.

Nivona CafeRomatica 759

Pokud se ve světě kávy alespoň trochu orientujete, pak určitě víte, že při extrakci kávy (za tepla a pod daným tlakem) má na chuť má mimo jiné značný vliv rychlost průtoku vody a délka spařovacího procesu. Způsob přípravy má prostě a jednoduše při použití stejných zrn vliv na kyselost/nahořklost a jejich intenzitu, jakož i na sílu kávy apod. – to není ani teorie, ani „marketing“, to je věda.

A vy máte díky zmíněnému systému možnost nastavit si u každého nápoje právě takový chuťový profil, který vám vyhovuje. Rozdíly jsou opravdu znatelné, nemusíte mít žádné vytříbené chuťové pohárky.

Rozhodně doporučujeme experimentovat. Já si vždycky myslel, že preferuji „hlavně velkou“ kávu,
ale Nivona mě naučila milovat malé, silné espresso.


Široká nabídka nápojů a jejich přizpůsobení

V DARARTu máme kávu moc rádi – koneckonců jsme o ní pro vás kdysi psali celý seriál
a nabízíme naši vlastní řadu zrnkové kávy Nero Caffé. Proto oceňujeme, že máte u Nivony k dispozici Espresso, kávu Creme, Lungo, Caffé Americano, Cappuccino, Latte macchiato, možnost naprogramovat si úplně vlastní kávu a ještě možnost přípravy jen horké vody (např. na čaj) a horkého mléka.

Nivona CafeRomatica 759

U nemléčných receptur můžete připravovat dva šálky zároveň. Asi by vás to ani nenapadlo, ale zdůrazňujeme, že samozřejmě myslíme dva plnohodnotné šálky, tzn. kávovar naplní šálky do poloviny stanoveného objemu, pak znovu namele čerstvou kávu a řádně spaří druhou polovinu dávky.

Vzhledem k tomu, že Nivona CafeRomatica 759 se sice používá jednoduše a zvládne ji ovládat každý, ale zároveň je určená i pro profesionální milovníky kávy, sluší se říct, že u mlýnku můžete volit ze tří hrubostí mletí. (A jak jsme říkali, do kávovaru můžete sypat i mletou kávu, a to do speciální násypky.)

Aroma Balance System jsme zmiňovali výše, ale tím možnosti nastavení nekončí.

Geniální ovládání pouhými dvěma knoflíky

Možná se ptáte, jak hrozivě komplikované musí být ovládání, když máte k dispozici tolik možností? Pokročilejší volby najdete v přehledném nastavení a v mobilní aplikaci, kterou si představíme o pár odstavců níž. Na běžný každodenní provoz vám ale stačí dva otočné knoflíky – jiné ovládací prvky (kromě vypínače) na kávovaru koneckonců ani nenajdete.

Technicky vzato by vám dokonce stačil i pouhý pravý knoflík. Jeho otáčením vybíráte druh kávy, případně jinou položku na displeji (např. navrhované čištění). Stisknutím pak započnete přípravu nápoje, respektive potvrdíte volbu. Druhé stisknutí (u mléčných receptur) nastaví přípravu dvou káv zároveň. Případně také tímto tlačítkem zrušíte přípravu nápoje.

Nivona CafeRomatica 759
Dva otočné ovladače – víc nepotřebujete.
 

Levé tlačítko se ale také hodí. Otáčením měníte u jednotlivých receptur objem kávy v mililitrech. Stisknutím vybíráte sílu kávy (na displeji se ukazují symboly kávového zrna). Také se stisknutím vracíte v nastavení do předchozí nabídky.

Zcela jednoduché, zcela přímočaré.

Kávovar se osvědčil i při psaní článku. S dobrou kávou se tisíce znaků textů píšou samy.


Praktická mobilní aplikace

Za velkou výhodu považuji šikovnou mobilní aplikaci (samozřejmě bezplatnou). Kávovar se s ní spáruje přes Bluetooth, načež získáte přístup k přípravě kávy, různým praktickým článkům a informacím, servisním kontaktům… a hlavně ke kompletnímu nastavení.

Skeptičtější čtenáře možná napadne, k čemu je „dálková“ příprava kávy v aplikaci, když chce kávovar stejně po zapnutí vyčistit, musíte pod něj dát hrníček… Kouzlo je v možnostech nastavení. Výše jsme uvedli, jak pohodlně a rychle se kávovar ovládá otočnými ovladači. V aplikaci máte ještě víc voleb (včetně těch, jež jsou normálně „skryté“ až v nastavení.

Nivona CafeRomatica 759
Přes mobilní aplikaci máte mimo jiné přístup k nastavení kávovaru.
 

Na telefonu stačí klik klik klik, a máte naprosto přesně nastavenou sílu (vzpomeňte na „kávová zrna“), druh aromatu (Barista in a box) i objem; u mléčných receptur včetně detailního nastavení množství mléka.

Pohodlná je také změna globálního nastavení (máte přístup všude) nebo například programování vlastního kávového receptu.

Nivona CafeRomatica 759
Přizpůsobte si přes mobil kávu do posledního mililitru. Recept můžete měnit při každé přípravě, nebo si ho uložit.

Důsledná údržba, která dává smysl

Nivona CafeRomatica 759Když si pořídíte „opravdový“ kávovar, tedy takový, který pracuje se skutečnou kávou, a ideálně si ji (jako v případě dnes recenzované Nivony) rovnou sám namele ze zrnek, musíte se smířit s tím, že vyžaduje určitou míru pravidelné údržby. Může nejdřív působit trochu otravně, když se na displeji pořád zobrazují pokyny, ale Nivona mě přesvědčila, že její žádosti mají smysl.

Proplach je ve vašem zájmu

Například se tak po každém zapnutí zobrazí výzva „Prosím propláchněte“. Upřímně se přiznám, že nejdřív mě ta představa trochu otrávila, ale pak jsem velmi rychle pochopil, proč to po mně kávovar chce a proč je to dobře. Dokonce to po vrácení recenzovaného modelu začnu dělat i u svého kávovaru, byť to po mně nechce…

Čištění je důležité, protože v systému samozřejmě zůstávají nečistoty po předchozí přípravě kávy. Kávovar se zastaví, když máte hotový šálek, ale voda s rozpuštěnou kávou pochopitelně zůstane v trubkách. Není závadná (můžete si koneckonců připravit třeba pět šálků po sobě bez mezičištění), ale rozhodně není čistá – přinejmenším prvních několik desítek mililitrů je ještě zakalených od minulé přípravy.

A mně se líbí, že kávovar chce, abyste měli kávu perfektní. Aby už první kapku, která spadne do šálku, tvořila čistá horká voda, respektive zcela čerstvá káva. Proto mě čištění velmi rychle přestalo „štvát“, a naopak jsem při každém zapnutí s úsměvem pozoroval, co mi nenateče do šálku. Mimochodem můžete proplach aktivovat i při vypnutí.

(A drobná odbočka: Jsem rád, že mě kávovar nekomanduje, ale žádá. Kdykoli se na displej vejde zdvořilá instrukce, tak Nivona poprosí. Chápu, že devíti z deseti čtenářů to možná bude jedno, ale já mám rád, když se ke mně elektronika chová slušně.)

Nivona CafeRomatica 759

Snadná a rychlá každodenní údržba

I ostatní pravidelná údržba je přímočará. Čas od času musíte vylít spodní zásobník na odpadní vodu a vysypat použitou kávu (ne do dřezu/umyvadla, tam by se káva mohla usazovat). Doporučuji to dělat spíše častěji, i když si kávovar ještě neřekne. Voda samozřejmě nepřeteče, ale několikrát se mi stalo, že mi do ní přepadnul „koláček“ mleté odpadní kávy ze svojí již plné, vyhrazené nádobky, což čištění zbytečně zkomplikovalo. Jinak stačí misku vyjmout a vylít a kávu vyhodit, zabere to možná 15 sekund.

Za velmi povedené považuji čištění kapučinátoru (u některých modelů je součástí balení nádobka na mléko, u testovaného se dodávaná hadička zasouvá přímo do krabice s mlékem – obě řešení jsou jinak technologicky shodná a plně funkční). Zaprvé chválím, že systém si o čištění nejen řekne, ale také připraví položku v hlavní nabídce. Nemusíte ručně do nastavení a hledat v různých podmenu příslušnou volbu… Čištění je přímo mezi nabídkou nápojů a stačí ho potvrdit pravým tlačítkem.

Hadičku necháte zapojenou, kde byla, a její druhý konec (ten, který čerpal mléko) připnete ke spodní odpadní nádržce. I to vám kávovar připomene. Následně hadičku a celý systém sám vyčistí. U svého vlastního kávovaru musím hadičku vždy ručně proplachovat pod vodou nebo v myčce, takže mě opravdu nadchlo, že se Nivona o vyčištění (a to důkladné, stoprocentní) postará sama.

Nivona CafeRomatica 759

To je z „každodenní“ údržby vše. Filtr jsme zmiňovali při instalaci, na nutnost jeho výměny (nejpozději po dvou měsících) vás kávovar upozorní. Stejně tak si řekne, když bude chtít po nějaké době důkladně vyčistit celý systém. Návod ke kávovaru hodnotím jako přehledný, ale od prvotní instalace jsem ho nepotřeboval – displej vás vždy navede, a ani čištění není výjimkou.

Závěr

Nivona CafeRomatica 759Nejsem žádný certifikovaný kávový degustátor, ale kávu piju denně a rád – a to mi ani tak nejde o kofein, piju ji kvůli tomu, že mi chutná. Nivona CafeRomatica 759 mě nadchla kvalitou připravovaných nápojů, kterou bych srovnal s tím, co si koupím v dobré kavárně. Záleží samozřejmě také na použité kávě, určitě doporučuji experimentovat s různými druhy, směsmi, příchutěmi… I z naší úplně normální zrnkové kávy „z akce ze supermarketu“ vytvořil kávovar vynikající nápoj.

Oceňuji spoustu druhů nápojů, a hlavně na mě udělala velký dojem možnost vyladit si kávu opravdu přesně na míru vlastní chuti. Když jsem vytáhnul ze skříně větší hrnek a měl chuť na vodovější, ale objemnější kávu, dal jsem si například lungo, a ještě ho nastavil tak, aby šálek opravdu naplnilo. Když mě v pět ráno probudila dcerka a nemělo už smysl jít spát, připravil jsem si espresso o maximální síle i intenzitě chuti.

Za vynikající považuji ovládání. Vše vyřídíte přehledně, rychle a hlavně jednoduše přes dva knoflíky (a de facto stačí jeden), případně můžete využít parádní mobilní aplikaci. Jediné, co je v uvozovkách „obtěžující“, je údržba – zdůrazňuji ale uvozovky. Jde o standardní procesy, které prostě patří k provozu skutečného kávovaru na zrnkovou kávu, a hlavně dávají smysl. Navíc vymyslela Nivona čištění tak, že je opravdu přímočaré a rychlé.

Kávovar CafeRomatica 759 (a související modely) tedy můžu po více než 150 uvařených a vypitých kávách doporučit.

Klady (+): Zápory (-):
+ vynikající káva v pohodlí domova - domácí espressovače jsou náročnější na průběžnou údržbu
+ široká nabídka připravovaných nápojů - z misky na použitou namletou kávu občas 
  přepadává káva do nádržky na odpadní vodu
+ unikátní možnosti nastavení chuti
   (Barista in a box)
 
+ celkově obrovské množství nastavení
+ mimořádně jednoduché ovládání
+ chytře řešené čištění kapučinátoru
+ velmi šikovná mobilní aplikace
+ elegantní, jednoduchý design

 

Nivona CafeRomatica 759

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

Vybrané produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů