První dojem: Praktické zkušenosti s Canon EOS R6

14. 9. 2020 - Recenze
Před nedávnem Canon představil dvě nové fullframe bezzrcadlovky zaměřené na profesionální fotografy, a to modely EOS R5 a R6. EOS R6 jsem měl možnost nějakou dobu testovat a namísto vypisování marketingových frází a tabulkových specifikací, které jistě už znáte sami nazpaměť, bych se zde s vámi rád podělil o svoje vlastní postřehy z jeho používání.

Canon_EOS_R6-01

Tělo a jeho ovládání

Canon vždy měl vynikající ergonomii a u nových bezzrcadlovek tomu není jinak. Tělo padne do ruky jako ulité a člověk si velmi snadno zvykne na nové rozložení tlačítek. Všechno je totiž tam, kde má být, a nikde nic nepřekáží. Chválím měkčí očnici Canonu EOS R6, která je pohodlná i po hodinách focení, umístění joysticku pro posun ostřícího bodu a zejména pod pravým palcem krásně dostupné tlačítko AF-ON.

Další pozitivní věcí je třetí ovládací kolečko. Ze zrcadlovek známe maximálně dvě – horní roller a zadní ploché kolečko. Na obou nových eRkách najdeme ještě jedno kolečko vzadu nahoře, krásně dostupné palcem. Ideální je přiřadit mu třeba funkci nastavování citlivosti ISO. Během focení tak odpadá mačkání tlačítka ISO a práce je tak podstatně pohotovější.

Canon_EOS_R6-02

Canonu R6 nechybí ani tlačítko RATE, které je pro mě naprosto stěžejní, protože si díky němu můžu vyselektovat fotky z akce přímo ve foťáku (což je řádově rychlejší než na počítači) a do počítače pak stahovat už jen výběr těch povedených.

Obrovskou výhodou bezzrcadlovek Canon je možnost namapovat si většinu tlačítek přesně podle svého gusta. Troufnu si říct, že po chvilce laborování s různými variantami, si funkce tlačítek ke svému obrazu nastaví i ten největší hnidopich a věčný nespokojenec.

Canon_EOS_R6-03

Hledáček Canonu EOS R6

Hledáček Canonu R6 má sice stejně jemné rozlišení, jako první EOS R, ale přidává obnovovací frekvenci 120 Hz. Všechno je rázem rychlejší, plynulejší a nedochází k tak velkému zpoždění obrazu. Jeho další důležitá a podstatně vylepšená vlastnost je, že při letmém přiblížení k oku se ihned aktivuje. Nikdy nezírám ani chvilku do tmy, jako to mám u EOS R a EOS RP.

Ostření

Když vloni na podzim přišel nový firmware pro EOS R, se kterým eRko najednou umělo detekovat lidský obličej a oči na mnohonásobně delší vzdálenosti, a to vše při servo ostření a sériovém snímání rychlostí 5 snímků za vteřinu, doslova jsem křičel napůl radostí, napůl překvapením a radoval se, jak je najednou celé focení s eRkem snadné.

Canon_EOS_R6-04

A teď jsou tu EOS R5 a R6 s inovovaným Dual Pixel CMOS AF II a já nemám slov... Pokud mi u prvního eRka přišlo ostření a práce s ním jako hračka, pak již nevím, jak charakterizovat tyto dvě novinky. Ostří mnohem rychleji, mnohem přesněji a to nejen na lidi, ale i na zvířata (psi, kočky, ptáky a cokoli, co je těmto podobné). A to vše klidně v pohybu, běhu, skoku, letu a navíc ještě bez větších problémů i v hodně špatných světelných podmínkách.

Považte sami, Canon EOS R6 zvládá zaostřit scénu s úrovní osvětlení -6,5 expoziční hodnoty (EV). Je libo zaostřit na hvězdy na obloze? Případně, je libo autofokus s objektivem a telekonvertorem o výsledné světelností f/22?  Žádný problém!

Canon_EOS_R6-05

Jaký má Canon EOS R6 snímač?

Snímač má rozlišení 20 megapixelů, výborný dynamický rozsah (při úpravách můžu z RAWu v extrému tahat expozici až o 4 až 5 EV a pořád bude fotka použitelná) a i díky nižšímu rozlišení podává vynikající výkony při vysokých citlivostech ISO. Každý jsme na šum ve fotkách jinak citlivý. Mně se jeví fotky z Canon EOS R6 na ISO 25600 ještě krásně použitelné. Na ISO 51200 je šum už vidět více, ale své užití si takové fotky jistě s přehledem najdou. Samozřejmě ale obrovsky záleží i na konkrétním žánru.

Velikou výhodou nižšího rozlišení jsou ale také nepřehnané nároky na kvalitu optiky. Prostě si mohu dovolit přes adaptér nasadit i starší a méně kvalitní objektivy a používat je k plné spokojenosti. Mimochodem, adaptér na EF objektivy tentokrát není přímo v balení, ale je možné ho získat registrací přes CPS program Canonu.

Canon_EOS_R6-06

Ke snímači nemám jedinou výtku. Jediné, na co je třeba si v souvislosti s nižším rozlišením dávat pozor, je přesné komponování fotek. Menší rozlišení EOS R6 totiž nedává tolik prostoru pro dodatečný ořez při postprocesu. Na druhou stranu, pro velkou spoustu žánrů (reportážní, sportovní,, street, ale třeba i svatební fotografování) jde o rozlišení naprosto dostatečné. Vždyť i z 10 megapixelů se dá udělat kvalitní výtisk na formát A3. Pro mnohé bude 20 megapixelů tedy spíše psychologicky omezujícím. ;-)

Stabilizace obrazu

Modely EOS R5 a R6 jsou první Canony se stabilizovaným snímačem a musím uznat, že i v tomto ohledu Canon udeřil hřebíček na hlavičku. Stabilizátor na snímači umí oboustranně komunikovat se stabilizací v objektivech a oficiální materiály uvádějí účinnost stabilizace až 8 EV. Je zajímavé, že tyto hodnoty platí i pro některé nestabilizované objektivy.

V praxi samozřejmě člověk nechce zacházet do takto extrémně dlouhých časů a spoléhat se na hraniční výkon stabilizátorů. Proto bych výkon stabilizace popsal tak, že prostě pomáhá a daří se jí to velice dobře. Pokud mohu uvést jeden extrémní příklad - na stabilizovaný Canon EOS R6 jsem nasadil nestabilizovaný RF 28-70/2L USM a na ohnisku 70mm udržel čas 3,2 vteřiny. S novými EOSy opravdu není problém fotit v šeru z ruky.

Canon_EOS_R6-07

Video

Video u fotoaparátů je poslední dobou velice „trendy“ záležitostí a tak se výrobci snaží nabízet stále lepší a pokročilejší funkce nejen pro samotné focení, ale i pro snímání pohyblivých obrázků. Je však třeba mít na paměti, že se stále jedná primárně o fotografické přístroje a video je u nich jen takovým bonusem navíc. Nelze očekávat výkon hodný profesionálních kamer s několikanásobně vyšší cenou a pokud už takový výkon fotoaparát poskytne, je nutné počítat s jistými omezeními.

Canon EOS R6 natáčí v maximálním rozlišení 4K/60p (crop 1,06), fullHD pak zvládá až ve 120p pro zpomalené záběry. To vše při zachování funkce autofokusu, který považuji i pro video za obrovský přínos. Další dobrou věcí je možnost kontroly přepalů pomocí zebry a točení do prostoru Canon Log 1. Kodeky jsou pak H.264 (8bit), nebo H.265 (10bit). Záznam lze provádět i externě přes micro HDMI konektor.

Canon_EOS_R6-08

Výkon Canonu EOS R6

Obě novinky pohání nejnovější procesor DIGIC X z vlajkové DSLR 1Dx mark III. Takže je asi jasné, že na výkon si nelze ani v nejmenším stěžovat. Tělo Canonu EOS R6 reaguje okamžitě a střelhbitě na jakýkoli povel, ať už jde o ostření, změnu nastavení, pořízení snímku, či samotné zapnutí nebo vypnutí přístroje. Můžu fotit rychlostí 12 snímků za vteřinu s plně mechanickou závěrkou, případně až 20 snímků za vteřinu se závěrkou elektronickou.

U mechanické závěrky bych se rád zastavil a vyzdvihl její dosti opomíjenou a doslova nenápadnou vlastnost – je neskutečně tichá. Je tak tichá, že ani při svatebním obřadu v kostele nebude nikoho rušit. Toto je velmi příjemné překvapení.

Canon_EOS_R6-09

Elektronickou závěrku bych zapínal vyloženě tam, kde potřebuji zachytit přesnou fázi nějakého pohybu – třeba při sportu. Pokud nešvenkuji moc rychle ze strany na stranu, není třeba se příliš bát tzv. roling shutter efektu.

Obě nová eRka mají dva sloty na paměťové karty (R6 má 2x SD UHS II) a podporují vedle ukládání do formátu RAW, cRAW a JPG také formát HEIF, který slibuje větší dynamický rozsah snímku při stejném objemu dat, jako má JPG. Už jen čekám na jeho masovější rozšíření, zatím totiž s tímto formátem moc zařízení nepočítá.

Další zajímavostí je možnost fotografovat v režimu HDR PQ, který je určený pro prohlížení snímků na HDR zobrazovačích.

Canon_EOS_R6-10

Baterie a její výdrž

S novými eRky přišly i inovované baterie LP-E6NH s o 14% vyšší kapacitou. Výborné je, že jsou baterie i těla zpětně kompatibilní a baterie se dají nabíjet i přímo v tělech. Novou baterku mohu použít ve starším těle a starou zas v tom novém. Canon R6 se starou baterkou pak jen trochu zpomalí  sériové snímání.

Canon sám udává maximální výdrž 510 snímků (dle CIPA standardu). Realita může být však podstatně lepší, klidně i dvojnásobně. Hodně totiž záleží na tom, jakým způsobem fotoaparát používáme. Já sám jsem v době psaní tohoto textu na hodnotě 919 snímků a zbývá mi ještě 29 % baterie.

Canon_EOS_R6-11

Shrnutí

Co dodat na závěr? Celkový výkon EOSu R6 je pro mě až zarážející. Nenašel jsem situaci, se kterou by si neporadil. Dovedu fotit za prakticky všech podmínek včetně protisvětla a téměř absolutní tmy až neskutečnou rychlostí sériového snímání v kombinaci s perfektním autofokusem s detekcí a sledováním očí lidí i zvířat. Canon EOS R6 je prostě kus techniky, která posouvá samotné fotografování do nových (a povětšinou značně temnějších) dimenzí.

Canon EOS R6 je ideální volbou pro fotografování sportů, reportáží, ale klidně i svateb, či portrétů. Nemá absolutní problém fungovat i ve spoře osvětlených prostorách a svým výkonem s přehledem uspokojí jak náročnějšího amatéra, tak i specializovaného profíka.

Canon_EOS_R6-12

Přes veškerou snahu se mi nepodařilo najít na fotoaparátu Canon EOS R6 žádný výrazný nedostatek. Vlastně jediná vlastnost, která stojí za zmínku, je fakt, že tělo dle výrobce není tak dobře utěsněno proti povětrnostním vlivům, jako EOS R5. Toto ale dle mého názoru není vyloženě stěžejní nedostatek, protože už šestková řada fotoaparátů byla vždy odolná až až a člověk se o svoji drahocennou techniku v případě silnější nepřízně počasí vždy musí náležitě postarat, ať už výrobce slibuje odolnost jakoukoli.

Tlacitko

Vyhledat v článcích

Vybrané produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů