K čemu slouží Touch Bar a Touch ID na Macu

18.05.2021
Udělali jste si radost novým MacBookem, ale příliš se nevyznáte v tom, jak správně používat Touch Bar či Touch ID? Žádné strachy! Se vším vám rádi poradíme.

macbook_9Touch Bar na MacBooku Pro

Nabízí praktické zkratky pro úkony, které vykonáváte nejčastěji. Touch Bar je také integrován s mnoha aplikacemi pro macOS. Při práci můžete na Touch Baru používat gesta.

macbook

Jak rozbalit, nebo sbalit Control Strip

Často používané ovládací prvky systému, mezi které patří nejčastěji hlasitost či jas, jsou umístěny na Control Stripu na pravé straně Touch Baru. Kliknutím na symbol šipky Control Strip rozbalte a poté klikněte na tlačítko, nebo jezdce parametrů, které chcete změnit. Nakonec klepněte na symbol křížku (případně nechte Control Strip otevřený, pokud chcete mít tlačítka dále po ruce).

macbook_1

Jak si přizpůsobit Control Strip

Běžte do Předvoleb systému, poté klikněte na volbu Klávesnice a Přizpůsobit Control Strip. Ovládací prvky, které chcete přidat, přetáhněte na Touch Baru přes dolní okraj obrazovky. V předvolbám Klávesnice si toho však můžete nastavit víc – například různé volby určující, co se má na Control Stripu zobrazovat.

macbook_2

Jak zobrazit funkční klávesy F1 až F12

Podržte klávesu Fn a na Touch Baru se hned zobrazí funkční klávesy F1 až F12. Pak klikněte na klávesu, kterou chcete použít.

macbook_3

Jak používat tlačítko Esc

Obvykle ho najdete zobrazené na levné okraji Touch Baru v místě, kde na klasických klávesnicích bývá umístěná klávesa Esc. Zatímco ostatní nástroje na Touch Baru se mohou měnit, na levé straně vždy najdete tlačítko Esc. Pozor! U novějších modelů je klávesa Esc umístěna samostatně vlevo vedle Touch Baru.

macbook_4

Vyjádření emocí pomocí emotikonů

Někdy není třeba používat slova. Místo toho jako způsob vyjádření použijte emotikony. Zobrazíte je kliknutím na :D. Přejížděním můžete procházet mezi různými volbami uspořádanými podle kategorií. Pokud chcete vybraný emotikon použít, jednoduše na něj klikněte.

Jak objevit a experimentovat s dalšími funkcemi

Klepáním na různé ovládací prvky zjistíte, které úkony můžete na Touch Baru vykonávat rychleji a efektivněji. Pokud například potřebujete provést určitou úlohu, nebo změnit nastavení, často je jednodušší kliknout na Touch Baru, než klikat na položky na obrazovce a vybírat je.

Postupem času, a hlavně aktivním používáním Touch Baru sami přijdete na to, jak nejlépe dosáhnout požadovaných výsledků. Při práci můžete plynule přecházet mezi Touch Barem, klávesnicí a trackpadem.

macbook_5

Jak nastavit Touch ID

 1. Zvolte nabídku Apple (symbol jablka) –> Předvolby systému.
 2. Klikněte na Touch ID.
 3. Otisk prstu přidáte kliknutím na symbol plus, po zobrazení výzvy zadáte heslo svého uživatelského účtu a budete postupovat podle pokynů na obrazovce.
 4. Zaškrtněte políčka vedle funkcí Touch ID, které chcete na Macu používat.

Tipy pro přidání otisků prstů

 1. Prst pomalu přikládejte a zase zvedejte. Pokaždé mírně změňte jeho polohu.
 2. Celkem můžete nastavit otisky až tří prstů.

Otisky prstů lze samozřejmě i smazat

 1. Podržte ukazatel nad otiskem prstu. Objeví se tlačítko Smazat.
 2. Klikněte na tlačítko Smazat a zadáním hesla potvrďte smazání otisku.

macbook_6

Používání Touch ID k nákupu v aplikacích iTunes Store, App Store a Apple Books Store

Při nakupování na Macu můžete místo psaní hesla k Apple ID používat Touch ID:

 1. Otevřete iTunes Store, App Store či Apple Books Store.
 2. U položky, kterou chcete zakoupit, klikněte na tlačítko Koupit. Zobrazí se výzva k použití Touch ID.
 3. Potvrďte nákup přiložením prstu na Touch ID.

macbook_7

Další aktuality