Procesory Intel a AMD v hrách

09.09.2021

Už dlouhé roky se herní svět dělí na 2 skupiny – Intel a AMD – které bojují o místo v sestavách a zařízeních. Oba tábory mají v dnešní době co nabídnout, ale které procesory jsou opravdu ty nejlepší? Dnes se podíváme na řeč čísel, testů a výsledků, které nám ukáží více.

procesory Intel a AMD ve hrách

Intel jako jistota? Dříve ano

Pár let nazpět měla společnost AMD poměrně velký problém nasytit trh kvalitními produkty a konkurovat soupeři z Intelu. Od doby, kdy do vedení společnosti nastoupila Lisa Su, je AMD velmi silným hráčem, obzvlášť díky velkému tlaku na inovace a technologický posun. Po vydání první generace procesorů Ryzen se pomalu otáčí karta a Intel, kdysi hegemon a dominantní hráč, začíná pomalu, ale jistě ztrácet. Procesory s označením Ryzen znamenaly pro herní svět menší revoluci. Výkonné a zároveň úsporné procesory byly jasnou volbu pro mnoho hráčů.

procesory Intel a AMD ve hrách

Má smysl procesor Intel? Ano, ale...

Procesor Intel Core i9-10850K je skvělý procesor na nejnovější herní tituly díky stále velkému náskoku na výkonu jednoho jádra. Základní rychlost procesoru se pohybuje na hranici 3,6 GHz, při spuštění náročného titulu krátkodobě až na neuvěřitelných 5,2 GHz. Takový výkon je vykoupen výrazně vyšší spotřebou a tedy i vyšší teplotou. AMD v podobě Ryzen 7 3700X nabízí stejnou základní rychlost, nižší maximální takt 4,4 GHz, ale taky poloviční TDP (spotřeba při maximálním taktu)

V řeči čísel 125, resp. 65 W. Procesory Intel jsou vynikající, výkonné ale velmi náročné na spotřebu a odvod tepla. Procesory Ryzen jsou vyrobeny nejmodernější technologií, které zaručují stále kvalitní a stabilní výkon, při nižší spotřebě.

Obecne se dá říci, že Intel vyhrává u aplikací a her, které používají primárně jedno, hlavní jádro. Slova se ujímá právě Turbo Boost, který vyšroubuje výkon na maximální hranici, dle nastavení výrobce.

procesory Intel a AMD ve hrách

Například ve hře PUBG (Playerunknown's Battleground) naprosto dominuje procesor Intel, respektive 3 zástupci nejnovější 11. generace.
 

V řeči čísel překračuje procesor Core i7-11700K hranici 260 snímků/s. zatímco nejbližší konkurent AMD 9 5900X je o zhruba 30 snímků pomalejší. Rozdíl je i u dalších titulů, kde má Intel často náskok +-15%.

AMD má "papírově" nižší výkony, proč je ale tak oblíbený? Může za to hlavně nižší nárok na zdroj a napájení a tím spojené i odvody tepla. Pokud Intel dodává o "pouhých" 15 % výkonu navrch, ale zároveň spotřebuje o bezmála 50 % více Wattů, náhle se karty obrací a vítězem se stává AMD. S AMD totiž není potřeba mít extra silné zdroje napájení, které stojí řádově o stovky až o tisíce korun více. Zároveň není u AMD potřeba velmi výkonné chlazení, které dobře odvede teplo a procesor zůstane v rozumné pracovní teplotě.

procesory Intel a AMD ve hrách

AMD jako budoucnost?

AMD díky obrovským investicím v oblasti vývoje zaujalo pozici, která trápí konkurenční Intel. S příchodem nových technologických postupů a zmenšování samotných čipů u AMD se Intel dostává do situace, kdy musí více než výkonem konkurovat cenou. Důležité rozdíly, a to v rychlosti samotných procesorů se pomalu srovnávají a výrobci si to velmi dobře uvědomují.

Na řadu přichází i často skloňované počty jader. K čemu potřebuje hráč 8 a více jader? V dnešní době dost často hráči přenáší své hraní na internet a nejen s obrazem, kde je potřeba i kvalitní webkamery, ale potřeba je i dostatečný výkon, který zvládne dodatečné aplikace. Ke slovu se hlásí v takovýchto případech práce více jader, tam jednoznačně vyhrává AMD, které nabízí za lepší cenu i úspornější procesory s relativně totožným výkonem, jako obdobně vybavené procesory Intel. Vyplatí se tedy mít notebook, stolní počítač nebo pracovní stanici s procesorem AMD? Určitě ANO, za předpokladu, že není určena jen a pouze na samotné hraní.

procesory Intel a AMD ve hrách

AMD a Intel v mobilních zařízeních

I dnes se dá sehnat zajímavý notebook se špičkovými procesory obou společností za příjemnou cenu. Jeden z nejzajímavějších notebooků s procesorem Intel je HP Pavilion gaming 16" kterému tepe v těle procesor Intel Core i7-10750H s velmi slušnou porcí výkonu zabalenou v kompaktním těle, takže si zábavu můžete pohodlně vzít na cesty.

Za AMD mluví jednoznačně HP OMEN 15" en0001nc který v lehkém těle nabízí tichý, ale zároveň výkonný procesor Ryzen 7 4800H pro multimediální zábavu i nejdrsnější hraní moderních titulů.

procesory Intel a AMD ve hrách

Kde se vzaly značky Intel a AMD?

Intel je aktuálně největším výrobcem polovodičů na světě a procesory jsou jen špička ledovce. Společnost byla založena v roce 1968 zakladateli Robertem Noycem Gordonem Moorem a začala vyrábět mikroprocesory. V roce 1971 vyrobila jednoduchý čip s označením 4004, který je považován za první mikroprocesor na světě. V roce 1995 přivedl Intel na svět procesor Pentium Pro, což byl počátek moderních procesorů a přinesl citelné navýšení výkonu. V roce 2006 přišel Intel s procesorem Intel Core 2, což znamenalo 2 jádra na jednom kusu a tím i výrazně lepší výkon. Dnes se nejčastěji setkáte s procesory označovanými jako Intel Core i5, i7 nebo i9.

Firma AMD byla založena v roce 1969 a v roce 1971 začala výrobu. Prvotní výrobky byly jen přepracované produkty jiných firem pro dosažení vyššího výkonu a efektivity. V roce 1975 vstoupilo AMD na trh s pamětmi RAM a dále se rozvíjelo. Uvedení procesoru am386 v roce 1991 sebralo monopolní pozici konkurenčnímu Intelu. V roce 2008 byla společnost mezi 12. největšími výrobci polovodičů. Od roku 2014 převzala vedení nynější výkonná ředitelka a CEO Lisa Su která je z velké části zodpovědná za uvedení inovativních technologií na trh.
 

procesory Intel a AMD ve hrách

Další aktuality