×

Jak vybrat vysavač? Najděte nejlepšího pomocníka na uklízení

12.01.2022

 Čisté podlahy a koberce přirozeně patří k útulné domácnosti. Jak ale vybrat vysavač, který nejlépe zvládne všechny výzvy? I když se vysávání řadí k méně oblíbeným domácím pracím, s kvalitním vysavačem půjde vysávání od ruky. Možná tentokrát nebude dokonce vyžadovat ani vaši přítomnost. Jaký vysavač koupit, když máte doma alergika? Který se nejlépe hodí do domácnosti s chlupatými miláčky? 

00_roboticky_vysavac

O čem se dočtete:

Základní typy vysavačů

Podlahové sáčkové vysavače

Podlahové bezsáčkové vysavače

Tyčové vysavače

Robotické vysavače

Ruční vysavače

Multifunkční a víceúčelové vysavače

Další typy vysavačů (na listí, popel, okna)

Základní typy vysavačů

Na současném trhu najdete velkou nabídku vysavačů, které výborně pokrývají potřeby domácností, kanceláří, ale i větších prostor a dílen. Dlouhé roky byly první volbou klasické sáčkové vysavače. O něco později dostali konkurenci v podobě bezsáčkových vysavačů, které smazaly dodatečné náklady související s koupí nových sáčků. Velké oblíbenosti se těší i praktické tyčové vysavače, které jsou vždy po ruce a lákají svobodou pohybu, jelikož většina z nich v sobě ukrývá nabíjecí akumulátor. Ty lepší z nich současně s vysáváním dokážou i mopovat podlahu.

01_moderni_tycovy_vysavac

Co dělat, když vysávání nemáte rádi? Jak chcete mít krásně čistou podlahu při malém dítěti či čtyřnohém společníkovi? Řešením může být kvalitní robotický vysavač, který je prošpikovaný nejmodernějšími technologiemi a senzory. Práci udělá za vás i tehdy, když nejste doma. Tady však typy vysavačů zdaleka nekončí. Ruční vysavače, vysavače s mopem, vysavače na okna, na popel, víceúčelové vysavače – tyto všechny kategorie a i další šikovná zařízení, která kombinují více funkcí v jednom, vnáší do uklízení praktičnost, jednoduchost a vždy perfektní výsledek. Pojďme si je představit blíž!

Podlahové sáčkové vysavače 

Tento typ vysavačů bychom mohli považovat za úplnou klasiku. Ne však v tom smyslu, že by design, velikost a hlučnost modelů z doby před deseti lety zůstaly stejné. Právě naopak! Klasický podlahový vysavač najdete téměř v každé domácnosti. K jeho největším přednostem patří stabilní výkon v průběhu celé doby vysávání. Vysavač je totiž napájený z elektrické sítě. Při výběru zajímá budoucí uživatele především délka kabelu, akční rádius, velikost a typ sáčku a také množství příslušenství, které užitečným způsobem rozšiřuje využití vysavače na různé typy povrchů.

Na vysoké účinnosti vysávání si dejte záležet hlavně tehdy, pokud chcete mít doma skutečně čisto. Právě sáčkové vysavače totiž do výbavy dostávají kvalitní filtrační systémy, které se postarají o to, aby vzduch vycházející z vysavače skrz průduchy byl čistější, jako vzduch, který dýcháte.

02_jak_vybrat_vysavac

Podle jakých kritérií se rozhodovat?

 • Typ sáčku: Některé vysavače používají jednorázové sáčky, které po naplnění putují rovnou do koše. Všechny nečistoty tedy zůstávají bezpečně v sáčku a nepřijdete do kontaktu ani s nejmenší prachovou částicí. Myslete na dodatečné náklady, protože se nevyhnete pravidelnému dokupování nových sáčků. Pokud si koupíte vysavač, který má sáček na opakované použití, můžete ho vyprázdnit vysypáním a následným vyprášením. Tady je už kontakt s nečistotami, které jste vysáli, víc pravděpodobný. Navíc se sáček časem opotřebovává a vznikají v něm malé trhliny, skrze které mohou unikat prachové částice, takže se účinnost vysávání postupně snižuje.

  03_jak_vybrat_vysavac
 • Velikost sáčku: Pro menší domácnost s obytnou plochou do 50 m2 si vystačíte s objemem sáčku do 2,5 l (i vysavač je velikostně menší a zabere tak méně místa), pro domácnosti do 100 m2 volte objem od 3–4 l. Pro domácnosti s obytnou plochou nad 100 m2 už hledejte mezi vysavači, do kterých se používá sáček s objemem minimálně 4 l.
   
 • Dosah vysavače: Zvažte, jak velká je vaše domácnost a jak daleko byste se s vysavačem chtěli dostat od jedné elektrické zásuvky. Důležitá je pro vás informace o délce kabelu a spolu s ní i akční rádius. Akční rádius je součet délek přívodného kabelu, sací hubice a trubice. Může dosáhnout až 14 metrů.
   
 • Typ vysávaného povrchu: Klasické podlahové vysavače nemají omezení. Výborně se jim daří na kobercích i tvrdých podlahách. S vhodným příslušenstvím dokážou povysávat i čalouněný nábytek. Nejlepší vysavače mají ve výbavě zvlášť hubici na tvrdou podlahu. Její součástí jsou extra jemné štětiny pro ochranu podlahy. Za zmínku stojí také výkonný turbo kartáč (vzduchový, nebo elektrický), který dokáže efektivně pročesat husté koberce, odstranit zašlapané nečistoty, zamotané chlupy po zvířatech i hluboko usazený prach.
   
 • Praktická výbava: Vzhledem k tomu, že je konkurence v této kategorii mezi výrobci vysoká, předbíhají se v tom, kdo nabídne víc vylepšení. Samozřejmostí je automatické navíjení kabelu a možnost regulace výkonu (nejen manuálně, ale i elektronicky). Užitečný je také indikátor plného sáčku, pogumovaná tichá kolečka, pogumované prvky na obvodu vysavače, které zabrání poškození nábytku či dokonce možnost uložit nejmenší nástavce přímo do těla vysavače, kde je budete mít vždy po ruce.
   

04_jak_vybrat_vysavac

Klasický podlahový, tyčový, nebo robotický? Najděte ten nejlepší vysavač do vaší domácnosti či kanceláře.

Podlahové bezsáčkové vysavače 

Už z názvu je jasné, že bezsáčkový vysavač nebude ve svých útrobách ukrývat sáček. Je šikovně nahrazen nádobou, do které se sbírají vysáté nečistoty. Nebudete mít teda žádné další dodatečné výdaje. Velikost nádoby na prach a nečistoty můžete volit podle podobného klíče, jako je tomu u velikosti sáčku (viz výše). Pamatujte, že čím větší je sběrná nádoba, o to větší je i samotný vysavač, proto se vyplatí hledat optimální kompromis, nebo se říditnov recenzemi a doporučeními výrobců. Sběrná nádoba je nejčastěji průhledná, proto máte vždy pod kontrolou úroveň jejího naplnění.

Způsob vyprázdnění nádoby může být v některých případech kamenem úrazu. Hlavně u levných bezsáčkových vysavačů musíte několik dílů rozebrat, nádobu vysypat, vyčistit, umýt a následně složit tak, aby do sebe všechny díly i těsnění zapadly. Kvalitní bezsáčkové vysavače už disponují promyšleným způsobem vyprazdňování, kde do kontaktu s nečistotami přijdete pouze minimálně (pokud vůbec).

05_jak_vybrat_vysavac

A pokud se vám tento typ vysavače zamlouvá, hledejte cyklónovou technologii. Zajistí dokonalé oddělení prachových částic od silného proudu vzduchu a uskladní je ve speciální cyklónové nádobě. Její účinnost je až 99 %. HEPA filtr na výstupu vzduchu je navíc zárukou toho, že takto vybavený bezsáčkový cyklónový vysavač bude jako stvořený i pro domácnost s alergiky či zvířaty.

Pro koho je podlahový vysavač vhodnou volbou?
Pokud se u vás doma střídají různé druhy podlah a koberců, potřebujete vysavač, který má už v základním balení bohaté příslušenství a zároveň umožňuje regulovat výkon podle typu vysávaného povrchu. Na důkladné vysávání koberců do hloubky si zatím tyčové ani robotické vysavače netroufají. Výhodou je bohatý výběr podlahových vysavačů a i napříč tomu, že jde o tradiční konstrukci, výrobci si dávají záležet na vylepšeních.

Můžete se rozhodnout pro vysávání nečistot do sáčku, nádoby, či nádoby s vodou. Podlahové vysavače vynikají stabilním a rovnoměrným výkonem po celou dobu vysávání a vysokou účinností filtrace nečistot. Získáte jistotu, že podlahy i koberce budou vysáté důkladně a prach nebude rozvířený v ovzduší. V takovém případě svému novému podlahovému vysavači jistě odpustíte i všudypřítomný kabel.

Tyčové vysavače 

Elegáni se štíhlou linií! Tak by se daly prvními slovy popsat čím dál oblíbenější tyčové vysavače. K jejich největším přednostem patří jednoduchá manipulace a dobrá skladnost. Dají se složit buď na poloviční výšku a vložit do kuchyňské skříňky, nebo je pouze nenápadně odložíte za dveře komory. K dostání jsou v rozličných provedeních, které uspokojí i požadavky náročných uživatelů. Můžete zvolit praktický akumulátorový tyčový vysavač, ale i síťové provedení. Nabíjecí akumulátor vás nebude omezovat v pohybu – s tyčovým vysavačem tak lehce očistíte i vysoké schody, pavučiny na stropě či těžce dostupná místa. Výborné výsledky vykazují na hladkých podlahách, ale poslední roky se objevují i moderní výkonná řešení, která se nezaleknou ani vysávání koberců.

06_jak_vybrat_vysavac

Při dobré volbě můžete do domácnosti získat všestranného pomocníka, kterému neujde žádný drobek a podlahy se budou lesknout čistotou. Populární jsou tyčové vysavače 2 v 1, které kombinují tyčový a ruční vysavač v jedné konstrukci. Velkou pozornost si získaly i tyčové vysavače 3 v 1, kde k tyčovému a ručnímu vysavači přibývá funkce mopování (tyčové vysavače s mopem) nebo parní funkce (parní tyčové vysavače). Jedním tahem tak podlahu zbaví nejen drobných nečistot, ale odstraní i zaschnuté skvrny od džusu nebo otisky po tlapkách.

Které vlastnosti a parametry jsou u tyčových vysavačů klíčové?

 • 07_jak_vybrat_vysavacKapacita sběrné nádoby / nádoby na vodu: Počítejte s tím, že velikostně půjde o menší nádobky (cca od 200 do 600 ml). Sice je potřeba je vyprázdnit po každém vysávání, ale aspoň vám nebude vysavač v rukou zbytečně těžknout.
   
 • Délka nabíjení a doba provozu: U tyčových akumulátorových vysavačů můžete počítat s délkou provozu 25–30 minut na jedno nabití (v závislosti na modelu a ceně). Jak dlouho se vysavač nabíjí? Standardně počítejte s časem několik hodin. Nejoblíbenější jsou Li-ion akumulátory, které poskytují rovnoměrný vyvážený výkon téměř až do posledních procent.
   
 • Filtrace: Nezaostává za klasickými podlahovými vysavači a je minimálně stejně tak účinná (HEPA filtry, vodní filtrace, …).
   
 • Uložení motoru: Motorová jednotka nahoře, nebo dole? Určitě už jste si tohoto zjevného rozdílu všimli. Zatímco u levnějších tyčových vysavačů je motor umístěný v dolní části, dražší modely mají motor blízko rukojeti. Mění se tak ovladatelnost a těžiště tyčového vysavače. Když je motorová jednotka nahoře, s vysavačem bez námahy vysajete schodiště a dosáhnete i na vyšší místa. Atraktivní je i příslušenství takové konstrukce (doplňkové kartáče, hubice a štěrbinové nástavce).
   
 • Hmotnost: Průměrně váží tyčový vysavač 4–6 kg. Při vysávání máte tuto hmotnost po celý čas v ruce (resp. ji tlačíte před sebou). Proto je dobrá ergonomie a vyváženost polovinou vaší spokojenosti.

tyčový-vysavač

Pro koho je tyčový vysavač vhodnou volbou? 

 

Máte doma malé dítě, které dokáže za den vyprodukovat množství drobků? Nebo domácí zvíře, které líná? Bydlíte v menším bytě? Tyčový vysavač vás nenechá ve štychu – je pohotový a čeká na splnění svojí úlohy přímo na dosah vaší ruky. Na jedno kliknutí vyberete hlavní jednotku a s pomocí ručního vysavače se zbavíte drobků na sedačce či kuchyňské lince. Na druhé kliknutí vsadíte hlavní jednotku do rámu a už můžete vysávat rozsypanou mouku či hlínu z květináče.

Tyčové vysavače jsou vhodné především do domácností s převahou hladkých podlah. V provedení s mopem můžete podlahy jedním tahem umývat, s pomocí parní funkce zase eliminovat choroboplodné zárodky a bakterie z podlahy, čímž se bez velké námahy postaráte o vyšší hygienický standard vašeho bydlení.

Vysavače s vodní filtrací

Speciální podkategorií bezsáčkových podlahových i tyčových vysavačů jsou vysavače s vodní filtrací. Jsou efektivnější při vysávání prachu, brzdí je však menší tah, který brání nasátí vody do motoru, proto se hodí spíš na vysávání tvrdých podlah než koberců. Nečistoty včetně nejmenších prachových částic sbírají do nádoby, která je naplněná vodou. Po vysávání stačí špinavou vodu vylít to odpadu. K žádnému rozvíření prachu do okolí nebo na vaše oblečení už nedojde.

Pozor, nepleťte si „vodní vysavač“ s vysavačem na mokré vysávání (resp. tepovačem)! Dokáže vysát pouze suché nečistoty. Na rozlitý čaj na podlaze budete potřebovat vysavač přímo určený i na mokré vysávání (tuto funkci mají například víceúčelové vysavače).

Robotické vysavače 

Toužíte po tom si péči o domácnost co nejvíc ulehčit? Máte v bytě nebo domě převahu tvrdých hladkých podlah? Pak známe řešení – robotický vysavač. Právě v této oblasti se za poslední roky udály velké technologické změny. Původně nemotorné a tak trochu zmatené robotické vysavače, které vysávaly s šikovností malého dítěte, dnes už nahradily moderní pokročilí roboti s propracovanou navigací a přesnými senzory. Pokud chcete na robotickém vysavači ušetřit, nedělejte to! Právě v této kategorii se totiž rychle ukážou rozdíly v kvalitě.

08_roboticky_vysavac

Co dostávají do výbavy nejlepší robotické vysavače?

 • S pomocí senzorů dokážou detekovat úroveň znečištění plochy, po které projíždí, a zvýšit na kritickém místě svůj výkon.
   
 • Naplánují si pohyb tak, aby se vyhnuly překážkám, neničily nábytek a co nejvíc optimalizovaly svůj pohyb.
 • Robotické vysavače dokážete spustit, nastavit a ovládat přes mobilní telefon – nejen z pohodlí pohovky, ale i na dálku, například z práce.
   
 • Díky technickému pokroku už vysavač nemusíte hlídat – nespadne ani ze schodů. Virtuální stěny mu znepřístupní prostor nebo sám dokáže rozpoznat výškové převýšení, překážky v cestě či přejet přes přechodové lišty s výškou 1,5–2 cm.
   
 • Dřív, než se úplně vybije, najde zpět nejkratší cestu k dokovací stanici a po dobití bude pokračovat tam, kde přestal.
   
 • Robotický vysavač s mopem má jako zařízení 2 v 1 navíc funkci mopování – teda mokrého vytírání podlahy.

09_roboticky_vysavac

Víte o tom, že konkurenci už dostaly i klasické mopy na umývání podlah? Robotické mopy mají podobnou výbavu jako robotické vysavače, ale ukrývá se v nich větší nádoba na vodu, sprejová tryska, která nezasáhne nábytek ani stěny a speciální čisticí podložky, které do sebe nasáknou všechnu rozpuštěnou mastnotu a špínu. Některé modely také dokážou komunikovat s robotickými vysavači a pohybují se jen v těch částech, kde už robot předtím vysával. Tomu se říká spolupráce na jedničku! Pokud se chcete o robotických vysavačích dozvědět více informací, přečtěte si náš článek, který jsme věnovali tématu Jak vybrat robotický vysavač.

Pro koho je robotický vysavač vhodnou volbou? 
Pro každého, kdo už nechce s vysáváním ztrácet drahocenný čas. Zároveň byste měli mít doma převahu podlah. Dobrou zprávou je, že některé robotické vysavače si už dokážou poradit i s koberci o výšce vlasu 1 cm. Pokud se vám tento typ vysavače zamlouvá, dejte si záležet na tom, aby splňoval 3 důležité kvality:
1. Svoji práci odvádí důkladně – Nezanechává za sebou nečistoty, prach, chlupy ani šmouhy.
2. Pohybuje se bezpečně a orientovaně – Neničí nábytek, rohy stěn, ani sám sebe.
3. Je ve velké míře přizpůsobitelný vašim požadavkům – Můžete mu například nastavit čas i trasu vysávání.

Ruční vysavače 

Ačkoliv ruční vysavač nedokáže plnohodnotně zastoupit tyčový nebo podlahový vysavač, pro jeho malé rozměry a nízkou hmotnost se stal vítaným doplňkovým vysavačem v mnohých domácnostech. Dostane se i na hůře dostupná místa, například mezi hustě posazená sedadla v autě. Jeho velikost má však zároveň vliv i na jeho výkon a kapacitu sběrné nádoby. Obě hodnoty jsou přirozeně nižší. Ruční vysavače jsou obvykle akumulátorové, proto počítejte s jistou výdrží na jedno nabití (průměrně do 30 minut) a s nutností pravidelného nabíjení. Vyhledávané jsou modely s dokovací stanicí, kterou připevníte na stěnu (například v komoře), kde slouží zároveň i jako držák ručního vysavače. Kvalitní ruční vysavače si už poradí i s odsátím rozlitých tekutin.

10_rucni_vysavac

Pro koho je ruční vysavač vhodnou volbou? 
Šikovný, malý, praktický a rychlý. Ruční vysavač můžete používat na vysávání vodorovných povrchů, na které by se ostatní typy vysavačů nemohly dostat. Vhodný je na rychlé uklízení, do kutilské dílny na pracovní stůl i do auta.

Multifunkční a víceúčelové vysavače 

Multifunkční nebo i víceúčelové vysavače se dají přirovnat k profesionálnímu uklízecímu zařízení – aspoň co se funkcí týká. Už jeden vysavač totiž dokáže vysávat na sucho, na mokro, tepovat a některé dokonce i foukat vzduch před sebou. Jejich součástí je obvykle k tomu náležející výbava, abyste už od prvního dne mohli naplno využívat schopnosti vašeho nového vysavače. Zatímco některé vysavače jsou po stránce designu a velikosti k nerozeznání od klasických podlahových (mají sběrnou nádobu s objemem cca 5 l), na dalších už je na první pohled vidět, že nejde jen tak o ledajaký vysavač. Robustní konstrukce, kovové hubice a sběrná nádoba s objemem vyšším jak 15 l předznamenávají, že takto vybavené vysavače udělají pořádek v dílně, autodílně i na stavbě. Nezaleknou se jemného prachu, pilin, hoblin a některé dokážou odsát i desítky litrů vody.

11_viceucelovy_vysavac

Pro koho je víceúčelový vysavač vhodnou volbou?
Víceúčelový vysavač je vhodný do větších domácností s rozmanitými podlahami a koberci (i s vyšším vlasem), kanceláří i na údržbu společných prostor. S jeho pomocí můžete tepovat např. sedačku a rozlité tekutiny i odsávat. Svou robustností se hodí spíš na velké domácí uklízení, ale v nabídce najdete také menší víceúčelové vysavače. 
U nich se nemusíte obávat náročné manipulace ani vysoké hmotnosti. Multifunkční vysavač vám umožní mít kontrolu nad čistotou různých povrchů bez toho, že byste si museli profesionální přístroje půjčovat.

Další typy vysavačů (na listí, popel, okna) 

Pod vysáváním si většina z nás představí odstraňování prachu a drobků z podlahy a koberců. Existují však i specifické konstrukce, které mají už z názvu jasné poslání.

 • 12_roboticky_umyvac_okenSem patří především vysavače na listí, které najdou uplatnění na podzim v zahradě. Standardně jsou vybavené drtičem listí, velkým sběrným košem i funkcí foukání listí před sebou. S jejich pomocí bude na vaší zahradě čisto za zlomek času.
   
 • Dalšími jsou vysavače na popel, které využijí hlavně majitelé krbu nebo krbových kachlí. Důraz je třeba klást na odolné kovové provedení (tělo vysavače, sací hubice) a vysokou filtrační účinnost. Lepší modely zvládnou i vysávání teplého popelu. Většina je však stavěná na vysávání chladnoucího popelu s teplotou do 40 °C.
   
 • Vysavače na okna (nebo čističe na okna) jsou skvělým pomocníkem, který si už našel uplatnění v mnohých českých domácnostech. Na sklo stačí nastříkat čisticí prostředek s vodou, nechat chvíli působit a v průběhu chvilky odsaje vysavač skrz úzkou štěrbinu pod tlakem všechnu přebytečnou tekutinu. Pokud jste na umývání oken potřebovali žebřík, s pomocí teleskopické tyče můžete mít dosah až 4 m do výšky. Slyšeli jste už o robotických čističích oken? Zatímco vy si pohodlně vychutnáte svou kávu, robot se pustí do práce a okna vyčistí za vás.
   

Jak vybrat vysavač

Související články:

Jak vybrat robotický vysavač?

Robotické vysavače ETA Twins a Master

Tyčové vysavače Bosh Unlimited 8 Gen2

Jak používat parní čistič a v jakých situacích je (ne)vhodný?

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Co se tyčí mezi běžnými úklidovými pomocníky? Trendem uklizení jsou tyčové vysavače, které dokážou zpříjemnit celý proces uklízení. Jednoduché uskladňování, snadná manipulace a precizní výkon – to jso...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek