×

Jak vyčistit koberec?

24.02.2022

I když je v současnosti hitem vinylová či plovoucí podlaha, stále jsou mezi námi tací, kteří nedají dopustit na měkký a teplý koberec. Ten vytváří nezaměnitelnou domácí atmosféru. Pokud si ani vy bez něj nedovedete představit váš obývací či dětský pokoj, jistě se čas od času potýkáte s otázkou, jak koberec dobře vyčistit. V následujícím článku vám poradíme, jak na to.

jak_vycistit_koberec

O čem se dočtete:

Vysavač je nutnost

Máte-li doma koberec, nebo zvažujete jeho zakoupení, budete samozřejmě potřebovat vysavač. Na trhu je spousta typů a značek a je jen z vás, kterému dáte přednost. K nejběžnějším druhům patří vysavače sáčkové, oblíbené jsou také ty bezsáčkové, parní nebo s vodním filtrem. Záleží na tom, jaké preferujete příslušenství nebo jaké požadavky na přístroj máte.

Pojďme na to od lesa

V zásadě existují čtyři varianty domácího čištění koberců a každá má své pro a proti. Který způsob čištění je pro váš koberec vhodný záleží hlavně na druhu materiálu, výšce vlasu i na míře jeho znečištění. Informace o způsobu péče naleznete také na jeho štítku nebo u výrobce. Jelikož se jedná o poměrně fyzicky náročnou práci, můžete zkusit využít i odborných služeb, které ke své práci využívají profesionální tepovač koberců. Ten si samozřejmě můžete pořídit i domů, ale počítejte s vyšší pořizovací cenou.

jak_vycistit_koberec

Suché čištění koberců

Existuje celá řada prášků a pěn na suché čištění koberců, které seženete např. v drogeriích nebo specializovaných prodejnách. Tyto typy přípravků jsou ke kobercům velmi šetrné. Nemusíte se tedy bát poničení nebo jeho sražení, ani řešit otázku, jakou máte pod kobercem podlahu. Pokud máte doma dokonce velmi kvalitní koberec z přírodního materiálu, i tehdy je pro vás tato metoda vhodná.

jak_vycistit_koberec

Pokud máte rádi třeba citrusové nebo květinové vůně, vyzkoušejte naše čištící přípravky. Jejich aroma dokonale osvěží a provoní váš pokoj.

Jak na suché čištění koberců?

 1. Nejprve nezapomeňte váš koberec pořádně vysát.
 2. Na celý povrch koberce nasypejte prášek na suché čištění nebo naneste pěnu.
 3. Jestliže máte koberec s vyšším vlasem, přípravek na čištění koberců do něj zapracujte kartáčem.
 4. Pak už jen nechte působit dle přiloženého návodu a následně důkladně vysajte.

Vyklepávání koberců

Pamatujete si ještě staré klepače u panelových domů? Dříve bylo zvykem na nich koberce pravidelně klepat. Zbavili jste je nejen všudypřítomného usazeného prachu. Takže máte-li tu možnost i nyní, čas od času váš koberec vytáhněte ven, provětrejte a vyklepejte. Věřte, že to určitě ocení.

jak_vycistit_koberec

Mokré čištění koberců

Mokré čištění je super, ale pozor. Ne vždy! Vyhněte se mu tehdy, máte-li doma vlněné nebo hedvábné koberce. Voda by mohla poničit pevnost vláken. Také se ujistěte, jaký povrch pod kobercem máte, jelikož vlhkost prosákne i pod něj. Máte-li např. parkety či palubky, není tato metoda čištění vhodná. Naopak podlahové topení si se zbytkovou vlhkostí bez problému poradí. Počítejte s delší dobou schnutí, někdy i několik dní. Po dobu prvních 4 hodin byste po koberci neměli dokonce vůbec šlapat.

jak_vycistit_koberec

Jak na mokré čištění koberců?

 1. Samozřejmostí je opět koberec pořádně vysát.
 2. Přípravek na čištění koberců smíchejte s vodou dle návodu.
 3. Čistič nanášejte na koberec houbičkou – používejte hustou pěnu, která si lépe poradí s usazenými nečistotami a koberec tolik nenamočí (na velké a staré skvrny použijte kartáč a poté rovnou stírejte vlhkým hadříkem).
 4. Po zaschnutí zase důkladně vysajte.

Strojové čištění koberců

Jedná se opět o mokrý způsob čištění, který si hravě poradí i se starými zaschlými skvrnami. Je ale potřeba vlastnit speciální vysavač na mokré čištění. Jde samozřejmě o dražší, ale mnohem efektivnější variantu čištění. Váš koberec se díky strojovému vyčištění znovu nádherně rozzáří.

Jak to funguje?

Vysavač na mokré čištění koberců má v sobě zabudovanou nádobu na vodu a čisticí prostředek. Během vysávání je tak tekutina se saponátem vháněna pod velkým tlakem do koberce. Ta se dostane přímo do vláken, kde dokáže rozpustit skvrny a nečistoty. Následně je špína a prach spolu s tekutinou opět nasáta zpět do přístroje. Tento typ vysavačů využijete i na tepování pohovek a matrací.

jak_vycistit_koberec

Jak vybrat vhodný vysavač na mokré čištění

Abyste vybrali ten správný vysavač na mokré čištění, zaměřte se na sací výkon. Ten je v tomto případě zásadní. Čím je výkon vyšší, tím je větší sací síla motoru. A co objem nádoby? Zde se řiďte rozměrem vašich koberců. Koberce s rozměry do 50 m² si vystačí s objemem do 2 litrů. Pro plochu od 50-150 m² je vhodná nádoba do 4 litrů a nad 150 m² si vyberte nádobu nad 4 litry.

Ke každému vysavači na mokré čištění potřebujete i saponát. Výběr čisticích prostředků záleží zcela na vás. Na trhu jsou dostupné také koncentráty.

Kterou značku zvolit?

Pokud přemýšlíte nad koupí víceúčelového nebo průmyslového vysavače, jistě neprohloupíte se značkami Kärcher nebo Bosch. Německá značka Thomas nabízí mnoho víceúčelových vysavačů. Některé z nich jsou speciálně vhodné pro domácnosti, v níž žijí mazlíčci a alergici. Perfektně zvládnout odstranit chlupy pejsků a kočiček. Speciální technologie vodní filtrace a HEPA filtru si pak poradí i s těmi nejjemnějšími prachovými částečkami. Roztoče a pyly už nemají ve vaší domácnosti žádné místo.

Preferujete-li českého výrobce, vsaďte na ETU. Poskytuje víceúčelové vysavače hodící se jak na suché, tak i na mokré vysávání, zvládnou šamponování, hloubkové čištění, a dokonce s nimi umyjete i okna. Vybrané přístroje disponují velkým množstvím příslušenství, což je ideální pro maximální péči o váš koberec či tvrdou podlahu

jak_vycistit_koberec

Jak vyčistit koberec bez chemie

Není nad klasické babské rady. Babičky moc dobře věděly, co na jakou skvrnu použít. Aby taky ne! Na koberci opravdu skončí kde co. Ať už jde o klasický prach, zbytky jídla, vylité tekutiny a s dětmi a zvířaty vás toho může potkat ještě víc. Jak tedy kvalitně a levně vyčistit koberec? Za použití obyčejného octa, soli, jedlé sody, citronu nebo třeba peroxidu vodíku.

Jak vyčistit koberec jedlou sodou

Chtěli byste svůj koberec opět rozzářit nebo odstranit nepříjemné pachy? Zkuste použít osvědčenou klasiku, kterou má doma snad každá hospodyňka. O čem je řeč? O obyčejné jedlé sodě. Nemusíte používat agresivní přípravky, aby byl váš koberec jako nový. A jak na to? Nejdříve koberec důkladně vysajte. Jelikož má soda zásadité pH (9), nasaďte si při práci raději rukavice.

jak_vycistit_koberec

Při odstranění obyčejných skvrn nasypte větší množství sody na flek. Horkou vodou menší místo lehce pokropte, u větší skvrny použijte kartáček či houbičku. Sodu nechte alespoň 3 hodiny působit. Následně po zaschnutí místo vysajte. Jedlá soda si poradí i se zápachem po zvířatech. Postižené místo jí posypte a nechte několik hodin působit. Po vysátí by měl zápach vymizet.

Jak vyčistit nejběžnější typy skvrn?

 1. od kávy
 2. od vína
 3. od čaje
 4. od čokolády
 5. od jídla
 6. od krve
 7. od moči
 8. od žvýkačky
 9. od vosku

Jak vyčistit koberec od kávy

Pokud se vám stane, že omylem převrhnete hrnek s kávou, využijte co nejdřív papírové utěrky a tekutinu odsajte. Nalijte si do hrnku nebo misky studenou vodu (nikoliv teplou, ta by způsobila zapraní kávy do koberce) a skvrnu od kraje do středu polijte. Vezměte sůl, skvrnu posypte a nechte působit. Místo soli můžete skvrnu pokapat také citronovou šťávou. Máte-li doma přímo čistič na skvrny (např. Vanish na čištění koberců), neváhejte ho použít. Dobře funguje také glycerin, peroxid vodíku, líh, vinný ocet nebo připravená kaše z jedlé sody a vody.

jak_vycistit_koberec

Poté setřete čistým mokrým hadříkem a následně vysušte čistým ručníkem nebo utěrkou. Jako další možnost můžete vyzkoušet obyčejnou perlivou vodu, kterou necháte několik minut působit a posléze dočistíte lihem. Výborně vám v tomto případě poslouží také vysavač na mokré čištění.

Jak vyčistit koberec od vína

Milujete víno? Pak se nejspíš občas nevyhnete skvrnám od tohoto lahodného nápoje. I zde platí okamžité odsátí maxima tekutiny papírovými nebo bavlněnými utěrkami. Žádné tření, jen je přimáčkněte na skvrnu. Následně zbytky vína nařeďte citronovou šťávou a pak na skvrnu nasypte jedlou sodu. Chvíli nechte působit, čistým vlhkým hadrem setřete zbytek a dosušte.

jak_vycistit_koberec

Druhou možností je skvrnu posypat kuchyňskou solí, která do sebe dokáže zbytky vína nasát. Nechte působit několik hodin a vysajte. Pokud není výsledek perfektní, můžete později použít některý z čističů na koberce, přetřít kartáčem s jemnými vlákny a pak použít opět navlhčený hadřík.

Jak vyčistit koberec od čaje

Na čaj si připravte kyselinu citronovou nebo peroxid vodíku a čpavek. Nejprve vyčistěte skvrnu neutrálním pracím prostředkem. Poté použijte kyselinu citrónovou (šťávu z citrónu nebo citrónku do čaje) a následně opět zopakujte čištění pracím prostředkem. Mokrým hadříkem důkladně opláchněte a nechte koberec pořádně vyschnout.

jak_vycistit_koberec

Jak vyčistit skvrny od čokolády

Díky tomu, že čokoládu miluje téměř každý, se se skvrnou tohoto typu setkáte poměrně často. Flek potřete teplým glycerinem. Po chvilce pokapejte vodou, posypte pracím prostředkem, napěňte pomocí houbičky nebo kartáčku a zkuste vyčistit. Následně houbičku properte ve vodě s pracím práškem, koberec opláchněte a nechte proschnout.

Jak vyčistit koberec od jídla

Skvrnám od jídla se nelze vyhnout. Ať se snažíte sebevíc, sem tam nějaký kus jídla skončí na zemi. Co s tím? Opět použijte ocet nebo jedlou sodu. Co nejvíce zbytků jídla sesbírejte a přimáčknutím ubrousků vysajte maximum tekutiny. Potom na flek nastříkejte ocet a posypte jedlou sodou. Jako další variantu můžete zkusit namíchat kaši z jedlé sody a vody a tu dát na skvrnu. Nechte působit a poté setřete čistým mokrým hadříkem. Následně vysušte suchými utěrkami nebo vysajte vysavačem určeným na mokré čištění.

jak_vycistit_koberec

Jak vyčistit koberec od krve

Bohužel i krev může skončit na koberci. Stane se vám to převážně s menšími dětmi. Čím dřív si krve všimnete, tím lépe. Pokud je skvrna čerstvá, snažte se ji co nejrychleji pomocí papírových utěrek odsát. Poté pokropte studenou vodou (nikoliv teplou). Po zhruba půl hodině posypte kuchyňskou solí. Po hodince působení vytřete čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou.

U zaschlé skvrny je postup následující. Nejprve namočte skvrnu studenou vodou a pak ji vytřete mokrým čistým hadříkem. Následně znovu namočte studenou vodou a posypte solí. Po půl hodině setřete sůl čistým hadrem a v případě potřeby tento postup opakujte. Mokré místo opět vysušte utěrkou nebo vysavačem na mokré čištění.

jak_vycistit_koberec

Jak vyčistit koberec od moči

Pokud máte doma malé děti nebo pejsky, určitě se nevyhnete i těmto nepříjemným skvrnám. Úspěch samozřejmě tkví v rychlosti. Čím dříve skvrnu najdete, tím lépe. Použijte opět papírové ubrousky nebo nasákavý hadřík a vysajte co nejvíce tekutiny. Nejjednodušší domácí čistič na biologické skvrny je směs octa a pracího prášku. Můžete také použít šťávu z citronu. Najdete-li u vás doma peroxid vodíku, vytvořte si čisticí pěnu smícháním 2 lžic peroxidu vodíku a 1 lžíce jaru. Míchejte do vytvoření pěny, kterou pomocí malého kartáčku nanesete na skvrnu a jemně vyčistěte.

Zaschlá moč je hlavně zdrojem nepříjemného zápachu, kterého se zbavíte čpavkem a octem. Koncentrovaný čpavek nakapejte na skvrnu a proklepávejte kartáčkem. Zbytek čpavku později odstraňte savým hadrem namočeným ve vlažné vodě. Lehce ohřátý ocet jemně vmasírujte na skvrnu a opět opláchněte vodou.

jak_vycistit_koberec

Jak vyčistit koberec od žvýkačky

Objevili jste na koberci zaschlou žvýkačku, kterou tam přilepila vaše vynalézavá dítka? První rada zní – použijte led! Zabalte led do sáčku, přiložte ho na žvýkačku a jakmile ztvrdne, sloupněte ji. Po odstranění žvýkačky ovšem nemáte ještě vyhráno. Žvýkačka může po sobě zanechat mastnou skvrnu. Nastříkejte na ni univerzální odmašťovač, suchým hadříkem skvrnu zakryjte a vyčkejte, až se do něj vsákne všechna tekutina.

Jak vyčistit koberec od vosku

Ano, i vosk od svíčky může skončit na koberci. Aby vosk ztuhnul, použijte opět led zabalený do igelitového sáčku. Vosk pak sloupněte a malé kousky ještě vysajte. Mikročástí, které mohou zůstat v koberci, se lehce zbavíte pomocí papírové utěrky a žehličky. Tam, kde byl vosk, položte ve více vrstvách utěrky, po kterých přejíždějte horkou žehličkou. Vosk se lehce rozpustí a papírové utěrky ho nasají.

jak_vycistit_koberec

Vlastníte-li doma moderní koberec s dlouhým vlasem nebo vlněný, údržba a péče je oproti klasickým kobercům odlišná. Tyto koberce jsou náchylnější na chemické čisticí prostředky a mohli byste je snadno poškodit. Poradíme vám, jak se o ně nejlépe a co nejšetrněji starat.

Jak vyčistit koberec s dlouhým vlasem

Koberce s dlouhým vlasem (můžete se setkat též s označením shaggy) jsou velmi moderní a elegantní. Jejich čištění však může být trošku problematičtější. Mezi vysoké chlupy se více zachytává prach, vlasy a další nečistoty. Kvůli délce vlasu je vysávejte pravidelně a všemi směry. Nepoužívejte rotační kartáč, který by krásná dlouhá vlákna zničil. Vždy volte pouze ty přípravky, které jsou pro ně určené.

jak_vycistit_koberec

Jak vyčistit vlněný koberec

Nejvíce jsou vlněné koberce ničeny vlhkostí, dlouhodobými nečistotami a nesprávnou údržbou. Vlněné koberce klepejte vždy z rubové strany. K pravidelné údržbě patří vysávání. To je nutné provádět po směru vlasu. Nikdy nepoužívejte rotační kartáče a hubice s hrubým nástavcem, který by mohl strukturu chlupu navždy zničit. Vysávejte 1–2× týdně, tím se zbavíte všech suchých nečistot.

Pokud na koberci přesto ulpí skvrny, jemně je odstraňte roztokem teplé vody a mýdla, a to vždy po směru vláken. Naředěný bílý ocet pomůže s výraznějšími skvrnami. Flek ihned vysušte pomocí suché utěrky. Pokud chcete použít chemické čisticí prostředky, pečlivě čtete etikety. Prostředky musí být přímo určené na vlněné koberce, aby je nezničily. Musí mít neutrální pH a neměly by obsahovat bělidla, barviva a optické rozjasňovače.

jak_vycistit_koberec

Ve výčtu skvrn i následném čištění bychom mohli popsat ještě spousty řádků. Chtěli jsme vám poradit alespoň s těmi nejčastějšími a nastínit nejlepší možnosti jejich vyčištění. Nyní už bude váš koberec jako ze škatulky.

chci-nový-vysavač

 

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
Jak vybrat elektrický hoblík?

Jak vybrat elektrický hoblík?

Rádi opracováváte dřevo, ale už vám nestačí pouhý ruční hoblík? Máme jednoduché řešení, pořiďte si jeho elektrickou variantu. Vaše práce bude méně náročná a hlavně přesnější. Díky nožům dokáže elektri...... Celý článek
Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Sony SRS-XG300 je součástí nejnovější řady bezdrátových reproduktorů Sony X-Series. Může se pochlubit zvýšenou odolností, skvělou výdrží baterie a spoustou funkcí. Jak hraje a co dalšího tento reprodu...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek