×

Jak vybrat vánoční osvětlení?

24.11.2022

Vánoce se nezadržitelně blíží, a proto je načase poohlédnout se po pořádné světelné výzdobě. O svátcích se to totiž musí všude blyštit, blikat a svítit. Jaká úskalí vás při výběru vánočních světýlek čekají? Na to jsem si posvítila v následujícím článku.

vánoční osvětlení

O čem se dočtete:

Správnou vánoční atmosféru samozřejmě nejlépe navodí klasické voskové svíčky, ať už vonné, nebo ty, kterými vyzdobíte třeba svůj adventní věnec. Nicméně elektrické vánoční osvětlení má také něco do sebe. Je o něco bezpečnější a rozhodně vám na rozdíl od většiny svíček vydrží prozářit hned několik Vánoc po sobě. Před jeho nákupem si pořádně promyslete, kde a v jaké formě osvětlení ve svém domě umístíte. Podle toho pak už rovnou vybírejte v příslušných kategoriích.

vánoční světýlka

Vánoční světelné řetězy

Naprostá klasika – světla na stromeček, bez kterých by žádný nebyl tím správným vánočním stromečkem. Ale to není jediné využití vánočních světelných řetězů. Můžete je volně zavěsit různě po domě, omotat jimi nábytek, připevnit je na stěnu nebo je použít jako vánoční osvětlení do okna – kreativitě se meze rozhodně nekladou.

Při nákupu si ověřte, že jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálů a splňují bezpečnostní normy, přičemž světlo do interiéru by mělo mít stupeň ochrany IP20. To znamená, že je chráněno před předměty s průměrem nad 12 mm. Nejčastěji tyhle informace najdete na obalu daného výrobku.

světla na stromeček

Dobrou investicí, která potěší váš rodinný rozpočet, je rozhodně koupě LED světelných vánočních řetězů. Zaručují totiž nízkou spotřebu energie a tím pádem i šetření drahocenných peněz.

Další věcí, na kterou si dejte při pořizovaní vánočního světelného řetězu pozor, je jeho délka. Nejste-li si jistí, kolik toho vlastně bude potřeba, kupte raději delší řetěz. Tak se vyhnete tomu, že vám pak bude při omotávání stromečku kus chybět. Rozhodně také nepodceňujte barvu. Může hrát všemi barvami, nebo naopak mít barvu jenom jednu. Drobná rada od nás závěrem – takový bíle zářící světelný řetěz vypadá opravdu elegantně, a navíc se k němu skvěle ladí další (nejen světelná) vánoční výzdoba.

Vánoční světelné dekorace a projektory

S jejich pomocí vykouzlíte takovou zimní atmosféru, že vám ani nebude vadit případná nepřítomnost sněhu za okny. Mnohé z těchto svítících dekorací totiž skutečně vypadají, jako by je pokrývala vrstva sněhu. Také vám zaručujeme, že jsou doslova nepřehlédnutelné a každá návštěva je určitě okomentuje. Jejich instalace povětšinou není příliš složitá, prostě jim stačí vybrat vhodné místo, postavit je a po Vánocích zase sklidit.

vánoční světelný dekorace

Zejména v domácnostech s dětmi takový svítící sněhulák, sob nebo jelínek udělá hodně radosti. Máte-li zahradu, nezdráhejte se ji těmito svítícími dekoracemi také vyzdobit, vybrané modely totiž v klidu vydrží i venku. Vlastně je ani po svátcích nemusíte uklízet, mohou vám dělat společnost celou zimu.

Pokud se na svítící sněhuláky ani jeleny příliš necítíte, nebojte, i pro vás se v nabídce najdou vhodné chcete-li umírněnější dekorace. Sáhnout můžete například po různých svícnech, svítících hvězdách do okna nebo lucernách. Opět platí, že ve valné většině případů se jedná o LED osvětlení, takže o šetření financí je postaráno.

lucerny a hvězdy do okna

Sviťte na Vánoce chytře

Chytré vánoční osvětlení přináší kromě zářivých světýlek i množství výhod a mnohem jednodušší ovládání různých funkcí i na dálku. Přes aplikaci v smartphonu si dokážete pár kliky nastavit více funkcí, jako například délku časového úseku svícení, ztlumení světla či jeho zesílení, změnu jasu, barvy atd.

Vánoční světýlka, kterým to myslí můžete využít jako světelnou dekoraci nejen v interiéru díky LED řetězu s různou délkou, ale i v exteriéru vzhledem k jejich odolnosti IP44 a IP65.

Vyzdvihněte krásu jehličnatých kuželovitých stromků pomocí chytrého světelného řetězu na stromečky. A sebe i sousedy určitě potěšíte pohádkovou fasádou domu s rampouchy.

smart vánoční osvětlení

Venkovní vánoční osvětlení

Co by to bylo za Vánoce, kdybyste se neúčastnili každoroční nevypsané soutěže o nejvíce osvětlený dům nebo balkon v ulici. Výběr venkovního osvětlení má však svá naopak psaná pravidla. Nejdůležitější je, aby vybraná dekorace byla odolná vůči změnám počasí, stupeň ochrany by proto měl být minimálně IP44. Což znamená, že osvětlení je chráněné před poškozením předměty s průměrem nad 1 mm a odolá stříkající vodě z každého směru.

Kromě už zmíněných venkovních světelných řetězů si svoji terasu, zahradu či celý dům můžete ozdobit také například girlandy nebo závěsy. Při výběru opět myslete na délku jednotlivých dílků, docela dobrou pomůckou je vytvoření nákresu, jak by výsledné rozvěšení dekorací mělo vypadat. Nezapomeňte také vyřešit napájení, a to především dostatečnou délku přívodního kabelu

venkonví vánoční osvětlení

A kde všude si můžete venkovní vánoční osvětlení pověsit? V podstatě kde se vám zamane. Krásně bude vypadat na střeše, oknech, zábradlí, plotu, keřích, stromech nebo na zdi domu. Ale buďte originálnější a ozdobte jím také třeba bazén, pergolu, příjezdovou cestu, trávník či vstupní dveře.

Drobné světelné dekorace

Kromě okázalých svítících řetězů, hvězd, sněhuláků a dalších nepřehlédnutelných dekorací si ale můžete vyzdobit domov i maličkostmi, které ho zútulní a navodí tu správnou vánoční atmosféru. Máme na mysli hlavně různé stolní a okenní dekorace jako svícny, lucerny, svítící betlémy, dárečky apod. Krásně se budou vyjímat například za oknem nebo na štědrovečerním stole. A nebo si přineste domů kousek lesa s LED svítícími stromky a věnci.

světla na stromeček

Náš tip: Spojovací vánoční osvětlení

Jestli se při zdobení nechcete držet při zemi a délka běžných vánočních řetězů pro vás není dostačující, sáhněte po spojovacím osvětlení. Jeho výhodou je, že se jednotlivé prvky mezi sebou dají propojovat. Klasické spojovací osvětlení využijete jak v interiéru, tak exteriéru. Na rozsvícení až 800 LED žárovek vám bude postačovat jeden napájecí zdroj. Podle vašich designových preferencí si můžete vybrat ze spojovacích řetězů, krápníků, záclon či sítí.

V nabídce pak najdete také PROFI variantu spojovacího osvětlení, která se vyznačuje hlavně vyšší odolností. Radost vám udělá až 500 rozsvícených LED vánočních světýlek do délky 100 m za předpokladu, že využijete nový 12W napájecí zdroj.
 

Chci vánoční osvětlení

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze Honoru 70 5G je pro mě trochu nostalgická, protože ještě před pár lety byla moje první recenze vůbec právě recenze na mobil této značky – Honor 20. Tehdy jsem z něj byla upřímně unešená. Zauja...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek