×

Jak vybrat pánský holicí strojek?

23.05.2022

Planžetový, nebo frézkový? Nasucho, nebo namokro? Poradíme vám s výběrem holicího strojku s ohledem na vaše konkrétní potřeby a požadavky.

Holicí strojek Philips


I když se po letech vrátily do módy i (plno)vousy, nic se nezměnilo na tom, že hladce oholená tvář zůstává jasnou volbou pro spoustu mužů. Stále také platí, že rychlým, pohodlným, účinným, ekologickým a relativně cenově dostupným způsobem, jak se zbavit vousů, je elektrický holicí strojek.

Vzhledem k tomu, že existují dva zásadně odlišné druhy a v prodeji běžně bývají desítky modelů od osvědčených značek, mohli byste se v nabídce oprávněně trochu ztrácet. Proto vám v dnešním článku poradíme, jak vybrat pánský elektrický holicí strojek.

Jak vybrat holicí strojek?

Spíše než na technických parametrech závisí výběr strojku na vašich preferencích a potřebách.

Holicí strojek = hladká tvář

Na úvod si musíme vymezit pojmy, protože nabídka různých pánských i dámských „strojků“ je obecně mimořádně široká a můžete jich mít v koupelně vyskládaných třeba pět, od zastřihovače vlasů, vousů či chloupků v uších a nose přes tělové nebo multifunční strojky po epilátory apod.

V souvislosti s tím, také upozorňujeme, že technicky vzato můžete strojkem opravdu bez problémů a bez zranění přejet po různých částech svého těla, ale berte v potaz, že výbava přístrojů na úpravu vzhledu se liší podle jejich zaměření (např. z hlediska efektivity, šetrnosti k pokožce apod.). Pokud si chcete například upravovat chloupky v podpaží, měli byste použít strojek na tělo se speciálními nástavci, ne frézkový obličejový holicí strojek, a naopak pokud toužíte po hladké tváři, měli byste si pořídit opravdový holicí strojek.

My se v dnešním článku budeme věnovat opravdu jen „holicím strojkům“, kteréžto označení se běžně a tradičně používá pro pánské elektrické strojky určené k holení vousů. Pojďme se tedy podívat, co všechno byste měli zohlednit při výběru.

Holicí strojek Braun

Jaké máte vousy a jakou pokožku

První dvě kapitoly se nebudou věnovat technickým parametrům samotných strojků, nýbrž „parametrům“ vašeho vlastního těla.

Genetika, hormony i další vaše tělesné vlastnosti ovlivňují, jak husté a tvrdé máte vousy. Tmavovlasí muži s velmi hustými a tvrdými vousy musí nutně volit výkonnější strojky, zatímco osmnáctiletý mladík, kterému rostou vousy sporadičtěji a měkčí, není při výběru nijak omezený.

Snad ještě důležitější je odolnost vaší pokožky. Pokud se můžete oholit již tupým ručním strojkem, nanést si na tváře alkoholovou vodu po holení a vaše pokožka to bez problémů snese, gratulujeme k odolné pleti. Spousta mužů má ale pokožku citlivou – v obličeji obzvlášť – a jsou náchylní na zarudnutí, svědění, pupínky, zarůstání vousů apod.

Není se samozřejmě za co stydět. Platí to pro všechny – citlivost pleti si nevyberete a musíte se s ní naučit žít. Pokud tedy víte, že máte pokožku citlivou, hledejte u strojků různá řešení pro citlivou pleť, zvažte podporu holení namokro s pěnou apod.

Jak vybrat pánský holicí strojek?

Elektrický strojek je šetrnější k životnímu prostředí než jednorázové plastové žiletky, a přitom může nabídnout stejnou kvalitu oholení.

Jak často se chcete holit a jaký chcete styl?

Při výběru strojku musíte zohlednit i to, jak často se chcete holit. I když už je dnes standardem, že vás bankéř přivítá s (udržovaným) strništěm a jen v košili, pořád jsou povolání – např. voják –, kde může být hladká tvář striktně vyžadována. Platí přitom, že jiné požadavky na výkon a mechanismus strojku budete mít, pokud se chcete holit denně a udržovat si dokonale hladkou tvář, a jiné v případě, že se chcete strniště zbavit jednou za několik dní.

Důležitý je také styl oholení, který preferujete nebo vyžadujete. Holicí strojky opravdu holí dohladka (na rozdíl od zastřihovačů, jež vousy či chloupky vždy pouze zkracují, byť někdy na zlomky milimetru). Otázkou ale je, jestli máte například bradku, knír či kotlety, a holíte si tedy pouze část tváře a krku, nebo se zbavujete všech vousů. I to byste totiž měli brát v potaz, protože různé druhy strojků nabízejí různou přesnost holení – ne každý strojek se hodí na konturování.

Když jsme si tedy ujasnili, jaké máte vy konkrétně specifické potřeby, pojďme se podívat na dvě hlavní kategorie strojků a rozdíly mezi nimi.

Holicí strojek philips

Frézkové (rotační) vs. planžetové strojky

Ještě než se dostaneme ke konkrétním rozdílům mezi těmito druhy strojků, můžeme říct, že ani jedno řešení není špatné. V závislosti na svých požadavcích a potřebách můžete sehnat špičkový frézkový i špičkový planžetový strojek. Zároveň jsou v obou kategoriích dostupné také levnější modely.


Frézkové (rotační) holicí strojky

Frézkové strojky jsou osazené kruhovými holicími prvky – nejčastěji třemi –, které vám kloužou po tváří a měly by velmi efektivně kopírovat její kontury. Z toho důvodu jsou ideální volbou pro muže s ostrými rysy. Většinou jsou holicí prvky i samotná hlava strojku výkyvné; přinejmenším u lepších modelů.

Tyto holicí strojky jsou výkonnější v tom smyslu, že si lépe poradí s tvrdými a hustými vousy, jež rostou v různých směrech. Zvládnou také oholit delší strniště, takže jsou vhodné v případě, že chcete trávit čas holením jen jednou za několik dní.

Holicí frézka Philips

Naopak ale nenabízejí tak precizní oholení a zároveň více namáhají pokožku. Také pochopitelně nejsou tak přesné (pracujete krouživými pohyby), takže nejsou vyloženě vhodné v případě, že chcete dohladka holit okolí např. bradky.

Expertem na frézkové holicí strojky je Philips. Samozřejmě ale můžete volit i jiné osvědčené výrobce, například Remington.


Planžetové holicí strojky

Planžetové, někdy též fóliové holicí strojky mají břity schované pod tenkou planžetou s drobnými otvory, které k nim směrují vousy. Základem je jedna planžeta, standardem už bývají alespoň dvě. Existují i luxusní planžetové strojky s např. pěti holicími prvky – u těch musíte logicky počítat s větší velikostí, ale nabízejí skvělé výsledky.

Výborné oholení, srovnatelné se žiletkou, je ale společnou vlastností všech planžetových strojků. Přesto jsou šetrnější k pleti, takže jsou vhodné i pro uživatele s citlivou pokožkou. Navíc je práce s nimi přesnější, takže máte větší jistotu, že například oblast v okolí kotlet neoholíte víc, než chcete.

Jinak ovšem platí „opak“ toho, co jsme psali u frézkových strojků. Planžetové jsou vhodné pro muže s méně výrazně tvarovaným obličejem a s jemnějšími a méně hustými vousy, které rostou spíše rovně. Jsou vhodné na každodenní udržování dokonale oholené tváře, tedy na účinné odstranění velmi krátkých vousů. Méně úspěšně si ale poradí s delším strništěm.

Holicí planžeta Braun

Osvědčenou stálicí na poli planžetových strojků je značka Braun. Samozřejmě ale není samotná, z jejích konkurentů můžeme zmínit například Panasonic.


Pojďte si s námi správně vybrat typ holicího strojku na vousy

Máme pohromadě základní informace, a tak nezaškodí, když si urobíme krátkou, ale zato nadmíru přehlednou sumarizaci. Takže – pro koho je vhodný frézkový holicí strojek a pro koho je zase lepším řešením planžetový holicí strojek?


Frézkový (rotační) holicí strojek doporučujeme:

  • mužům, kteří mají ostřejší rysy tváře (krouživý pohyb rotujících hlavic je příjemný)
  • na vousy, které jsou hustější, tvrdší, se sklonem k vlnění a zatáčení do stran
  • pokud se neholíte každý den, takže potřebujete oholit několikadenní strniště
  • pokud hledáte tišší strojek s nerušivým provozem


Planžetový holicí strojek bude výbornou volbou:

  • pro muže s méně výraznými rysy a citlivější pokožkou
  • na rovné, měkčí, méně husté vousy, a především kratší vousy
  • pokud potřebujete dokonale hladkou pokožku každý den
  • pokud hledáte kvalitní a rychlé oholení pohybem „nahoru a dolů“ (i kotlety upravíte mimořádně přesně)

Jak vybrat holicí strojek pro pány?

Možnosti provozu a napájení

Standardem jsou dnes strojky s vestavěným akumulátorem, které nabízejí bezdrátový provoz (a často také voděodolnost, vizte prosím dále). Striktně „kabelových“ strojků je minimum, a strojky, jež se napájejí vyměnitelnými nebo nabíjecími tužkovými bateriemi (baterie AA) a které se už dnes prakticky nevyrábějí, můžeme rovnou vynechat.

I tak ale musíte zohlednit několik vlastností a funkcí:

Jak vybrat pánský holicí strojek?

Výdrž a doba nabíjení

Kvalitní akumulátory se nabíjejí rychle a navíc si umí celý proces řídit, takže nehrozí jejich přebíjení. Vybírejte tedy ideálně strojky s Li-Ion akumulátory, ne se starými Ni-Mh. Takový strojek tak například nabídne 40 minut provozu po 60 minutých nabíjení.

Nižší a starší modely mohou nabízet také například 40 minut provozu, ale nabíjejí se 8 hodin a neměli byste je nechávat v nabíječce „naprázdno“ po dobití.


Rychlonabíjení na jedno oholení

Co když jste strojek zapomněli nabít? Oblíbená je funkce rychlého dobití, kdy strojek po např. 5 minutách nabíječce získá dost energie na jedno řádné oholení.

Neříkáme, že je to nutnost, ale rozhodně se podobná funkce může hodit.

 

Možnost použití s kabelem

Některé strojky se při nabíjení – tedy kdykoli při připojení kabelu – „zamknou“ a nejdou používat. Jiné mohou fungovat buď na akumulátor, nebo bez omezení drátově (a zároveň se nabíjet). Zvažte tedy, nakolik je pro vás možnost drátového provozu důležitá.

Výhradně kabelové strojky se už dnes moc nevidí. Je to dobře, protože bezdrátový provoz motivuje výrobce k tomu, aby strojek nabízeli ve voděodolném provedení.

Suché, nebo mokré holení?

Suché holení je stále nejrozšířenější a jde o základ, který nabízí každý elektrický holicí strojek. Existují ale také strojky, které můžete používat s pěnou či gelem.

Mokré holení by mělo být šetrnější a zároveň důkladnější, protože strojek po pokožce lépe klouže. Navíc pěny a gely často obsahují různé zvláčňující, pečující a protizánětlivé látky, které minimalizují podráždění pokožky.

Jen si u konkrétního modelu ověřte, jestli je např. pouze omyvatelný pod tekoucí vodou, nebo je plně voděodolný a můžete jej používat například ve sprše.

Voděodolný holicí strojek

Údržba a příslušenství

S voděodolností souvisí pravidelná údržba. Standardně se strojky a zastřihovače čistí kartáčkem, který většinou bývá součástí balení, ale možnost opláchnout vousy proudem vody je samozřejmě rychlejší a pohodlnější. Některé vyšší modely strojků s bohatším příslušenstvím dokonce nabízejí i čisticí (a dezinfekční) stanici.

Dlouhodobá údržba spočívá hlavně ve výměně frézek nebo planžet. Ty výrobci běžně dodávají, najdete je i u nás v sekci Příslušenství k holicím strojkům.

Příslušenství k holicím strojkům

Funkce navíc

Speciální funkcí strojky většinou moc nenabízejí, protože to koneckonců není potřeba. Jako zajímavost můžeme uvést propojení s mobilní aplikací, jež nabízí Philips.

Přes tu můžete například upravovat rychlost strojku podle citlivosti vaší pokožky nebo si sestavit plán holení na míru.

Jinak vás ale potěšíme tím, že se u strojků výrobci zaměřují opravdu spíše na kvalitu holení, než že by soutěžili v přidávání extra funkcí.

Jak vybrat pánský holicí strojek?

Při výběru tak můžete zohlednit například detaily, jako je indikátor baterie (displej s přesnou zbývající kapacitou, nebo jen dioda?), ale jinak se jednotlivé modely liší opravdu spíše technicky, tedy materiálem a počtem planžet, typem baterie, voděodolností apod., tedy funkcemi zaměřenými přímo na kvalitu oholení.

Zastřihovače vousů, vlasů a chloupků – výbava moderního muže

I když jsme našeho poradce věnovali především výběru ideálního holicího strojku, abyste měli kompletní obraz, nesmíme vynechat ani čím dál oblíbenější zastřihovače. Rozlišujeme především zastřihovače vousů, zastřihovače vlasů a zastřihovače chloupků v nose.

Trend pěstování mužného vzoru si však vyžaduje jistou výbavu, díky které bude úprava bradky rychlá, pohodlná, bezbolestná a hlavně – přesně podle vašich představ. A jsou to právě zastřihovače vousů, které vám umožní nastavit si libovolnou délku sestřihu, aby byl váš finální vzhled perfektní z každé strany.

Podobně jako u holicích strojků se i při výběru zastřihovače vousů zajímejte o způsob napájení (akumulátorové zastřihovače, síťové zastřihovače). Nepřehlédněte informaci o tom, jaký je počet nástavců a jejich délkové rozpětí, zda je zastřihovač voděodolný a například disponuje praktickým odsáváním chloupků, aby po vás v koupelně nezůstala malá „chlupatá pohroma“.

Kromě úpravy vousů na tváři se vám ve výbavě bude hodit zastřihovač vlasů určený na pravidelné upravování a zkracování účesu. Při péči o tělo můžete sáhnout také po praktických kombinovaných zastřihovačích, které zvládnou díky bohatému příslušenství a promyšlenému konceptu péči o tvář i tělo. Takovými jsou například oblíbené zastřihovače Philips OneBlade.
 

Chci holicí strojek

Další aktuality

Chybové kódy myček Bosch

Chybové kódy myček Bosch

Myčky nádobí patří v dnešní době k neodmyslitelným pomocníkům téměř každé domácnosti. Myčky Bosch se vyznačují flexibilitou košů, skvělým systémem sušení či inteligentní aplikací Home Connect. I přes ...... Celý článek
Ledová káva – dejte horkům na frak. 10 osvěžujících receptů pro všechny milovníky kávy

Ledová káva – dejte horkům na frak. 10 osvěžujících receptů pro všechny milovníky kávy

Horka útočí z každé strany, a proto je čas se pořádně zchladit. Ochutnejte s námi skvělé osvěžující kávové nápoje! Vezměte si skleničku, nasypte led a připravte si to nejchutnější letní osvěžení v p...... Celý článek
Recenze: Sony WH-1000XM5 – nová vlajková sluchátka s nejlepším ANC na trhu?

Recenze: Sony WH-1000XM5 – nová vlajková sluchátka s nejlepším ANC na trhu?

Několik posledních let si na poli sluchátek získávají čím dál větší pozornost produkty od společnosti Sony. Doteď na pomyslném trůnu kralovala vlajková sluchátka WH-1000XM4, která se po dvou letech ko...... Celý článek
Disney+ a HBO Max: Další streamovací služby dobývají Českou republiku

Disney+ a HBO Max: Další streamovací služby dobývají Českou republiku

Během pouhých tří let se v České republice objevily hned tři celosvětově rozšířené streamovací služby – online videotéky. Pojďte se s námi podívat na nejnovější přírůstky v podobě HBO Max a Disney+. ...... Celý článek
Vydejte se za dobrodružstvím bez starostí s aplikacemi pro cestovatele

Vydejte se za dobrodružstvím bez starostí s aplikacemi pro cestovatele

Pomalu ale jistě přichází léto a s ním konečně další pořádná dávka výletů či zasloužená dovolená. Pro všechny nadšené cestovatele jsme proto připravili pár tipů, jak si tu svou užít v pohodě a chytře....... Celý článek