×

Jak vybrat monitor?

18.09.2021

Počítač vyžaduje monitor. Jaký vybrat? Jak velký, s jakým poměrem stran, jakou zobrazovací technologií a jakými speciálními funkcemi? Poradíme vám v článku.

Jak vybrat monitor?

O čem se dočtete:

 1. Rozdělení monitorů
 2. Typ panelu
 3. Úhlopříčka 
 4. Poměr stran
 5. Rozlišení
 6. Povrchová úprava
 7. Parametry obrazu
 8. Pro hráče
 9. Konektivita
 10. Fyzické vlastnosti
 11. Speciální funkce
 12. Příslušenství

Víte, co mají společného herní počítač za desetitisíce a starý desktop, který sotva utáhne Word? Oba nutně potřebují monitor, jinak by vám vedle stolu hučely úplně stejně zbytečně naprázdno.

Jak ale správný monitor vybrat? Můžeme vás uklidnit – sice bude mít tento článek asi tisíc podkapitol, ale ve výsledku pro vás rozhodně nebude těžké propracovat se ke vhodnému výběru. Budeme postupovat v podstatě po parametrech/vlastnostech, a to stručně a snad také srozumitelně.

Můžete se podívat i na našeho videorádce.

Účel: Na co budete monitor používat?

Od prvního dotazu se budou odvíjet vaše preference v následujících kategoriích, takže byste si měli v první řadě ujasnit, „kdo jste a na co monitor chcete“. Několik příkladů si rozepíšeme.

Kancelářský monitor, u kterého budete sedět mnoho hodin, by měl například nabízet technologie, jež chrání váš zrak. Měl by být buď větší, nebo můžete zvolit sestavu více monitorů vedle sebe, kdy oceníte mimo jiné tenké rámečky po stranách.

Jak vybrat monitor?Hráči vyžadují špičkové technické parametry, jako jsou nízká odezva a vysoká obnovovací frekvence. Velkou roli pro ně hraje také rozlišení a samozřejmě kvalita obrazu.

Multimediální monitory by měly zaujmout především krásným obrazem. Velcí filmoví fanoušci mohou zvážit také modely s „filmovými“ poměry stran 21 : 9 apod.

Profesionálové, například grafici nebo projektanti, architekti, modeláři apod., mají vysoce specifické požadavky. Vyžadují například dokonale přesně zkalibrované barvy, vysoké rozlišení apod. Nemůžete přece navrhnout novou kolekci pro módní značku nebo grafiku na web velkého e-shopu a pak se vymlouvat, že u vás na monitoru ta modrá vypadala modřejší…

Typ panelu (zobrazovací technologie)

Standardem je LCD monitor s LED podsvícením (podobně jako u televizorů), i když samozřejmě seženete i OLED monitory (byť jsou opravdu vzácné, je to specialita).

Základní tři druhy zobrazovacích panelů, se kterými nejčastěji přijdete do styku, jsou tyto:

IPS/PLS monitory výborně zobrazují barvy a nabízejí „dokonalé“ pozorovací úhly. Jejich kontrast a odezva bývají „normální“, průměrné, jde tedy o standard a nejčastěji prodávaný typ.

VA/MVA/… monitory jsou trochu vyšší kategorií, ale zpravidla nebývají o moc dražší (nejde o např. násobný rozdíl). Výhoda je například v ještě lepším kontrastu. Pozorovací úhly jsou „méně výborné“, ale přesto stále výborné.

TN monitory jsou už poněkud zastaralé a nezaujmou barevností, kontrastem, a už vůbec ne pozorovacími úhly, kdy už při mírném vychýlení dochází k deformacím. Zase ale ohromují vynikající odezvou, takže své místo na trhu pořád mají.

Jak vybrat monitor?

Úhlopříčka monitoru

Tento článek pro vás píšeme (dobrovolně) na 43" monitoru, který ještě ze stran obklopují dva na výšku postavené 24" monitory. Je to stejné, jako byste seděli blízko televize, což už je dnes možné, oči to rozhodně nekazí, a výhodou je obří zobrazovací plocha, na kterou se vejde spousta práce (např. zadání článku, Word, prohlížeč a editor fotografií a ještě emailový klient).

Jenže i velikost plochy, kterou sledujete, má určitá pravidla. Neměli byste muset nějak výrazně kroutit hlavou (naše krky taky nejsou ze železa) a hlavně byste neměli koukat nahoru – zaklánět se. To pro krční páteř opravdu není dobré.

Jak vybrat monitor?

Jinak se klidně obklopte ze všech stran. Jako naprosté minimum doporučujeme úhlopříčku 24", jako optimum hodnoty kolem 30". Zároveň doporučujeme sestavu více monitorů (tedy pokud multitaskujete a máte pro ně využití; k zobrazení plochy si druhý ani třetí kupovat nemusíte).

Poměr stran

„Normální“ je filmový poměr stran 16 : 9, jenž rychle vytlačil méně protáhlé monitory s poměrem stran 16 : 10 (který ale považujeme za lepší na práci). To jsou základy, s tím neuděláte chybu a získáte plochu vhodnou na práci, sledování multimédií (na celé obrazovce) i hraní her.

V módě jsou ovšem i „superširokoúhlé“ monitory s poměrem stran například 21 : 9 nebo ještě extrémnějšími 32 : 9 (ty bývají často prohnuté, vizte prosím dále). Formát 21 : 9 je „ještě filmovější“ a můžeme ho doporučit filmovým nadšencům, 32 : 9 je zase efektivní náhražka dvou samostatných monitorů, ale bez otravného předělu (je to jako 2× poměr stran 16 : 9 vedle sebe), takže je vynikající na práci nebo hry.

Jak vybrat monitor?

Rozlišení monitoru

Většinou říkáme (třeba u televizorů nebo monitorů), že „čím více, tím lépe“, ale u monitorů to nemusí být nutně pravda.

Ano, vyšší rozlišení = více pixelů = jemnější obraz s více detaily. Zároveň ale například hráči musejí řešit násobně větší požadavky na výkon grafické karty a u menších úhlopříček platí, že „jemnost není všechno“. Do 4K se totiž „vejde“ značné množství detailně vykresleného obsahu, ale na 24" monitoru byste prostě na detaily mžourali z pár centimetrů a museli v operačním systému stejně všechno zvětšit na například 150 %.

U malých, 24" monitorů proto doporučujeme Full HD, u velikosti do cca 30" jemnější QHD (2 560 × 1 440 px v závislosti na poměru stran) a u větších pak jemné 4K. Pokud víte, proč to děláte, klidně sáhněte po specialitě za desetitisíce, která nabídne rozlišení 8K, ale běžnému uživateli ještě dlouho postačí 4K jako maximum.

Jak vybrat monitor?

Povrchová úprava

Myšleno povrchová úprava obrazovky. Lesklá zobrazuje mnohem zářivější, krásnější barvy (podívejte se ostatně na mobily), ale i přes všechny antireflexní úpravy jsou problémem odlesky. Matné displeje jsou mdlejší, ale zase si poradí i se zhoršenými světelnými podmínkami.

Krása barev je ale krása barev… Pokud jste schopni si nějak efektivně zatemnit, rozhodně doporučujeme lesklé provedení (s antireflexní úpravou).

Další parametry obrazu

Není to nutnost, opravdu ne, ale doporučujeme podporu HDR, které „zkrásní“ filmy, videa i videohry. S podporou „vysokého dynamického rozsahu (High Dynamic Range)“ souvisí nejen schopnost zobrazit krásné barvy při všech úrovních jasu, ale také právě hodnoty kontrastu a jasu, které by měly být co nejvyšší.

Jak vybrat monitor?

Maximální jas by pro HDR měl dosahovat nejméně hodnoty 300 nitů, ale chtějte určitě více (400, 600, 1000 i více). Kontrastní poměr by měl být také co nejvyšší, i když v marketingových stamilionech, kterými se ohánějí výrobce, se není lehké orientovat.

Kouzlo HDR každopádně tkví v tom, že v nádherných barvách zobrazí v jedné scéně temnou jeskyni ozářenou loučí i výhled z ní na azurové moře a barevnou džungli. Tmavé části budou detailní, žádné zašedlé šmouhy, a světlé části budou barevné a ostré, žádné přepálené bílé plochy.

Jen ale varujeme, že HDR má i svoje mouchy; například ve Windows 10 ještě nefunguje optimálně (ve Windows 11 by se to mělo zlepšit), takže například může ne-HDR obsah zobrazovat paradoxně v horší, mdlé kvalitě (v tom případě je lepší HDR v nastavení Windows zapínat a vypínat).

Jak vybrat monitor?

Parametry důležité pro hráče

Hráči by se měli obzvlášť zaměřit na dva parametry. Odezva by měla být co nejnižší – jde o dobu, kterou monitoru trvá zpracovat požadavek na změnu obrazu, jenž mu vyšle zdroj signálu (například počítač). Udává se v milisekundách a u herních monitorů by neměla přesáhnout 4 ms (ideálně 1–2 ms).

Obnovovací frekvence by měla být naopak co nejvyšší. Jde o počet snímků za sekundu, které je monitor schopný vykreslit, a udává se v hertzích (Hz). Běžná hodnota u běžných monitorů je 60 Hz, ale hráči by měli chtít více než 100 Hz (např. 144 Hz je reálný požadavek, ale existují i např. 360Hz monitory).

Jak vybrat monitor?

Konektivita

Nemluvíme ani tak o speciálních funkcích, jako je PIP (obraz v obraze) apod., ale o základní konektorové výbavě. Určitě se ujistěte, že váš počítač nabízí potřebný výstup (např. DisplayPort), a případně sežeňte vhodnou redukci nebo kabel. DisplayPort v aktuální verzi i HDMI (opět v nové verzi s podporou 4K apod.) jsou přitom vrcholem kvality. Alternativně můžete přenášet obraz přes USB-C či Lightning, ale ne přes každé, musí jít o konektor s podporou přenosu obrazu.

Hodit se také mohou konektory přímo na monitoru, do kterých můžete připojit například klávesnici, sluchátka a další periferie. Není to rozhodně nutnost, ale podobná výbava vždy potěší.

Jak vybrat monitor?

Fyzické vlastnosti monitoru

Není monitor jako monitor.

Už jsme zmínil prohnutí, které má – jako obvykle – zásadní výhody i nevýhody. Hlavně u širších poměrů stran má výhodu v tom, že vás lépe obklopí a kopíruje tvar oka, takže je obraz i na krajích ostřejší a nedeformovaný. Nevýhodou je, že spolehlivě zachytí mnohem více odlesků než rovný monitor.

Jak vybrat monitor?

Jak vybrat monitor?Zásadní může být pro spoustu uživatelů ergonomie. Jak moc se dá monitor naklopit dopředu a dozadu? Jak moc se dá otáčet do stran? A co třeba pivot – možnost otočit displej na výšku, která je bohužel velkou vzácností (i když dá se to pochopit; 40" monitor by muset mít extrémně vysokou nohu, aby se dal obrátit, a koukali byste metr nad sebe).

Myslete i na detaily, jako je podstavec. Co když je tak designový, že se bude na menším pracovním stole plést? Samozřejmě to můžete vyřešit držákem na stěnu (vizte prosím níže), ale každopádně byste s tím měli počítat při výběru.

Speciální funkce

Tím máme odbyté hlavní funkce, ale nabídka těch vedlejších, „speciálních“, rozhodně stojí za pozornost.

Dotykové ovládání se bohužel u desktopů příliš neuchytilo (přece jen bývají monitory moc daleko na pohodlné ovládání rukou), ale pokud byste pro něj měli „ergonomické využití“, směle do toho.

Ochrana očí je už dneska běžná věc; konkrétně jde o zamezení otravnému blikání (FlickerFree a podobně nazvané technologie) a filtraci škodlivého modrého světla, jež mj. narušuje spánek (Low Blue Light apod.).

FreeSync, G-Sync apod. značí schopnost monitoru synchronizovat obnovovací frekvenci s výstupem z grafické karty, což ocení hlavně hráči her, protože je díky tomu obraz plynulejší a méně náchylný na artefakty, jako je kostičkování, zdvojení objektů apod.

Jak vybrat monitor?

Příslušenství pro monitory

Poslední, co probereme, je nabídka příslušenství pro váš nový monitor.

Pod monitor si například můžete pořídit vkusný, opravdu moderně vypadající podstavec. Ten se hodí například ve chvíli, kdy máte obrazovku příliš nízko a nechcete ji podkládat knížkami, a hlavně zvětšuje dostupnou plochu na stole – nově získáte prostor i pod monitorem.

Skvělou volbu pak představuje držák k zavěšení na zeď, případně na konstrukci, která vám umožní optimálně rozvrstvit více monitorů kolem sebe. Většina modelů podporuje standard VESA (stejně jako televizory), což výběr značně usnadňuje.

Jak vybrat monitor?

Doufáme, že jste po přečtení našeho rádce znalejší. Výběr mezi stovkami dostupných monitorů by už teď pro vás měl být hračka.
 

Další aktuality

Vánoční atmosféra s prosincovými DATART novinkami je tu!

Vánoční atmosféra s prosincovými DATART novinkami je tu!

Vánoční atmosféra k nám naplno proudí ze všech stran. Jak jste na tom s dárky? Máte už představu, čím potěšíte své blízké? Dříve než se pustíte do přemýšlení, inspirujte se našimi prosincovými novinka...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Značka GoGEN před nedávnem představila novou kolekci elektroniky pro děti, která vznikla ve spolupráci s televizní stanicí ČT :D. Nás z této řady zaujal především mikrofon. Slibuje, že kromě funkce ka...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek