×

Jak vybrat dron

06.05.2020
Jak pořídit úchvatné fotografie nebo videozáběry z ptačí perspektivy? Odpověď zní dronem. Jejich obliba rok od roku roste. Zvažujete i vy jeho koupi? Tento rádce vám prozradí, podle čeho se při výběru dronu řídit.
 

Jak vybrat dron

Co s dronem (ne)můžete?

Dříve než si dron vůbec koupíte, neopomeňte legislativu, která vymezuje jeho použití. Pokud máte v plánu využívat dron pouze pro soukromé účely, nemusíte vyřizovat žádné povolení k létání. Jiná situace by nastala, jestliže byste dron používali pro komerční účely. V takovém případě je nutné sehnat povolení k létání a k leteckým pracím.

Má provozování dronů nějaké omezení? Ano. Vše upravuje letecký předpis L2, konkrétně doplněk X. Předpis je obsáhlý, ale to hlavní lze shrnout ve 3 bodech:

  • Nelétat nad lidmi
  • Nelétat nad hustě osídlenými oblastmi
  • Nelétat do výšky nad 300 metrů
     

Pokud máte v legislativě jasno, vrhněte se na výběr svého vysněného dronu. Jaké parametry byste měli mít na paměti?

Zabery z dronu

Záběry z dronu využívaného pro soukromé účely nesmíte využívat k žádným komerčním účelům

K čemu chcete dron používat?

Zodpovězte první otázku: Proč si chcete dron pořídit? Jste začátečníci a přístroj chcete používat jenom příležitostně? Nemusíte sáhnout hluboko do kapsy. Základní modely se sice nepyšní pestrou škálou funkcí, ale získáte díky nim zkušenosti s létáním.

Máte v plánu s dronem závodit nebo pořizovat záběry? Specializované modely znamenají vyšší náklady. Mezi nimi existuje spoustu rozdílů, na které se v tomto článku ještě zaměříme.

Dron v zemedelstvi

Velikost a hmotnost: Skladnost především?

Jeden z nejvýznamnějších parametrů, který při výběru dronu nepodceňujte, je jeho velikost a hmotnost. Její význam od prvního 1. července 2020 ještě vzroste, právě hmotnost dronů bude totiž jedním z nejdůležitějších kritérii při povinné registraci dronů (viz tento odkaz). Hmotnost nejprodávanějších dronů se pohybuje v rozmezí od 300 gramů do 1 kilogramu, objevují se však i drony s hmotností do 250 g.

Důležitá je také skladnost, abyste s přístrojem mohli pohodlně cestovat. Proto většina modelů disponuje sklopnými vrtulemi a skládacími rameny.

dron DJI Mavic Mini

Nejmenší drony se vejdou do dlaně. Platím ti například pro DJI Mavic Mini

Obecně platí, že čím větší je dron, tím méně je skladný. Na druhou stranu nabízí celou řadu předností – vyšší stabilitu, výkon a nosnost. Vyšší hmotnost však také snižuje manévrovatelnost a rychlost. Přestože těžší modely bývají obvykle odolnější, nejedná se o pravidlo bez výjimek. Na trhu najdete drony tvořené z lehkých, zato ale velice odolných materiálů.

Ovládání: S jakým dosahem si vystačíte?

Jakým způsobem budete svůj dron řídit? Hlavní způsoby ovládání jsou dva. Tím prvním je analogové ovládání. Modely s tímto ovládáním jsou levnější, zato však mají kratší dosah. Jeho hodnota je zpravidla 200 až 1000 metrů.

Jak vybrat dron

Druhou variantou je digitální ovládání. Logicky jsou modely s digitálním ovládáním dražší, ale odmění se vám větším dosahem - doletová vzdálenost může být až 4 km. Digitální ovládání je navíc mnohem stabilnější než analogové, takže téměř nedochází k výpadkům obrazového ani řídicího signálu. Nejčastěji jsou drony vybaveny frekvencí 2,4 GHz, která však nemusí fungovat vždy 100% spolehlivě. Alternativou jsou modely s frekvencí 5,8 GHz. Nabídnou vám téměř dokonalou spolehlivost. Frekvenci lze nastavit manuálně i automaticky.

ovládání dronu
U lepších dronů můžete pomocí joysticku samostatně ovládat kameru.

Baterie: Jak dlouho musí vydržet?

Bez nabité baterie s dronem nikam nevzlétnete. Jak to bývá u většiny přístrojů, i v tomto případě je kapacita udávána v miliampérhodinách (mAh). Tento parametr vám však sám o sobě neřekne, jak dlouho zůstane dron v provozu. Každý model se pochopitelně liší svou hmotností a výkonem. Proto se setkáte i s údajem o maximální době letu.

Ten vyjadřuje, jak dlouho udržíte dron ve vzduchu na jedno nabití. Často se setkáte s několika minutami, u dražších a kvalitnějších modelů však můžete počítat i s desítkami minut. Před pořízením dronu je užitečné zjistit si cenu baterie a dobu nabíjení. Při používání v terénu totiž přijde vhod i záložní akumulátor.

Jak vybrat dron

Kamera: Jakou kvalitu očekáváte?

Pokud nemáte v plánu s dronem létat jen tak pro radost ani s ním závodit, pak se jím zřejmě chystáte pořizovat úchvatné záběry. Bez kvalitní kamery si však o nich můžete nechat jen zdát. Integrované kamery jsou součástí těla dronu. U některých modelů je pro ně vyhrazen speciální joystick, jiné mají tyto kamery pevně uchycené, a tudíž je nutné naklánět celý dron. U levnějších dronů se setkáte s rozlišením HD. Dražší modely disponují rozlišením Full HD nebo 4K pro nahrávání videa, pro fotografování nabízejí 12 až 48 megapixelů.

Při posuzování kvality se zaměřte také na snímkovou frekvenci. Jedná se o stejně důležitý údaj jako rozlišení. Opět platí jednoduché pravidlo, že čím je snímková frekvence vyšší, tím plynulejší je výsledný záznam. Běžné rozpětí je 50 až 60 snímků za sekundu, u rozlišení 4K je nižší – cca 30 snímků za sekundu. Full HD videa mohou dosáhnout frekvence až 240 snímků za sekundu.

Dron DJI

Funkce: Které vám přijdou vhod?

Dron od dronu se liší svou funkčností. Co nabízí jeden, nemusí nabídnout druhý. Automatických funkcí je opravdu mnoho a záleží čistě na vašich očekáváních.

Pro přehled o aktuální lokaci dronu slouží online přenos videa. Na displeji svého chytrého zařízení uvidíte, co přístroj právě snímá.

Připojení s dronem je realizováno pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth. Wi-Fi se páruje obvykle s ovladačem a její další funkcí je přenos fotografií a videozáznamů. Připojení přes Bluetooth je určeno pro smartphony a tablety.


Online přenos videa vám pomůže zdokumentovat třeba to, v jakém stavu je aktuálně vaše úroda.

Mnoho automatických funkcí se týká vytváření profesionálních záběrů. Jednou z nejžádanějších funkcí je Active Track, díky které můžete sledovat konkrétní pohyblivý objekt. Při filmování budov a staveb přijde vhod funkce Point of Interest. Zajistí, že dron daný objekt automaticky obletí. Další funkcí je Waypoint. Pomocí ní nastavíte konkrétní trasu, která se následně uloží. Tato uložená data využijete, pokud bude ve vašem zájmu trasu absolvovat znovu a porovnat původní snímky s aktuálními.

Malé drony nabízejí funkci quickshot. Ty slouží k pořízení selfie videí. Tato funkce funguje v několika režimech, které určitým způsobem sledují konkrétní objekt.

Speciální funkcí, kterou disponují některé drony, je Smart Capture. Selfie fotografie a videa z ptačí perspektivy pořídíte bez ovladače – jen pomocí gest své ruky.

Jste v pohybu a chcete, aby vás dron následoval? Pak uvítáte funkci Follow Me, díky níž je to do určité výšky možné.

Drony - sledovani objektu
Dnešní drony nabízejí pokročilé možnosti sledování objektu

Bezpečnost: Jak chránit svůj dron?

Ovládání dronů je samozřejmě zábavou, ale přináší s sebou i jistá rizika. Aby se jim předešlo, byly vyvinuty bezpečnostní funkce.

Ztráta řídicího signálu není výjimečnou situací. Neznamená to ale, že by se v takovém případě dron poroučel k zemi. Funkce Return to Home, tedy návrat domů, zajistí, že se vrátí zpět na původní místo.

Jak vybrat dron

Další riziko představuje baterie, respektive její vybití. Od toho existuje ochrana nízkého napětí baterie. Stará se, aby baterie nebyla zcela vybita. Sleduje aktuální výšku a vzdálenost dronu od startovací polohy a informuje pilota o stavu akumulátoru. Automatický návrat na počáteční místo je zaručen.

Aby nedošlo k nárazu dronu do překážky a následnému poškození, jsou modely vybaveny antikolizními čidly. Jejich umístění bývá různé – dole, nahoře, na boku, na přední i zadní straně. Určité drony jsou vybaveny i funkcí APAS, pomocí níž naplánujete trasu letu a dron se na všechny překážky připraví a bez problému je obletí.

dron DJI Mavic Air 2

Špičkový dron DJI Mavic Air 2 vydrží ve vzduchu až 34 minut. K pořizování záběrů využívá 1/2” CMOS snímač s vysokým rozlišením 48 Mpx, světelností f/2,8 a širokým ohniskem 24 mm. Video můžete zaznamenávat až v rozlišení 4K / 60 fps.

Létejte i vy!

Chcete vidět svět z jiného úhlu pohledu? Zvážili jste možnosti a máte představu o svém budoucím dronu? Výborně! Není nic jednoduššího než si vybrat z nabídky u nás v DATARTu.

Chci dron

Další aktuality

Velký průvodce Sony sluchátek

Velký průvodce Sony sluchátek

Sony sluchátka již dlouhodobě dobývají svět audia. Vybírat můžete z nejrůznějších typů sluchátek, od sluchátek přes hlavu, špuntů až po skutečně bezdrátová sluchátka, a to ve všech cenových kategoriíc...... Celý článek
Jak vybrat 3D tiskárnu?

Jak vybrat 3D tiskárnu?

3D tiskárnu si můžete pořídit domů i vy – nejenže je to možné, dokonce to ani není drahé. V dnešním článku vám obecně představíme 3D tisk a konkrétně poradíme s výběrem 3D tiskárny. O čem se do...... Celý článek
Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

ETA představila unikátní novinku. Kuchyňský robot ETA Gratus di Vetro, který vznikl ve spolupráci s předním českým designérem a sklářským umělcem Ronym Pleslem. Nás ale především zajímalo, jak mu to p...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Věděli jste, že káva je druhým nejpopulárnějším nápojem na světě? Není divu, její lahodnou chuť, bohatou pěnu, skvělé aroma či účinky si vychutnává nejeden z nás. Ta nejlepší zrnková káva ve vás každý...... Celý článek