×

Jak vybrat čtečku e-knih?

02.03.2020
S knížkou v ruce jste se v podstatě narodili, rozhodně bez ní nevycházíte z domu, ale občas už vás trošku zmáhá tahání těžkých svazků? V tom případě se zkuste poohlédnout po čtečce e-knih, která váží minimum a uchová v sobě třeba celou knihovnu. Jak si ale vybrat tu nejlepší? To vám rádi prozradíme v následujících řádcích.

Jak_vybrat_ctecku_knih-07

Šetřete (své) hřbety

Jasně, vůni papírových knih nenahradí nic. Nicméně nám určitě dáte za pravdu, že některé knížky jsou poněkud objemnější a z jejich neustálého nošení v batohu či kabelce vás rozbolí záda jedna dvě. I to je jeden z důvodů, proč jsou čtečky e-knih stále populárnější. Šetří totiž nejen vaše, ale také knižní hřbety.

  1. Displej, základ dobrého čtení
  2. Na velikosti (ne)záleží
  3. Podsvícený či nasvícený displej?
  4. Ovládejte dotyky, tlačítky anebo klidně obojím
  5. Vydrží dlouho
  6. Knihovna v kapse
  7. Jak ty e-knihy vlastně do čtečky nahraji? A v jakém formátu?
  8. Jen samotná čtečka nestačí

 Jak_vybrat_ctecku_knih-05

Displej čtečky knih, základ dobrého čtení

Při výběru čtečky je typ displeje velmi důležitou věcí, které byste měli věnovat co nejvíce času. Rozhodně doporučujeme volit tzv. E-Ink displej. Je vyrobený technologií elektronického inkoustu, takže budete mít pocit, že čtete ze skutečného papíru. Na rozdíl od LCD displejů se neleskne a šetří vaše oči.

Samozřejmě i mezi E-Ink displeji se najdou rozdíly v kvalitě, a to konkrétně v kvalitě zobrazení. Mezi starší technologie řadíme tu s názvem E-Ink Pearl nabízející o něco horší vlastnosti než technologie nesoucí název E-Ink Carta. Rozdíl poznáte hlavně v lepším vykreslení textu, kontrastech, rozlišení a v neposlední řadě také v ceně. Určitě vám dojde, že E-Ink Pearl displej je k dostání za nižší cenu. Který nakonec vyberete, je na vás, za nás doporučujeme investici do kvalitnějšího E-Ink Carta displeje minimálně promyslet.

Jak_vybrat_ctecku_knih-08

U E-Ink displejů máte pocit, jako byste četli ze skutečného papíru.

Na velikosti (ne)záleží

V životě jsou situace, kdy na velikosti skutečně záleží a volba velikosti (= úhlopříčky) displeje čtečky je rozhodně jednou z nich. Mezi nejběžnější velikosti, které na trhu najdete, patří 6“. Na standardní čtení vám to bohatě postačí, pokud však často potřebujete zobrazovat celou A4 najednou, doporučujeme volit velikost od 7“ výše. Na ty největší dokumenty pak bude nejlepší čtečka s úhlopříčkou od 9“. Pamatujte však na to, že velký displej více zatíží baterku a také výrazně ubere na jednom z největších benefitů čteček vůbec – jejich skladnosti.

Podsvícený či nasvícený displej?

U většiny čteček e-knih najdete nasvícený displej. Tím se však chlubí pouze čtečky řekněme z dražší kategorie. Teď se samozřejmě nabízí otázka, zda se vyplatí do nasvíceného displeje investovat. Záleží na vašich preferencích. Velkou výhodou nasvíceného displeje je samozřejmě fakt, že můžete číst kdykoli a kdekoli a nemusíte řešit osvětlení. Také je mnohem šetrnější pro vaše oči. Funguje totiž na jiném principu než jeho LCD kolegové. Světlo nevychází zespodu displeje, ale je většinou umístěné na jeho horní straně.

Jak_vybrat_ctecku_knih-11

Hlavní nevýhodou nasvíceného displeje je už zmiňovaná vyšší pořizovací cena. Pokud však při výběru čtečky nejste limitováni rozpočtem, směle do toho. Jestliže ale omezeni jste, nebojte se sáhnout po čtečce bez nasvíceného displeje. Zase tak moc si nepohoršíte. Taková čtečka se totiž chová jako normální knížka – při denním světle čtete v pohodě, na večer a v noci stačí zapnout lampičku.

Ovládejte dotyky, tlačítky anebo klidně obojím

Další věcí, kterou při výběru čtečky e-knih pořádně promyslete, je volba jejího ovládání. Přesněji řečeno, zda jsou vašemu čtenářskému srdci bližší dotyky nebo tlačítka. Šalamounským řešením je pořízení čtečky, která disponuje obojím. A zrovna takovýto typ čteček se na trhu objevuje snad nejčastěji.

Jak_vybrat_ctecku_knih-01

Vyberou si však i tací, kteří chtějí mít jenom jeden typ ovládání. Jak to tak ale bývá, každý typ ovládání má své pro a proti. Dotykový displej doporučujeme tehdy, když máte v plánu na čtečce zapisovat více textu, případně vám záleží na tom, abyste displej ovládali dvěma prsty naráz (například při zvětšování textu). Chystáte-li se využívat i další doplňkové funkce čteček, jako například slovníky či různé hry, je dotykový displej rozhodně lepší volbou.

Na druhou stranu si dovolíme poradit těm z vás, kteří si čtečku pořizují opravdu jen na čtení, ať klidně sáhnou po klasickém tlačítkovém ovládání. Na zvolení dané e-knížky z knihovny a otáčení stránek to bohatě postačí. Sice čteček s nedotykovým displejem existuje na trhu minimum, i tak se ale dá vybrat poměrně solidní model za velice příjemnou cenu.

Jak_vybrat_ctecku_knih-03

Většina čteček disponuje dotykovým i tlačítkovým ovládáním zároveň. Existují však i takové, které umožňují jen jeden typ ovládání.

Čtečky knih vydrží dlouho

S baterkou je to u čteček e-knih rozhodně lepší než u tabletů nebo mobilů. Na rozdíl od nich vám totiž vydrží klidně 4 týdny. Není to ale přehnaně vysokou kapacitou baterky (v průměru se pohybuje okolo 1 500 mAh), spíše tím, že čtečka oproti tabletu či telefonu disponuje menším počtem funkcí, a také tím, že E-Ink displeje potřebují energii jen v momentě akce, například když otáčíte stránku.

Nicméně i podle výše popsaných vlastností displeje je vám asi jasné, že jinak dlouho vydrží čtečka s dotykovým nasvíceným displejem a jinak čtečka s nenasvíceným a tlačítkovým ovládáním. Proto se výdrž čteček většinou uvádí v řádu dnů či spíše týdnů, případně v počtu otočených stran na jedno nabití. Za nás bychom určitě volili takový model, který vydrží minimálně 2 týdny či 5 000 stran.

Jak_vybrat_ctecku_knih-09

Každá baterie se ovšem někdy vybije a je potřeba ji nabít. U čteček e-knih probíhá standardním způsobem – pomocí microUSB kabelu, který se nachází přímo v balení. Počítejte ale s tím, že u některých modelů nenajdete adaptér do zásuvky a nabíjení tak bude možné pouze z počítače. Vyřeší to ale půjčení adaptéru třeba od nabíječky vašeho mobilu.

Knihovna v kapse

Velikost e-knih je obecně docela malá, běžně se pohybuje v rozmezí od 500 do 900 kB. Bez přehánění tak s sebou můžete nosit opravdu celou knihovnu. Čtečky většinou disponují pamětí okolo 4 až 8 GB. U vybraných modelů se slotem na microSD si dokonce můžete paměť ještě rozšířit až do velikosti 32 GB. Hodí se to například tehdy, když si do čtečky budete nahrávat velké svazky, které logicky mají větší velikost, nebo multimediální soubory typu hudby.

Jak_vybrat_ctecku_knih-04

Do běžné čtečky se bez problémů vejdou tisíce elektronických knih.


S úvodním tvrzením o knihovně v kapse jsme to vážně nepřehnali. Většina modelů totiž váží naprosté minimum a vyrostla tak akorát, aby se vešla nejen do kapsy, ale i batohu, kabelky, kufru či krosny. Řečí čísel – vybírejte takovou čtečku, která váží okolo 150 až 170 g a dosahuje výšky zhruba 16 cm.

Jak ty e-knihy vlastně do čtečky nahraji? A v jakém formátu?

Když už mluvíme o velikosti e-knih, sluší se napsat také pár řádků o jejich formátech či o tom, jak vůbec e-knihy stáhnout a nahrát do čtečky. Není na tom vlastně nic složitého.

Jak_vybrat_ctecku_knih-10

E-knihy zakoupíte samozřejmě na internetu. A to buď v různých internetových knihkupectvích, nebo ve specializovaných e-shopech. Jejich velkou devízou je nižší cena oproti klasickým papírovým knihám. Rovněž jsou po zakoupení ihned ke stažení, tudíž vám odpadne čekání v řádu několika dní na doručení. Dobrou zprávu máme také pro ty, kteří jsou fanoušky knihoven. Ve vybraných institucích jsou totiž kromě půjčení klasických knih k vypůjčení i e-knihy.

Nejčastěji používané formáty e-knih jsou EPUB, MOBI a PDF. U nás je asi nejvíce rozšířený formát EPUB, v něm je dostupná každá e-kniha. Formát MOBI je zase stoprocentně dostupný na čtečkách Amazon Kindle. Co se týče formátu PDF… Pro e-knihy je nejméně vhodný, protože některé čtečky ho nepřesně zobrazují. Pokud máte e-knihu zrovna v tomto formátu, doporučujeme ji například pomocí internetových konvertorů převést do EPUB nebo MOBI.

Jak_vybrat_ctecku_knih-02

Dalšími formáty, které čtečky e-knih podporují, jsou třeba DOC, DOCX či TXT. Poradí si také s obrázky ve formátech JPG, JPEG nebo BMP. Vybrané modely se dokonce chlubí možností přehrát hudbu a mluvené slovo ve formátech MP3 či AAX.

Nahrávání e-knih do čteček také není nic složitého. Využít můžete dva nejběžnější způsoby. Prvním je klasické nahrání e-knih z počítače pomocí USB kabelu. K tomu druhému budete potřebovat, aby vaše čtečka disponovala Wi-Fi připojením, čímž už se dnes mohou pyšnit téměř všechny modely. E-knížku pak stačí do čtečky poslat. Třeba u čteček PocketBook tuhle šikovnou službu najdete pod názvem SendToPocketBook.

Jak_vybrat_ctecku_knih-06

Většina čteček knih si poradí s obrázky a některé dokonce zvládnou přehrávat hudbu.

Jen samotná čtečka nestačí

Ke čtečkám e-knih samozřejmě existuje poměrně široká nabídka různého příslušenství. Za nás bychom určitě doporučovali pořízení obalu na čtečku. Čtečka sama o sobě je totiž poměrně křehkého vzezření, a pokud ji plánujete často nosit v batohu či kabelce, pomůže vám ji ochránit před nežádoucím poškozením. Příjemným bonusem je fakt, že obaly seženete v pestré paletě barev a s nepřeberným množstvím různých motivů.

Další věcí, se kterou vaší čtečce prodloužíte život, je například ochranná fólie na displej. Nijak se neliší od těch, jež pravděpodobně chrání displej vašeho chytrého telefonu, můžete se tedy spolehnout na to, že stejnou funkci bude plnit i u vaší nové čtečky. Tak co, už jste se rozhodli pro koupi své nové čtečky?

CZ_Tlacitko

Další aktuality

Užijte si slunečné dny s červencovými DATART novinkami

Užijte si slunečné dny s červencovými DATART novinkami

Vysvědčení rozdané a dovolená naplánovaná? Mnozí z nás už se těší na pár dní oddychu a nové zážitky. Ani s DATART novinkami nuda nehrozí. O jaké zajímavé produkty se naše nabídka tentokrát rozroste? ...... Celý článek
Karpální tunel: Prevence, příznaky a léčba syndromu

Karpální tunel: Prevence, příznaky a léčba syndromu

Karpální tunel nebo přesněji také syndrom karpálního tunelu je aktuálně nejčastějším onemocněním horní končetiny. Projevuje se brněním prstů a bolestí zápěstí a pokud není včas zahájena léčba, je nutn...... Celý článek
Recenze: Sony WH-1000XM5 – nová vlajková sluchátka s nejlepším ANC na trhu?

Recenze: Sony WH-1000XM5 – nová vlajková sluchátka s nejlepším ANC na trhu?

Několik posledních let si na poli sluchátek získávají čím dál větší pozornost produkty od společnosti Sony. Doteď na pomyslném trůnu kralovala vlajková sluchátka WH-1000XM4, která se po dvou letech ko...... Celý článek
Disney+ a HBO Max: Další streamovací služby dobývají Českou republiku

Disney+ a HBO Max: Další streamovací služby dobývají Českou republiku

Během pouhých tří let se v České republice objevily hned tři celosvětově rozšířené streamovací služby – online videotéky. Pojďte se s námi podívat na nejnovější přírůstky v podobě HBO Max a Disney+. ...... Celý článek
Objevte možnosti nabíjení baterie mobilních telefonů

Objevte možnosti nabíjení baterie mobilních telefonů

Léto je ideální čas na cestování. Ať už se vydáte na dovolenou za hranice, vyrazíte na turistiku do přírody, nebo si jen tak užijete lenošení u vody blízko vašeho bydliště, jistě si s sebou přibalíte ...... Celý článek